Maja Čavić - najbolja žena spasilac

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Maja Čavić - najbolja žena spasilac










Izvor:
Novosti.rs







BANjALUČANKA Maja Čavić (21) od pete godine se bavi plivanjem i uz brojne medalje sa plivačkih takmičenja jedina u državi ima i titulu „najboljeg ženskog spasioca“.

Dugo je bila prva i jedina žena u spasilačkim redovima, ali nakon što je probila led, dala je povoda i drugim damama da se odvaže na taj korak.
- Kad me ljudi vide u spasilačkom kostimu na bazenima ili na plaži Vrbasa, čudno reaguju. Stalno mi prilaze i nešto zapitkuju - kaže Maja.


reg-maja-cavic_620x0.jpg



Obuku za spasioca položila je sa samo 18 godina, a pridruživanje spasilačkoj ekipi je odabrala jer voli da pomaže ljudima, ali i zato što je odrasla uz bazene i reke, pa joj je plivanje oduvek bilo omiljenije od „sportova na zemlji“.

- Obuku za spasioca i licencu sam dobila u Ronilačkom klubu „Buk“ u Banjaluci još pre dve godine. Od tada počinje moj „spasilački staž“. Motrim budnim okom na kupače na gradskim bazenima i u Vrbasu - kaže Maja. Ova mlada devojka, puna energije i entuzijazma, nije ni slutila da će biti najbolja žena spasilac BiH, te da će upravo ta titula skrenuti pažnju mnogih na njeno ime.

- Ljudi kod nas uglavnom imaju predrasude, jer misle da žene nisu dovoljno snažne da bi mogle nekog izvući iz reke ili intervenisati u spasavanju. U takvim okolnostima je najbitnija veština i brzina - kaže Maja.

Da bi prošla obuku za spasioca morala je da položi mnogo testova fizičke spemnosti i spasavanja ljudskih života. Seća se da je mnogo momaka odustajalo tokom obuke, koju je ona prošla, upravo zbog dugog plivačkog iskustva.

- Pošto sam mahom osvajala titule u prsnom plivanju, sa lakoćom sam savladala sve plivačke testove. Čak sam 400 metara morala da isplivam za manje od osam minuta i tu sam bila najbrža, iako sam bila jedina od pet momaka, među kojima je bilo i onih koji treniraju vaterpolo - seća se Maja. Kaže da je na tesitiranjima bez problema iz vode izvlačila i „stokilaše“, objašnjavajući da spasicima na ruku ide Arhimedov zakon i da je telo u vodi mnogo lakše, pa da zbog toga i žene mogu vrlo lako da spasavaju duplo veće osobe od sebe. U svojim akcijama spasavanja, najviše je pomagala mlađima i na sreću nije imala intervencija opasnih po život.

- Deca su nepažljiva, povrede se prilikom skokova, tako da sam najviše njima pomagala kad se poseku ili povrede - priča Maja.

 
Natrag
Top