Majka je tražila od vlasti da me streljaju

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Momčilo Jokić, disident:

Majka je tražila od vlasti da me streljaju





Izvor: Blic Ranko Pivljanin | 17. 04. 2011. - 00:02h | Foto: D.Milenković

Krajem prošle godine, posle punih 36 godina, rehabilitovan je Momčilo Jokić, novinar, kulturni radnik i disident, koji je zajedno sa još 35 istomišljenika početkom aprila davne 1974. godine u Baru osnovao (tačnije obnovio) Komunističku partiju Jugoslavije. Tražili su promene društvenih odnosa, Ustava, višepartijski sistem i pohapšeni su kao neprijatelji sistema mesec dana kasnije. Jokić je osuđen na 11 godina zatvora, od kojih je pod najtežim uslovima izdržao osam u podgoričkom zatvoru Spuž. Posle 16 godina rada u ilegali, ponovo je obnovio svoju partiju septembra 1990. godine, a u međuvremenu je napisao i objavio bestseler „Tajni dosije Josip Broz“. Ovo je ispovest čoveka koji je stradao zbog principa i ideala, a čiju je zatvorsku i ljudsku golgotu danas teško i zamisliti.

134575_momcilo-jokic02-foto-d-milenkovic_f.jpg

Momčilo Jokić

Rođen sam u Peći 2. avgusta 1937. godine. Moj otac je bio predratni publicista, pripadao je levičarima i prvi je jugoslovenski novinar koji je 1934. godine najavio dolazak Hitlera na vlast u eseju koji je objavljen u Nemačkoj. I Nemci ga nisu uhapsili, ali čim je došao u Kraljevinu Jugoslaviju bio je uhapšen. Tako da sam imao u porodici tradiciju kako treba robovati a ne predati se. Verovati u ljude, u istinu i u dobro, iako ste okruženi zlom. To je prava drama i ta drama me sudbinski pratila celog života. Osnovnu i srednju školu sam završio u Peći i jednim delom u Nikšiću, studirao sam filozofiju, estetiku i opštu književnost u Beogradu i pravo u Zagrebu.“


UPRAVNIK BIBLIOTEKE

„Kad sam završio studije, vratio sam se u Peć, gde sam postavljen za upravnika biblioteke. Bavio sam se komparativnom poetikom i estetikom Slovena i napravio sam antologije poezije svih slovenskih naroda. Bio je to jedinstven poduhvat, u Evropi to nijedan književni institut ni akademija nisu uradili. Bio sam urednik u Radio Prištini, sekretar za nauku obrazovanje i kulturu Prištine, osnivač prve zajednice obrazovanja tada u Srbiji, objavljivao sam naučne radove koji su prevođeni na osam evropskih jezika. Sam znam sedam jezika, a bolje da nikad ništa nisam znao!“


ZABORAVIO DA SE OŽENI

„Prvi sukob sa sistemom imao sam kada je Milovan Đilas napisao ‘Anatomiju jednog morala’. Izjasnio sam se da je to prekretni tekst za obračun sa pljačkaškom bandom koja je izneverila ideale i socijalizma i komunizma. Iako sam bio najbolji đak pećke gimnazije, isključen sam iz škole i došao sam u nikšićku gimnaziju, gde su mi predavali najbolji profesori u Crnoj Gori. Između ostalih, i Vasilije Adžić, tada najbolji matematičar u Crnoj Gori. Zavoleo me je i jednom mi je rekao: ‘Filozofe, ako se budeš bavio filozofijom, zaboravićeš da živiš!’ Ja sam samo zaboravio da se oženim. Oženio sam se 1974, tri meseca pre hapšenja.“
 
Natrag
Top