LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Dva britanska novinara optužena za špijunažu u Libiji

Dva britanska novinara optužena za špijunažu u Libiji


Tanjug |



Dvojica britanskih novinara iranske televizije "Pres", uhapšeni prošlog meseca u Libiji, sumnjiče se da su bili špijuni, rekao je juče u Tripoliju Farad Al Svelhi, komandir brigade "Svelhi", milicije koja je i zatočila novinare.

219773_farad-svelhi_hf.jpg


Farad Al Svelhi, komandir brigade "Svelhi", koja je zatočila novinare


"Verujemo da su oni špijuni", rekao je Svelhi i dodao da je još rano da kaže za koju su zemlju špijunirali, ali će to biti utvrđeno u istrazi.

"Nakon što smo okončali istragu, predaćemo ih državnim vlastima da protiv njih povedu sudski proces", rekao je Svelhi.


Dvojica zatočenih novinara identifikovani su kao Nikolas Dejvis i Geret Montgomeri-Džonson. Oni su uhapšeni u Misrati 22. februara, oko 200 kilometara istočno od prestonice Tripolija. Sada su zatočeni u Tripoliju, gde je baza "Svelhi" brigade.

Al Svelhi je rekao da dvojica novinara nisu imali overene libijske ulazne vize u svojim pasošima i da je kod njih pronađena oprema koju koristi izraelska vojska.

Predstavnica britanskog ministarstva spoljnih poslova, zamoljena za komentar u vezi hapšenje novinara, potvrdila je da je reč o britanskim državljanima i da su predstavnici britanskog konzulata u Libiji bili sa njima u kontaktu da bi im pružili pomoć.
 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Počelo cepanje Libije?










Izvor:
Mondo.rs








Plemenske vođe i komandanti lokalnih milicija u istočnom delu zemlje proglasili su poluatonomnu oblast područje od Sirta do granice sa Egiptom, deo zemlje bogat naftom.


v236347p0.jpg



Protivnici ovog poteza strahuju da on predstavlja prvi korak ka podeli zemlje, šest meseci posle svrgavanja dugogodišnjeg vođe Muamera Gadafija.

Libijski Prelazni nacionalni savet, odnosno privremena vlada sa sedištem u Tripoliju, više puta je izrazio protivljenje formiranju delimično autonomne istočne oblasti, upozoravajući da bi to moglo da dovede do raspada zemlje.

Hiljade predstavnika glavnih plemenskih vođa, komandanti milicija i političari proglasili su poluautonomnu oblast na ceremoniji u istočnom gradu Bengaziju, koji je bio centar pobune protiv Gadafija i dugo uporište pobunjenika dok se pobuna nije proširla na ostatak zemlje.

Oni su rekli da žele da okončaju višedecenijsku marginalizaciju kojoj su bili podvrgnuti tokom vladavine Gadafija i imenovali su savet koji će se baviti pitanjima novoformirane oblasti.

Na skupu je za vođu vladajućeg saveta imenovan Ahmed Al Zubair, čovek koji je bio najduže politički zatvorenik u vreme Gadafijevog režima.

Al-Zubair, takođe član Prelaznog nacionalnog saveta, obećao je da će štititi prava novoformirane oblasti, ali i da njegov savet priznaje da privremena vlada u Triplilju vodi međunarodne poslove zemlje.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Istočnoj Libiji poluautonomija

[h=2]Istočnoj Libiji poluautonomija
[/h]Novosti


Više od 3.000 narodnih predstavnika, uz pesmu i igru, odlučilo je da traži više samostalnosti za istočnu oblast Kirenajka. Lider oblasti rođak pokojnog kralja




PLEMENSKE vođe i vojni komandanti proglasili su u utorak u hangaru kraj Bengazija autonomiju istočnog, naftom bogatog dela Libije, javljaju mediji.

Iako je Prelazni nacionalni savet - centralna libijska vlast - protiv, jer smatra da se zemlja tako postavlja na kolosek koji je vodi ka ambisu podele, više od 3.000 narodnih predstavnika, uz pesmu i igru, odlučilo je da traži više samostalnosti za istočnu oblast Kirenajka. Bi-Bi-Si i još neki mediji koriste teško objašnjivi termin "poluautonomija", a stvarno je zatražena - federalizacija Libije.

- Federalni sistem je izbor ovog regiona - navele su vođe u saopštenju.

Za političkog lidera Kirenajke oni su izabrali šeika Ahmeda Zubaira al Senusija, člana centralne vlasti, dugogodišnjeg zatvorenika, i rođaka pokojnog libijskog kralja Idriza.

Visoki zvaničnici u Tripoliju odbili su federalistički projekat, predlažući decentralizaciju zemlje. Istočna plemena se, međutim, pozivaju na ustav iz 1951, iz vremena dinastije Al Senusi.

Istok više "ne da svoje novce". Narodni predstavnici tvrde da je taj deo Libije pod Gadafijem dugo bio zapostavljen. Tamo je prošle godine i počela pobuna protiv pukovnikovog režima. Iako odluka o (polu)autonomiji nema pravnu snagu, izazvaće tenzije i sa aktuelnim libijskim vlastima, ocenili su u utorak strani izveštači.


POLA ZEMLjE

OBLAST Kirenajka obuhvata polovinu teritorije Libije i prostire se od Sirta do granice s Egiptom. Ta zemlja je ustavom iz 1951. bila podeljena na tri sastavna dela - Kirenajku, Tripolitaniju i Fezan. Ime Kirenajka je korišćeno do 1969. godine, kada je revolucionarna vlast Muamera el Gadafija promenila nazive regija. Tako je Tripolitanija postala Zapadna Libija, a Fezan - Južna Libija.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Silom na otcepljenje

[h=1]Libija: Silom na otcepljenje
[/h]B92

Tripoli -- Predsednik libijskog Prelaznog nacionalnog saveta Mustafa Abdeldžalil zapretio je danas da će upotrebiti silu kako bi sprečio otcepljenje istoka zemlje.

15899253354f57449d07701215715044_368x229.jpg

Beta, arhiva
Plemenske vođe i komandanti lokalnih milicija u istočnom delu Libije proglasili su juče za poluatonomnu oblast područje od Sirta do granice sa Egiptom, deo zemlje bogat naftom.
Protivnici tog poteza strahuju da to predstavlja prvi korak ka podeli zemlje, šest meseci posle svrgavanja dugogodišnjeg vođe Muamera Gadafija.

"Nismo spremni za podelu Libije", rekao je Abdeldžalil a prenosi državna televizija. On je pozvao na dijalog plemenske vođe u tom regionu, ali ih je i upozorio na, kako je rekao, "ostatke" režima Muamera Gadafija.

"Morate znati da ti ostaci i infiltrirani elementi Gadafijevog režima pokušavaju da vas iskoriste, mi smo spremni da ih u tome sprečimo, čak i uz upotrebu sile", poručio je Abdeldžalil.

Libijski Prelazni nacionalni savet, odnosno privremena vlada sa sedištem u Tripoliju, više puta je izrazio protivljenje formiranju delimično autonomne istočne oblasti, upozoravajući da bi to moglo da dovede do raspada zemlje.

Proglašenje poluautonomne oblast održano je na ceremoniji u istočnom gradu Bengaziju, koji je bio centar pobune protiv Gadafija i uporište pobunjenika.

Plemenske vođe su na skupu rekle da žele da okončaju višedecenijsku marginalizaciju kojoj su bili podvrgnuti tokom vladavine Gadafija i imenovali su savet koji će se baviti pitanjima novoformirane oblasti.

Na skupu je za vođu vladajućeg saveta imenovan Ahmed Al Zubair, čovek koji je bio najduže politički zatvorenik u vreme Gadafijevog režima.

Al-Zubair, takođe član Prelaznog nacionalnog saveta, obećao je da će štititi prava novoformirane oblasti, ali i da njegov savet priznaje da rivremena vlada u Tripoliju vodi međunarodne poslove zemlje.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Pomoći sirijskom narodu

[h=1]Libija: Pomoći sirijskom narodu
[/h] Izvor: Tanjug


Tripoli -- Premijer Libije Abdurahim el-Keib izjavio je danas da svet treba da pomogne sirijskom narodu da se domogne svoje slobode.

18509255174f58554a2bb86573269537_200x133.jpg

Spremni da pomognu i u Siriji
Na sastanku Međunarodnog instituta za mir, uoči obraćanja na Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija, el-Keib je situaciju u Siriji uporedio sa prošlogodišnjom pobunom u Libiji, koja je dobila pomoć NATO da bi bili zaštićeni civili, preneo je AP.
Libija, međutim, ne može reći međunarodnoj zajednici šta da uradi da bi pomogla Siriji, rekao je on.

Šef libijske vlade dodaje da njegova zemlja podržava i finansijski pomaže sirijsku opoziciju i pozvao je međunarodnu zajednicu da razmotri šta bi mogla da uradi da pomogne Siriji.


[h=2]Čurkin: Libija obučava sirijske pobunjenike[/h] Ruski ambasador u Ujedinjenim nacijama Vitalij Čurkin optužio je danas libijsku vladu da obučava sirijske pobunjenike.

Čurkin je na sednici Saveta bezbednosti rekao da libijska vlada ima kamp u kojem obučava sirijske pobunjenike da izvode napade na ciljeve vlade iz Damaska.

"Primili smo informaciju da u Libiji, uz podršku tamošnjih vlasti, postoji centar za sirijske revolucionare koji se šalju u Siriju da napadaju legalnu vladu", rekao je Čurkin.

Prema najnovijim podacima kojima raspolažu aktivisti, u sukobima vladinih snaga i pripadnika opozicije u Siriji, koji su počeli pre godinu dana, poginulo je skoro 8.500 ljudi.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Istok Libije spreman na dijalog

[h=1]Istok Libije spreman na dijalog
[/h] Izvor: Tanjug


Bengazi -- Predstavnici istočnog regiona Kirenaika na istoku Libije, koji su proglasili autonomiju te oblasti, spremni su za dijalog.

13775452884f59b4768efea300353396_368x276.jpg

Foto arhiva B92
"Prihvatamo poziv Nacionalnog prelaznog saveta za dijalog", izjavio je predsednik saveta novooformljenog regiona Ahmed Zubair al-Senusi.
Predsednik NPS-a Mustafa Abdul Džalil poručio je u sredu da će, ako bude neophodno, silom braniti celovitost zemlje, ali je u kasnijoj izjavi za "Al DŽaziru" pojasnio da nije mislio na vojnu silu.
"Nismo spremni da delimo Libiju", rekao je Džalil i pozvao lidere u istočnom regionu Kirenaika da se uključe u dijalog sa vlastima.

Na hiljade vođa najvećih plemena, komandira milicija i političara, izdali su u utorak deklaraciju o istočnom delu Libije, na ceremoniji u Bengaziju.

Na skupu je imenovan savet koji će upravljati novooformljenim regionom, koji se proteže od primorskog grada Sirta u centralnom delu zemlje pa do granice s Egiptom na istoku.

Plemenski lideri su, takođe, zatražili da se u Libiji uvede federalni sistem.

Libijski Prelazni nacionalni savet, prelazna centralna vlada, u više navrta je ponovila da se protivi stvaranju posebnog regiona na istoku zemlje, upozoravajući da bi to moglo da dovede do raspada države.

 
Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Libiji vraćena Gadafijeva palata

Libiji vraćena Gadafijeva palata











Izvor:
B92.net









London -- Britanski sud odlučio da libijskoj vladi bude vraćena palata u Londonu, vredna 10 miliona funti, koju je kupio Saadi Gadafi putem ukradenih državnih fondova.

Ovo je prvi ovakav slučaj koji se našao pred britanskim sudom posle "arapskog proleća", prenosi Rojters.



19381360384f5a485eaf289544052488_368x252.jpg



Palatu koja se nalazi u jednom od elitnih krajeva Londona kupila je maja 2009. godine fiktivna kompanija sa sedištem na britanskim Devičanskim ostrvima.Posle svrgavanja režima Moamera Gadafija u palatu su se uselili beskućnici, a sada je preuzelo osoblje libijske ambasade u Londonu, saopštio je sud.

Slučaj je pokrenuo libijski Nacionalni tranzicioni savet.

Libija je tražila od Nigera izručenje Saadi Gadafija, sina Momaera Gadafija, koji je tamo pobegao septembra meseca prošle godine.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija: Protest protiv proglašenja autonomije

Libija: Protest protiv proglašenja autonomije



BENGAZI - Više hiljada ljudi protestovalo je danas protiv odluke lidera da u istočnom delu zemlje proglase autonomnu oblast.

Ovi protesti su buknuli nekoliko dana nakon što su predstavnici glavnih plemena i komandanti milicija proglasili u utorak, na istoku zemlje poluautonomnom oblašću državu Barka.

Prema njihovim rečima, oni nisu imali nameru da podele zemlju već samo da okončaju godine diskriminacije tokom Gadafijevog režima prema istoku zemlje.

Međutim, mnogi Libijci strahuju da bi stvaranje ovih autonomnih ili poluautonomnih oblasti moglo dovesti do dezintegracije zemlje.

U Bengaziju demonstranti kritikuju ovaj potez vlasti kao poziv na otcepljenje.

"Sram vas bilo što sopstvenim rukama delite Libiju", uzvikivali su demonstranti u centru grada noseći libijske zastave i transparente sa logom glavne libijske islamističke grupe - Muslimansko bratstvo.

Međutim ova grupa je izdala saopštenje u kome odbacuje taj potez i upozorava na fragmentaciju zemlje, prenosi AP.

"Nije dozvoljeno deliti zemlju. Libija mora ostati jedna država", izjavio je u Kataru tokom molitve petkom šeik Jusef al-Karadavi , inače jedan od najuticajnijih članova ovog bratstva.

Tokom okupljanja u utorak lider koji stoji iza autonomije predložio je da Bengazi bude prestonica države Barka koja pokriva gotovo polovinu zemlje, od centra do egipatske granice na istoku, a na jugu do granica sa Čadom i Sudanom.

Međutim današnji protesti su pokazali da ne podržavaju svi u regionu autonomiju, primećuje AP.

Više stotine demonstranata okupljenih u Tripoliju protiv odluke o autonomiji uzvikivali su "Krvlju i dušom iskupićemo te Bengazi!".

Tanjug
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ulepšavanje Libije

[h=1]Ulepšavanje Libije
[/h]
Posle boravka premijera Abdula Rahima al Kiba u Vašingtonu, Stejt department smatra da se „postrevolucionarne” prilike u zemlji brzo stabilizuju


Libija-foto-REUTERS.jpg


Vašington – Boraveći ove nedelje u prvoj zvaničnoj poseti SAD, libijski premijer Abdul Rahim al Kib je u Vašingtonu imao tretman namenjen samo najbližim američkim prijateljima i saveznicima. U Beloj kući su ga primili predsednik Barak Obama i njegov savetnik za nacionalnu bezbednost, a u Stejt departmentu je razgovarao sa Hilari Klinton, dok su mu posebno pažnju posvetili i u Komitetu za inostrane poslove Kongresa.

Ali ono što je glavni utisak ove posete, to je nastojanje američke diplomatije da koriguje ne baš povoljnu sliku „postrevolucionarne” Libije. Ona, prema brifingu visokih funkcionera Stejt departmenta, čija se imena u ovakvim prilikama ne navode, ni izdaleka nije tako crna kako izgleda kad se formira na osnovu medijskih izveštaja koji su odande pristizali poslednjih nekoliko nedelja: vesti o divljanju lokalnih milicija, napredovanju Gadafijevih lojalista, ekonomiji u kolapsu…

Iz Američke vizure stvari tamo, samo četiri meseca od formiranja nove vlade, stoje mnogo bolje, a pogotovo su dobre ako se ima u vidu šta je Kibova vlada nasledila.

Život se u Libiji, prema opisu američkog diplomate, očigledno sa neposrednim iskustvom sa lica mesta, vraća u normalu, a ako se pod „normalom” smatra ono što je bilo pod Gadafijem, onda je reč o nečem boljem. Otvoreni su škole i univerziteti, kafei i restorani rade, trgovine su dobro snabdevene domaćom i uvoznom robom. Ponovo funkcioniše i aerodrom „pun međunarodnih putnika koji traže prilike za investiranje”. Javni život je ispunjen živom debatom između grupa građanskog društva, vlade i medija.

„Libijci svoju novootkrivenu slobodu koriste na način donedavno nezamisliv: organizuju mirne proteste, a gotovo svakodnevno stižu pozivi za promociju neke nove političke partije”...

Što se ekonomije tiče, kao primer je navedena mlekara u Misurati, čija će proizvodnja do maja biti udvostručena u odnosu na Gadafijevo vreme. Ono što je međutim, kad je o Libiji reč, glavni ekonomski indikator, nafta, njeno ispumpavanje se veoma približilo predrevolucionarnoj proizvodnji od 1,7 miliona barela dnevno, što novim vlastima obezbeđuje solidne prihode.

Vlada i inače nema problema s novcem, jer joj je na raspolaganju oko 100 milijardi dolara, koje su na početku građanske pobune zamrznute u zapadnim bankama.

Što se tiče loših vesti, milicije i razoružavanje pobunjenika protiv Gadafija „ostaju briga”. Postoji međutim program za rešavanje ovog problema u čijoj realizaciji je, kako je izneto, veoma angažovana i Amerika, koja je u minulih sedam meseci bila „veoma čvrst partner” Libije.

Briga su i potezi da se na istoku zemlje proglasi autonomija, ali američki diplomata je to objasnio podozrenjima prema centralizaciji vlasti u Tripoliju i strahovima da će taj deo zemlje biti tretiran kao u Gadafijevo vreme. „Oni žele pažnju, žele da budu sigurni da će se čuti i njihov glas, žele svoj deo političkog kolača koji je donela revolucija.”

Premijer Kib je inače ovde zatražio američku pomoć – da utiče na libijske susede da nekako ućutkaju propagandu Gadafijevog sina Sadija i ćerke Ajše, koji preko radija i u televizijskim intervjuima podstiču novu pobunu. „Libijci nas uveravaju da ova vrsta provokacija u veoma kritičnom momentu njihove istorije nikome nije od koristi.”

Libijski premijer je boravak u Vašingtonu iskoristio da opovrgne optužbe koje je izneo ruski ambasador u UN Vitalij Čurkin, da se u Libiji organizuje obuka sirijskih pobunjenika. Upitan o tome, funkcioner Stejt departmenta nije izneo sopstveno mišljenje, nego se samo pozvao na ono što je o tome rekao Kib – da takvih aktivnosti nema.

Politika
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
UN: Zločini na obe strane u Libiji

UN: Zločini na obe strane u Libiji

Izvor: Beta


Njujork -- Istraga UN utvrdila je da su obe strane tokom prošlogodišnjih sukoba činile zločine protiv čovečnosti.

10311186844f6038ee40a5a886192566_368x550.jpg


Istraga međunarodne ekspertske komisije UN o Libiji utvrdila je da su tokom prošlogodišnjih sukoba u toj zemlji zločine protiv čovečnosti i ratne zločine počinile i snage bivšeg lidera Moamera Gadafija, ali i oni koji su se borili protiv njih.

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun rekao je danas da bi izveštaj UN o Libiji mogao da predstavlja čvrstu osnovu za vlasti te zemlje u njihovom suočavanju sa povredama ljudskih prava, počinjenim tokom prošlogodišnje pobune i svrgavanja Gadafija.

Portaprol UN Martin Nesirki rekao je da Ban veruje da libijska prelazna vlada treba da uzme u obzir izveštaj UN i njegove preporuke.

Ban je, prema rečima portparol, ukazao i na zaključak izveštaja po kome NATO nije namerno gađao civile tokom svojih vazdušnih udara u Libiji.
 
Natrag
Top