Maestro Suđić: Bemus je ogledalo stanja u srpskoj kulturi

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Maestro Suđić: Bemus je ogledalo stanja u srpskoj kulturi

Simfonijski orkestar RTS-a otvoriće i zatvoriće ovogodišnji, 47. Bemus, a maestro Bojan Sudjić, koji ove godine obeležava tri decenije umetničke karijere, najavljuje program koji je "veliki zalogaj čak i za najbolje svetske orkestre".

E6CSQDg.jpg

Bemus je iz svih promena izlazio bolji: Bojan Suđić

- Imam prema Bemusu specijalan odnos. Čini mi se da sam verovatno umetnik sa najviše nastupa na Bemusu u dugoj istoriji tog festivala i velika mi je čast što sam ozbiljnije korake napravio upravo na Bemusu - rekao je Suđić u intervjuu Tanjugu.

Suđić je naglasio da je Bemus ogledalo stanja u srpskoj umetničkoj kulturi i da se ne može govoriti o dobrom stanju u kulturi ukoliko on nije na pravi način podržan i prepoznat kao trajno dobro i naš najreprezentativniji festival, dodavši da je Bemus mesto koje na poseban način ukazuje čast svakom umetniku.

- Proteklih godina Bemus je, kao i ostali festivali i institucije kulture, prolazio kroz različite transformacije, ali je pokazao i dokazao da je iz svih tih promena izlazio na najbolji način - primetio je Suđić, koji je ranijih godina bio u programskom savetu festivala.

On je rekao da Bemus "daje posebnu festivalsku boju koju nije lako dobiti bez obzira što smo se mi, kao i čitav svet, pretvorili u društvo spektakla, gde je jako teško predstaviti publici danas obične programe koji su ranijih godina bili nosioci koncertnih i drugih aktivnosti širenja muzičke kulture".

Suđić je konstatovao da se Bemus tokom godina menjao, pokušavajući da napravi kontakt sa novom publikom u novim okolnostima.

Izvor: Tanjug
 
Natrag
Top