LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Usvojena rezolucija kojom se završava misija NATO u Libiji

Usvojena rezolucija kojom se završava misija NATO u Libiji


Beta |


Savet bezbednosti UN jednoglasno je danas usvojio rezoluciju kojom se stavljaju van snage ovlašćenja iz Rezolucije 1973 kojom je bila odobrena upotreba sile u cilju zaštite civila u Libiji.

186576_0603-libija-foto-reuters_f.jpg


Rezolucija je usvojena uprkos zahtevima novih libijskih vlasti da se glasanje odloži.

NATO će sutra na sastanku u Briselu i zvanično okončati vojnu misiju u Libiji koja je trajala sedam meseci.

Nove vlasti u Libiji zatražile su ranije da NATO ostane u toj zemlji barem do kraja godine, posto pristalice bivšeg libijskog vođe Moamaera Gadafija, smatraju oni, još predstavljaju pretnju po zemlju.

Francuski šef diplomatije Alen Žipe rekao je ranije danas da je misija NATO u Libiji završena i dodao da Francuska i njeni partneri iz alijanse razmatraju "drugi vid praćenja tranzicije" u Libiji.

Misija NATO u Libiji počela je 19. marta na osnovu rezolucije UN o zaštiti civila.

Danas usvojenom rezolucijom, Savet bezbednosti je ublažio međunarodni embargo na oružje kako bi se omogućilo Prelaznom nacionalnom savetu da nabavi oružje sa ciljem jačanja nacionalne bezbednosti.

Abdeldžalil je istakao da je zahtev uputio radi “zaštite granica, sprečavanja priliva oružja iz susednih zemalja” i “zaštite Libijaca od preostalih pristalica Gadafijevog režima”.

Velike zalihe oružja bez nadzora u Libiji brinu i međunarodnu zajednicu, koja strahuje da bi do njih mogle da dođu terorističke grupe.
U UN mnoge od 15 članica Saveta bezbednosti žele da NATO ostane pri stavu da okonča misiju 31. oktobra i da to telo zvanično potvrdi kraj mandata te misije već ove sedmice.

Predstavnik za štampu američkog Stejt departmenta rekao je u sredu da su u toku razgovori s predstavnicima Prelaznog nacionalnog saveta o eventualnoj novoj ulozi NATO-a, uključujući pomoć u kontroli granica, demobilizaciji i konfiskovanju oružja.

Prema rečima specijalnog predstavnika UN za Libiju Ijana Martina, Gadafijev režim je sakupio “ogromne zalihe protivavionskog oružja”.

“Hiljade komada oružja uništene su tokom operacije NATO-a. Ali, moram da vas obavestim da nas brine mogućnost krađe oružja i zaliha (protivavionske municije)”, kazao je Martin pred Savetom bezbednosti u Njujorku.

Novinar Frans presa uverio se da u libijskoj pustinji, 120 kilometara južno od Sirta, postoji nečuvan arsenal od više desetina hiljada tona municije.

Organizacija Hjuman rajts voč, koja upozorava da je sa tog mesta već odneta veća količina municije, izrazila je žaljenje zbog “neuspeha” Prelaznog nacionalnog saveta da “obezbedi zalihe oružja” iako je ta organizacija “mesecima na to upozoravala taj savet i NATO”.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Međunarodni krivični sud u indirektnom kontaktu sa Saifom al-Islamom Gadafijem

Međunarodni krivični sud u indirektnom kontaktu sa Saifom al-Islamom Gadafijem


Tanjug |


Amsterdam - Glavni tužilac Medjunarodnog krivičnog suda saopštio je danas da je u indirektnom kontaktu sa sinom bivšeg libijskog vodje Saifom al-Islamom, s kojim pregovara o njegovoj predaji i sudjenju.

130750_0604-saif-gadafi-foto-reuter_f.jpg


Glavni tužilac Luis Moreno Okampo rekao je za agenciju AP da sa Saifom al-Islamom vodi pregovore preko posrednika, koje nije imenovao, kao i da ne zna tačno gde se nalazi Gadafijev sin.

Okampo je kazao i da pretpostavlja da su Gadafijevi saučesnici ponudili Saifu mesto za beg u nekoj afričkoj zemlji koja ne saradjuje sa Medjunarodnim krivičnim sudom. On je kao jednu od mogućih naveo Zimbabve.

Saif al-Islam, koji tečno govori engleski jezik i koji je studirao na londonskom Ekonomskom univerzitetu, jedini je od Gadafijevih sinova koji još nije pronadjen.

Gadafi ima sedam sinova i jednu ćerku, a prema dosadašnjim izveštajima, poginuli su njegov najmladji sin Saif al-Arab, u vazdušnom napadu 1. maja, i peti sin Motasem, koji je, prema rečima novih libijskih vlasti, ubijen kad i sam Gadafi.

Prema nepotvrdjenim podacima, još jedan Gadafijev sin je poginuo, dok su dvojica pobegla u Alžir, a jedan u Niger.

Medjunarodni krivični sud izdao je početkom godine nalog za hapšenje Saifa al-Islama, za koga se verovalo da je Gadafijev naslednik, zbog zločina protiv čovečnosti.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
SAD će lečiti 30 boraca koji su svrgnuli Gadafija

SAD će lečiti 30 boraca koji su svrgnuli Gadafija


Tanjug |


VAŠINGTON - SAD će obezbediti medicinsku negu za 30 ranjenih libijskih boraca koji su učestvovali u borbi za svrgavanje Moamera Gadafija, izjavili su američki zvaničnici, nakon što su prelazne vlasti u Tripoliju apelovale za pomoć.

119984_libija-vojska-beta_f.jpg


Državni sekretar Hilari Klinton i sekretar odbrane Leon Paneta u zajedničkom saopštenju su naveli da će 24 teško povređena libijska borca u subotu biti prevezena na lečenje u Spolding bolnicu u Bostonu, u saveznoj američkoj državi Masačusets.


Šest boraca koji su u kritičnom stanju "biće prebačeni u Nemačku radi hitnog lečenja", navodi se u saopštenju, javila je Agencija Frans pres.

Američka vojska ima veliki bolnički kompleks u blizini nemačkog grada Landštula, gde se često leče američki vojnici koji zadobiju povrede u Iraku i Avganistanu.

Klintonova i Paneta su u saopštenju istakli da je reč o pacijentima koji su povređeni u nedavnim borbama, a nalaze se u stanju za koje trenutno ne može da im se pruži medicinska pomoć u Libiji.

Gadafi je svrgnut sa vlasti u avgustu, kada su snage Nacionalnog prelaznog saveta zauzele Tripoli, a ubijen je prošle nedelje kod rodnog grada Sirta.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gadafijevu rezidenciju sravnili buldožerom Video

Gadafijevu rezidenciju sravnili buldožerom Video


M.P. |


Bab al Azizija, rezidencijalni kompleks u Tripoliju koji je nekada bio simbol Gadafijeve vladavine, buldožerom je sravnjen sa zemljom.

187889_libija-foto03-ap_f.jpg


Bab al Azizi: Nekada simbol moćne države danas u ruševinama


Teško oštećen posle 64 napada NATO aviona, a kasnije i u artiljerijskim napadima Gadafijevih i pobunjeničkih snaga, nekada velelepna “Veličanstvena kapija” više ne postoji, piše britanski "Dejli mejl".

187888_libija-foto02-afp_f.jpg


Kako prenosi britanski list veliki broj žitelja Tripolija pozdravio je rušenje, kako su oni naveli, “simbola terora i diktature”, dok su Libijci nekada lojalni Gadafiju odavno napustili glavni grad.


NATO snage danas obustavljaju vojne akcije u ovoj zemlji, najavio je generalni sekretar NATO pakta Anders Fog Rasmusen.


Pobunjenici su i ranije pokušavali da sruše rezidenciju:

 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Rahim al-Kiba premijer Libije

[h=1]Rahim al-Kiba premijer Libije
[/h] Izvor: Beta

Tripoli -- Libijske prelazne vlasti izabrale su inženjera elektronike Abdela Rahima al-Kiba za premijera prelazne vlade.

14165391414ea541ba2aedb468660325_368x246.jpg
Al-Kib, iz Tripolija, izbran je u prvom krugu među pet kandidata i narednih dana će imenovati svoj kabinet. Dobio je 26 od 51 glasa članova Prelaznog nacionalnog saveta.
Prethodni predsednik prelazne vlade Mahmud Džibril je ranije rekao da neće ostati na toj dužnosti, niti planira da se kandiduje na izborima koji predstoje.
Prema "mapi puta" koju je objavio Prelazni nacionalni savet, prelazna vlada treba da bude formirana najdalje mesec dana posle oslobađanju zemlje od prethodne vlasti, što se zvanično desilo 23. oktobra.

Izbori za ustavotvornu skupštinu treba da se održe za najviše osam meseci od tog datuma, a godinu dana kasnije opšti izbori.

Portparol Prelaznog saveta rekao je da je to telo htelo da formira novu prelaznu vladu posle pada Muamera Gadafija zato što je prvobitni sastav bio improvizovan.

Vođa Prelaznog nacionalnog saveta Mustafa Abdel Džalil rekao je da ovo glasanje pokazuje da Libijci mogu sami da grade svoju budućnost.

NATO noćas u ponoć zvanično okončava intervenciju u Libiji, u skladu sa odlukom Saveta bezbednosti UN koji je i odobrio početak te misije u martu.

Povodom toga je u nenajavljenoj poseti Tripoliju bio i generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen.


[h=2]UN: Naći oružje[/h] Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija pozvao je nove libijske vlasti da učine sve kako bi sprečile da oružje iz arsenala bivšeg režima dospe u ruke Al Kaide i drugih ekstremističkih grupa.

U rezoluciji 2017, koju je sačinila Rusija, a za koju je glasalo svih 15 članica Saveta bezbednosti UN, Libija je pozvana da "preduzme sve neophodne korake kako bi se sprečilo širenje svih vrsta oružja", posebno prešadijskih raketnih bacača (MANPADS), koji mogu da budu iskorišćeni za obaranje aviona i helikoptera, zbog čega su omiljeni među ekstremističkim grupama, prenele su agencije.

U rezoluciji se takođe pozivaju libijske vlasti da sarađuju sa Organizacijom za zabranu hemijskog oružja, na uništavanju svih zaliha.

Nakon ubistva libijskog vođe Moamera el Gadafija, nove libijske vlasti su pronašle dve lokacije sa hemijskim oružjem koje je stari režim skrivao.

Savet bezbednosti UN zatražio je od Komiteta UN za sankcije Libiji i stručnjaka UN za borbu protiv terorizma da iznesu procenu o međunarodnoj opasnosti od libijskog oružja.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gadafijev sin moli Interpol

[h=1]Gadafijev sin moli Interpol
[/h] Izvor: Tanjug

Alžir -- Saadi Gadafi, sin Moamera Gadafija, tražio je od Interpola, preko svog advokata, da povuče zahtev za njegovo hapšenje jer u Libiji ne bi imao fer suđenje.

20732058474e8dedb171f47756279473_368x517.jpg
Saadi, biznismen i nekadašnji profesionalni fudbaler, sada se nalazi u Nigeru, a iz Libije je pobegao u avgustu kada su snage Nacionalnog prelaznog saveta zauzele Tripoli.
Interpol je izdao crvenu poternicu kojom se traži da zemlje članice uhapse Saadija i razmotre njegovo izručenje Libiji ukoliko ga pronađu na svojoj teritoriji, preneo je Rojters.

U pismu naslovljenom na generalnog sekretara Interpola, Saadijev advokat Nik Kaufman obrazlaže da izručenje Saadija Libiji nije bezbedno posle prošlomesečnog ubistva Moamera Gadafija i drugog sina Motasima.

Postoji sumnja da bi "moj klijent doživeo sličnu brutalnu sudbinu ukoliko bude predat Libiji u skladu sa poternicom", ističe Kaufman u svom pismu u čiju je kopiju imao uvid Rojters.

"Pitanje poternice Interpola je čisto politička odluka koja služi daljoj čistki porodice moga klijenta i njega samog, koju sprovodi nacionalni prelazni savet", navodi se u pismu.

Gadafijeva dva sina, Hamis i Saif al-Arab, ubijeni su ranije tokom sukoba, Motasim je ubijen kada i njegov otac, a Mohamed, Hanibal i ćerka Ajša su u Alžiru, podseća Rojters.

Međunarodni krivični sud (MKS) tvrdi da je u indirektnom kontaktu sa Saifom al-Islamom, koji se navodno krije u libijskoj pustinji i da pregovara o njegovoj predaji.


 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Zaostalo oružje rasuto po Libiji

Zaostalo oružje rasuto po Libiji


Blic

Nakon ubistva libijskog vođe Moamera Gadafija i okončanja NATO operacije svet strahuje da nove libijske vlasti nisu u stanju da spreče da ogromne količine zaostalog oružja ne odu u ruke terorista. Širom Libije nalaze se razbacani pešadijski raketni bacači, koji mogu da budu iskorišćeni za obaranje aviona i helikoptera, zbog čega su omiljeni među ekstremističkim grupama, prenose svetske agencije.


188126_libija-3-zaostavstina-foto-afp_ff.jpg


I Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija pozvao je nove libijske vlasti da učine sve kako bi sprečile da oružje iz arsenala bivšeg režima dospe u ruke Al Kaide i drugih ekstremističkih grupa.


188127_libija-4-zaostavstina-foto-afp_ff.jpg


U rezoluciji 2017, koju je sačinila Rusija, a za koju je glasalo svih 15 članica Saveta bezbednosti UN, Libija je pozvana da "preduzme sve neophodne korake kako bi se sprečilo širenje svih vrsta oružja".


188128_libija-zaostavstina-foto-afp_ff.jpg


U rezoluciji se takođe pozivaju libijske vlasti da sarađuju sa Organizacijom za zabranu hemijskog oružja, na uništavanju svih zaliha.


188125_libija-2-zaostavstina-foto-afp_ff.jpg


Nove libijske vlasti su u međuvremenu pronašle dve lokacije sa hemijskim oružjem koje je stari režim skrivao.


Savet bezbednosti UN zatražio je od Komiteta UN za sankcije Libiji i stručnjaka UN za borbu protiv terorizma da iznesu procenu o međunarodnoj opasnosti od libijskog oružja. Inače, NATO je danas zvanično završio operaciju u ovoj zemlji.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Advokat: Novac Mubarakovih sinova zamrznut u bankama legalan

Mubarakovi sinovi legalno zaradili 340 miliona dolara


Advokat: Novac Mubarakovih sinova zamrznut u bankama legalan


Tanjug |


NJUJORK - Advokat porodice svrgnutog egipatskog predsednika Hosnija Mubaraka izjavio je da su njegova dva sina legalno zaradila 340 miliona dolara koliko su imali u švajcarskim bankama, a koje je vlada u toj državi zamrzla posle početka protesta u afričkoj zemlji.

134903_0613-alaa-gemal-foto-reuter_f.jpg

Ala i Gamal Mubarak


Advokat Farid al Dib je, u intervjuu za američki magazin “Forin afers”, rekao i da je račun za zdravstvene usluge Mubaraku platila vlada, što je dozvoljeno zakonom, a da njegova surpuga Suzan živi od njegove penzije, koja iznosi oko 15.500 dolara mesečno.

“Mubarak i njegova supruga nemaju nijedan dolar u Egiptu ili izvan Egita”, izjavio je Dib. On je rekao da je podneo izveštaj o izvorima sredstava koje su Mubarakovi sinovi zaradili radeći na svetskoj berzi, kao konsultanti klijenata izvan Egipta, “koji nemaju ništa sa egipatskim tržištem”.

Prihodi su prvobitno bili uplaćivani na zajednički račun dva brata, koji je zatim razdvojen 1. marta 2008. godine, rekao je Dib, dodajući da su se sredstva na računima tokom godina povećala na više od 300 miliona dolara, preneo je AFP.

Zamenik egipatskog ministra pravde Asem al Gohari izjavio je prošlog meseca da je veći deo, 300 miliona dolara, pripadalo Mubarakovom starijem sinu Ali, biznismenu koji se nije uključivao u politiku.

Drugi deo novca posedovao je mlađi sin Gamal, visoki zvaničnik bivše vladajuće partije, koga su mnogi smatrali Mubarakovim naslednikom.

Obojica sinova su u pritvoru u Kairu, pošto su optuženi po niz tačaka, uključujući korupciju. Sledeće saslušanje zakazano je za 28. decembar.

Švajcarska je zamrzla ukuno 460 miliona dolara egipatskih sredstava, od kada je Mubarak svrgnut s vlasti u februaru.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
U Sirtu 400 ubijenih posle Gadafija

U Sirtu 400 ubijenih posle Gadafija


Izvor: Beta

Ženeva -- Više od 400 tela pronađeno je u Sirtu otkada je libijski lider Moamer Gadafi ubijen u njemu pre dve nedelje, saopštio je Međunarodni komitet Crvenog krsta.

6380437174ea1f969326e3605759210_368x247.jpg

Moamer Gadafi (Tanjug, arhiva)



Gadafi je umro pod nerazjašnjenim okolnostima 20. oktobra pošto su ga zarobile pobunjeničke snage dok je zajedno sa svojim sledbenicima pokušavo da pobegne iz Sirta.
Od tada, lokalni lekari svakog dana pronalaze desetine tela, saopštio je Međunarodni komitet Crvenog krsta iz Ženeve.

Portparol te organizacije Stiven Anderson rekao je da izgleda da su svi ti umrli ljudi nastradali u borbama, mada nije moguće utvrditi na kojoj su strani bili.

Hjuman rajts voč, međunarodna organizacija za zaštitu ljudskih prava sa sedištem u Njujorku, zatražila je prošle nedelje istragu o kako je navela "navodnom masovnom pogubljenju" 50 civila i ljudi odanih Gadafiju.

Crveni krst je takođe upozorio da ozbiljnu pretnju predstavljaju neeksplodirana borbena sredstva odbačena u borbenim
zonama, posebno u Baniju Validu i Sirtu, poslednjim uporištima Gadafijevih snaga.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Libija suočena s krvnim osvetama

Izazovi posle Gadafija


Libija suočena s krvnim osvetama


Blic

Libijskim vlastima će, prema rečima privremenog premijera ove zemlje Abdurahima el Keiba, biti potrebni meseci da bi razoružale sve pobunjenike koji su učestvovali u pobuni protiv Moamera el Gadafija.


189337_0606-libija-benghazi-foto-rojter_f.jpg


Nastojanje da se život vrati u normalu: Festival u Bengaziju


Posle više od dve nedelje od ubistva bivšeg libijskog vođe i proglašenja oslobođenja, ovom zemljom širi se novi talas nasilja pošto je “vendeta” glavna reč među plemenima, a o krvnim osvetama pričaju i Gadafijevi saplemenici i borci iz Misrate, grada koji su opsedale pukovnikove snage.

- Zar ćete zaboraviti ako vam je neko bez razloga ubio sina? Ne, nećete zaboraviti. Ljudi ovde nikada ne zaboravljaju. Biće krvnih osveta - kaže Hadž abu Muhamed, član Gadafijevog plemena Gadafa.


Izlaganje Gadafijevog tela u Misrati tokom četiri dana razbesnelo je članove njegovog plemena, kao i odluka novih vlasti da ga sahrane na tajnoj lokaciji u pustinji nakon odbijanja zahteva Gadafijevih saplemenika da preuzmu i ukopaju telo. Mnogi Libijci plaše se građanskog rata koji bi mogao da izbije između plemena ukoliko Nacionalni prelazni savet ne smiri netrpeljivosti koje su stvorene sukobima započetim u februaru ove godine.


- Ukoliko ne osiguraju pomirenje između plemena, nastaće krvoproliće - tvrdi Abdulah, mladi pripadnik plemena Gadafa.


Privremeni premijer Keib kaže da nove vlasti garantuju izgradnju nacije koja poštuje ljudska prava.


- Ali, treba nam vreme - navodi Keib, čiji je mandat ograničen na osam meseci, period u kojem se on nada da će svi pobunjenici položiti oružje i vratiti se svojim profesijama.

189338_0607-libija-tawarga-foto-afp_f.jpg


Savet obećava poštovanje ljudskih prava: Izbeglički kamp


Kako će Nacionalni prelazni savet to ostvariti, nije baš jasno, pošto ovo telo tek priprema prelazne zakone koji bi trebalo da zauzdaju osvetu nad pristalicama bivšeg Gadafijevog režima. Mustafa Abdul Džalil, šef ovog saveta, izjavio je da je prelaznim vlastima neophodno da što pre dođu u posed Gadafijevih milijardi evra koje su zamrznute u inostranstvu, kako bi krenuli u program razoružavanja bivših boraca. Tokom sukoba u Libiji mnoga skladišta oružja su opljačkana, a deo naoružanja završio je izgleda i kod palestinskog islamističkog pokreta Hamas u pojasu Gaze.

U međuvremenu, u Gadafijevom rodnom gradu Sirtu nastavljeno je prebrojavanje žrtava, a Međunarodni komitet Crvenog krsta objavio je da je u protekle dve nedelje pronađeno više od 400 leševa.


Glavna libijska plemena
-Za Gadafija: Gadafa, Magarha, Tuarezi, Barasa
-Protiv Gadafija: Varfala, Berberi, Zuvaja, Al Avakir
 
Natrag
Top