Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Libijske vlasti odbacile su odluku Međunarodnog krivičnog suda (MKS) da izda nalog za hapšenje Muamera al Gadafija i saopštile da MKS za to nije nadležan.
"Libija ne prihvata odluku MKS, koji je sredstvo zapadnog sveta za procesuiranje lidera iz Trećeg sveta", izjavio je ministar pravde Muhamed el-Kamudi na konferenciji za novinare u Tripoliju, preneo je sinoć Rojters.
"Lider revolucije i njegov sin nemaju nikakvu zvaničnu funkciju u libijskoj vladi i stoga oni nemaju veze sa optužbama MKS protiv njih", rekao je on.
Kamudi je rekao i da je odluka MKS "izgovor za NATO koji još pokušava da ubije Gadafija", preneo je Frans pres.
Haški sud izdao je juče nalog za hapšenje Gadafija (69), njegovog sina Saifa al-Islama (39) i šefa libijske obaveštajne službe Abdulaha al-Senusija (62), po optužbama za zločine protiv čovečnosti.
Odluka je doneta nakon 100-tog dana vazdušnih operacija NATO u Libiji, koje su, kako ocenjuje francuska agencija, uticale na slabljenje pritiska Gadafijevih snaga na gradove pod kontrolom pobunjenika.
NATO neće stati dok god je Gadafi živ i na čelu Libije
Juče navršeno 100 dana od početka intervencije
NATO neće stati dok god je Gadafi živ i na čelu Libije
Juče se navršilo 100 dana od kada je počela intervencija međunarodnih snaga NATO na Libiju kako bi se olakšalo napredovanje pobunjenika i ubrzalo svrgavanje libijskog vođe Moamera Gadafija. Admiral Samjuel Loklir, načelnik Združene komande NATO u Italiji, priznao je da su vazdušni udari Alijanse sračunati na to da se likvidira pukovnik Gadafi, iako Bela kuća zvanično to demantuje.
Admiral Loklir je najviši zapadni zvaničnik koji je otvoreno dao takvu izjavu. Istovremeno, Međunarodni krivični sud u Hagu izdao je juče nalog za hapšenje libijskog lidera Gadafija, njegovog sina Saifa al Islama i šefa libijske obaveštajne službe Abdulaha al Senusija za zločine protiv čovečnosti.
Nalog Međunarodnog krivičnog suda obavezuje svih 116 potpisnica Rimskog statuta kojim je osnovan tribunal, uključujući poslednju članicu Tunis koja je prošle nedelje podnela zahtev za pristupanje, da uhapse Gadafija ako kroči na njihovu teritoriju i izruče ga Hagu. Prema ocenama izveštača, to će dovesti u nezgodan položaj pukovnikove saveznike u Ugandi i Venecueli ako kod njih potraži utočište i otežati sve posredničke napore za okončanje rata u Libiji.
Neposredno po objavljivanju odluke suda, francuski predsednik Nikola Sarkozi ponovo je pozvao Gadafija da se povuče:
- Posle 41 godine diktature, možda je došlo vreme da napusti vlast. Gadafi savršeno dobro zna šta mora da uradi da bi se u zemlju vratio mir. To zavisi samo od njega - rekao je Sarkozi na konferenciji za novinare u Parizu.
Vojni analitičari kažu da na ratištu vlada pat-pozicija: Gadafi nastavlja da se bori, NATO nastavlja da štiti civile i nije sasvim jasno šta sledi. Pobunjenici uspevaju da se zadrže na svojim položajima na istoku oko Misrate i Adždabije, u blizini Brege, uprkos povremenim minobacačkim napadima i žrtvama. Ustanici su se u nedelju žestoko sukobili sa snagama režima na samo 80 kilometara severozapadno od Tripolija kod strateški važnog grada Bir al Ganama. - Ofanziva na Bir al Ganam je značajna jer se odvija na 30 kilometara od Zavije, koja se smatra ‘zapadnom kapijom’ Tripolija - izjavio je za Rojters Džuma Ibrahim, portparol nacionalnog prelaznog saveta.
Uprkos ograničenom uspehu “Operacije ujedinjeni zaštitnik” i skoro 5.000 avio-poletanja, većina Libijaca i dalje energično podržava misiju Zapada. Musa al Okaili (46), čiji je brat Muhamed poginuo pre tačno 100 dana nakon što su njegov “mig 23” oborile Gadafijeve snage dok je branio Bengazi, izjavio je da je NATO sprečio masakr. - Oni nam pomažu i da nije njih i ljudi kao što je moj brat, Gadafijeva vojska bi ušla u Bengazi.
To je nešto na šta NATO stalno podseća svoje članice, posebno one koje postavljaju nezgodna pitanja o tome dokle će intervencija da traje ili one koje se, kao Italija, poigravaju idejom o primirju. I britanska javnost je bila šokirana kada je prošle nedelje obelodanjeno da je intervencija do sada koštala Britaniju 260 miliona funti uprkos prvobitnim zvaničnim procenama da izdaci neće premašiti “nekoliko desetina miliona funti”. Ipak, Lijam Foks, britanski ministar odbrane, rekao je u nedelju da je Britanija čvrsto rešena da završi započeti posao.
Ženska propaganda
U Tripoliju je u nedelju, u prisustvu 50 stranih novinara, održana svečanost povodom završetka obuke kroz koju je prošlo 500 žena dobrovoljaca, svih uzrasta, od tinejdžerki do sredovečnih žena.
- Prvo ćete morati da ubijete sav libijski narod, pa tek onda Gadafija. Ubiću se ako ubijete njega - rekla je 14-godišnja Fatima Hasan. Habib Kasem, 39-godišnja vaspitačica, objašnjava: „Mi smo naoružana nacija, svi imamo neko oružje i upotrebićemo ga“.
Musa Ibrahim, portparol vlade, kaže: „Postaraćemo se da svaka majka, simbol ljubavi i stvaranja, bude bomba, mašina za ubijanje“.
NATO: Gadafiju treba da se sudi, nije na NATO-u da ga uhaspi
Beta | 28. 06. 2011. - 21:28h | Foto: Beta
BRISEL - Zadatak NATO-a nije da uhapsi libijskog lidera Moamera Gadafija i njegove saradnike, ali njima treba da se sudi zbog onoga za šta su optuženi, ocenila je danas Zapadna vojna Aljansa. NATO je saopštio i da će vojna intervencija u Libiji biti nastavljena pojačanim ritmom.
Međunarodni krivični sud u Hagu juče je saopštio da su izdati nalozi za hapšenje Moamera Gadafija, njegovog sina Seif al Islama i libijskog šefa obaveštajne službe Abdulaha al Sanusija.
"Izdavanje naloga za hapšenje je još jedna poruka međunarodne zajednice Moameru Gadafiju: vaše mesto je na sudu, a ne na vlasti u Libiji", rekla je u Briselu na konferneciji za novinare portparolka NATO-a Oana Lungesku.
Ona je naglasila da dužnost NATO-a nije da uhapsi Gadafija i njegove saradnike, već mu je zadatak da zaštiti civile u Libiji, a da Gadafija treba da uhapse nadležne službe.
NATO je podsetio da su vojni ciljevi Alijanse jasni, i da je to prestanak nasilja nad libijskim civilima, povratak Gadafijevih snaga u kasarne i slobodan prolaz humanitarne pomoći.
Lungesku je naglasila da je vojni pritisak u kombinaciji sa političkim pritskom ono što može da doprinese uspostavljanju demokratije u Libiji.
Neke države, među kojima je i Italija, apelovale su da NATO napravi pauzu u intervenciji na Libiju, kako bi se ostavilo više prostora diplomatskom rešenju problema u toj zemlji, ali je zapovednik NATO operacija Šarl Bušar to odbacio.
"Nastavlja se nasilje nad civilima i zato ne mislim da bi smanjenje intenzita intervencije u ovom trenutku bilo adekvatno", rekao je Bušar.
Francuska priznala naoružavanje libijskih pobunjenika
Beta-AP | 29. 06. 2011. - 17:21h
PARIZ - Francuska je danas saopštila da je slala naoružanje libijskim civilima koji su bili pod opsadom snaga lojalnih libijskom vođi Moameru Gadafiju i prva je članica NATO-a koja je objavila da je naoružavala pobunjenike.
Portparol vojske Tijeri Birkar rekao je da je oružje slano početkom juna u planine Nafusa na zapadu Libije, kada su civili bili okruženi Gadafijevim snagama, a libijska vlada odbila otvaranje koridora za slanje humanitarne pomoći.
Birkar je rekao da je oružje dopremano iz vazduha, pomoću padobrana, a da su pošiljke sadržale "sredstva za samoodbranu", mitraljeze, raketne bacače i municiju.
Protesti protiv višedecenijske Gadafijeve vlasti u Libiji počeli su sredinom februara, a međunarodna vojna intervencija pod vođstvom Francuske, Velike Britanije i SAD počela je 19. marta, dok je komandu nad operacijom 31. marta preuzeo NATO.
Međunarodni krivični sud u ponedeljak je izdao nalog za hapšenje Gadafija, njegovog sina i još jednog saradnika po optužbama za zločine protiv čovečnosti tokom prvih dana ustanka u Libiji.
Hejg: Britanija šalje libijskoj opoziciji pancire i uniforme
Tanjug | 30. 06. 2011. - 12:39h
London - Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg rekao je danas da će Velika Britanija poslati policijskim snagama libijske opozicije pancire, policijske uniforme i opremu za komunikaciju.
Hejg je u saopštenju naveo da je njegova zemlja ponudila 5.000 pancira, 6.650 uniformi, 5.000 zaštitnih prsluka i komunikacionu opremu snagama Nacionalnog tranzicionog saveta sa sedištem u Bengaziju, preneo je AP.
Hejg je rekao i da slanje opreme ima za cilj da pomogne opozicionoj policiji da bolje štiti svoje predstavnike, strance i nevladine grupe sa sedištima u istočnim libijskim gradovima.
Gadafijeva ćerka: Režim razgovara sa pobunjenicima
Gadafijeva ćerka: Režim razgovara sa pobunjenicima
Tanjug
TRIPOLI - Kćerka libijskog vođe Moamera Gadafija, Ajša Gadafi izjavila je danas francuskom informativnom kanalu "Frans 2" da režim njenog oca ima direktne i indirektne kontakte sa libijskim pobunjenicima o rešavanju situacije u zemlji.
Ajša Gadafi
"Oni sada vode direktne i indirektne pregovore. Mi pokušavamo da zaustavimo krvoproliće i spremni smo da sarađujemo sa đavolom da bismo to postigli", rekla je ona.
Ajša Gadafi je kazala da je sukob ojačao njenu porodicu i demantovala da postoje "podele" ili "sporovi".
Ona, međutim, nije htela direktno da odgovori na pitanje da li će njen otac razmotriti mogućnost da ode s vlasti, već je samo rekla da je on i dalje važna ličnost za libijske građane.
"Gde biste voleli da bude? Ovde, ovo je njegova zemlja, njegova teritorija, njegov narod. Gde bi mogao da ode? Postoji nešto što vi nikada nećete shvatiti, a to je da je moj otac simbol... vodič", dodala je ona, preneo je AFP.
Pobunjenici su u više navrata potvrdili da imaju indirektan kontakt sa režimom preko posrednika, ali portparol Prelaznog nacionalnog saveta, koji upravlja teritorijama pod kontrolom pobunjenika, Mahmud Šamam rekao je pre šest dana da ti pregovori nikada nisu direktni.
Pobunjenici su rekli da će razmotriti mogućnost da dozvole Gadafiju da ostane u zemlji, pod uslovom da pristane da ode s vlasti.
Gadafijeva kćerka je u intervjuu direktno apelovala na majke i supruge francuskih pilota koji učestvuju u vazdušnim napadima NATO-a na mete libijskog režima.
"Ja sam već izgubila jedno dete. Vaši muževi ne štite civile u Libiji. Oni ubijaju moj narod i našu decu. A zašto sve to rade? Da bi zadovoljili Sarkozija koji veruje da će dobiti više glasova na izborima ako ubije više Libijaca", dodala je ona.
TRIPOLI – Libijski lider Moamer Gadafi zapretio je danas da će njegove pristalice izvesti napade u Evropi ukoliko NATO ne obustavi vazdušne napade na njegovu zemlju.
Gadafi poručio je danas svojim pristalicama da će ostati na čelu države i upozorio savez na čijem je čelu NATO da prekine vazdušne napade ili će se suočiti sa katastrofom.
"Savetujemo vam da se povučete pre nego što se suočite sa katastrofom", rekao je on u audio-poruci emitovanoj na skupu hiljada pristalica režima okupljenih na Zelenom trgu, glavnom trgu u Tripoliju.
On je kazao da, ukoliko napadi ne budu obustavljeni, Libija može da "odluči da se isto tako ponaša" i da bi Libijci mogli da se osvete.
"Ti ljudi mogli bi da jednog dana povedu tu borbu... u Evropi, da ciljaju vaše domove, urede, porodice, koji bi postali legitimne vojne mete, kao što ste vi ciljali naše domove. Ako odlučimo, možemo da krenemo na Evropu kao skakavci, kao pčele. Savetujemo vam da se povučete pre nego što doživite propast", rekao je Gadafi.
On je pozvao svoje pristalice na "marš na zapadne planine" kako bi očistili tu oblast od oružja koje je francuska vlada dostavila pobunjenicima pre nekoliko dana.
Gadafi je takođe rekao da "napadi NATO nisu ničemu služili". "Nikada nećemo napustiti našu zemlju, umrećemo za nju", kazao je libijski lider dodavši da će se "borba nastaviti do pobede".
On je pozvao NATO da prizemi svoje avione i počne razgovor sa libijskim narodom. Gadafi je takođe osudio odluku Međunarodnog krivičnog suda da izda nalog za njegovo hapšenje.
Danas održan skup jedan je od najvećih skupova u znak podrške vlastima u proteklih nekoliko nedelja, ocenjuje AP. U istoj poruci, Gadafi je pobunjenike nazvao izdajicama i optužio ih za probleme s kojima je Libija suočena. Rekao je i da Libijci koji su izbegli u Tunis sada tamo rade "kao sluge".
Frustracije u alijansi
Libijski pobunjenici, koji su na početku ove nedelje prišli Tripoliju na 80 kilometara, danas su bili primorani da se povuku, nakon što su vladine snage izvršile raketni napad na njihove položaje.
Napredovanje pobunjenika pre pet dana do malog grada Bir al Ganamu povećalo je mogućnost da se u četvoromesečnom sukobu dogodi prekretnica. Pobunjenici se sada povlače pod kišom raketa "grad", ruske proizvodnje, javio je izveštač Rojtersa.
U NATO-u raste frustracija zbog sporog napredovanja snaga koje se bore protiv Gadafija, a pojedine članice alijanse brinu zbog troškova vojne operacije, civilnih žrtava i činjenice da međunarodna intervencija traje mnogo duže nego što se očekivalo.
AU: Bez Gadafija na razgovorima o okončanju sukoba
Tanjug | 01. 07. 2011. - 20:06h | Foto: AP
MALABO - Mirovni plan koji su danas u Malabu dogovorili afrički lideri na samitu Afričke unije (AU) isključuje prisustvo libijskog vođe Moamera Gadafija na razgovorima kojima bi se okončali četvoromesečni sukobi u Libiji.
Uklanjanje slike libijskog lidera iz objekta u Tripoliju
Šef Mirovnog saveta Afričke unije Ramtane Lamamra izjavio je AFP da Gadafi ne sme da učestvuje u pregovorima.
Nacrt plana dogovoren u martu danas su usaglasili predsednici Konga, Ugande, Malija, Mauritanija i Južne Afrike i biće predat libijskom režimu i pobunjenicima, najavili su zvaničnici i dodali da će plan u celosti biti predstavljen medijima večeras.
Libijski pobunjenici bili su specijalni gosti na marginama samita, kome su prisustvovali i predstavnici libijskog režima.
Pobunjenici su odbili prethodni predlog AU ističući da neće pristupiti pregovorima dok Gadafi ne sidje sa vlasti.
Španija i SAD najavljuju nastavak akcije protiv Gadafija
Beta/AP | 02. 07. 2011. - 12:58h
Američke i španske vlasti saopštile su danas da ih pretnje libijskog lidera Moamera Gadafija napadima u Evropi neće odvratiti od akcije zaštite civila u Libiji i primoravanja Gadafija da sidje s vlasti.
Američka državna sekretarka Hilari Klinton (Hillary Clinton) izjavila je u Madridu da bi umesto pretnji, za Gadafija bilo bolje da na prvo mesto stavi interese svog naroda.
Da bi to učinio, Gadafi bi trebalo da se odrekne vlasti, poručila je Klintonova.
Španski ministar spoljnih poslova Trinidad Himenes (Jimenez) najavio je da će koalicija država nastaviti da vrši pritisak na Gadafija kako bi se neutralisala oružana pretnja libijskim civilima.
Gadafi je juče upozorio da će Libija napasti ciljeve u Evropi ako NATO nastavi vojnu kampanju u Libiji.
Beč -- Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen izjavio je da zapadna vojna alijansa nije spremna da u Libiju uputi kopnene snage.
Anders Fog Rasmusen (Foto: FoNet, arhiva)
"To nije nikakva opcija za NATO. U dobu posle Gadafija ne vidimo nikakvu veću ulogu NATO u Libiji. Tu treba vodeću ulogu da preuzmu UN", rekao je Rasmusen Govoreći o vojnoj intervenciji u Libiji, Rasmusen je ocenio da je NATO napravio suštinski napredak. "Uništili smo ili oštetili više od 2.400 vojnih ciljeva. Sprečili smo masakr nad civilnim stanovništvom i uspešno smo primenili mandat UN. Iz vojne perspektike, operacija je do sada bila uspešna, ali, naravno, ne postoji nikakvo vojno rešenje za Libiju. Ono što nam treba jeste politički proces u kome će Muamer al Gadafi predati vlast i osloboditi put za miroljubiv prelazak", naglasio je on.
Rasmusen je, upitan kada očekuje da će Gadafi odustati od otpora, podsetivši da je intervencija NATO u Srbiji trajala 78 dana, naveo da ne želi da spekuliše o rokovima.
"Međutim, mogu reći da ćemo nastaviti sve dok ne budu dostignuti vojni ciljevi, a to je potpuno okončanja napada na civile, povlačenje snaga Gadafija u kasarne i pun pristup humanitarne pomoći celoj zemlji. Kada to bude uradjeno, možemo reći da je misija ispunjena", rekao je je on, dodaviš da NATO ima sva potrebna sredstva za uspešnu akciju.
Povodom isporuke oružja iz Francuske pobunjenicima u Libiji, Rasmusen je kazao da to nije deo NATO operacije, niti njenog mandata.
"Mi smo tu da primenjujemo zonu zabrane leta, kao i da zaštitimo civile svim potrebnim merama", naglasio je šef NATO-a.
On je istakao da operacija NATO u Libiji ne bi bila sprovodljiva bez podrške SAD i upozorio da ekonomska kriza u Evropi ne sme postati bezbednosna kriza.
"Moramo ujediniti naše snage i voditi pametnu politiku odbrane. Mnoge stvari možemo zajedno savladati, što štedi mnogo novca. Medjutim, rastući problem je što raste razdor izmedju odbrambenih izdataka SAD i Evrope u NATO-u", kazao je on.
"Posle 'Hladnog rata' je odnos bio dve trećine prema jednoj, a danas Evropljani doprinose samo još sa 20 odsto. Ako se taj razvoj dalje nastavi, Evropa više neće biti u stanju da učestvuje u medjunarodnom upravljanju krizama", smatra Rasmusen.
"Radi se o budućoj snazi Evrope u medjunarodnoj politici. Ako Evropa ne može rešavati krize, onda će to preuzeti SAD, Kina i druge sile prema sopstvenim strateškim interesima", rekao je on. Crna Gora napreduje u reformama
Generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen rekao je da je "još rano nagađati" datum ulaska Crne Gore u severno-atlantski savez i ukazao da to zavisi od brzine reformi koju ta zemlja sprovodi.
Rasmusen je u razgovoru za današnje podgoričke "Vijesti" ocenio da je Crna Gora napredovala u reformama, ali i naveo da "ima još dosta posla, posebno kada se radi o organizovanom kriminalu i korupciji".
U tom smislu generalni sekretar NATO-a je poručio da je "važno da sudske vlasti daju maksimum" u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala "na svim nivoima".
Rasmusen je kazao i da je za severno-atlantski savez važno da bezbednosne i odbrambene agencije budu u skladu s NATO sandardima.
Generalni sekretar NATO-a ima "velika očekivanaj" od premijera Igora Lukšića koga je okarakteriisao kao snažnog političkog lidera nove generacije koji "uspešno vodi napred crnogorsko društvo".