Mala brzina procesora

Član
Učlanjen(a)
10.11.2009
Poruka
1.654
nije ti pametno sto ces mijesati memorije mislim sto ces staviti jednu od 1GB i jednu od 2GB zato sto im nije isti radni takt, doci ce do medjusobnih komplikacija pa ti se lako moze desiti da jedna od plocica crkne
 
Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
198
Druze nije bitno da li su istog takta pogledaj i koja im je latencija,to ti je na nalepnici na modulu pod oznakom CL,ali i ako su iste latencije nije preporucljivo mesati memorije razlicitih proizvodjaca.Ako su iste latencije stekni oba i bencuj komp da proveris stabilnost sistema ako bude ok cepaj tako ali ako su moduli razlicite latencije NEMOJ ih uparivati.I da dodam da memorija ako radi na 800Mhz nema veze da li je jedna ili njih 10 ona mora da radi na tom taktu probaj nekim drugim programom da ocitas takt i ako bude isto moze biti do mnozioca procesora jel ako cool n quiet obori mnozilac obara i brzinu memorije...
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
28
Druze nije bitno da li su istog takta pogledaj i koja im je latencija,to ti je na nalepnici na modulu pod oznakom CL,ali i ako su iste latencije nije preporucljivo mesati memorije razlicitih proizvodjaca.Ako su iste latencije stekni oba i bencuj komp da proveris stabilnost sistema ako bude ok cepaj tako ali ako su moduli razlicite latencije NEMOJ ih uparivati.I da dodam da memorija ako radi na 800Mhz nema veze da li je jedna ili njih 10 ona mora da radi na tom taktu probaj nekim drugim programom da ocitas takt i ako bude isto moze biti do mnozioca procesora jel ako cool n quiet obori mnozilac obara i brzinu memorije...

memorija koju imam u kompu je Kingston kvr800d2n6/1gb ddr2 800mhz cl6 240-pin, a hocu da kupim jos jednu takvu istu samo od 2gb Kingston kvr800d2n6/2gb ddr2 800mhz cl6 240-pin. everest ultimat i cpu-z mi pokazuju da radi na 400mhz jer je jedna (u jednom slotu) a da bi radila na 800mhz treba ih upariti(tako sam obavesten). inace cool `n` quiet je u biosu na disabled.
 
Član
Učlanjen(a)
05.02.2010
Poruka
198
NETREBA nikakvo uparivanje ni nista slicno,na tom taktu rade memorijski cipovi na modulu i tu moze da utice jedino mnozilac od procesora (posto memoriju kontrolise procesor) i nista vise.Sto se tice ocitavanja zaboravi everest skini:SiSoftware Sandra Professional Home 2009 i tamo pogledaj mada sumnjam da ti memorija ne radi na dif taktu posto je to skoro nemoguce,desava se jedino na 5000+ seriji procesora zbog mnozioca fiksiranog na 13x ali tu pada samo na nekih 780Mhz,tako da ako hoces da budes 100% siguran skini Sandru i proveri...
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Ova od 1GB radi na 667Mhz, ploca ce automatski oboriti oba modula na brzinu modula sa najmanjom frekvencijom u sistemu, a poenta dual-channel moda je objedinjavnje banki za adresiranje istih, odnosno prosirenje na 128-bit(u single-u radi na 64-bit), tako da se ponasaju brze i veca je propusnost magistrale i MCU-a, ima jos jedan problem koji se dogadja a to je da modul nije kompatibilan sa plocom, pa treba povesti racuna, sto se tice latencije, mozes ih staviti da obe rade na istim ciklucima citanja i pisanja (sto sama ploca i radi, a mozes i na 5-5-5-15), zato i postoje kit-ovi memorija za dual-channel kako bi dobio maximum iz modula, ovako neces primetiti neke bitne razlike, jer si oborio sa ovom 1GB na 667Mhz.
CPU mnozitelj stavi slobodno na 12x, dakle nemoj da ti radi na 6x, upola je sporiji, a FSB CPU-a ostavi na 200Mhz (ako ga OC idi za pocetak na 220 Mhz i ne diraj napon, ostavi na Auto, pa proveri stabilnost u AIDA i temp. CPU-a).
Posle mozes dizati sve do temp u load-u 70*C i na idle 40*C, sve preko toga nije dobro (mada je i to visoko, i trebalo bi ubaciti jos jedan cooler da izvlaci topao vazduh iz kucista sa zadnje strane i jedan da duva u maticnu na chipset).
CPU FSB je zavistan od kvaliteta i brzine modula, tako da na 30% OC-a memorija je vise opterecena i magistrala ide vise, u dual channelu memorijski kontroler mora podici napon CPU-a, kako bi mogao ispratiti podesavanja OC-a (samo za OC CPU FSB-a i magistrale), taj CPU je fabricki na 800 Mhz FSB-a mozes ga robati na 1Ghz, a ploca podrzava OC FSB-a do max 1.6GHz, ploca i nije neka tako da nemoj ici vise od 1066Mhz (default)
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
28
ovako, ubacio sam jos jednu memoriju takodje od 1Gb, istog proizvodjaca i oznake (Kingston KVR800D2N6/1G PC2-6400 CL6 240Pinn DIMM), na slotu pored prvog, kako i pise u prirucniku za plocu koju sam dobio, a ploca je MSI K9N Neo 7369 v2/v3 a procesor AMD Athlon 64 x2 dual core 4800+. u CPU-Z mi pokazuje da radi u Single channel, prebacio sam jednu memoriju umesto u drugi, u treci slot (iste boje), takodje mi pokazuje da je u Single, pa sam vratio kako je opisano u prirucniku na prvi i drugi slot. Kako i sta treba da uradim da radi u dual channelu. ploca podrzava memoriju na 800mhz (DDR2). BIOS je podesen na difolt.
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
28
ajmo pomoc, da li treba da se izvrsi podesavanje u bios da bi radio dual channel i sta, kao i da radi na 800Mhz ili treba da je na 400Mhz???
sve je kao u prirucniku i ne radi dual channel.
pomozite.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Ovako uradi, iskljuci komp, izvuci kabel iz napajanja, otvori kuciste i resetuj BIOS (Clear CMOS - JBAT na pinove 2 i 3 i vrati posle 10 sec na 1 i 2 pinove ili izvadi bateriju na 3-5 minuta), kazes da imas 2 identicna modula DIMM modela Kingston KVR800D2N6/1G Elpida chipovi (vidi sta pise na njima) (koji su prihvatljivi u specifikaciji tvoje MB), to je onda u redu.
Kada se bude resetovao BIOS, ubacices prvi modul u DIMM1 slot, ukljuci kompjuter udji u BIOS i izvrsi standardna podesavanja za First Boot, mnozioc CPU-a i FSB (default je 12 muliplier i 200Mhz FSB), RAM stavi na koliko ti je modul (Frequency/Voltage Control-Adjust DDR Memory Frequency), u tom istom odeljku iskljuci Cool `n`Quit opciju. Normalno to sve na Save to CMOS na taster F10 i ides na dizanje sistema.
Kada podigne sistem iskljuci ponovo komp (obavezno kabel iz napajanja izvuci) i ubaci u DIMM2 slot 2. modul, ukljuci komp i vidi da li prepoznaje dual-channel, javi sta si uradio?
 
Član
Učlanjen(a)
28.05.2009
Poruka
28
Ovako uradi, iskljuci komp, izvuci kabel iz napajanja, otvori kuciste i resetuj BIOS (Clear CMOS - JBAT na pinove 2 i 3 i vrati posle 10 sec na 1 i 2 pinove ili izvadi bateriju na 3-5 minuta), kazes da imas 2 identicna modula DIMM modela Kingston KVR800D2N6/1G Elpida chipovi (vidi sta pise na njima) (koji su prihvatljivi u specifikaciji tvoje MB), to je onda u redu.
Kada se bude resetovao BIOS, ubacices prvi modul u DIMM1 slot, ukljuci kompjuter udji u BIOS i izvrsi standardna podesavanja za First Boot, mnozioc CPU-a i FSB (default je 12 muliplier i 200Mhz FSB), RAM stavi na koliko ti je modul (Frequency/Voltage Control-Adjust DDR Memory Frequency), u tom istom odeljku iskljuci Cool `n`Quit opciju. Normalno to sve na Save to CMOS na taster F10 i ides na dizanje sistema.
Kada podigne sistem iskljuci ponovo komp (obavezno kabel iz napajanja izvuci) i ubaci u DIMM2 slot 2. modul, ukljuci komp i vidi da li prepoznaje dual-channel, javi sta si uradio?


Uradio sam sve kako si mi rekao, resetovao bios pinovima na 2. i 3. pin i prilikom strartovanja racunara pojavilo mi se ono obavestenje o procesoru, memoriji (gde je stajalo za memoriju kingston 2gb, 800mhz (single channel) ), jos neka obavestenja i na kraju da odaberem F1 za setup ili F2 za default bios and continuit. ja sam odabrao F2, poceo je da podize sistem, ugasio sam komp,vratio pinove na 1. i 2., izvadio jednu memoriju, ukljucio komp, namestio podesavanja za CPU (na mnozilac 12) i FSB (na 200.9Mhz - najmanja vrednost), iskljucio cool n quit, postavio vrednost 800mhz na Adjust DDR memory frequency, sacuvao na F10, pokrenuo komp, po dizanju sistema ugasio, postavio drugu memoriju u slot 2 (pored prve), ukljucio i ponovo pokazuje single channel.
E sada, obratio sam paznju i na memorije, na obe pise KVR800D2N6, s tim sto ova starija ima cipove sa obe strane i sira je a ova nova ima cipove samo na jednu stranu i tesnija je. Da nije u tome problem ili sam kod resetovanja biosa trebao da izvadim i memorije iz slotova????
 
Natrag
Top