LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
SAD podržavaju izbacivanje Libije iz Saveta UN

Revolucija u Libiji iz minuta u minut


SAD podržavaju izbacivanje Libije iz Saveta UN


SAD su juče podržale izbacivanje Libije iz Saveta Ujedinjenih nacija za ljudska prava, dok se državni sekretar Hilari Klinton priprema da na sastanku tog tela u Ženevi, tokom vikenda, to pitanje razmotri sa drugim šefovima diplomatije. Razvoj situacije u Libiji pratićemo i danas na našem blogu iz minuta u minut.

119268_libija-demonstracije222-beta_f.jpg



08:37 MIP Libije demantuje da Gadafi ima račune u bankama
Ministarstvo spoljnih poslova Libije odbacilo je tvrdnje da lider te zemlje Moamer Gadafi ima bankovne račune u Švajcarskoj ili bilo kojoj drugoj banci u svetu i najavilo je tužbu protiv švajcarske vlade, javio je Rojters. "Zahtevamo da Švajcarska dokaže da naš bratski vođa ima fondove ili bankovne račune u njenim bankama ili bilo kojoj drugoj banci u svetu", navelo je sinoć libijsko ministarstvo u saopštenju. "Ministarstvo spoljnih poslova će preduzeti sve zakonske korake da tuži švajcarsku vladu za te neosnovane tvrdnje", dodaje se u saopštenju. Vlada Švajcarske saopštila je juče da je zamrzla svu imovinu koju libijski lider poseduje u toj zemlji, navodeći da je odluka doneta "s obzirom na razvoj situacije" u Libiji, gde bezbednosne snage nasilno odgovaraju na proteste građana. Ministarstvo spoljnih poslova Libije je navelo da takvo sapštenje švajcarske vlade pokazuje "stepen njenog neprijateljstva prema Libiji i njenom vođi".




08:19 SAD za izbacivanje Libije iz Saveta UN
SAD su juče podržale izbacivanje Libije iz Saveta Ujedinjenih nacija za ljudska prava, dok se državni sekretar Hilari Klinton priprema da na sastanku tog tela u Ženevi, tokom vikenda, to pitanje razmotri sa drugim šefovima diplomatije. "Podržavamo izbacivanje Libije iz Saveta UN za ljudska prava. Libijska vlada krši ljudska prava svog naroda", izjavio je portparol Stejt departmenta Filip Krauli, koji je ocenio da bi se tim potezom povećala međunarodna izolacija vlasti u Tripoliju. Zvaničnici Stejt departmenta su takođe rekli da će Klintonova podržati predlog Saveta Evrope da se Libija izbaci iz tog tela UN i da se imenuje specijalni istražitelj za navodne zločine koje je počinio režima Moamera Gadafiija. Ona će u Ženevi tražiti da se koordinira šira međunarodna strategija kako bi se zaustavilo nasilje u Libiji, naveli su isti zvaničnici Stejt departmenata, koji su želeli da ostanu anonimni. Da bi Libija bila izbačena, potrebno je da za to glasa dve trećine od ukupno 192 države članice UN.

08: 11 Fijasko u naporima za evakuaciju Britanaca iz Libije
Punih sedam dana nakoni zbijanja obiljnih nemira u Libiji veliki broj Britanaca i dalje je zarobljen u ovoj zemlji. Zbog slabih rezultata dosadašnjih mera evakuacije, premijer Kameron je prekinuo svoju turneju po Bliskom istoku i vratio se kako bi danas predsedavao sastankom Saveta za nacionalnu bezbednost.
Premijer i ministar odbrane Hejg bili su prinuđeni da se naciji izvine zbog slabe efikasnosti u evakuisanju Britanaca iz Libije, i činjenice da su se zamlje kao što su Turska, Francuska i Rusija u evakuaciji svojih građana mnogo bolje pokazale.
Između ostalog, britanski mediji vladi zameraju i činjenicu što je fregata ratne mornarice koja je poslata da Britance dovede kući ratni brod star 21 godinu, koji je odmah nakon povratka u zemlju predviđen za staro gvožđe. Najveću brigu trenutno prestavljaju radnici na naftnim bušotinama, među kojima je i oko 150 Britanaca, u putinjskim predelima duboko u unutrašnjosti zemlje, kojima ponestaje vode i hrane, a oko logora ih vrebaju naoružani razbojnici.


07:24 Sleteo još jedan "Jatov" avion iz Tripolija
Još 89 putnika evakuisano je iz Libije "Jatovim" avionom koji je rano jutros sleteo na beogradski aerodrom Nikola Tesla. "Jatov" avion iz Tripolija za Beograd poleteo je u 01.15 sati. U letilici je bilo 89 putnika, a avion je na beogradski aerodrom sleteo u 03.45. Jedna grupa državljanja Srbije biće evakuisana iz Libije brodom "Sveti Stefan", koji je iza ponoći isplovio iz luke Bari. Brodom će iz Libije biti evakuisani državljani Rusije, Srbije i Turske.


Blic
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Italija traži pomoć EU zbog izbeglica iz Libije

Italija traži pomoć EU zbog izbeglica iz Libije


BRISEL - Italija je danas saopštila da očekuje veliki broj izbeglica iz Libije, zbog sukoba u toj zemlji i zatražila solidarnost i pomoć drugih članica Evropske unije.

119638_italija-imigranti-beta_f.jpg


Italijanska obalska straža zaustavila je brod imigranata iz severne Afrike



Više od 5.000 ljudi je stiglo na italijansko ostrvo Lampeduzu posle sukoba u Tunisu. Predstavnici italijanske vlade su ocenili da će broj izbeglica biti mnogo veći ukoliko se ne uspostavi adekvatna granična kontrola u Libiji.


Italijanski ministar unutrašnjih poslova Roberto Maroni je na sastanku u Briselu izjavio da bi do 1,5 miliona osoba moglo napustiti Libiju, dok je šef italijanske diplomatije Franko Fratini u utorak govorio o 300.000 ljudi.

"Tražimo solidarnost svih evropskih zemalja pri smeštaju i eventualnoj brizi za imigrante", rekao je Maroni, javlja DPA.

"Ne bi trebalo da se uključujemo u širenje panike i igru brojkama", odgovorio je Maroniju belgijski državni sekretar za azil Melkior Vatele, dok je nemački ministar unutrašnjih poslova Tomas De Majzijer konstantovao da nema navale imigranata.


119639_libija-izbeglice-tunizani-afp_f.jpg


Tunišani izbegli iz Libije na graničnom prelazu kod grada Ben Guerdane



"Prošle godine je Nemačka primila oko 40.000 osoba koje traže azil, Švedska 30.000, Belgija 20.000, Italija 7.000. Italija se suočava sa izazovom, ali dug je put do preopterećenja", izjavio je De Majzijer.

Austrijski ministar unutrašnjih poslova Marija Fekter je rekla: "Ukoliko stigne talas izbeglica, mi ćemo pomoći, ali nismo za preraspoređivanje osoba koje traže azil iz Italije u ostatak Evrope".

Maroni je izjavio da nije imao iluzije da će sve članice EU podržati njegov zahtev, ali je dodao da ima podršku Francuske, Španije, Malte, Grčke i Kipra.


Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbeglice Antonio Gutereš je ocenio da EU treba da se pripremi za mogućnost da se nemiri u Libiji pretvore u građanski rat.

Blic


 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Revolucija u Libiji iz minuta u minut


Gadafijeva vojska započela kontraudar, SAD razmatraju intervenciju Video






Blic, Agencije | 25. 02. 2011. - 08:22h
cat_icn_more.png
11:44h | Foto: Beta

TRIPOLI - Snage lojalne libijskom lideru Muameru el Gadafiju započele su oštar protivudar na demonstrante, koji su zauzeli gradove u blizini prestonice Tripolija, dok SAD ne isključuju mogućnost vojne intervencije u slučaju da se nasilje režima nastavi. Razvoj situacije u Libiji pratićemo i danas na našem blogu iz minuta u minut.
119268_libija-demonstracije222-beta_f.jpg

11:40 UN: Ubistva u Libiji masovna

Visoka komesarka Ujedinjenih nacija za ljudska prava Navi Pilaj izjavila je danas da se prema nekim izveštajima u Libiji vrše masovna ubistva. Međunarodna zajednica bi trebalo da odlučno reaguje da bi se obustavila jaka reperesija na učesnike antivladinih protesta u Libiji, rekla je Pilaj. Ona je istakla da bi trebalo da se istraži da li i u kojoj meri postoje zloupotrebe libijskih snaga bezbednosti, i da je prema informacijama kojima raspolaže više stotina civila u Libiji ubijeno ili
povređeno.


10:20 EU za uvođenje sankcija protiv libijskog režima
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Ketrin Ešton pozvala je danas na uvođenje sankcija libijskom režimu Moamera Gadafija kako bi se zaustavilo krvoproliće u okviru ustanka protiv njegove vladavine. "Vreme je da razmotrimo restriktivne mere kako bi izvršili što je moguće veći pritisak i pokušali da zaustavimo nasilje u Libiji i omogućili toj zemlji da krene napred", izjavila je Ešton. Ona je rekla da sankcije koje se razmatraju uključuju zaleđivanje imovine i zabranu putovanja onima koji su na vlasti. Komitet EU za bezbednost i odbranu, kao i ministri odbrane zemalja EU koji imaju sastanak u Godolu, razmatraće pitanje sankcija "što je moguće pre", istakla je Ešton i dodala da će EU tesno sarađivati po ovom pitanju sa SAD i sa Savetom bezbednosti UN.


09:27 Rasmusen sazvao hitan sastanak NATO
42165_0605-rasmusen-foto-reuter_hs.jpg

Generalni sekretar Severnoatlantske alijanse Anders Fog Rasmusen izjavio je danas da je sazvao hitan sastanak NATO saveta za posle podne na kojem će se raspravljati o situaciji u Libiji. "Sazvao sam hitan sastanak NATO saveta ovog popodneva da bi se konsultovali o ovoj situaciji koja se brzo razvija, tako da ću se vratiti u Brisel za nekoliko sati", izjavio je Rasmusen Rojtersu tokom posete Budimpešti. Rasmusen je dodao da će se pre toga u Mađarskoj sastati sa ministrima odbrane zemalja članica Evropske unije, sa kojima će razmotriti kako na praktičan način mogu pomoći stanovnicima Libije i kako da ograniče posledice tamošnjih događaja. Prioritet, prema njegovim rečima, mora biti dat evakuaciji i eventualnoj humanitarnoj pomoći. "Malo je prerano govoriti o posebnim detaljima, ali je poznato da NATO ima sredstva koja mogu biti iskorišćena u ovakvim situacijama i NATO može delovati kao koordinator ukoliko i kada pojedine članice budu želele da preduzmu akciju", rekao je Rasmusen.


09:21 Dva aviona iz Tripolija sletela u Sarajevo
Na sarajevski aerodrom noćas su konačno sletela dva aviona iz Tripolija, kojima je iz Libije evakuisano oko 250 državljana BiH. Avion BH erlajnsa stigao je u 1.25 sati u Sarajevo, dok je drugi avion sleteo oko pola sata kasnije. Ranije je saopšteno da je reč o letu libijske kompanije Burak Air, koji preksinoć navodno nije mogao poletiti zbog nevremena. U Libiji, prema procenama Ministarstva inostranih poslova, ima do 1500 državljana BiH, koji se na različite načine evakuišu.

09:12 Gadafiijev sin traži pomoć od Tonija Blera
Blizak saradnik Gadafijevog sina Saifa al Islama sinoć je od bivšeg britanskog premijera Tonija Blera zatražio da pomogne da se Libija ponovo “stablizuje”. Saif Gadafi, koji se svojevremeno školovao u Britaniji, veruje, naime, da je Bler i dalje “dobar prijatelj” libijske diktature i da bi trebalo da posreduje u postizanju sporazuma koji bi je sačuvao na vlasti.

09:02 Turska protiv uvođenja sankcija Libiji
Turska se protivi uvođenju sankcija protiv Libije, jer smatra da bi te mere pogodile pre svega građane te afričke zemlje. "To ne bi bio odgovarajući potez u ovoj situaciji. Nije u redu da se Libiji uvedu sankcije, jer bi te mere najviše pogodile narod te zemlje", smatra premijer Tajip Erdogan komentarišući inicijativu EU da se protiv Tiripolija uvedu sankcije. Erdogan je ranije upozorio vladu Moamera Garafija da ne preduzima "okrutne korake" protiv naroda, ali nije tražio Gadafijev odlazak s vlasti, za razliku od krize u Egiptu kada je zahtevao od Hosnija Mubaraka da se povuče. On je naglasio da je u slučaju Libije za Ankaru prioritet evakuacija turskih državaljana iz te zemlje.


08:52 Gadafijeva vojska započela kontranapad
Snage lojalne libijskom lideru Moameru Gadafiju započele su oštar protivnapad na demonstrante. U mestu Zavijah, 50 kilometara istočno od prestonice, poginulo je 23 ljudi, a 44 povređeno, izvestila je juče libijska štampa, dok arapska televizija Al Džazira, pozivajući se na izjave očevidaca, prenosi da je tamo poginulo 100 ljudi. Opozicija već drži pod kontrolom veće centre na istoku države, uključujući drugi po veličini grad u zemlji Bengazi, a prema informacijama koje stižu iz Libije, demonstranti su uspeli da zauzmu i zapadne gradove Misrata i Zuara. Snage lojalne Gadafiju napale su pripadnike antivladine milicije u Misrati, a u sukobima u blizini gradskog aerodroma poginulo je nekoliko ljudi.

08:45 Francuski ambasador: Oko 2.000 ljudi poginulo u Libiji
Francuski ambasador za ljudska prava Fransoa Zimere rekao je agenciji Rojters da bi u sukobima, koji su počeli 15. februara, do sada moglo da bude oko 2.000 mrtvih. "Pitanje nije da li će Gadafi pasti, već kada i koliko će to odneti ljudskih života. Prema podacima koje za sada imamo, poginulo je više od 1.000 ljudi, možda 2.000 ljudi", rekao je on. Iz Bele kuće je u međuvremenu saopšteno da će predsednik SAD Barak Obama razgovarati sa liderima Velike Britanije i Francuske Dejvidom Kameronom i Nikolom Sarkozijem o krizi u Libiji. SAD, kako navodi Rojters, razmatraju sve moguće opcije, uključujući sankcije, pa i vojnu intervenciju. Bivši ministar pravde Libije Mustafa Muhamed Abud al Dželeil rekao je juče švedskoj štampi da pre očekuje da Gadafi izvrši samoubistvo, kako je to svojevremeno učinio Adolf Hitler, nego da se preda ili da pobegne iz zemlje.


08:37 MIP Libije demantuje da Gadafi ima račune u bankama
Ministarstvo spoljnih poslova Libije odbacilo je tvrdnje da lider te zemlje Moamer Gadafi ima bankovne račune u Švajcarskoj ili bilo kojoj drugoj banci u svetu i najavilo je tužbu protiv švajcarske vlade, javio je Rojters. "Zahtevamo da Švajcarska dokaže da naš bratski vođa ima fondove ili bankovne račune u njenim bankama ili bilo kojoj drugoj banci u svetu", navelo je sinoć libijsko ministarstvo u saopštenju. "Ministarstvo spoljnih poslova će preduzeti sve zakonske korake da tuži švajcarsku vladu za te neosnovane tvrdnje", dodaje se u saopštenju. Vlada Švajcarske saopštila je juče da je zamrzla svu imovinu koju libijski lider poseduje u toj zemlji, navodeći da je odluka doneta "s obzirom na razvoj situacije" u Libiji, gde bezbednosne snage nasilno odgovaraju na proteste građana. Ministarstvo spoljnih poslova Libije je navelo da takvo sapštenje švajcarske vlade pokazuje "stepen njenog neprijateljstva prema Libiji i njenom vođi".

119338_c0501-libija-foto-ap_f.jpg

08:19 SAD za izbacivanje Libije iz Saveta UN
SAD su juče podržale izbacivanje Libije iz Saveta Ujedinjenih nacija za ljudska prava, dok se državni sekretar Hilari Klinton priprema da na sastanku tog tela u Ženevi, tokom vikenda, to pitanje razmotri sa drugim šefovima diplomatije. "Podržavamo izbacivanje Libije iz Saveta UN za ljudska prava. Libijska vlada krši ljudska prava svog naroda", izjavio je portparol Stejt departmenta Filip Krauli, koji je ocenio da bi se tim potezom povećala međunarodna izolacija vlasti u Tripoliju. Zvaničnici Stejt departmenta su takođe rekli da će Klintonova podržati predlog Saveta Evrope da se Libija izbaci iz tog tela UN i da se imenuje specijalni istražitelj za navodne zločine koje je počinio režima Moamera Gadafiija. Ona će u Ženevi tražiti da se koordinira šira međunarodna strategija kako bi se zaustavilo nasilje u Libiji, naveli su isti zvaničnici Stejt departmenata, koji su želeli da ostanu anonimni. Da bi Libija bila izbačena, potrebno je da za to glasa dve trećine od ukupno 192 države članice UN.

08: 11 Fijasko u naporima za evakuaciju Britanaca iz Libije
Punih sedam dana nakoni zbijanja obiljnih nemira u Libiji veliki broj Britanaca i dalje je zarobljen u ovoj zemlji. Zbog slabih rezultata dosadašnjih mera evakuacije, premijer Kameron je prekinuo svoju turneju po Bliskom istoku i vratio se kako bi danas predsedavao sastankom Saveta za nacionalnu bezbednost.
Premijer i ministar odbrane Hejg bili su prinuđeni da se naciji izvine zbog slabe efikasnosti u evakuisanju Britanaca iz Libije, i činjenice da su se zamlje kao što su Turska, Francuska i Rusija u evakuaciji svojih građana mnogo bolje pokazale.
Između ostalog, britanski mediji vladi zameraju i činjenicu što je fregata ratne mornarice koja je poslata da Britance dovede kući ratni brod star 21 godinu, koji je odmah nakon povratka u zemlju predviđen za staro gvožđe. Najveću brigu trenutno prestavljaju radnici na naftnim bušotinama, među kojima je i oko 150 Britanaca, u putinjskim predelima duboko u unutrašnjosti zemlje, kojima ponestaje vode i hrane, a oko logora ih vrebaju naoružani razbojnici.


07:24 Sleteo još jedan "Jatov" avion iz Tripolija
Još 89 putnika evakuisano je iz Libije "Jatovim" avionom koji je rano jutros sleteo na beogradski aerodrom Nikola Tesla. "Jatov" avion iz Tripolija za Beograd poleteo je u 01.15 sati. U letilici je bilo 89 putnika, a avion je na beogradski aerodrom sleteo u 03.45. Jedna grupa državljanja Srbije biće evakuisana iz Libije brodom "Sveti Stefan", koji je iza ponoći isplovio iz luke Bari. Brodom će iz Libije biti evakuisani državljani Rusije, Srbije i Turske.
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NATO bez podrske UN nece napasti Gadafija

Vašington tvrdi da razmišlja i o vojnoj opciji


NATO bez podrške UN neće napasti Gadafija

ZAVIJA/TRIPOLI - Grad Zavija, na oko 50 kilometara zapadno od Tripolija, našao se ove nedelje u centru medijske pažnje zbog napada Gadafijevih trupa, a Miša Popadić, srpski trener koji tamo boravi tri godine, kaže za “Blic” da ništa u gradu nije oštećeno i da se on slobodno kreće u okolini zgrade gde, pored njega, stanuje i srpski kolega koji je odbojkaški trener.


120025_0608-libija-foto-reuter_f.jpg


Masa demonstranata ispraća pogrebne ostatke Libijaca koji su ubijeni u sukobima



“Ljudi iz kluba nude svaku pomoć, hranu, piće i sve što poželimo”, navodi Popadić i dodaje da je još na početku nemira rešio da se ne evakuiše. Srđan Antić, košarkaški trener koji je u sredu evakuisan iz Tripolija, rekao je za naš list da za srpske državljane koji su ostali u gradovima u unutrašnjosti Libije nije toliko problem boravak tamo koliko bezbedan put do aerodroma u Tripoliju ili naše ambasade.


“Kad smo se u sredu vraćali ‘Jatovim’ avionima, grupa ljudi mi je ispričala da su u konvoju od 10-15 vozila krenuli iz grada na 400 kilometara od Tripolija, da bi ih na putu napali banditi, izrešetali jedan automobil, uzeli im novac i pobegli s dva automobila, a oni su u ostalim vozilima nekako stigli do Tripolija”, navodi Antić.

U naselju Brega, 700 kilometara udaljenom od Tripolija, nalazi se 15 naših ljudi koji čekaju brod „Sveti Stefan“, kojim će ih evakuisati.Anders Fog Rasmusen, generalni sekretar NATO, izjavio je juče da bi zona zabrane letova iznad Libije, u kojoj već tri nedelje traje pobuna protiv tamošnjeg lidera Moamera el Gadafija, mogla da bude uspostavljena samo uz mandat UN, ali da takvo rešenje još uvek nije razmatrano.

Vlasti SAD tvrde da Vašington razmatra sve opcije za Libiju, uključujući i vojnu opciju. Aleksandar Radić, vojni analitičar, kaže za “Blic” da ne postoje uslovi za vojnu intervenciju jer je situacija u Libiji suviše konfuzna.

Savet bezbednosti UN razmotrao je juče mere koje treba preduzeti protiv Gadafija, uključujući i sankcije koje za cilj imaju odvraćenje od nasilnih intervencija protiv antivladinih demonstranata. Ovaj sastanak je usledio nakon američkih napora da međunarodnu zajednicu pridobiju za dogovor oko okončanja krvoprolića u Libiji, gde je u akciji Gadafijevih snaga protiv pobunjenika, prema poslednjim procenama, poginulo oko 2.000 ljudi.

Evropska unija je odlučila da Libiji uvede embargo na prodaju oružja i sredstava represije, kao i da zamrzne imovinu Gadafija i članova njegove porodice, ali i da im ukine vize. Prema izvoru iz nemačke vlade, sankcije bi mogle da stupe na snagu već početkom iduće nedelje.

Na poziv Rasmusena, juče po podne je održan i hitan sastanak Saveta NATO posvećen diskusiji o situaciji u Libiji. Generalni sekretar Alijanse se sastao i s ministrima odbrane zemalja članica EU, s kojima je razgovarao o pomoći ugroženima i o evakuaciji stranih državljana iz Libije. Kada je reč o akcijama koje bi trebalo preduzeti, i na ovom sastanku su u igri bile sve opcije.

Među predloženim sankcijama našlo se i uspostavljanje zone zabrane letenja u vazdušnom prostoru iznad Libije, dok bi koordinisana vojna akcija protiv Gadafija, koji već 41 godinu vlada svojom pustinjskom državom bogatom naftom, eventualno mogla da usledi tek u nekoj kasnijoj fazi. Vojni analitičar Radić smatra da ne postoje uslovi za vojnu intervenciju.

“Ta vojna akcija značila bi zauzimanje pozicije prema jednoj grupi. Prema kojoj grupi i na koji način da se dejstvuje? Onaj ko bi ušao u takvu konfuznu situaciju mogao bi vrlo loše da prođe. Prerano je pričati o intervenciji i eventualnom prisustvu međunarodnih snaga. NATO svakako mora da razmišlja šta činiti, ali ne verujem da će u ovom momentu ići dalje od deklarativne osude nasilja. Pod čijim okvirom bi mogla biti vođena intervencija, NATO ili Eufor, to je već pitanje za koje je perano tražiti odgovor”, kaže Radić za naš list i dodaje da EU ima najveći bezbednosni interes za smirivanje situacije u Libiji.

Ibrahim Dabaši, zamenik libijskog ambasadora u UN, koji je Gadafiju uputio poziv da se povuče, saopštio je u govoru pred UN u Njujorku da su prema informacijama koje je dobio Gadafijevi saradnici započeli “napad na narod u svim gradovima na zapadu Libije”, i da Gadafi za borbu protiv demonstranata koristi strane plaćenike.

Gadafi je sinoć izjavio da će trijumfovati nad neprijateljima i apelovao na svoje pristalice u centru Tripolija da zaštite Libiju i njene naftne interese.Masa demonstranata ispraća pogrebne ostatke Libijaca koji su ubijeni u sukobimafoto: reuters


Lilić u misiji

Zoran Lilić, bivši predsednik SR Jugoslavije, otputovao je u Tripoli kako bi tražio lično od Gadafija zaštitu za srpske državljane zarobljene u pustinjskim džepovima Libije, poput mesta Kufri i Misurtiju, i pomoć za njihovu evakuaciju. Lilić će tražiti da vojska obezbedi kampove u kojima su naši građani sve do momenta njihove bezbedne evakuacije.

Nema srpskih plaćenika

U medijima su se pojavile spekulacije da su među plaćenicima i srpski državljani, kao i da su srpski piloti spremni da bombarduju Tripoli umesto libijskih. Dragan Šutanovac, ministar odbrane Srbije, rekao je za “Blic” da odgovorno tvrdi da nijedan pripadnik Vojske Srbije nije angažovan u Libiji, niti će biti onako kako to pojedini mediji spekulišu.

Blic
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Berluskoni: Gadafi nema kontrolu nad Libijom

Revolucija u Libiji iz minuta u minut


Berluskoni: Gadafi nema kontrolu nad Libijom





Izvor: Blic | 26. 02. 2011. - 13:36h
cat_icn_more.png
17:34h | Foto: Reuters

Savet bezbednosti UN razmatraće danas uvođenje eventualnih sankcija protiv libijskog lidera Moamera Gadafija zbog surovog obračunavanja sa demonstrantima, rekle su diplomate.
45884_0608-un-foto-reuter_f.jpg




17.35 Avion iz Libije oko 18.30 sati u Beogradu
Avion Jata, koji je danas pre podne odleteo za Sebhu, sa 52 državljana Srbije, koji su radili u tom području Libije, sleteće na beogradski aerodrom "Nikola Tesla" oko 18.30 sati, rečeno je u Ministarstvu spoljnih poslova.
Sutra ujutru crnogorski brod, koji su iznajmili Rusi, stiže u Ras Lanuf, gde ga čeka više od 300 srpskih građana, koji će njime biti evakuisani.
Takođe, dva turska broda jutros su isplovila iz Bengazija, a na njima je ukupno 24 državljana Srbije. Oni plove za Marmaris, gde će ih preuzeti konzulat Srbije.


16:18 Pucnjava u Tripoliju ne jenjava
U poslednjim izveštajima iz Tripolija, prestonice Libije, navodi se da se tokom čitave noći u gradu čula pucnjava. Jedan stanovnik Tripolija tvrdi da je u čitavom gradu isečen dovod struje, preneo je BBC.
Libijski lider, pukovnik Moamer el Gadafi, koji i dalje kontroliše centar Tripolije, zakleo se da će se suprotstaviti onima koji se protive njegovoj vladavini, i
da će ih pobediti.

Svedoci navode da su posle molitve u petak snage lojalne vlastima pucale u masu demonstranata. Jedan od Gadafijevih sinova, Saif Al-Islam, javno je rekao da vladine trupe "imaju problema", kako je rekao, u dva brda na zapadu zemlje, Misrati i Zaviji. On je stranim novinarima rekao da neće biti novih napada vladinih snaga i da se nada da će moći da bude dogovoreno primirje.

15:35 Ešton: Gadafija treba "vratiti na led"
Evropska unija, koja se sprema da iduće nedelje objavi sankcije protiv libijske vlade, mora da "vrati na led" libijskog vođu Moamera Gadafija, navela je visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton u autorskom tekstu koji danas objavljuje "Internešenel herald tribjun". "Gadafijev režim izvučen je iz leda kada je, između ostalog, odustao od napora za stvaranje oružja za masovno uništavanje. Možda bi Gadafi bio svrgnut još odavno da mu nismo ponudili šargarepu u vidu trgovine i investicija za te ustupke? Možda. Ali nisam uverena da bi svet bio bezbedniji ili da bi libijskom narodu bilo bolje da je Zapad odbio da pregovara sa Gadafijem", navela je Eštonova.

14:50 Kameron: Evropski lideri spremni za sankcije Libiji
Britanski premijer Dejvid Kameron i drugi evropski lideri saglasili su se da UN i EU treba da preduzmu hitne mere u vezi sa libijskom krizom, uključujući oštre sankcije.
U saopštenju iz Kameronovog kabineta navodi se da je britanski premijer u poslednja 24 časa odvojeno razgovarao o Libiji sa nemačkim kancelarom Angelom Merkel, italijanskim premijerom Silviom Berluskonijem i turskim premijerom Tajipom Erdoanom. "Jasno je usaglašen stav da su akcije libijskog režima potpuno neprihvatljive i da brutalnost i zatrašivanje neće biti tolerisani", navodi se u saopštenju. U saopštenju se ističe da se Kameron složio sa svojim sagovornicima da je neophodna hitna akcija kroz EU i UN, uključujući sankcije čija ća "meta" biti direktno režim.

14:20 Nastavlja se evakuacija iz Libije
Hrvatski ministar spoljnih poslova i evropskih integracija Gordan Jandroković izrazio je očekivanje da će do prekosutra svi hrvatski državljani biti evakuisani iz Libije, odbacujući kritike na dosadašnji tok evakuacije. Jandroković je kritike upućene ministarstvu oko izvlačenja Hrvata iz Libije nazvao "lekcijama bezveznjakovića". "Radnici ministarstva, ali i ambasade u Tripoliju krvavo rade kako bi na najbezbedniji način i u najkraćem roku izvukli Hrvate iz Libije", rekao je i dodao da su u ministarstvu ponosni na sve što su napravili za hrvatske državljane u Libiji. Po ministrovoj proceni, u Libiji je blokirano još 6.000 državljana Evropske unije, Amerike, Kine i drugih država, a ne zna se kada će biti izvučeni.

13:36 Berluskoni: Izgleda da Gadafi više ne kontroliše stanje u Libiji
Libijski lider Moamer Gadafi, izgleda, više ne kontroliše situaciju u svojoj zemlji, izjavio je danas italijanski premijer Silvio Berluskoni, čija je zemlja najbliži libijski saveznik u Evropi. "Pre nekoliko minuta sam dobio najnovije izveštaje i izgleda da Gadafi više nema kontrolu nad situacijom u Libiji", rekao je Berluskoni na političkom skupu u Rimu, preneo je Rojters.
Italijanski premijer, koji je bio prilično uzdržan u reagovanju na nasilje u Libiji, rekao je da bi narodna buna u severnoj Africi mogla da donese demokratiju i slobodu, ali i da izazove stvaranje opasnih centara islamskog fundamentalizma nekoliko kilometara od evropske obale, kao i masovan egzodus izbeglica.


12:54 Božović: Sudbina Libije treba da bude u rukama naroda
Orijentalista Rade Božović smatra da će pobuna u Libiji imati ekonomske posledice po Srbiju, a da će ta šteta biti mnogo veća ako bude svrgnut režim Moamera Gadafija. "Mislim da će posledice bar za početak biti prilično teške na ekonomskom planu kad je reč o našoj zemlji", rekao je Božović agenciji Beta.
Ocenivši da su "tesne veze pojedinih srpskih političara i libijskog lidera Moamera Gadafija doprinele obnavljanju veza i na državnom nivou", on je dodao da će "ekonomska šteta biti veća ako dođe do promene režima".


10.38 Gadafi u Hagu?
U nacrtu rezolucije, koju su predložile Francuska i Velika Britanija i koji je ranije dostavljen članicama Saveta bezbjednosti na zatvorenim konsultacijama, navodi se da bi napadi na civile u Libiji mogli da budu tretirani kao zločini protiv čovečnosti i predmet istrage Međunarodnog krivičnog suda u Hagu. Francuski ambasador Žerar Aro saopštio je da se nada da bi rezolucija o sankcijama mogla biti izglasana u toku dana. U predloženom tekstu se, na šest strana, poziva na uvođenje embarga na uvoz oružja Libiji, kao i na zabranu putovanja i zamrzavanje imovine najviših zvaničnika zemlje.

U međuvremenu, SAD objavile su da prekidaju diplomatske veze sa Libijom i uvode sankcije toj zemlji, nakon što su snage lojalne lideru Moameru el Gadafiju intenzivirale pokušaje da uguše pobunu protiv njegove vladavine. Portparol Bele kuće Džej Karni rekao je da su SAD suspendovale rad svoje ambasade u Tripoliju i da će povući sve njene službenike. On je istakao da će Vašington jednostrano uvesti sankcije, koje će biti koordinisane sa američkim saveznicima i ostalim zemljama, dodajući da je Gadafijev legitimitet "pao na nulu" i da je pukovnik izgubio poverenje libijskog naroda.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Španija štedi gorivo zbog Libije

Španija štedi gorivo zbog Libije

Izvor: Beta

Madrid -- Španska vlada je uvela mere štednje goriva zbog naglog skoka cena nafte izazvanog previranjima u Libiji.

11588687794d64bff1ae7d3434935266_orig.jpg


Merama se predviđa smanjenje dozvoljene brzine na autoputevima, smanjenje cena voznih karata i veću upotrebu biogoriva.
Zbog pobune protiv libijskog vodje Muamera Gadafija koja traje više od deset dana takoreći je obustavljen ukupan izvoz energenata iz te zemlje, a 13 odsto energenata koju koristi Španija stiže iz Libije.
Od 7. marta maksimalna brzina na autoputevima biće smanjena sa 120 km/h na 110 km/h, cene voznih karata smanjiće se za pet odsto i udeo biogoriva na tržištu biće povećan sa 5,8 odsto na sedam odsto.

Cilj je štednja nafte i gasa i smanjenje našeg računa za energente, koji se povećao poslednjih dana, a ne očekuje se da će pasti, rekao je potpredsednik vlade Alftedo Peres Rubalcaba, posle sastanka vlade.

On je rekao da je porast cene nafte od deset evra po barelu znači dodatnih 500 miliona evra mesečno za Španiju za nabavku energenata.


Španski zvaničnik je rekao i da će dodatne mere biti objavljene iduće nedelje, kao što je ograničenje javnog osvetlenja i štednja potrošnje energije u administraciji. On je rekao da Španija neće koristiti svoje strateške rezerve nafte.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Šta se, pobogu, dešava u Libiji?

Šta se, pobogu, dešava u Libiji?

Agencije različito izveštavaju o događanjima u Tripoliju a sin libijskog lidera Moamera Gadafija izjavio je da se nada da bi pregovori sa "terooristima" na zapadu zemlje mogli dovesti do primirja možda već danas.



v198799p0.jpg

Saif al Islam Gadafi (u sredini) sa braćom


Iz Libije, gde je sredinom februara buknula pobuna protiv režima Moamera Gadafija, i dalje stižu protivrečni izveštaji, od mirne noći do “žestoki sukobi”

Frans pres (AFP) je izvestila da se prestrašeni stanovnici Tripolija, posle noći u kojoj je odekivala puščana paljba, spremaju za krvave okršaje, pošto je Gadafi objavio da je spreman da naoruža svoje pristalice kako bi mogli da se obračunaju sa demonstrantima.

Rojters javlja da su ulice Tripolija, izlepljene Gadafijevim slikama, prošle noći bile zloslutno mirne, dok su malobrojna policijska vozila patrolirala gradom, pošto su prethodnog dana, prema rečima samih stanovnika, progadafijeve snage u mnogim delovima grada pucale na demonstrante i u vazduh. Samo u jednom delu grada navodno je poginulo 25 ljudi, navodi britanska agencija.


"Mir se vraća u našu zemlju. Ako čujete petarde, nemojte misliti da se puca", rekao je jedan od Gadafijevih sinova, Saif al-Islam Gadafi, novinarima kojma je dozvoljeno da dolete u Libiju pod strogim nadzorom.

Sainf al-Islam Gadafi, smatran za Moamerovog naslednika, rekao je da njegove snage neće napadati pobunjenike na zapadu Libije.

On je rekao stranim novinarima u Tripoliju da se u gradovima Misrata i Zavija bore teroristi i da to predstavlja problem, prenosi Rojters.

"Mi smo suočeni sa teroristima, armija je odlučila da ih ne napada već da se pruži šansa pregovorima", poručio je Gadafijev sin.

Demonstranti u Zaviji već nekoliko noći uspevaju da se odupru vladinim snagama, ispričao je očevidac koji je pobegao u Tunis i tvrdi da su leševi na sve strane i da se tamo vodi rat u pravom smislu te reči, naveo je Rojters.

Drugi grad po veličini Bengazi i skoro čitav istočni deo zemlje nalaze se pod kontrolom opozicije još od početka pobune, a Gadafi je juče, obraćajući se pristalicama na glavnom trgu u Tripoliju, obećao da će "uništiti neprijatelja".

Pobuna je počela 15. februara u Bengaziju, po uzoru na masovne proteste u Egiptu i Tunisu, gde su demonstranti primorali dugogodišnje predsednike da odu s vlasti.

Pobunjenici u potpunosti kontrolišu gotovo sva naftna polja istočno od grada Ras Lanuf, javio je Rojters, pozivajući se na naftnog inženjera Abdesalama Nadžiba koji je član privremene uprave u Bengaziju.

"Skoro sva naftna polja u Libiji istočno od Ras Lanufa nalaze se pod kontrolom građana i vlada nema nikakvu kontrolu u tom području", rekao je Nadžib. Prema njegovim rečima, naftni terminali rade sa 25 odsto kapaciteta.

Vojska i policija u istočnom gradu Adžabija saopštile su na arapskoj satelitskoj televiziji "Al DŽazira" da su prešli na stranu opozicije, a jedna osoba koja se vratila iz Zapadnih planina, koje se nalaze oko 150 kilometara jugozapadno od Tripolija, ispričala je da su tamo tri grada prešla u ruke opozicije.

Na istoku zemlje ad hoc osnovani odbori pravnika, lekara, plemenskih starešina i vojnika popunjavaju prazninu koja je ostala iza Gadafijeve administracije i izgleda da postižu izvestan uspeh u tome.
Nema, međutim, mnogo znakova prisustva radikalnih islamista koje je Gadafi optužio za organizovanje pobune.

Libijska državna televizija je objavila da će vlada povećati plate i subvencije za hranu, kao i da će uvesti specijalne dodatke za sve porodice, što agencije tumače kao zakasneli pokušaj režima da pridobije podršku šest miliona stanovnika Libije.

Ambasador Libije u UN Muhamed Šalgam, koji je Gadafijev prijatelj iz detinjstva, i glavni državni tužilac Abdul Rahman al-Abar poslednji su u nizu libijskih zvaničnika koji se prekinuli veze sa režimom zbog nasilja nad demonstrantima.

Pre njih to su učinile i libijske delegacije u Arapskoj ligi i Ujedinjenim nacijama.

U međuvremenu, vlade stranih zemalja sprovode evakuaciju svojih državljana koji svedoče da je u toj severnoafričkoj zemlji bogatoj naftom nastao pakao kada je pre 12 dana izbila kriza.

Diplomate kažu da je do sada poginulo najmanje 2.000 ljudi, a zamenik libijskog ambasadora u UN Ibrahim Dabaši izjavio je da očekuje povećanje broja žrtava i upozorio da je Gadafi "psihički nestabilan" i da može ili da bude ubijen ili da izvrši samoubistvo.

Istovremeno SAD su saopštile da uvode sankcije Libiji i da su suspendovale diplomatske odnose sa tom zemljom.

Portparol Bele kuće Džej Karni rekao je da SAD prekidaju rad ambasade u Tripoliju, kao i da će povući osoblje, prenosi Rojters. Libiji i porodici Gadafi zamrznutra ja sva imovina u SAD.

Karni je takođe naveo da Vašington uvodi jednostrane sankcije, u koordinaciji sa svojim saveznicima i drugim državama, ne precizirajući koje se sve mere pod tim podrazumevaju.

On je dodao da je legitimitet Moamera Gadafija "sveden na nulu" i da je libijski lider izgubio poverenje svog naroda.

(Tanjug/MONDO)
 
Poslednja izmena od urednika:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Zavija - grad na prvoj liniji fronta pobune u Libiji FotoVideo

Zavija - grad na prvoj liniji fronta pobune u Libiji FotoVideo





Izvor: Blic | 28. 02. 2011. - 10:49h
cat_icn_more.png
10:54h | Foto: Reuters


Grad Zavija, koji od juče kontrolišu pobunjenici, ali koji su istovremeno opkolile pristalice Moamera Gadafijeva, postao je metafora ćorsokaka u koji je Libija trenutno zapala.
120600_zavija-08-foto--reuter-ahmed-jadallah_f.jpg

Preuzeli kontrolu: Zavija


Zaviju je opkolila libijska vojska, koja i dalje drži kontrolu nad putevima, ali je juče nije bilo dovoljno da bi mogla da preuzme kontrolu nad gradom. S druge strane, obruč oko Tripolija se steže, budući da se povećava broj gradova u kojima je opozicija preuzela vlast. U ovom trenutku se čini da ona nema snage da preotme Tripoli od Gadafijevih snaga, ali situacija bi mogla da se promeni u svakom trenutku.

“Ne verujte ono što vam govore vojska i vlada. Zavija je pod našom kontrolom. Ovo je naš odgovor na privremenu vladu u Bengaziju”, kaže Jusef al Arabi, jedan od demonstranata na tenku čija je cev uperena prema napuštenim vladinim položajima. “Mi smo Zavija!”, skandirala je gomila demonstranata. Mnogi od njih su nosili zastave, a neki su naoružani. Na malom trgu iznad koga se nalazi spaljena zgrada u kojoj su nekada bili sedište lokalne vlade i biblioteka za proučavanje čuvene Gadafijeve “Zelene knjige”, nalaze se naoružana vozila koja blokiraju ulaze.

120595_zavija-03-foto--reuter-ahmed-jadallah_ig.jpg

Pobunjenici su juče preuzeli kontrolu nad Zavijom, gradom koji je na 50 km od Tripolija

120596_zavija-04-foto--reuter-ahmed-jadallah_ig.jpg

120600_zavija-08-foto--reuter-ahmed-jadallah_ig.jpg

120599_zavija-07-foto--reuter-ahmed-jadallah_ig.jpg

120598_zavija-06-foto--reuter-ahmed-jadallah_ig.jpg

120594_zavija-02-foto--reuter-ahmed-jadallah_ig.jpg

120593_zavija-01-foto--reuter-ahmed-jadallah_ig.jpg

120597_zavija-05-foto--reuter-ahmed-jadallah_ig.jpg


Ništa od svega ovoga nije bilo očekivano. Novinarima je rečeno da će im u okviru jutarnjeg obilaska koji je organizovala vlada biti prikazan grad koji se još uvek nalazi pod njihovom kontrolom. Njihov cilj je bio da pokažu da Libija nije zapala u haos, da je i dalje bezbedna.

Međutim, ispostavilo se da muškarci u Zaviji nisu ni stranci niti drogirani, kako je Gadafi ranije tvrdio. Nema ni bradatih islamista, niti pobunjenika dovedenih sa strane. Demonstranti su isključivo građani Zavije. Među njima ima lekara i inženjera, učitelja, momaka i staraca, željnih da nešto kažu, iako se mnogi i dalje boje da bi vojska - njeni najbliži položaji su udaljeni dva kilometara - ponovo mogla da uđe u Zaviju.


Jusef Mustava, lekar koji je radio u hitnoj pomoći, tvrdi da su 24 osobe umrle u sukobima u ovom gradu, koji su počeli u noći prošlog četvrtka i trajali skoro četiri dana. “Bilo je povreda svih vrsta”, kaže on. “Ljudima je pucano u glavu i potiljak. Bilo je onih sa prostrelnim ranama i povredama izazvanim oružjem velikog kalibra. Paljba je dolazila sa juga i istoka. Da li ste videli grobove?”. Grobovi se nalaze na sredini Trga mučenika. Poginuli u borbama sada se tu shranjuju, a nekoliko otvorenih grobova čekaju da budu popunjeni.

Kompjuterski inženjer Gari Ahmed zabrinut je zbog vojske koja opkoljava Zaviju. “Oni kontrolišu glavne puteve u grad. Stanovnici okolnih sela žele da dođu, ali ih oni sprečavaju. Bojim se da će ponovo pokušati da nas napadnu”, kaže on.
Organizovana tura je obuhvatala i obilazak jednog sela nedaleko od Zavije, gde se grupa od oko stotinak ljudi, pretežno žena i dece, okupila u znak podrške Gadafiju.


Ovi ljudi nisu bili naročito zainteresovani za razgovor. Nastavnik Mahmud Abed Karim sa zelenom trakom vezanom oko glave, nije želeo da govori. Ljudi u Zaviji, objasnio je, svi su oni pripadnici Al Kaide i nema ih mnogo. “To su ljudi oslobođeni iz Gvantanama”, dodao je on. “Nadam se da će vojska ponovo preuzeti grad”.
Vlada je želela da novinari vide još jedan grad - Salman. Nekoliko automobila iz sela pratilo je konvoj, uzvikujući slogane u znak podrške Gadafiju i duvajući u sirene.


Posle svega, nemoguće je odgovoriti na pitanje: Koja je scena autentičnija - ona iz Zavije ili ona iz Salmana?
Činjenica je da su zaleđe Tripolija i njegova obala izgleda i dalje neopredeljeni - obe strane su vidljive i obe žele da se čuje njihov glas. Jasno je, međutim, da pobunjenici osvajaju grad po grad i da se sve više približavaju središtu države koja se nalazi na ivici provalije.
 
Poslednja izmena od urednika:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Gadafija napustila i "lična medicinska sestra"

Mediji okupirali gradić u Ukrajini


Gadafija napustila i "lična medicinska sestra"





Tanjug | 28. 02. 2011. - 09:23h
cat_icn_more.png
14:48h | Foto: AP


Gradić Brovari kod Kijeva izazvao je pažnju cele Ukrajine, budući da se u njega posle devet godina rada u Libiji vratila lična medicinska sestra libijskog lidera Moamera el Gadafija, Galina Kolotnicka.

120712_gadafi-medicinska-sestra_f.jpg

"Nikada se više neće vratiti u Libiju": Galina Kolotnicka


Dvorište niske stambene zgrade sovjetskog tipa ''hruščovka'' okupirali su TV novinari i paparaci, ne gubeći nadu da će snimiti Ukrajinku koja je postala poznata ili da će saznati poslednje vesti o Gadafijevoj sudbini, navodi ruska agencija Itar-Tas.

''Lična medicinska sestra'' Gadafija u Kijev je doletela juče, među 185 ljudi koji su evakuisani iz Libije ukrajinskim avionom ''Iljušin-76'', navodi Itar-Tas.
Kolotnicka (38) se proslavila zahvaljujući publikacijama na sajtu ''vikiliks'' krajem prošle godine, u kojima se u prepisci američkih diplomata ona naziva ''favoritkinjom libijskog lidera'' i tvrdi da se ''Gadafi praktično nikada ne odvaja od medicinske sestre'', podseća ruska državna agencija.


120578_sestra-01-foto--ap-_f.jpg

Nije se odvajao od nje: Libijski diktator sa Galinom (iza)


Medicinska sestra odbija da komunicira sa medijima, a samo se njena majka Irina ponekad upusti u raspravu sa novinarima, tražeći da prekinu sa opsadom stana na prvom spratu.
''Idite dođavola! Galja ništa neće pričati'', uzbuđeno viče majka Kolotnicke, uverena da su novinari oklevetali njenu kćerku nazivajući je Gadafijevom ljubavnicom.

Majka medicinske sestre je rekla da se Galina ''nikada više neće vratiti u Libiju''.
Komšije su se obradovale povratkom Kolotnice u rodne Brovare, gde je pamte kao nekoga ko im je uvek pomagao.
''Uvek je bila pažljiva, brižna, nikada nije odbijala da pomogne - i pritisak da izmeri, i da injekciju da i da preporuči lek'', rekla je jedna starija komšinica Gadafijeve medicinske sestre.

Priča se, navodi ruska agencija, da je Kolotnicka kupila sebi novi stan u jednom od novih solitera, a za sada naročito nametljive novinare ispred ulaza njene ''hruščovke'' teraju dobrovoljci lokalni mladići.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Gadafi će izbeći vojnu intervenciju UN i NATO

Pobunjenici zauzeli grad blizu Tripolija

Gadafi će izbeći vojnu intervenciju UN i NATO




Izvor: Blic Irena Radisavljević | 28. 02. 2011. - 12:30h

TRIPOLI - Nakon rezolucije Saveta bezbednosti UN kojom su Libiji uvedene sankcije, zamrznuta imovina porodice Muamera Gadafija i uvedena zabrana putovanja za najbliže okruženje libijskog diktatora, Međunarodna zajednica (MZ) je iscrpla realne mogućnosti za uticaj na razrešenje libijske krize. O vojnoj intervenciji UN i NATO nije bilo reči na prekjučerašnjoj sednici, a utoliko je manje moguća nakon što su pobunjenici juče osvojili ključni grad nadomak Tripolija i sveli teritoriju koju kontroliše Gadafi na beznačajnu meru.
120448_0620-libija-foto-reuter_f.jpg

To praktično znači da prave borbe tek počinju. Međunarodna zajednica je, kako tvrdi vojni analitičar Aleksandar Radić, od starta svesna da u Libiji nema na koga da se osloni i da je saradnja sa pobunjenicima veoma rizičan potez.

- Vojna intervencija je upravo i izbegnuta zbog činjenice da ne postoji nijedan argument koji bi potvrdio da pobunjenici mogu da budu relevantan mehanizam vlasti na terenu, kao ni da Zapad sa njima uopšte može da sarađuje i gradi međusobno poverenje. Jedina relevantna politička moć u Libiji su islamisti, a Zapadu ne odgovara da svrgavanjem Gadafija dovedu ekstremiste - kaže Radić.

Sama činjenica da, za razliku od Egipta, u Libiji ne postoji demokratska opozicija dodatno komplikuje situaciju koja će doći nakon što Gadafi najzad bude svrgnut. Libijska demokratska inteligencija postoji, ali je ona rasuta po svetu i u sopstvenoj zemlji nema nikakvog uticaja, za razliku od Muslimanskog bratstva, islamističkog pokreta koji deluje u celom arapskom svetu ili libijskih plemenskih vođa.

Opozicija je juče za mandatara vlade imenovala bivšeg ministra pravde Mustafu Abdela Džalila, koji je na početku nemira podneo ostavku i odbio poslušnost Gadafiju.

Džalil je za TV “Al Džazira” rekao da se sedište prelazne vlade nalazi u Bengaziju odakle su i počeli protesti, da vladu čine civili kao i predstavnici vojske i da će njen mandat biti najviše tri meseca.

„Toliko je dovoljno da se pripreme fer izbori, na kojima će Libijci izabrati svoje lidere“, rekao je Džalil.
120461_0607_f.jpg
Svetska javnost, međutim, sa sumnjom gleda na najave o formiranju prelazne vlade na čijem bi čelu bio Džalil, koji je do juče bio jedna od poluga Gadafijeve vlasti. Kako prenosi “Glas Amerike” sumnja se da Džalil uopšte može da ima ozbiljnu podršku među pobunjenim narodom.

Paralelno, bitka za svrgavanje Gadafija se nastavlja. Antivladine snage uz podršku pobunjenih oružanih snaga preuzele su juče kontrolu grada Zavija. To znači da Gadafijev režim pod kontrolom drži samo nekoliko severnih regija oko Tripolija i par nevažnih bastiona na jugu.

Novinar agencije AP koji je juče stigao u Zaviju, oko 40 kilometara zapadno od Tripolija, rekao je da su se oružane snage lojalne libijskom lideru Moameru Gadafiju predale. Borbe koje su vođene u ovom gradu ostavile su psoledice, policijske stanice i kancelarije lokalnih vlasti su zapaljene, svuda po gradu su antivladini grafiti, a mnoge zgrade u gradu su izbušene mecima.

Podaci o poginulima i povređenima u poslednjem okršaju sa Gadafijevom vojskom i dalje su nepoznati, ali se procenjuje da je od početka protesta stradalo najmanje 2.000, a izbeglo više od 100.000 ljudi.

Premijer Tunisa podneo ostavku

Premijer Tunisa Muhamed Ganuši (69) podneo je juče ostavku posle obnovljenih protesta u kojima je proteklih dana poginulo četvoro ljudi. Ganušijeva ostavka, upućena putem državne televizije, ključni je zahtev demonstranata. Nemiri su nastavljeni i u drugim arapskim državama. Dvoje ljudi je poginulo u Omanu kada je policija ispalila gumene metke na demonstrante u gradu Soharu koji traže političke reforme. Neredi su nastavljeni i u Jemenu, čiji je predsednik Ali Abdulah Saleh i juče, dan posle protesta više od 100.000 ljudi širom zemlje, odbio da podnese ostavku.
 
Natrag
Top