Mali: Vojnik poginuo u puču

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mali: Vojnik poginuo u puču

Izvor: Tanjug


Bamako -- U državnom udaru koji je izvršila grupa pobunjenih vojnika u Maliju, najmanje jedan vojnik je poginuo, a ranjeno je oko 40 ljudi, među kojima ima i civila.

16667393854f6ae84d825cf226621012_368x246.jpg


Vojnici su suspendovali ustav i raspustili institucije.

"Jedna pobunjenik je ubijen, a jedan ranjen", rekao je jedan vojni izvor agenciji AFP, dok je Crveni krst u Maliju saopštio da je zbrinuo oko 40 ranjenih osoba, od kojih je većina povređena od "zalutalih" metaka.

Pijani vojnici opljačkali su predsedničku palatu u Maliju, nekoliko sati pošto su objavili da su izvršili puč.

Vojnici koji su mirisali na alkohol iz palate su odneli televizore, monitore, štampače i fotokopir aparate, dok su se neki od njih vozili ulicama u pikapovima, držeći flaše s pivom u jednoj ruci, a u drugoj automatsko oružje iz koga su pucali.

Nije poznato gde se nalazi svrgnuti predsednik Amadu Tumani Ture (63) koji se čitavu deceniju nalazio na čelu zemlje, a posle izbora za mesec dana trebalo je da ode s vlasti.

Američka ambasada je demantovala glasine da je on pronašao utočište u objektima ambasade.

Pobuna zbog nesposobnosti vlade da suzbije pobunu Tuarega na severu zemlje, počela je u sredu popodne i prerasla je u državni udar, a pobunjenici su zauzeli državnu televiziju i napali predsedničku palatu. Vojnici koji su preuzeli vlast uveli su policijski čas u zemlji i upozorili ljude da do daljeg ne izlaze na ulice, prenosi AFP.

Potpukovnik Amadu Konare, predstavnik pobunjenih vojnika, koji sebe nazivaju Nacionalni komitet za uspostavljanje demokratije, ponovo se danas obratio građanima Malija posredstvom televizije.

"Molimo civile da budu mirni i ostanu kod kuće, a naše drugove u uniformi koji nam se još nisu pridružili pozivamo da to što pre učine", rekao je Konare.

Francuska je najavila da će prekinuti svaku saradnju sa Malijem, osim slanja humanitarne pomoći, dok je Stejt departmet osudio državni udar i poručio da SAD podržavaju Tureovu demokratski izabranu vladu.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Osuda državnog udara

[h=1]Osuda državnog udara
[/h]
Brisel i Peking pozivaju na brzo uspostavljanje ustavnog poretka u Maliju



spo03dmali.jpg


Bamako, Brisel, Peking – Evropska unija, Kina i drugi akteri međunarodne zajednice juče su osudili prekjučerašnji državni udar u Maliju, pozivajući sve uključene strane da uspostave red u zemlji, prenose svetske agencije.

„Nadamo se da će ustavni poredak vrlo brzo biti ponovo uspostavljen i da će u zemlji ponovo zavladati red i mir”, rekla je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton, prenosi Tanjug.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija je saopštio da strogo osuđuje „prisilno preuzimanje vlasti od demokratski izabrane vlade u Maliju, koje su izvršili neki elementi malijskih oružanih snaga”. Svetska banka i Afrička banka za razvoj saopštile su da suspenduju svoju razvojnu pomoć Maliju zbog državnog udara kojim je svrgnut predsednik Amadu Tumani Ture.

Agencija Rojters javila je juče, pozivajući se na neimenovane izvore, da su pobunjeni Tuarezi na severu zemlje krenuli ka jugu da zauzmu pozicije koje su napustile vladine snage, s obzirom na to da se pobunjeni malijski vojnici nalaze u udaljenoj prestonici Bamaku, gde nastoje da državni udar dovedu do kraja, odnosno da uhvate predsednika Turea.

Pobunjeni Tuarezi (MNLA) približavaju se gradovima u pustinji na severu zemlje, koristeći konfuziju zbog državnog udara koji su u Bamaku počinili oficiri nižeg ranga, rekao je za Rojters neimenovani vojni izvor. Juče u ranim jutarnjim časovima u Bamaku se čula sporadična pucnjava. Prema nekim nepotvrđenim izveštajima, predsednika u Bamaku čuvaju njemu lojalni vojnici.

Mali, u koji su nahrlili ljudi i oružje nakon građanskog rata u Libiji, već se bio suočio sa pobunom Tuareza, rastućom pretnjom islamista i nestašicom hrane, kad je pobuna dela vojske počela u sredu. Oficir vojske Malija u severnom gradu Kidalu rekao je da su pobunjenici zauzeli 100 kilometara udaljenu vojnu bazu u Anefisu, nakon što su iz tog mesta izašle vladine snage.

Pobunjenici MNLA bore se, od sredine januara, za nezavisni sever. Oni su odgurnuli vladine snage u zabačene gradove, ali do sada nisu pretili zauzimanjem gradova kao što su Kidal, Timbuktu i Gao.

U međuvremenu, nevladina organizacija Amnesti internešenel saopštila je da su tokom državnog udara poginule tri osobe. Prekjuče saopšten bilans stradalih u Maliju bio je jedan poginuli vojnik i 40 povređenih osoba iz vatrenog oružja.

Za sada nije poznato gde se nalazi svrgnuti predsednik Amadu Tumani Ture (63) koji se dve decenije nalazio na čelu zemlje, a posle izbora za mesec dana trebalo je da ode s vlasti. Američka ambasada je demantovala glasine da je on pronašao utočište u objektima ambasade.

Pobuna zbog nesposobnosti vlade da suzbije pobunu Tuareza na severu zemlje počela je u sredu po podne i prerasla u državni udar, a pobunjenici su zauzeli državnu televiziju i napali predsedničku palatu. Vojnici koji su preuzeli vlast uveli su policijski čas u zemlji i upozorili ljude da do daljeg ne izlaze na ulice, preneo je AFP.

Potpukovnik Amadu Konare, predstavnik pobunjenih vojnika, koji sebe nazivaju Nacionalni komitet za uspostavljanje demokratije, ponovo se prekjuče obratio građanima Malija posredstvom televizije.

„Molimo civile da budu mirni i ostanu kod kuće, a naše drugove u uniformi koji nam se još nisu pridružili pozivamo da to što pre učine”, rekao je Konare.

Francuska je najavila da će prekinuti svaku saradnju sa Malijem, osim slanja humanitarne pomoći, dok je Stejt department osudio državni udar i poručio da SAD podržavaju Tureovu demokratski izabranu vladu. Ture je došao na vlast 1991. godine, a njegov nadimak je „vojnik za demokratiju”.


Politika
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Vojska tvrdi da nema opasnosti od kontrarevolucije u Maliju

Vojska tvrdi da nema opasnosti od kontrarevolucije u Maliju



BAMAKO –Vođa puča u Maliju, kapetan Amadu Sanogo, rekao je danas da njegove snage kontrolišu tu državu i da nema opasnosti od kontrarevolucije.

Sanogo je u intervjuu agenciji AP rekao da je sada važno jedinstvo u toj zapadnoafričkoj zemlji.

„Narod Tuarega na severu, i Arapi, oni su naša braća. Želim da svi oni dođu zajedno za sto odmah posle ovog intervjua, moja vrata su otvorena i trebalo bi da razgovaramo”, rekao je Sanogo.

Puč je bio u sredu, a vojska je juče preuzela vlast, ukinula institucije, suspendovala ustav i uvela policijski čas.

Pripadnici pobunjeničkog pokreta Tuarega u Maliju saopštili su juče da će nastaviti ofanzivu na severu i posle državnog udara protiv predsednika Ahmeda Tumanija Turea.

U Maliju od polovine januara traje pobuna Nacionalnog pokreta za osobođenje, Azavada i ostalih pobunjeničkih grupa Tuarega. Oni su od tada zauzeli više gradova na severu zemlje.

Malijska vlada je ranije optužila ogranak Al Kaide u Magrebu, koja ima svoja baze na severu Malija, da sarađuje sa Nacionalnim pokretom za oslobođenje.

EU, Svetska banka i Afrička banka za razvoj suspendovali su dopremanje pomoći Maliju zbog puča, a Afrička unija suspendovala je Mali iz članstva.


Beta-AP
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mali: U sukobima 10 nastradalih

Mali: U sukobima 10 nastradalih

Izvor: Tanjug


Bamako -- U sukobima između malijskih pobunjenika i provladine milicije danas je poginulo najmanje 10 ljudi, među kojima i šef pokreta Ganda Iso, Amadu Dijalo.

20417757654ef0fcae9749b528553191_368x259.jpg

Jedan pripadnik milicije koga je telefonom pozvao Rojters, rekao je da je Dijalo poginuo u sukobima u Saini, na 120 kilometara od mesta Gao.

Dva izvora su saopštila da je još najmanje 10 pripadnika milicije poginulo u tom sukobu.
Milicija je sve aktivnija poslednjih sedmica, jer vojska Malija pokušava da spreči nalet severnih separatističkih pobunjenika, podseća Rojters.
Pobunjenici napreduju na severu profitirajući od haosa koji je nastupio posle vojnog udara u Bamaku, navodi agencija.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
UN osudile puč na Maliju

UN osudile puč na Maliju

Izvor: Beta


Njujork -- Savet bezbednosti UN osudio je danas "nasilno preuzimanje" vlasti u Maliju od strane vojske i pozvao na prekid nasilja.


1495627544ecca429136f1537095180_368x245.jpg

Na početku sednice o mirovnim operacijama, Savet je pozvao pobunjene vojnike da prekinu nasilje i vrate se u svoje kasarne, kako bi mogli da se održe izbori planirani za ovo proleće.

U saopštenju Saveta navodi se da je puč u Maliju posledica problema s kojima se suočava region - suša, nedostatak hrane i priliv radnika i boraca iz Libije posle sukoba u toj zemlji.

Vojska je prošle sedmice preuzela vlast u Maliju i suspendovala ustav zbog, kako je saopštila, nesposobnosti vlade da suzbije pobunu Tuarega na severu države.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ukinut policijski čas u Maliju, otvaraju se granice

Ukinut policijski čas u Maliju, otvaraju se granice


Tanjug |



Vojna hunta Malija saopštila je kasno večeras da momentalno ukida policijski čas koji je proglasila nakon što je preuzela vlast 22. marta, kao i da otvara državnu granicu, javio je AFP.

"Policijski čas je ukinut na teritoriji cele države u utorak 27. marta. Državne granice će biti otvorene od srede u ponoć 28. marta 2012. godine", kaže se u tekstu koji je pročitan na državnoj televiziji.

Vojna hunta se bori protiv osuda u zemlji i inostranstvu zbog svrgavanja predsednika Amadu Tumani Turea, navodi AFP i podseća da je državni udar izveden zbog, kako je vojska navela, nesposobnosti vlade da suzbije pobunu Tuarega na severu zemlje.


Zapadnoafrički regionalni blok zemalja ECOWAS je saopštio večeras, posle vanrednog sastanka u Abidžanu, da vojna hunta u Maliju nema legitimitet i zatražila je momentalan povratak ustavnog poretka.


U saopštenju sa sastanka, kaže se da će taj blok u Mali uputiti delegaciju od šest šefova država u roku od 48 sati.


Ministarstvo spoljnih poslova Francuske saopštilo je da je francuski ambasador u Maliju bio u kontaktu sa predsednikom Tureom, koji je pružio uveravanja da je bezbedan.


Otkako je napustio predsedničku palatu u sredu prošle sedmice, nije poznato gde se nalazi, podsetio je Rojters.


Uprkos činjenici da su predsednički izbori u Maliju raspisani za april, i da na njima Ture uopšte i nije kandidat, vojna hunta je saopštila da je preuzela vlast da bi uspostavila red pre izbora.


Na večerašnjem sastanku u Abidžanu bili su prisutni predsednici Benina, Burkine Faso, Gane, Togoa, Liberije, Nigera i Sijera Leonea. Predsednik Nigerija Gudlak Džonatan je bio odsutan, jer učestvuje na konferenciji o nuklearnoj energiji u Južnoj Koreji.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Mali: Troje povređeno u sukobima

Mali: Troje povređeno u sukobima

Izvor: Tanjug


Bamako -- Tri osobe su teško povređene kada je došlo do žestokih suboka u prestonici Malija, Bamaku, između pristalica vojne hunte i njenih protivnika.

2447977944f233975d8a7c399974296_368x259.jpg

Do sukoba je došlo u trenutku kada je tim zapadno-afričkih predsednika trebao da stigne u Bamako i sretne se sa liderima vojnog udara, u kome je 22. marta svrgnut predsednik Amadu Tumani Ture.

Protesti pristalica hunte na samom aerodromu otvorili su pitanje bezbednosti zapadno-afričkih predsednika, na čelu sa predsednikom Obale Slonovače Alasan Uatarom, pa su se na pola puta vratili za Abidžan.

Svrgnuti predsednik Malija Amadu Tumani Ture danas se po prvi put oglasio posle nedelju dana i rekao da se nalazi u prestonici i da je dobro.
Ture je naveo da je važno da se zna i da nije u pritvoru.

Uz obrazloženje da je Vlada Malija nesposobna da suzbije pobunu Tuarega na severu zemlje, grupa pobunjenih vojnika izvela je 22. marta puč u kome je Ture svrgnut uoči izbora krajem aprila, posle kojih je bilo predviđeno da se povuče s vlasti.

Vođe puča su otkazale izbore i nisu zakazale novi datum.

Na hiljade ljudi okupilo se juče na ulicama Bamaka u znak podrške vojnoj hunti koja je svrgnula režim Turea, dok su UN pozvale Mali da što pre održi slobodne i pravične izbore.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
O situaciji u Maliju

[h=1]О ситуацији у Малију
[/h]Голос России, фото: ЕПА/ vostok.rs | 11.04.2012.





Алексеј Думјан - руски амбасадор у Малију


О ситуацији у Републици Мали наш дописник Игор Јазон говори путем телефона са ванредним и опуномоћеним амбасадором РФ у тој земљи Алексејем Думјаном.

Данас се власт предаје у складу са оквирним споразумом од 6. априла ове године. Јуче је била усвојена формална одлука Уставног суда Малија, која је констатовала пренос функција привременог извршиоца функција председника земље председнику Националне скупштине Дионкунда Траореу. Сутра ће он ступити на дужност током званичне церемоније, за коју је позван дипломатски кор. Тамо ће он изнети одредбе свог програма. Међутим, сада је већ јасно, како је одражено и у оквирном споразуму да узимајући у обзир ванредну ситуациьоу у земљи, где је две трећине територије окупирано, избори неће бити одржани у року који предвиђа устав. Зато ће се паралелно водити рад за регулисање кризе на северу, и формирање консензусне владе националног јединства. Тешко је рећи како ће се водити рад на регулисању северне кризе. Постоје два пута – преговорни и војни. Свакако, бољи је мировни пут. Хоће ли он бити продуктиван узимајући у обзир једнострано проглашење од стране Националног покрета за ослобођење Азавад своје независне државе, нико се не усуђује прогнозирати.

Може ли да се претпостави да су пучисти, који су извршили државни удар у Малију, спремни да се врате у касарне?

Спремни су, али како се каже у таквим случајима, не жури им се, - одговара Думјан, - зато се не зна, када ће се они вратити у касарне и бавити својим послом. Постоје несугласице и у оквирном споразуму. Тамо не пише стриктно, када почиње прелазни период – од момента предаје власти привременом председнику или после 40 дана, које устав пружа за изборе. Лидер пучиста – капетан Амаду Саного је изјавио да према његовом схватању – само после 40 дана, зато они рачунау да ће још остати на власти. У сваком случају, међународна заједница, укључујући и Русију, доста јасно је изнела свој став и ставила на знање пучистима – што брже они врате земљу уставном реду, то је боље за све и за њих саме.

Да се вратимо ситуацији на северу Малија. Да ли је реч о хуманитарној катастрофи?

Управо тако, - тврди руски амбасадор. Тамо има једно 200 хиљада избеглица у северним и граничним рејонима, између осталих и у суседним земљама. Тамо практично нема приступа, јер је све блокирано, ситуацију на тој територији контролишу различите групе, које не сарађују једна с другом. Зато међународне структуре, које се баве хуманитарном помоћу, не могу тамо доспети. Свакако, то је катастрофална ситуациа. Иначе, у том региону влада паника, хаос, пљачке и насиље, неко већ успоставља шаријат и тражи од жена да покрију лица, носе мараме.

О данашњој ситуацији у Малију причао је путем телефона ванредни и опуномоћени амбасадор РФ у тој земљи Алексеј Думјан.
 
Natrag
Top