Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Louis Armstrong

louis-armstrong.jpg

Louis Daniel Armstrong (04.08.1901–06.07.1971), pod nadimkom Satchmo ili Pops muzičar je koji je, bez sumnje, obilježio eru Dixieland džeza, a sa svojim bendom i eru Swing džeza. Definitivna ikona, čija su očaravajuća izvodjenja brojnih džez kompozicija ostavljala bez daha generacije i generacije.


Louis Armstrong jedan je od najvećih džez muzičara. On je definisao šta je to igra zvana „jazz“. Njegove zadivljujuće tehničke sposobnosti, radost i spontanost kojom je zračio; njegov inventivni i bistri muzički um stvorili su djela koja po svojoj vrijednosti zaslužuju da se čuvaju u zlatnoj škrinjici džez scene. Uzor je mnogima, a njegovo ime i oni koji o džezu znaju tek štošta, izgovaraju sa dubokim pijetetom.

Počeci karijere



Photo by Anthony Bruehl – Vanity Fair


Louis Armstrong rodjen je u siromašnoj afričko-američkoj porodici u New Orleansu 1901 godine (mada ima i autora koji za datum rodjenja navode 1900 godinu). Kao mladić, na ulici je rado pjevao sa prijateljima. Kako je bio iz siromašne porodice, poslan je u reformsku školu, a nakon jednog incidenta, gdje je naučio svirati kornet. U dobi od četrnaest godina već je radio svašta: prodavao novine, istovarao brodice, prodavao ugljen. U to vrijeme nije si mogao priuštiti vlastiti instrument, ali je slušao muziku i svoje omiljene bendove.

Joe „King“ Oliver je bio njegov ljubimac; stariji čovjek koji se ponašao kao da mu je otac. On je taj koji je Louisu davao svoj kornet, i on je taj koji ga je upućivao u instrument, i bio vodilja za plovidbu po muzičkim morima. Joe „King“ Oliver, kao vodja prvog velikog afričko-američkog benda sprijateljio se s njim, što je doprinijelo da se Armstrong pridruži bendu u Čikagu 1922.

Naime, upravo je ta 1922 godina bila presudna za životni put Louisa Armstronga. On prima telegram od svog mentora Joe Olivera, kojim ga moli da se pridruži njegovom „Creole Jazz Band“-u u Lincoln Gardens (459 East 31. Street) u Čikagu. To je bilo ostvarenje sna za Armstronga, svirati sa čuvenim muzičarima u Čikagu.

U to vrijeme dok je svirao u Oliverovom „Creole Jazz Band“-u, Armstrong je upoznao Lillian Hardin, pijanistkinju i aranžerku u bendu. U februaru 1924 s njom se i vjenčao. Lillian je bila jako inteligentna i ambiciozna žena; ona je osjetila da se Louis rasipa svirajući u Oliverovom bendu, ali da to nije dobro za njega, znala je da on može bolje i više. Do kraja 1924 stalno je vršila pritisak na Armstronga da napusti bend svog mentora, što je on i učinio, ali vrlo nevoljko. Kratko zatim radio je sa Ollie Powers 'Harmony Syncopators prije nego što se preselio u New York kako bi počeo svirati za Fletcher Henderson's Orchestra.

Zlatne godine


Kada se vratio u Čikago, u jesen 1925, Armstrong počinje snimati; te su kompozicije obilježile povijest džeza (snimci nastali u saradnji s brojnim pjevačima bluesa, uključujući i Bessie Smith). Ove 'Hot Five' i 'Hot Seven' snimke potpuno su razbile uobičajene stereotipe New Orleans muziciranja. Armstrong svojim instrumentom boji note posebnim čarom svoje inventivnosti; ritmički smion nameće improvizacijsku slobodu, dok je s druge strane, tehnički, vrlo siguran u ono što radi.

Te iste godine, 1925, Armstrong seli u Čikago i pridružuje se bendu svoje supruge na Dreamland Cafe (3520 South State Street). Takodjer je svirao u Erskine Tate Vendome Orchestra, a zatim s Carrol Dickenson Orchestra na Sunset Cafe (313-17 East 35. Street). Snimanje nastavlja do 1928. Dok je radio na Sunset Cafeu, Louis je upoznao svog budućeg menadžera Joe Glaser.

Godine 1928 počinje snimanje sa bubnjarom Zutty Singleton-om i pijanistom Earl Hines-om, s kojima će se potpuno muzički uskladiti. Dokaz tome su nastali muzički zapisi, koji su prava remek-djela; Armstrong je s njima počeo isticati i kompleksne izvedbe ansambla. Tokom tih godina Armstrong radi i sa velikim bendovima po klubovima i pozorištima Čikaga.

Armstrong je nastavio svirati u Carrol Dickenson orkestru do 1929. Takodjer je vodio svoj bend na istom mjestu, a pod imenom Louis Armstrong and his Stompers. Sljedeće dvije godine svirao je sa Carrolla Dickerson, Savoy Orchestra i sa Clarence Jones Orchestra u Čikagu.

Armstrong u New Yorku 1929 predvodi jedan nightclub bend. Natpisi o njemu pojavljuju se u pozorišnoj reviji „Hot Chocolates“, a nakon što je otpjevao pjesme „Fats“ i "Ain't Misbehavin", koje su njegove prve popularne pjesme, iz kojih će se izroditi svi naknadni aplauzi vjerne publike. To je inače doba u kojem on u svojim nastupima potencira više popularnu muziku; a i to je za njega bio veliki izazov, jer je te pjesme pred publiku iznosio na sebi svojstven način.

Armstrong se preselio u Los Angeles u 1930, gdje postaje lider benda Louis Armstrong and his Sebastian New Cotton Club Orchestra, da bi se 1931 vratio u Čikago i okupio svoj bend za turneju, koju je planirao. U junu iste godine vraća se u New Orleans po prvi put otkako ga je napustio 1922, i pridružuje se King Oliver's Creole Jazz Band-u.

Američki ambasador na svjetskoj turneji


Sva njegova vještina i virtuoznost vrhunac dostižu 1933 godine, kada njegov stil prolazi proces pojednostavljenja.

Tridesetih godina, u usponu svoje slave, Armstrong ima i svoju prvu turneju po Evropi kao solist i pjevač, čime se otvaraju vrata ka strasnim putovanjima, na kojima je spajao ugodno sa korisnim.

Glaser, kao menadžer odigrao je važnu ulogu u karijeri Louisa Armstronga kada je angažovao orkestar Luisa Russella kao backup bend. Russellov orkestar je bio sastavljen od pretežno New Orleans muzičara, od kojih su mnogi takodjer svirali sa King Oliverom; sve skupa se pokazalo kao vrlo plodna kombinacija. Bend je preimenovan u Louis Armstrong and his Orchestra.

Glaser je inače na sebe preuzeo sve poslove u vezi sa Armstrongovom karijerom, time ostavivši njemu vrijeme koje je mogao posvetiti muzici. Glaser je toliko uvukao bend u nove poslove, da su bukvalno slijedećih deset godina stalno bili po turnejama. To je period kada Armstrong postaje jedan od najpoznatijih ljudi u Americi.

U privatnom životu nije sve bilo baš tako sjajno; njegov brak nije funkcionisao kao polje karijere, 1938 Louis se razveo od Lillian. Nakon tog razvoda slijedi drugi kratki brak, pa onda i treći, u kojem je Louis ostao do kraja života.

U godinama koje slijede Armstrong zajedno sa orkestrom nastavlja turneju i snimanje ploča, ali 1940 ukus publike se mijenja, a time i muzički kritičari postaju glasniji. Tada se nekako čini i sam Armstrong umornim, prodaja počinje da opada, a i organizovanje koncerata postaje prilično napeto. Kritičari su se žalili da je Armstrong postao previše komercijalan. Medjutim, zahvaljujući Glaserovoj visprenosti, godine 1947 on raspušta orkestar, te okuplja manju grupu muzičara koja je postala jedan od najvećih i najpopularnijih bendova u povijesti džeza. Grupa je dobila naziv Louis Armstrong Allstars.

Nova manja grupa saradjivala je uspješno sa izuzetnim muzičarima kao što su Barney Bigard, Jack Teagarden, Sidney 'Big Sid' Catlett, Vilma Middleton, te Earl Hines. Bend je prošao kroz niz kadrovskih promjena tokom godina, ali je ostao vrlo popularan u cijelom svijetu. Nastupali su po Africi, Aziji, Evropi i Južnoj Americi, sve dok Louisovo zdravstveno stanje nije postalo tako loše da su se morali razići. Armstrong je postao poznat kao Američki ambasador.

Satchmo Veliki


Pojavio se u brojnim filmovima, od kojih je najbolji dokumentarni film pod nazivom Satchmo Veliki iz 1957.

Veliki hit, njegova verzija "Hello Dolly" pojavljuje se 1963.godine. Godine 1968 je snimio drugi hit, pjesmu koja je postala takodjer 'broj jedan' - "What A Wonderful World".

Armstrongovo zdravstveno stanje se nekako u to vrijeme pogoršava, hospitaliziran je nekoliko puta tokom posljednje tri godine svog života, ali je nastavio svirati i snimati.

Dana 06. jula 1971 godine najveći svjetski džez muzičar umro je u snu u svom domu u Queensu, New York.

Izvor: Inter-caffe

Kad već imamo Elu, greh bi bio da nemamo i Luja. :)
Bože, šta reći o ovakvom umetniku?
Ni sama ne znam kada sam počela da ga slušam i volim, mislim da je tako oduvek.
Neću da dužim, uživajte u svirci Velikog Sačma. yes3






 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
02.07.2009
Poruka
2.908
Još jedna legenda, hvala Crvendać. :)

 
Poslednja izmena od urednika:
Natrag
Top