Linux pregazio Win 10 (prilikom instalacije)

Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ha ha ha brale i meni se to desilo pre desetak i kusur godina kada sam probao Ljinux po prvi put da je obrisao sve particije jer nisam znao da pravilno rukujem njegovim Partition Managerom. Nije on progutao slova particija već oma formatira u rajzer, ili koji je već ono bio njegov fajl sistem. Digni sistem sa nekim boot partition managerom Acronis Disk Direktor ili Strelec ili Aomei šta već i odmah ćeš da vidiš koje su particije u NTFS a koje nisu. Ako ih je Linux pregazio zaboravi na njih dokumenta su otišla u nepovrat ili će skupo da te košta njihov oporavak koji je neizvestan jer će biti korumpirani.

Ono što sam ja naučio kod instaacije Linuxa na hard way su dva načina. Prvi način je da preko boot managera kojim digneš sistem (ne koristiš Linuxov partition manager) napraviš prvo tri particije SWAP, zatim jednu za sistem i jednu za /home i prilikom instalacije izabereš /sistem jedino što moraš da paziš je da Linux daje drugačije nazive za particije nego Windows. Druga varijanta je da noviji Linuxi traže samo prazne particije da su napravljene ali nisu formatirane jer će ti izbaciti poruku da ne može da se instalira OS na toj particiji tako da možeš da upadneš u petljanciju ako ne znaš šta i kako da radiš jer tada moraš koristiti njegov Linuxov partition manager. Linux o'ma formatira diskove bez daljeg upozorenja..... čim stisneš Next. Poslije njanjanja nema više kajanja. Ako si pažljiv, možeš da imaš više OSeva instaliranih zajedno da dobro saradjuju. Ja sam svojevremeno dok sam bio mlad i lud imao i do 4 komada instalirano Win i Server i dva Linuxa Suse i Mandrake u ono vreme ili Ubuntu dok ih nisam batalio nije bilo vredno truda. Samo Pendžeri. Win 10 i Server 2022.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Ne zameri, ali tvoje poruke su vrlo konfuzne i zbunjujuće.
Prvo si rekao da je win pregažen, posle si rekao da nemaš samo d: particiju, a sada da nemaš but menadžer kojim bi podigao win...?
Ako ne možeš da podigneš win, kako znaš da je win pregažen ili da nemaš d: particiju, ako je win pregažen kako znaš da nemaš d: particiju,...?

Mislim da je najbolje rešenje da nađeš nekoga ko se razume u linux i da ti on u ovome pomogne.
Plašim se da ćeš sam pogoršati trenutnu situaciju ili ćemo ti mi dati pogrešan savet, koji takođe može pogoršati trenutnu situaciju, jer se kroz ovu prepisku ne razumemo kako treba.
Opet kao sto sam pisao,samo kritike,a pomoci nigde.Zvacu tebe za sledece podizanje OS-a.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Ha ha ha brale i meni se to desilo pre desetak i kusur godina kada sam probao Ljinux po prvi put da je obrisao sve particije jer nisam znao da pravilno rukujem njegovim Partition Managerom. Nije on progutao slova particija već oma formatira u rajzer, ili koji je već ono bio njegov fajl sistem. Digni sistem sa nekim boot partition managerom Acronis Disk Direktor ili Strelec ili Aomei šta već i odmah ćeš da vidiš koje su particije u NTFS a koje nisu. Ako ih je Linux pregazio zaboravi na njih dokumenta su otišla u nepovrat ili će skupo da te košta njihov oporavak koji je neizvestan jer će biti korumpirani.

Ono što sam ja naučio kod instaacije Linuxa na hard way su dva načina. Prvi način je da preko boot managera kojim digneš sistem (ne koristiš Linuxov partition manager) napraviš prvo tri particije SWAP, zatim jednu za sistem i jednu za /home i prilikom instalacije izabereš /sistem jedino što moraš da paziš je da Linux daje drugačije nazive za particije nego Windows. Druga varijanta je da noviji Linuxi traže samo prazne particije da su napravljene ali nisu formatirane jer će ti izbaciti poruku da ne može da se instalira OS na toj particiji tako da možeš da upadneš u petljanciju ako ne znaš šta i kako da radiš jer tada moraš koristiti njegov Linuxov partition manager. Linux o'ma formatira diskove bez daljeg upozorenja..... čim stisneš Next. Poslije njanjanja nema više kajanja. Ako si pažljiv, možeš da imaš više OSeva instaliranih zajedno da dobro saradjuju. Ja sam svojevremeno dok sam bio mlad i lud imao i do 4 komada instalirano Win i Server i dva Linuxa Suse i Mandrake u ono vreme ili Ubuntu dok ih nisam batalio nije bilo vredno truda. Samo Pendžeri. Win 10 i Server 2022.
Kod mene rade 2 Windowsa i Ubuntu besprekorno.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
I kod mene su radili dok su me interesovali. Nisam pipnuo Linux već godinama jako dugo i to je zadnji bio Mint kao boot disk i nikada više. Samo pendžeri Win 10 i Server Dev edition 2022.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
I kod mene su radili dok su me interesovali. Nisam pipnuo Linux već godinama jako dugo i to je zadnji bio Mint kao boot disk i nikada više. Samo pendžeri Win 10 i Server Dev edition 2022.
Pre 5-6 godina sam tek poceo da koristim ubuntu.Svideo mi se na prvi pogled,ali pre instalacije sam ga malo proucavao bez instalacije,onaka sa CD-a.Svidja mi se i 10-ka.Popravilo se stanje sa bagovima.Jedina stvar je kada se pali,treba mu malo vise vremena,a kad se pokrene ide sve kako treba,ali ne mogu lako da se otarasim 7-ice.Kod nje mi radi sve potaman.Neka je jos neko vreme.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Ubaci SSD umjesto HDD-a pa ces vidjeti kako brzo dize sistem. Nije to vise skupo, ssd 256, 248 GB je vrlo jeftino, dovoljno za operativni sistem. Glupost je Win 10 odnosno Win 11 uopste instalirati na hdd.
Treba da uradim to.Kupio sam SSD od 500GB i stoji,a je se nerviram sa HDD-om.Inace na Win.7 i Ubuntu su mi SSD-ovi.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Ja Server držim na HDD. Baš pišem ovo iz njega. Prelepo radi treba mu malo duže jedno 70 sekundi ali radi posle odlično da ga ne ureknem. Linux sam prvi put pipnuo još 2007-8 godine ako se sećam. Suse i u ono vreme Mandrejk posle primenovan u Mandriva. Ne znam kako drugima ali meni Linux je potpuno zatvoren sistem jednostavno nemam nikakvu kontrolu nad njim. Ne znam da li neko skenira mi disk i šalje podatke preko neta krekeru ili je zombi računar i brate VLC player u ono vreme je radio bolje na Windowsu nego na Linuxu. Ja sam čak i kupio Win XP Home Edition u to vreme i sve aplikacije free su mi bile bolje na Winu nego na Linuxu. Tada mi je bio problem PDF editor nisi mogao da nađeš free koji ti može obrisati stranicu ni za Windows ni za Linux. godinama već se morao krekovati Aobe. Banalno ali mi je bila potreba za tim onda. Ne znam kakvo je stanje danas ali imaš Ashampoo free program koji to radi i sasvim je pristojan alat plus kupio sam jedan za kompletnu obradu pdf-ova za 1000 dinara. Dok za Linux svi ti programi su do jaja. Svi ulažu u hiljade distribucija a niko od tih milijuna programera da napiše kršteni alat za snimanje Desktopa na primer. Za Win imaš besplatni Greenshot mator ali radi sa mnoštvom mogućnosti dok za Linux je bio neki koji pravi frejmove desktopa u vidu sličica pa ti izaberi koja ti treba.... o gadžetima da ne pričam. Suse je imao stotinu gadžeta za desktop a ni jedan nije vredeo nizašta dok za win imam 8GadgetPackSetup koji ima gadžete za sve. Pa kada stavim ovaj za cpu onda vidim i temp i zauzeće vidim da li mi radi internet ili je linija ravna imam fajerwol da kontrolišem šta može a šta ne može na net samo pritiskom mišem. Ne moraš da se drndaš sa YASTom već ideš na tržište i tražiš program koji ti treba. To na Linuxu ne možeš. Samo ono što imaš u YAST-u. Ja nisam ljubitelj takvog ograničenja volim slobodu izbora a Linux mi to nije dao dok Windows pored svega pljuvanja jeste. To je moje iskustvo i putešestvuje u svetu Linuxa o driverima za video i kodecima da ne pričam to si išao ko bos po trnju....
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.318
Sto se tice Ubuntu-a ima mnogo programa koji koristi Win. samo pod rugim imenom.Sa nekim stvarima treba da se naviknes na terminal i kada se udje u fazon,veoma dobar OS.Inace za screenshot isto moze da se koristi Lightshoot i za Linuks.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Ja Server držim na HDD. Baš pišem ovo iz njega. Prelepo radi treba mu malo duže jedno 70 sekundi ali radi posle odlično da ga ne ureknem. Linux sam prvi put pipnuo još 2007-8 godine ako se sećam. Suse i u ono vreme Mandrejk posle primenovan u Mandriva. Ne znam kako drugima ali meni Linux je potpuno zatvoren sistem jednostavno nemam nikakvu kontrolu nad njim. Ne znam da li neko skenira mi disk i šalje podatke preko neta krekeru ili je zombi računar i brate VLC player u ono vreme je radio bolje na Windowsu nego na Linuxu. Ja sam čak i kupio Win XP Home Edition u to vreme i sve aplikacije free su mi bile bolje na Winu nego na Linuxu. Tada mi je bio problem PDF editor nisi mogao da nađeš free koji ti može obrisati stranicu ni za Windows ni za Linux. godinama već se morao krekovati Aobe. Banalno ali mi je bila potreba za tim onda. Ne znam kakvo je stanje danas ali imaš Ashampoo free program koji to radi i sasvim je pristojan alat plus kupio sam jedan za kompletnu obradu pdf-ova za 1000 dinara. Dok za Linux svi ti programi su do jaja. Svi ulažu u hiljade distribucija a niko od tih milijuna programera da napiše kršteni alat za snimanje Desktopa na primer. Za Win imaš besplatni Greenshot mator ali radi sa mnoštvom mogućnosti dok za Linux je bio neki koji pravi frejmove desktopa u vidu sličica pa ti izaberi koja ti treba.... o gadžetima da ne pričam. Suse je imao stotinu gadžeta za desktop a ni jedan nije vredeo nizašta dok za win imam 8GadgetPackSetup koji ima gadžete za sve. Pa kada stavim ovaj za cpu onda vidim i temp i zauzeće vidim da li mi radi internet ili je linija ravna imam fajerwol da kontrolišem šta može a šta ne može na net samo pritiskom mišem. Ne moraš da se drndaš sa YASTom već ideš na tržište i tražiš program koji ti treba. To na Linuxu ne možeš. Samo ono što imaš u YAST-u. Ja nisam ljubitelj takvog ograničenja volim slobodu izbora a Linux mi to nije dao dok Windows pored svega pljuvanja jeste. To je moje iskustvo i putešestvuje u svetu Linuxa o driverima za video i kodecima da ne pričam to si išao ko bos po trnju....

OBS odlicno radi na linux-u, kazam i Shutter su takodje ok, i naravno tu je uvek VLC player. Mislim da je greenshot baziran na istom kodu kao recimo green recorder za linux. Mnogo distribucija ima u sebi integrisan screenshot program, i neki imaju mogucnost za screen recording. Libre office Draw sam najcesce koristio za PDF editovanje, pretpostavljam da verovatno postoje i drugi PDF alati ali nisam imao potrebe za njima, recimo PDF studio. Za sistem monitoring, ima toliko resenja za razlicita okruzenja koja mogu da se omoguce na klik i na taskbaru prikazuju sve senzorske informacije po zelji. GUFW je ok za firewall podesavanja kroz GUI, mada je prilicno jednostavno podesiti firewall i preko CLI sa UFW.

Drajveri gotovo da nisu vise problem za linux, naravno uvek postoje izuzeci, ne znam kakve probleme ste imali sa kodecima, ali bar ja licno nisam nikada imao problema sa reprodukovanjem bilo kakvog sadrzaja na linux-u.

Mislim da ste sa pogresnim mindset-om presli na linux. Ako trazite da sve funkcionise kao na Windows OS, na potpuno isti nacin to nije moguce. Linux nije Windows. Nesto sto se na jedan nacin radi na Windows-u radi se na drugaciji nacin na linux-u. Postoji i dalje problem sa komercijalnim software-om, jer proizvodjaci ne prave verzije za linux, recimo adobe programi. Slazem se da linux ima mnogo prostora za unapredjivanje, posebno sto se tice user interfejsa i out of box experience, ali takodje i to se menja iz dana u dan. Sve vise distribucija izlazi koje pokusavaju da adresiraju te probleme. Linux vam dozvoljava da izaberete okruzenje po svojoj zelji, distribuciju po svojoj zelji pa cak i da kombinujete razlicite elemente iz razlicitih distribucija, ali za sve to treba biti napredni korisnik i razumeti kako sta funkcionise. Iskreno, ukoliko je vama cilj bio da koristite linux na isti nacin kao windows, zasto bi onda uopste prelazili na linux? Sto se tice privatnosti na linuxu, tu nema mnogo tajni, osim mozda kod Ubuntu povremeno, ali vrlo lako je proveriti, isto kao i na windows-u sta sa cime komunicira i koji podaci se salju. Instalirajte wireshark i proverite.

Mali tip za nove korisnike linux-a, umesto da trazite program koji postoji na windows-u i pokusavate da ga naterate da radi na linux-u(sto nekada i moze da se nadje), radije potrazite how to do X on linux.
Na taj nacin cete cesto izbeci pocetnicke zamke i komplikovane tutorijale da uradite nesto jednostavno. Naravno svako ko dolazi sa Windows-a, pa i ja u pocetku sam trazio alternative windows programa, isti interfejs i slicno, medjutim vremenom sam otkrio da je lakse naci jednostavije resenje ako trazim kako nesto da uradim umesto trazenja programa koji nesto moze da uradi.

How to install X file converter on linux
How to convert x file to y file on linux
How to make X work on linux
How to do X on linux


Sto se tice originalnog posta, proverite particije koje postoje u sistemu, moguce je da je GRUB preuzeo boot loader, i u tom slucaju dovoljno je da uradite: sudo update-grub ili mozete koristiti nesto kao GRUB customizer da dodate windows u boot menu, premestite loader i slicno. U slucaju da je particija "pregazena", sto moze da se desi ako niste pratili uputstva tokom instalacije i/ili ste izabrali pogresnu opciju, onda mozete da pokusate da povratite podatke.

Jedan tip kod instalacije linux-a, za pocetnike: Ukoliko prvi put instalirate linux, najjednostavniji nacin je da pre instalacije oslobodite prostor na disku, obrisete tu particiju i ostavite unallocated prostor. Tokom instalacije, pita ce vas gde zelite da instalirate linux i izaberite unallocated space, i dosta distribucija ce odraditi particionisanje automatski i sacuvati ostale particije. Ukoliko koristite vise diskova, mozete iskljuciti one koje zelite da sacuvate pre instalacije i onda samo posle instalacije ukljucite i sa sudo grub update azurirate GRUB da doda Windows OS u loader. Takodje mozete na taj nacin originalni windows loader ce ostati sacuvan i mozete boot-ovati sa tog uredjaja tako sto izabere disk sa windows OS u BIOS/UEFI.
 
Natrag
Top