Linux i Open Source

Član
Učlanjen(a)
23.07.2011
Poruka
6
pozdrav
registrirao sam se na forum radi vase odlicne kolekcije dokumentaraca - svaka cast
no gledajuci teme primjetio sam da u ovome podforumu nema gotovo nista o Linuxu.
koji je tome razlog ?
Linuxi su odlicni, meni osobno daleko bolji od svih Winndowsa. Ne pruzaju nam igre kao sto je to u Windowsu, bas i nema istih programa ali za svaki od njih postoji alternativa.
Vecinom besplatan, Linux je slobodan sustav u kojem mozemo sve sto hocemo.
Ako se smatramo onim naprednijim korisnikom, moramo svakako zaobici Windows jer on nije za napredne korisnike, on je za one koji manje znaju i koji zele da sutav radi i razmislja umjesto njih..
.. a zato to sve vecinom i steka.
evo par najpoznatijih Linux distribucija:

1. Debian - vrlo sigoran Linux i jednostavan, da ne duzim puno - dobar Linux
2. Ubuntu - baziran na debianu, pocetnicki, jednostavan i dobar
3. Mint - baziran a Ubuntu, jos vise prilagoden pocetniku od svoga uzora Ubuntu i jos jednostavniji
4. Open Suse - ....
5. Fedora - .....
( ovi iznad bili su uglavnom jednostavni Linuxi )
6. Slackware - Linux distribucija o kojoj mozete cuti da je komplicirana, da je ovo da je ono, nebojte se probati - vrlo jednostavn Linux
7. Arch - sve isto kao i o Slackware, mada su totalno drugaciji i Arch je daleko bolji. Meni osobno jedan od naj Linuxa
8. Gentoo - Linux koji osobno najvise koristim. Ovo je vec malo tesko, a upravo zato jer se cijeli sutav pa i sam kernel kompjaliraju iz source coda. Ovdje gradimo/kompajliramo svoj sustav iz source koda Gentoo distribucije. Zapravo svaki dio sutava slazemo pocevsi od same jezgre i to ima dosta opcija i tvikova kojim mozemo manipuirati radom naseg sutava i radom memorije u njemu. Radi se uglavnom o tome da se pocne sa pripremama sustava, napravi jezgra sutsava, zatim se napravi osnovni, bazni sutav. Iz tog baznog sutava dalje gradimo cijeli sutav kako hocemo da radi i izgleda i to sve zajedno moze potrajati par dana. Nije svakako za pocetnike ali ga toplo preporucam - vrhunski Linux

Vise o distribucijama Linuxa mozete saznati ovdje DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD.

Linuxi koje koristim su: Gentoo, Arch i LFS ( Linux from Scratch ) u multibutu na racunaru i mogu ih sve lepo preporuciti osim LFS - bjezite od tog vraga :opaaa:
 
Poslednja izmena od urednika:
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
Da ,slazem se sa tobom oko nezastupljenosti linux-a na forumu ,jedina tema na forumu o linuxu je ova .Mislim da bi neko od moderatora trebao da napravi podforum linux ,gdje bi mogli ubacivati tekstove i pomagati oko rjesavanja problema na linux-u i ostalim opensource operativnim sistemima.
 
Član
Učlanjen(a)
23.07.2011
Poruka
6
odlicna ideja ! podrzavam.
samo mozda bolje da je Unix podforum.. ubaci i one OS X-e unutra..
 
Motherfucker xD
Član
Učlanjen(a)
30.08.2010
Poruka
587
Podrzavam takodje . . . LINUX je mnogo bolji od WIN-a, za ozbiljne korisnike, a za one "gejmere", koji jedva znaju da upale komp a znaju da razvaljuju u nekim igricama najbolji je WIN . . . jer njega svako moze da koristi i nije ti potreban preterano veliki mozak za nejga, dok za LINUX OS-ove treba malo i mozga :D
 
Član
Učlanjen(a)
24.08.2010
Poruka
228
Slažem se, inače linux distribucije koristim dosta dugo (od kada sam prvi put bootovao sa cd-a knoppix-wow!!!), sistam radi bez hdd-a na trošnoj staroj P2!!!koja je jedva izlazila na kraj sa tada sveže izašlim Win Me(kekeke...). Od tada sam najčešće imao SuSe, kasnije ubuntu i sada mint 11 64bit (za koji imam samo reči hvale). I mogu slobodno reći da je u poslednjih 4-5 godina linux po svim tačkama daleeeeko prešišao windows. od jednog veoma komplikovanog sistema (instalacija prvih verzija, drajveri, programi), za kratko vreme prerastao u veoma kompaktan i nadasve kompletan i stabilan operativni sistem, sa toliko verzija i revizija i kratkim vremenom ažuriranja zakrpa, drajvera i programa da svako od nas može sebi naći odgovarajuću verziju.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
U tome i jeste prednost windowsa da ga i budala može koristiti a za linux ti treba fakultet. Ja sam probao mnoge linux distribucije ali nisam našao ni jednu prednost linuxa nad windowsom ne računamo igre. Ako ti distributer nije obezbedi driver ili program možeš da se slikaš da ga nadješ ili instaliraš jer je to i najveća mana linuxa problem instalacije. I mali broj upotrebljivog softwera. Za win imaš i dosta besplatnog programa codeci se lako nalaze i instaliraju. nalazio sam na distribucije koje nisu imale ni driver za mrežnu kartu. I u ostalom razočaravajuća je stabilnost linuxa i poređenju sa tako malim brojem programa sa kojima dolaz da ga možeš razbiti za jedan dan da se ponaša nestabilno da pada restartuje se. linux je slab za mene kupio sam XP home a kupiću i ovaj 7 ili 8 čim izađe. Ako želiš da budeš profesionalac kupi profesionalni alat.
 
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
U tome i jeste prednost windowsa da ga i budala može koristiti a za linux ti treba fakultet. Ja sam probao mnoge linux distribucije ali nisam našao ni jednu prednost linuxa nad windowsom ne računamo igre. Ako ti distributer nije obezbedi driver ili program možeš da se slikaš da ga nadješ ili instaliraš jer je to i najveća mana linuxa problem instalacije. I mali broj upotrebljivog softwera. Za win imaš i dosta besplatnog programa codeci se lako nalaze i instaliraju. nalazio sam na distribucije koje nisu imale ni driver za mrežnu kartu. I u ostalom razočaravajuća je stabilnost linuxa i poređenju sa tako malim brojem programa sa kojima dolaz da ga možeš razbiti za jedan dan da se ponaša nestabilno da pada restartuje se. linux je slab za mene kupio sam XP home a kupiću i ovaj 7 ili 8 čim izađe. Ako želiš da budeš profesionalac kupi profesionalni alat.
Ne znam kada si ti isprobavao te linuks distribucije, ali stanje i i nije baš tako loše po pitanju komleksnosti upoterbe.Šta više određene linux distribucije (ubuntu ,opensuse ...) su puno lakše za upotrebu od windows OS-a .
Čini mi se da pominješ kako linuks dolazi sa malo programa i nestabilan je !? Zapravo određene distribucije dolaze sa gotovo svim neophodnim softverom (pomenuo si da se kodeci na windowsu lako instaliraju, zar na linuksu nije ista situacija, kod gotovo svih distribucija koje imaju paket menadzer kodeci i programi se mogu instalirati jednom komandom !!! ili jednim klikom).
Linux nestabilan !!?? Pa možda u nekom drugom životu ,jer sumnjam da bi američka vojska koristila nestabilan softver :(.

Moja preporuka ti je da daš još jednu priliku linux-u yes3 .
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Teško da se lako instaliraju kodeci. Možda malo lakše u ubuntu ali suse malo teže. Njihova verzija 11.2 je bila bolja od 11.3 koja malo malo pa trepne što baš i nije dobro za oči. Sve u svemu neću da se raspravljam preko pisanija nisam impresioniran linuxom i ne bih ga preporučijo nikome i što je najvažnije ne bih ga koristio. Američka vojska možda koristi Red Hatov linux a on se plaća ako se ne varam. I za njih se pravi specijalan a ne ova free koji je slab. Toliko.
 
Član
Učlanjen(a)
13.01.2010
Poruka
29
I ja se slazem sa predhodnicima mislim da je linux slabo zastupljen kod nas,komplikovanije od windows-a!Pokusao sam sa ubuntu koji je malo laksi od ostalih verzija linux-a ali generalno receno svi koji iole bave racunarima slabo pokazuju volju za pomaganjem?!Naime rec je o tom i kad pokazu neku volju za tim to sture cine ,otprlike nauci sam kako sam ja ...Izvinite ako sam nekog uvredio ali to je cinjenicno stanje,morate bukvalno ljudima da crtate!!!
 
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
Teško da se lako instaliraju kodeci. Možda malo lakše u ubuntu ali suse malo teže. Njihova verzija 11.2 je bila bolja od 11.3 koja malo malo pa trepne što baš i nije dobro za oči. Sve u svemu neću da se raspravljam preko pisanija nisam impresioniran linuxom i ne bih ga preporučijo nikome i što je najvažnije ne bih ga koristio. Američka vojska možda koristi Red Hatov linux a on se plaća ako se ne varam. I za njih se pravi specijalan a ne ova free koji je slab. Toliko.
Tacno RHEL se plaća, ali Cent OS koji je u potpunosti isti je besplatan.
@Djolens72
Vjerovatno nisi pitao na pravom mjestu :) .
Predlazem vam da posjete lokalnu Ubuntu zajednicu Srbije, ima odličnih poznavalaca linux OS-a koji su spremni pomoći.
 
Natrag
Top