Lijepljenje keramike

Učlanjen(a)
22.08.2009
Poruka
4.109
Lijepljenje keramičkih pločica, klinkera, staklenih i drugih mozaika na podne i zidne površine

Lijepljenje keramike na zahtjevne zidne podloge (gipskartonske i vlaknenocementne ploče, iverice), ljepljenje keramike na keramiku

a)
Za lijepljenje keramičkih pločica, klinkera i mozaika na problematične podloge (gips-kartonske ploče, drvocementne ploče i ploče od iverice) upotrijebimo visokoelastično ljepilo AKRINOL ELASTIK.
Podlogu prije lijepljenja premažemo VEZAKRILOM; nakon 24 sata (kada je temeljni premaz sasvim suh), na nju odgovarajućom nazubljenom lopaticom rasprostremo masu za lijepljenje. Pločice polažemo na sudar ili na fugu, u drugom slučaju u fuge ugradimo plastične križiće odgovarajuće širine; jače upijajuće pločice prije lijepljenja namočimo u vodi. Fuge između pločica naknadno (najmanje 24 sata nakon lijepljenja) zapunimo masom za fugiranje v odgovarajućoj nijansi, a dilatacijske fuge odgovarajućim trajno elastičnim kitom.
b)
Novu keramiku možemo bez većih problema lijepiti i na stare keramičke obloge uz uvjet, da su dobro prihvaćene za podlogu, te da ih prije toga odgovarajuće obradimo. U tom slučaju za lijepljenje upotrijebimo visokoelastično ljepilo AKRINOL ELASTIK.
Staru keramičku oblogu najprije dobro očistimo (prije svega od masnih obloga), te joj u najvećoj mogućoj mjeri oštetimo površinu. Nakon toga premažemo je VEZAKRILOM; nakon 24 sata (kada je temeljni premaz sasvim suh), na nju odgovarajućom nazubljenom lopaticom rasprostremo masu za lijepljenje; pločice polažemo na sudar ili na fugu, u drugom slučaju u fuge ugradimo plastične križiće odgovarajuće širine. Jače upijajuće pločice prije lijepljenja namočimo u vodi; fuge između pločica naknadno (najmanje 24 sata nakon lijepljenja) zapunimo masom za fugiranje v odgovarajućoj nijansi, a dilatacijske fuge odgovarajućim trajno elastičnim kitom.

u oba slučaja za lijepljenje 1 m2 obloge trebamo ~300 ml VEZAKRILA i ~2 do 3 kg ljepila AKRINOL ELASTIK
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2009
Poruka
7
sve je ok jos kad bi stvarno toliko lepka trebalo za 1 m2 bilo bi super u praksi je potrebno bar duplo od propisanog
 
Član
Učlanjen(a)
17.12.2009
Poruka
0
a nebi bilo lose da se objasni kako je najbolje seci plocice, i kako se priprema i nanosi fug masa...
 
Član
Učlanjen(a)
20.02.2010
Poruka
164
Ja da dodam iz sopstvenog iskustva, koje nije veliko. Uradio sam samo jedno kupatilo (u svojoj kući) pa to možda i nije merodavno. Da napomenem da sam mnogo više vremena proveo ovde uz komp, tražeći savete, nego u lepljenju pločica. Znači da to nije neki bauk, ne plašite se...
1. savet: za rezanje pločica kupiti one jeftinije(jer niste profesionalci) električne mašine, sve imaju dijamantnu brusnu ploču pa je rezanje skoro idealno - samo pazite na vodu jer te mašine baš to traže.
2. savet: striktno se pridržavajte saveta o pripremi lepka.
3. savet: najlakše za rad je kad je površina zidova i poda lepo pripremljena, ravni zidovi i pod. Ne zaboravite da za kupatilo pod mora da bude "pod nekim slivom", da ima neki ugao prema slivniku.
4. savet: e ono što nisam nigde pročitao, a zadavalo mi je mnogo muke u početku (kucneš pločicu a ona "zuji") je napomena od jednog priučenog majstora: pre lepljenja pločica - potopite ih malo u vodu, dok im ne izađu mehurići, e tek tad ih lepite.
5. savet: nemojte da počinjete nešto mnogo veliko.
6. savet: pazite na količinu piva u toku rada.
 
Član
Učlanjen(a)
06.10.2010
Poruka
3
Da i ja dodam na sve ovo malo primedbi na gore navedeno! Nikada do sada nisam sreo idealno pripremljeno kupatilo za keramicara, nikada ! Zbog toga pada u vodu prica da je potrebno 2-3kg lepka! Do sada na mojim gradilistima je bio prosek 4-4,5kg i to na dosta dobro pripemljenu podlogu. Mislim da je za rezanje bespotrbno uzimati el. masinu . dovoljna je klasicna masina za secenje keramike pogotovu ako nemas nameru da se time bavis!

Keramicarski posao u zadnjih par godina je precenjen, pravi majstori su bili ljudi koji su keramiku radili "na malter"!
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
I ja da dodam nesto,za pocetnike je bitno da to nije uopste neki zahtjevan posao,dovoljno je imati volje i ideja,materijal se podrazumijeva.isto veoma je bitno da pri kupovini obratite paznju na zidne i podne plocice jer postoji razlika i u velicini ,kvaliteti-cvrstini,i naravno cijeni.dobro uzeti kvadrat vise jer prilikom rada doci ce i do pucanja plocica i netacnig rezanja,sve to nije strasno.zidne plocice se mogu rucno sjekacem sjeci,dok za podne ili vanjske za stepenista terase isl potrebna je brusilica i diamantska rezna ploca i kao sto rekose prethodno,nakvasite plocice -stavite u posudu s vodom i pre nego budete nanosili lepilo na njih malo nek se ocede da lepilo ne klizi.kako rece kolega podloga ma koliko ravna i pripremljena uticat ce i na potrosnju lepila i na brzinu rada.dobro bi bilo ako tek prvi put radite zidne plocice da prvi red ne pocinjete direktno od poda,odnosno da prvo izvucete liniju pod vaser vagu,laserskim opucavanjem ili kako vama odgovara pa ako je pod bas pod vaser vagu mozete s njega krenuti ako ne postavljajte plocice do linije koju ste izvukli.izmjerite duzinu zida da vidite koliko vam plocica treba u redu i odlucite se hocete li kratiti na oba kraja ili samo na jednom,to je licni izbor i stvar ukupnog dojma.da vas nebi bolele ruke od ravnanja koristite gumeni cekic.za dovodne odvodne cevi,radijatorske i dr,postoje seciva za kruzno secenje naravno to je sve u jednom alatu za sjecenje plocice.i koristite krstice mada moze i bez njih malo je zahtjevnije.veci krstici ostavljaju veci prostor izmedju plocica i vise ce vam trebati fug mase ,isto tako veci razmak dozvoljava manje greske u nivelisanju i ravnanju plocica,odnosno greske su manje uocljive.jos nesto zadovoljstvo da ste nesto sami uradili je nemerljivo.sretno.
 
Član
Učlanjen(a)
29.08.2010
Poruka
7
Posto vidim iz napisanoga da su vam velika iskustva u lepljenju podne i zidne keramike ja vam od srca preporucujem da ipak pozovete profesionalnoga keramicara da obavi posao , bice ipak manje bolno nego da sami radite . Citam o kvasenju plocica ,polaganju plocica na malter , o alatima itd ,,,,,,,,,, . Posle mojig 25 god provedenih kao keramicar malo mi se dize kosa na glavi od pojedinih komentara , zato poslusajte savet i zovite nekoga ko zna .bice mnogo jeftinije a i bicete mnogo srecniji na kraju . Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2010
Poruka
14
Ljudi , lepiti pločice je lako ....kada gledate majstora koji to radi godinama ................ keramika nije krečenje , ne ponavlja se iz godine u godinu ...........uštedite novac i angažujte profesionalca ................. ako pročitate kako se vozi avion , da li će te ga moći sami voziti .........čisto sumnjam .
 
Član
Učlanjen(a)
29.08.2010
Poruka
7
Bas interesantno citati razmisljanja i iskustva novopecenih majstora .Sa mnogima stvarima se nebi slozio sa vasim misljenjima a pogotovo da ja lakse raditi plocice sada nego pre 10- 20 godina .imam oko 24 god iskustva u svim vrstama lepljenja raznoraznih zidnih i podnih plocica ukljucujuci unutrasnje ,vanjske i plocice u bazene.Materijali se menjaju pa tako i tehnologija rada i materijala ,zbog toga vise mnoge plocice nije moguce raditi na malter -odnosno nebi dugo trajale.Smatram da je leplljenje plocica precizan zanat koji trazi barem 2-3 godine ucenja + minimum 2-3 godine samostalnoga iskustva da bi se mogao uraditi posao dobre kvalitete koji bi mogao da traje bez popravaka 20-30 godina koliko je otprilike i vijek kupatila.unapred se izvinjavam ako sam ponekoga novoga majstora uvredio ili nedaj boze boze ako se neko osjeca podcjenjen .veliki pozdrav svim diy majstorima
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2011
Poruka
2
interesuje me moguli se zidovi u kupatilu uraditi sa nekim drugim materijalom osim sa plocicama
 
Natrag
Top