Linux za moju konfiguraciju ?

UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
Najbolje je da iz Windows-a, odnosno Disk Management-a (možeš koristiti i
MiniTool Partition Wizard Home Edition)
umanjiš C particiju (Shrink Volume) na željenu veličinu, pri tome će ostati slobodan prostor od koga jedan deo proširiš na D particiju (Extend Volume), naravno ostaviš slobodnog prostora za Linux, recimo 15GB i taj prostor kasnije obrišeš (Delete Partition) i ostaviš neformatiranu (Unallocated), ukoliko već ne bude obrisana sama prilikom izmene. Pri instalaciji, Linux će detektovati najveći slobodan-neformatirani prostor na disku i ponuditi instalaciju na isti uz već postojeći Windows koji bi trebao da detektuje.

Ukoliko nisi 100% siguran kako odraditi, tu smo za pomoć i savet...
 
Učlanjen(a)
06.01.2014
Poruka
15
Najbolje je da iz Windows-a, odnosno Disk Management-a (možeš koristiti i
MiniTool Partition Wizard Home Edition)
umanjiš C particiju (Shrink Volume) na željenu veličinu, pri tome će ostati slobodan prostor od koga jedan deo proširiš na D particiju (Extend Volume), naravno ostaviš slobodnog prostora za Linux, recimo 15GB i taj prostor kasnije obrišeš (Delete Partition) i ostaviš neformatiranu (Unallocated), ukoliko već ne bude obrisana sama prilikom izmene. Pri instalaciji, Linux će detektovati najveći slobodan-neformatirani prostor na disku i ponuditi instalaciju na isti uz već postojeći Windows koji bi trebao da detektuje.

Ukoliko nisi 100% siguran kako odraditi, tu smo za pomoć i savet...
Hvala! Moram da kažem, da sam već neko vreme član ovog foruma, ali da dok nije nastao ovaj problem i malo više češljao po forumu (mada ima materijala za 1 god čitanja), nisam znao koliko je ovaj forum dobar i koliko genijalaca ima na njemu.
 
Učlanjen(a)
06.01.2014
Poruka
15
Postoje ljudi koji uče na tuđim i oni koji uče na svojim greškama. Ja očigledno pripadam ovoj drugi grupi.
Elem, juče sam uradio smanjovanje C particije u Disk menagment_u, i pošto nisam video u njemu kako dalje (naročito što je Windows na ruskom), instalirao sam Partion Wizard. U njemu sa povećao D particiju na uštrb novo dobijene particije (koja je ostala Unllocated), a posle D podelio na 2 dela. Nisam između te 2 operacije restartovao računar što vidim da je greška, tako da sad ne znam gde sam napravio grešku.
Pri današnjem podizanju sistema pojavila mi se poruka Remove disk or other media a kad pritisnem bilo koje dugme poruka No bootable devise. Pošto je u pitanju Laptop pokušao sam da uradim sistem recovery, ali dobijam istu poruku. U diagnostici sistema nema grešaka. Molim za pomoć:gl_sigh:
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
проблем до ког је дошло настао је из простог разлога што си промену партиције вршио из самог Виндовса што уме да доведе до проблема....
Кад желиш да се играш са променом величине партиција користиш или неки од алата са диска, УСБ-а односно ако већ желиш да инсталираш линукс користиш доступне алате за партиционисање који се налазе на инсталационом диску.
Тј подигнеш линукс са диска/УСБ-а и уз помоћ (најчешће) Гпартеда одрадиш промену величине партиција и за то време може да крстариш интернетом, слушаш музику, читаш књиге/упутства...
Што се тиче Виндовса пробај да одрадиш поправку уз помоћ инсталационог диска...
 
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
Imam sledecu konfiguraciju:
CPU: intel core 2 duo E8400, 3Ghz
Ram: 2gb DDR2 667
Grafika: Integrisana Intelova G31/33

Jel to nije malo za Linux Mint 13?
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
наравно да није (ако планираш 32битну верзију).
Мада није ни за Убунту 13.10 (и Митов пандан) или долазећи Убунту 14.04 (који ће по свему судећи бити и стабилнији и мање захтеван по систем).
 
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
A stavio sam swap memoriju 3gb, kako da je podesim? Da recimo koristi samo 10% swapa?
Hvala unapred.
 
UREDNIK
Učlanjen(a)
26.09.2010
Poruka
992
A stavio sam swap memoriju 3gb, kako da je podesim? Da recimo koristi samo 10% swapa?
Hvala unapred.
Umanji SWAP particiju (Resize) pomoću GParted aplikacije. (Prvo moraš deaktivirati SWAP particiju klikom desnim dugmetom na istu pa Swapoff

Podešavanje korišćenja SWAP memorije (swappiness) možeš proveriti komandom:
cat /proc/sys/vm/swappiness
Default je 60.

Ukoliko želiš smanjiti učestalost pristupa SWAP memoriji potrebno je urediti /etc/sysctl.conf fajl.

Podrazumevajući da imaš instaliran Leafpad editor npr.
u terminal unesi sledeću komandu:

gksudo leafpad /etc/sysctl.conf
U dokumentu koji se otvori na krajnjem dnu nalepi sledeće redove:
#
# Sharply reduce swap inclination
vm.swappiness=1
# Improve cache management
vm.vfs_cache_pressure=50
Sačuvaj promene, zatvori editor i restartuj računar.
 
Član
Učlanjen(a)
04.12.2012
Poruka
130
Znaci ne treba mi swap od 3gb? Ako ostane 3gb, jel to usporava rad ili?
Hvala.
 
Učlanjen(a)
15.08.2013
Poruka
103
Величину SWAPA бираш према сопственим афинтетима, тамо где имаш РАМ-а до 4 ГБ стављш до 4 ГБ SWAP меморије, с тим да уколико планираш да користиш хибернацију онда обавезно стави 4 и више ГБ за ту партицију (неко моје лично искуство).
 
Natrag
Top