LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Majkl Mur: Obama da vrati Nobelovu nagradu zbog Libije





Izvor: Blic | 21. 03. 2011. - 11:23h
cat_icn_more.png
16:14h


Reditelj Majkl Mur kritikovao je američkog predsednika Obamu zbog vojne akcije u Libiji, u nizu poruka koje je objavio na Tviteru.

115223_majkl-mur-01-foto--reuter_f.jpg
Majkl Mur: Poznat po čestim kritikama na račun vlasti SAD

Mur je često kritikovao i predsednika Džordža Buša zbog rata u Iraku, a vojnu akciju SAD-a u Libiji uporedio je s Irakom i Avganistanom.
468x60.swf
site=yublicrs&targetsite=yublicrs&AdSize=468x60&PagePos=1&subcat=svet

Njegovi komentari objavljeni su u subotu, nakon što su američke snage ispalile 110 Tomahavk projektila na vojne mete u Libiji, kako bi se sprečilo snage odane libijskom vođi Muamaru el Gadafiju da preuzmu grad Bengazi, uporište libijskih pobunjenika.

Napad na Libiju počeo je na osmu godišnjicu početka rata u Iraku.

Obama je kazao u subotu kako SAD i njegovi saveznici deluju kako bi zaštitili narod Libije od potencijalnog masakra.

Reditelj Mur napisao je da bi Obama zbog napada na Libiju trebalo da vrati Nobelovu nagradu za mir koju je dobio 2009. godine.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Libija iz minuta u minut 21.05.2011.




Agencije | 21. 03. 2011. - 07:27h
cat_icn_more.png
16:56h


16:55 Medvedev kritikuje Putina zbog izjave o akciji u Libiji
Ruski predsednik Dmitrij Medvedev ocenio je danas kao neprihvatljivo termin "krstaški", koji je upotrebio premijer Vladimir Putin opisujući vojnu intervenciju u
Libiji. To je prvi put da se Medvedev i Putin otvoreno ne slažu, godinu dana pre predsedničkih izbora u Rusiji.

- Treba biti veoma obazriv kada se daju izjave o Libiji. Smatram da rezolucija (UN) predstavlja i našu interpretaciju događaja u Libiji, ali ne u potpunosti. Zbog toga nismo iskoristili pravo na veto", dodao je ruski predsednik.

16:05 Večeras konsultacije Saveta bezbednosti o Libiji
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija održaće večeras konsultacije iza zatvorenih vrata o Libiji, saopštile su diplomate, uoči rastućih kritika zbog vazdušnih udara usmerenih protiv libijskog lidera Muamera el Gadafija. Rasprava je sazvana na zahtev Kine, koja ovog meseca predsedava Savetu bezbednosti, zbog pisma koje je stiglo iz Libije i zahteva Rusije, rekao je neimenovani diplomata, a prenela agencija Rojters. Gadafi je kazao da Savet bezbednosti ima odgovornost da okonča, kako kaže, agresiju na Libiju, dok zapadni avioni nastavljaju udare na tu zemlju, na osnovu rezolucije 1973 , koja je usvojena u četvrtak. Premijer Rusije Vladimir Putin rekao je danas da je rezolucija "manjkava i pogrešna" i da podseća na sredjovekovni poziv na krstaške ratove. Kina i Rusija nisu, međutim, uložile veto, već su prilikom glasanja bile uzdržane.

15:48 Nemačka pravda odluku da ne učestvuje u akciji na Libiju
Nemačka vlada kritiku Arapske lige upućenu zapadnim saveznicima zbog civilnih žrtava vojne akcije protiv Libije smatra potvrdom ispravnosti svoje odluke da u ovom angažmanu ne učstvuje. Ministar inostranih poslova Nemačke Gido Vestervele danas je rekao da "izjava generalnog sekretara Lige Amr Muse samo tri dana posle početka intervencije pokazuje da je Nemačka imala dobre razloge za odluku koju je donela".

15:44 Pobunjenici pozdravili nastavak vazdušnih udara
Libijski pobunjenici pozdravili su danas nastavak vazdušnih udara zapadnih sila protiv Moamera Gadafija, započetih pre tri dana, ali i istakli da ne žele intervenciju stranih kopnenih trupa. Cilj pobunjenika je osvajanje prestonice Tripolija, ali oni žele da to ostvare bez učešća strane vojske, izjavio je njihov portparol Ahmed el Hasi. On je rekao da će Savet pobunjenika uputiti delegaciju radi susreta sa zvaničnicima Arapske lige, koja je nakon početne podrške vojnoj intervenciji zapadnih sila izrazila zabrinutost za civilne žrtve. Delegacija Saveta pobunjenika preneće zvaničnicima Arapske lige odobravanje vazdušnih napada, rekao je el Hasi. Gadafijeve optužbe da su u vazdušnim napadima ubijeni ili ranjeni civili u Tripoliju ili na nekom drugom mestu su laži, kazao je portparol pobinjenika, koji tvrdi da je snimak žrtava na državnoj televiziji lažiran. El Hasi je ukazao da vođe pobunjenika koordiniraju sa zapadnim silama u vezi vazdušnih udara.
"Postoji veza između nas. Jedna, da se tačno odrede pozicije Gadafijeve vojske i druga, da se odrede pozicije naših vojnika da ne bi bili greškom bombardovani", rekao je el Hasi. On je precizirao da je pobunjenička vojska na ulazu u Adždabiju, da je u toku potraga za njihovim teroristima i da će uskoro taj grad biti bezbedan, nakon čega pobunjenici idu u Tripoli "da uklone režim".

15:25 Oko 200 imigranata iz Libije došlo brodom do Sicilije
Italijanski ministar unutrašnjih poslova Roberto Maroni saopštio je danas da je oko 200 Libijaca došlo brodom do Sicilije, što je prvi veći priliv libijskih imigranata od početka antirežimske pobune u ovoj severnoafričkoj zemlji pre više od mesec dana. Maroni je istakao da ova grupa imigranata, koji su na italijansko ostrvo stigli ubrzo pošto su koalicione snage započele vazdušne napade na Libiju, verovatno predstavlja tek početak, javio je AP. Italijanski ministar je upozorio da postoji veoma realna opasnost od izbijanja humanitarne krize, s obzirom na činjenicu da je u Italiju od pocetka godine stiglo skoro 15.000 imigranata, uglavnom Tunižana koji su pobegli zbog nemira u svojoj zemlji sredinom januara. Italija je istakla da ne može da se očekuje da ona sama izadje na kraj sa ovim problemom i zatražila je da cela Evropa preuzme deo tereta koji predstavlja veliki priliv imigranata.

13:10 Turska kritikuje ulogu Francuske u Libiji, pukotine u NATO-u
Turska je izjavila da ne može da razume "istaknutu ulogu" Frnacuske u međunarodnoj vojnoj intervenciji u Libiji, što, prema prvim ocenama, nagoveštava nove pukotine u okviru NATO saveznika. "Za Tursku je nemoguće da razume tako istaknutu ulogu Francuske u sprovođenju odluka Ujedinjenih nacija", izjavio je novinarima ministar odbrane Turske Vedždi Gonul. Ova izjava Ankare, koja je inače rezervisana prema vojnoj interevenciji u Libiji, mogla bi, prema prvim procenama, da izazove nove pukotine unutar Alijanse, navele su agenije. Premijer Tajip Erdogan je danas izjavio da je u ovom trenutku njegova "najveća želja" da se operacije protiv Libije "okončaju što je moguće pre" i da narod te zemlje odredi svoju budućnost. "Ukoliko NATO ide u (vojne) operacije, mi ćemo postaviti odredjene uslove", izjavio je Erdogan u Meki, tokom posete Saudijskoj Arabiji.

On je naglasio da se intervencija ne može završiti okupacijom te afričke zemlje koja ima naftu i gas jer "Libija pripada Libijcima", prenose agencije.

13:01: Arapske zemlje ne osuđuju intervenciju

Arapske zemlje poput Sirije, poznate da su protiv međunarodnih intevencija nisu kritikovale intervenciju u Libiji. Neke kao Katar i Ujedinjeni Arapski Emirati, koje su ponudile da budu u koaliciji, kažu da tu i ostaju. Čudi i odsustvo anti zapadnih demonstracija u arapskim gradovima. Duboko ukorenjena podozrivost prema Zapadu, zasenila je simpatija za libijsku opoziciju. U svakom slučaju mnoge arapske zemlje au više zaokupljene sopstvenim političkim problemima kako bi posvetili pažnju Libiji, izvešatava BBC.

11:15 RAF odustao od napada u Libiji zbog civila
Britanske vazdušne snage noćas su odustale od predviđenih operacija u Libiji zbog prisustva civila u blizini određenih meta, saopštilo je britansko ministarstvo dobrane. "Kad su se tornada GR4 RAF-a približila cilju, informacije su pokazale prisustvo izvesnog broja civila u toj zoni. Kao posledica toga, doneta je odluka da se ne napadne", precizira se u saopštenju. Ova odluka "ističe angažovanje Velike Britanije da zaštiti civile", dodaje se u saopštenju u kojem se insistira na činjenici da su britanski udari u okviru Rezolucije 1973 UN.

11:10 Teser: Cilj koalicije nije uklanjanje Gadafija

Francusko ministarstvo odbrane istaklo je danas da je cilj međunarodne koalicije u Libiji primena Rezolucije 1973 UN u kojoj se ni izdaleka ne pominje uklanjanje
pukovnika Moamera Gadafija. "Cilj koalicije jeste sprovođenje rezolucije, odnosno zaštita stanovnika", rekao je radiju Evropa 1 portparol francuskog ministarstva Loran Teser. Na pitanje: "Da li znate gde je Gadafi, da li ćete pucati u njega?",
Teser je odgovorio: "Ne, odgovor je ne", rezolucija UN ni izdaleka ne predviđa tu mogućnost.

11:05 Gadafijeve snage se povlače posle vazdušnih udara
Libijske snage su se povukle danas na sto kilometara od Bengazija nakon što je u vazdušnim napadima uništen veliki deo tenkova. Snage odane libijskom lideru Moameru Gadafiju su se povukle do grada Ajdabije, južno od Bengazija, ostavljajući za sobom na desetine uništenih tenkova čije olupine stoje duž puta, video je jedan reporter AFP-a. Vladine snage sporadično granatiraju više stotina pobunjenika koji prate povlačenje i koji se nalaze 3-4 kilometara izvan Ajdabije.
Tanak stub dima se uzdiže u gradu koji je raskrsnica istočnog puta ka Tobruku i egipatskoj granici i Bengaziju na severu. Gadafijeve snage su zauzele Ajdabiju prošle sedmice posle čega su krenule u ofanzivu na Bengazi, podseća AFP.
Međutim Gadafijeve snage su zaustavili francuski ratni avioni koji su ih satima gađali nakon usvajanja rezolucije 1973 kojom su odobrena sva neophodna sredstva da se spreči povredjivanje civila. "Čak i ako treba da poginem učićemo danas u Ajdabiju", kaže pobunjenik Salman Magrabi, međutim nije jasno kako pobunjenici, naoružani kaćušama i protivvazdušnim mitraljezima 12,7 mm mogu zauzeti grad, a da ne naprave, oni sami, civilne žrtve, primećuje AFP.

127313_libija-02-foto-reuter-goran-tomasevic_f.jpg

Pobunjenik zarobljava pristalicu Gadafija na putu Bengazi - Ajdabija
 
Član
Učlanjen(a)
13.02.2011
Poruka
343
Obama je kazao u subotu kako SAD i njegovi saveznici deluju kako bi zaštitili narod Libije od potencijalnog masakra.


Obama ne zeli/ nije sposoban sam sebe spasiti od sopstvenih negativni strasti, a rado bi s njima spasavao svijet....
s045.gif
wacko2

Ovaj inteligentan i produhovljen covijek, trebao bi dobiti jos jednu nagradu za mir, jedna ko nijedna....:acute:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Gadafijeve snage napale grad Zintan

Gadafijeve snage napale grad Zintan

Tanjug | 22. 03. 2011. - 00:30h |


TRIPOLI - Snage libijskog lidera Moamera Gadafija napale su danas grad Zintan na zapadu Libije, zbog čega su stanovnici morali da pobegnu u planinski region, a žrtava je bilo na obe strane, prema rečima očevidaca.
Jedan od stanovnika izjavio je agenciji Rojters da su poslate nove snage i da je sada u podnožju planina blizu grada najmanje 40 tenkova, a da je u napadima srušeno nekoliko kuća i džamija.

Prema njegovim rečima, antivladine snage su uspele da zadrže Gadafijeve snage da ne uđu u grad, koji se nalazi na oko 140 kilometara jugozapadno od Tripolija.


On je dodao da je lokalna bolnica slabo opremljena i pozvao međunarodne snage da intervenišu u toj oblasti.
Švajcarski novinar Getan Vanej izjavio je da su u sukobima poginula da pobunjenika, kao i da je žrtava bilo i među Gadafijevim snagama.


On je dodao da su današnji napadi bili najjači za tri dana, a da su žene i deca pobegli u pećine u šumama.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Sa čime je Zapad "grunuo" na Libiju

Sa čime je Zapad "grunuo" na Libiju

Šta sve od naoružanja koriste Francuska, Velika Britanjia, SAD i njihovi saveznici u napadu na Libiju nazvanom "Odisejeva zora".
v200951p0.jpg
Francuski "miraž" 2000



v200951p1.jpg
Ferancuski "rafal"



v200951p2.jpg
RAF-ov "avaks"



v200951p3.jpg
RAF-ov "tornado"



v200951p4.jpg
RAF-ov U2 stacioniran na Kipru



v200951p5.jpg
Američki F-15 stacioniran u bazi u Engleskoj



v200951p6.jpg
Američki F-16 u Avijanu



v200951p7.jpg


Američki F18 u Avijanu






Već treći dan oružane snage Francuske, Velike Britanjie, SAD i drugih savezničkih zemalja, u skladu sa rezolucijom Ujedinjenih nacija o uvođenju zone zabrane leta i zaštiti civila, bombarduju Libiju i pozicije vladinih snaga.
Radi operacije "Odisejeva zora" u Mediteranu je koncentrisan veliki broj ratnih brodova, nosač aviona, podmornice i prateći brodovi savezničkih snaga, a u vazduhoplovnim bazama Italije, Francuske i Španije armada lovačkih aviona, bombardera, aviona za nadgledanje i ometanje, kao i aviona cisterni.
Vazdušni napadi Velike Britanije, Francuske i SAD na libijsku teritoriju koordinisani su u komandi američkih snaga za Evropu u Štutgartu u Nemačkoj, a kasnije se planira da komandu preuzmu savezničke zemlje kada bude formirana ad hok koalicija.
S američkih i britanskih brodova ispaljeno je preko 110 raketa "tomahavk" na ciljeve u Libiji kako bi se neutralisala njena protivvazdušna odbrana.


FRANCUSKA

Francuska je saopštila da je oko 20 aviona učestvovalo u inicijalnim operacijama na Libiju, uključujući višenamenske
avione "rafal", lovce "miraž" i jedan avaks za nadgledanje. Mete su bile u prečniku od 100 do 150 kilometara oko pobunjeničkog uporišta u Bengaziju.

Francuske vazdušne operacije se izvode iz vazduhoplovne baze Solenzara na Korzici, udaljene sat leta od Libije.

Juče je ka Libiji krenuo i francuski
nosač aviona "Šarl de Gol" sa 15 aviona na palubi. Očekuje se da večeras dođe do libijske obale. Brod prate tri fregate i brod za snabdevanje gorivom.

Francuska takođe ima vazduhoplovne baze kraj Marseja i Istra, koje su na oko sat i po leta od Libije i iz kojih poleću avioni cisterne za snabdevanje aviona gorivom u vazduhu.
BRITANIJA

Britanija je saopštila da je učestvovala u akciji protiv Libije ispaljivanjem krstarećih raketa "tomahavk" sa jedne od njenih podmornica tipa
"trafalgar".

Ministarstvo odbrane je saopštilo da je izvestan broj raketa "stormšedou" lansiran iz aviona
"tornado GR4", čija je baza u Norfolku, u istočnoj Engleskoj, 4.800 kilometara od Libije. Njih su podržavali avioni VC10 i "tristar" avioni cisterne, kao i E3D "sentri" i "sentinel"(avaks) . U pripravnosti su bili i avioni "tajfuni" za pružanje podrške.

Britanija uz obalu Libije ima dve
fregate "Kamberlend" i "Vestminster", koje mogu da se uključe u operacije, kao i razarače, koji su takođe tamo.


SAD

Sjedinjene Američke Države su počele "ograničene vojne akcije" u Libiji nekoliko sati posle Francuske, u kojima su na ciljeve protivvazdušne odbrane duž libijske obale korišćeni avioni, krstareće rakete i elektronsko ometanje, saopštio je Pentagon.

SAD u Mediteranu imaju
tri podmornice naoružane krstarećim raketama "tomahavk", uključujući ofanzivne podmornice "Njuport njuzi Providens". Uz njih su i dva vojna broda za podršku.

Američka mornarica u Mediteranu ima i
pet ratnih brodova, uključujući jedan razarač sa navođenim raketama, ali nema američkih nosača aviona u blizini Libije.

"Enterprajz", koji je do nedavno bio stacioniran u Crvenom moru, vraćen je na istok, dalje od Libije, da bi se pridružio "Karl Vinsonu", u Arabijskom moru radi podrške operacijama u Avganistanu.

SAD imaju u bazi Avijano
42 aviona F-16. Pentagon nije saopštio pozicije drugih američkih aviona u regionu. Američko vazduhoplovstvo može da u akcijama upotrebljava i avione stelt B2, koji koriste baze u SAD.

Američka komanda ima nekoliko vojnih baza u oblasti Mediterana i instalacije u Italiji, Grčkoj, Španiji i Turskoj.

KANADA

Kanadski premijer Stiven Harper je saopštio da se kanadski
ratni brod "Šarlotaun" pridružio pomorskoj blokadi Libije.

Kanadski
borbeni avioni su prebačeni u region, ali im je, prema ranijim saopštenjima potrebno dva dana da se pripreme za operativne alcije. Otava je ranije saopštila da će poslati šest borbenih aviona.


Jedan kanadski
avion cisterna je stacioniran u bazi Decimomanu na Sardiniji u Italiji.

ITALIJA

Italija je angažovala na desetine borbenih aviona u bazi Trapani, na zapadnoj Siciliji, spremajući se za moguće angažovanje u napadima na Libiju.

Na Siciliju su iz baza na severu Italije prebačeni
avioni "tormado", koji mogu da se koriste za napade na protivvazdušnu odbranu i radare, kao i lovci F-16 i "jurofajteri".

Italijanski premijer Silvio Berluskoni je ponudio da se NATO baza blizu Napulja koristi za komandni centar i najavio da kasnije i Italija može da učestvuje u vazdušnim operacijama.

Ministar odbrane Injasio La Rusa je rekao da je sedam baza u Italiji na raspolaganju saveznicima i da ih neki već koriste. To su Amendola, Đoja del Kol, Sigonela, Aviano, Trapani, Dečimomanu i Panteleria. Sve su na jugu Italije i Siciliji.

DANSKA

Ministar odbrane Danaske Git Lilelund Beh je rekao da je
šest borbenih aviona raspoređeno na Siciliji. Četiri čekaju na instrukcije da se uključe u operacije nad Libijom, a dva su u rezervi.

NORVEŠKA

Generalni inspektor norveškog vazduhoplovstva Fin Kristijan Hanestad je rekao da su spremni da pošalju
šest borbenih aviona F-16 za operacije u Libiji. On je naveo da su poslali osoblje na Siciliju da izvidi razne opcije za baze i da će za pet do 10 dana biti spremni za dejstvovanje.

ŠPANIJA

Četiri španska
aviona F-18 i jedan avion cisterna su raspoređeni u bazu Dečimomanu na Sardiniji, sapštila je italijanska vojska. Španija je ponudila i svoje baze radi dejstava protiv Libije.

Španija planira da ispred voda Libije uputi i
jednu fregatu F-100, podmornicu S-74 i avion za pomorski nadzor CN-235 kao pojačanje nadgledanja embarga na oružje Libiji, čim to bude odobrio parlament.

UJEDINJENI ARAPSKI EMIRATI, KATAR

Italijanska komanda u Dečimomanu je saopštila da očekuju dolazak u bazu
aviona F-16 iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara.

Kao deo koalicionih snaga,
Emirati su najavili slanje 24 aviona, a Katar između četiri i šest aviona.

Prema navodima sajta "
Vojna zona" kapaciteti libijske PVO su jako oštećeni.

Na sajtu "Zone militaire" navodi se da prema saopštenjima Pentagona, radari gađanih centara protivvazdušne libijske odbrane "više ne funkcionišu", a opasnost koju su predstavljale rakete zemlja-vazduh SA-5 je "jako smanjena", mada su još neki radari operativni, uglavnom u regionu Tripolija i Sirte.


Opasnost i dalje nije potpuno eliminisana, jer snage lojalne pukovniku Gadafiju imaju mobilnu PVO i mobilne raketne lansere SA-7. navodi "Vojna zona".


U cilju neutralisanja ovih sistema stavljeni su na raspolaganje avioni elektronskog rata kako bi mogli otkriti i uništiti libijske radarske signale, piše na ovom vebsajtu, a što se tiče SA-7, piloti koalicije koriste elektronske kontra-mere.


Takođe prema Pentagonu, u jučerašnjem bombardovanju koje su izveli američki lovci bombarderi i francuski i britanski avioni, uništen je izvesni broj tenkova i oklopnih vozila, a poginulo je stotinak libijskih vojnika.


Tri bombardera B2 Spirit, koji su juče krenuli iz baze Vajtmen u Misuriju, imala suj za cilj da unište vojne instalacije na aerodromu Gardabijah kod Misrate, navodi "Vojna zona".


Noćas je uništena administrativna zgrada unutar rezidencijalnog kompleksa pukovnika Gadafija, a britanska podmornica klase Trafalgar gađala je raketama "tomahavk" za sada nepoznatu metu.


Paralelno su u toku i operacije psihološkog rata, za sada u vidu bacanja plakata libijskom narodu iz aviona C-103J Herkules.


(Tanjug/MONDO)

 
Poslednja izmena od urednika:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Iz minuta u minut


Srušio se američki avion u Libiji, pobunjenici spasili pilota




Tanjug | 22. 03. 2011. - 07:39h
cat_icn_more.png
19:50h | Foto: AFP

Libijska pomorska baza Buseta, 10 kilometara udaljena od Tripolija, juče je bombardovana, rekli su svedoci.

127387_libija-23-foto-afp-patrick-baz_f.jpg


19:50 NATO će pretresati brodove u Mediteranu
Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmusen danas je rekao da je Alijansa odlučila da pokrene operaciju podrške embragu na uvoz oružja u Libiju i da će

42165_0605-rasmusen-foto-reuter_hs.jpg

NATO brodovi i nosači aviona u Mediteranu nadgledati, izveštavati, i u slučaju sumnje pretresti brodova za koje se sumnja da prevoze oružje ili dobrovoljce.
"Sve članice Saveza odlučne su da ispune obaveze u skladu sa rezolucijom Saveta bezbednosti UN o zaustavljanju neprihvatljivog nasilja prema građanima Libije. Admiral Džejms Stavridis je aktivirao brodove i nosače aviona koji se nalaze u Meditaranu", rekao je Rasmusen.
"NATO je kompletirao planove podrške zoni zabrane leta, ukoliko to bude potrebno učestvovaće će u njenoj primeni na jasno definisan način u okviru međunarodnih napora kako bi se zaštitili građani Libije od nasilja Gadafijevog režima” istakao je u on.


19:12 BBC: Pobunjenici nemaju komande, kontrole, ni strategiju
Dopisnik BBC-a u Begnaziji javio je da pobunjenicima nedostaju komanda i kontrola, da oni ne poseduju komunikacionu opremu i da je sitno oružje sve što imaju.
“Ovde nema različitih strategija: neki guraju na zapad, možda bi čak išli do Tripolija, neki samo žele da zauzmu Adždabiju i da konsoliduju svoje uporište na istoku, nadajući se da će se Libijci u drugim gradovima pobuniti i osloboditi”, izvestio je Jan Panel.

18:45 Loklijer: Libijsko vazduhoplovstvo teško oštećeno
Vazduhoplovstvo snaga Moamera Gadafija teško je oštećeno u vojnim akcijama međunarodne koalicije i više neće uticati na operacije koje imaju podršku UN, saopštio je danas američki admiral Semjuel Loklijer. Komandant američkih snaga u operaciji u Libiji rekao je takođe da Gadafijeva vojska još nije ispunila odredbe iz rezolucije SB UN, kojom se zahteva obustava napada na civile. On je dodao da su snage lojalne Gadafiju nastavile povlačenje iz Adždabije, Misrate i Zavije.
127673_semjuel-loklijer-d-afp_hs.jpg

Loklijer je dodao da blisko sarađuje sa vojnim zvaničnicima Velike Britanije i Francuske, kao i sa vojskama 13 zemalja koje se pripremaju za uključivanje u akciju koja je dobila odobrenje UN. On je naveo da će se avioni Katara do vikenda aktivno uključiti u misiju nadgledanja zone zabranjenoh letova iznad Libije.

Dva katarska borbena aviona i jedan transportni tokom dana su sletjeli na grčko ostrvo Krit, saopštilo je grčko Ministarstvo odbrane.
Komentarišući sinoćni pad američkog borbenog aviona F-15 u Libiji, Loklijer je rekao da su se oba člana posade katapultirala i da su dobro. Prema njegovim rečima, jednog člana posade pronašle su snage međunarodne koalicije, a drugom je pomoglo lokalno libijsko stanovništvo.

18:38 Ban: Gadafi mora prestati da ubija svoj narod
Generalni sekretar UN Ban Ki Mun izjavio je danas da međunarodna kampanja uvođenja zone zabrane letova nad Libijom mora da se nastavi, sve dok Moamer Gadafi ne prekine vojne akcije protiv sopstvenog naroda.
Ban je, tokom posete Tunisu, rekao da "vojne operacije međunarodnih koalicionih snaga nisu mešanje u unutrašnje poslove Libije niti okupacija stranih sila", već su pokrenute isključivo zbog zaštite civila u toj zemlji.
"Prvu i najvažniju stvar treba da učini pukovnik Gadafi. On mora da prestane da ubija sopstveni narod", naglasio je generalni sekretar UN.


17:50 Prva misija francuskih lovaca sa nosača "Šarl ge Gol"
127664_francuska-vojni-avioni-beta_hs.jpg

Lovci tipa "rafal" sa francuskog nuklearnog nosača aviona "Šarl de Gol" izvršili su danas prvu misiju iznad Libije, saopštila je francuska vojska. Dva aviona "rafal" izvršila su "izviđački let" u vazdušnom prostoru Libije, precizirao je pres portparol generalštaba francuske vojske Tijeri Birkar. Jedan od tih aviona ima opremu za nadgledanje koja direktno prenosi snimke, a drugi obezbeđuje zaštitu prvog aviona. Nosač aviona "Šarl de Gol" krenuo je u nedelju iz Tulona u pravcu Libije.


17:37 Izaslanik UN razgovarao sa libijskim pobunjenicima
Specijalni izaslanik UN za Libiju Abdel Ilah Hatib razgovarao je danas prvi put sa vodjama pobunjenika u Tobruku koji su zatražili prekid vatre, saopštila je kancelarija UN u Tunisu.
Vođe pobunjenika "su ponovo zatražile obustavu opsade gradova i prekid vatre", piše u saopštenju. U saopštenju se precizira da je Hatib saslušao stavove
pobunjenika, posebno predsednika Prelaznog nacionalnog saveta Mustafe
Abdel Džalila koji je bivši libijski ministar pravde.

"Oni su opisali različite aspekte situacije i istakli patnju i teškoće u više gradova" u Libiji, izjavio je izaslanik UN i dodao da će to preneti generalnom sekretaru UN Ban Ki Munu koji se nalazi u Tunisu.
Pobunjenici su takođe zatražili da vladine snage prekinu da koriste tenkove i teško naoružanje i da prestanu da koriste civile kao mete, rekao je Hatib.
On je stigao u Tobruk iz Kaira kako bi razgovarao sa pobunjenicima, "ključnim elementom u krizi", precizira se u saopštenju UN.

16:25 Kolundžija: Bombardovanje nije rešenje
Šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je danas da se Srbija zalaže za poštovanje ljudskih prava i da bombardovanje neke zemlje nije najsrećniji način da se ta prava i ostvare.
- Važno je da je jasan stav Srbije da se zalaže za poštovanje ljudskih prava sa jedne strane, ali s druge strane, Srbija ima razloga da veruje da bombardovanje neke zemlje nije najsrećniji način da se ostvaruju ljudska prava - rekla je Kolundžija novinarima u republičkom parlamentu.
Ona je, odgovarajući na pitanje kakav stav Srbija treba da zauzme povodom dešavanja u Libiji, rekla da nije uputno da Srbija "previše troši svoje ograničene spoljno - političke resurse".

16:23 Žestoki napadi Gadafijevih snaga, najmanje devet mrtvih
Najmanje devet ljudi je poginulo u poslednja 24 sata u žestokim sukobima pobunjenika i libijskih snaga u regionu Jefrena, jugozapadno od Tripolija, rekli su agenciji Frans pres stanovnici tog regiona koji je pod kontrolom protivnika režima Moamera Gadafija.

16:21 Ispaljene još 24 rakete, NATO će pomoći embargo na oružje
127663_libija-demonstracije2-beta_hs.jpg

Koalicione zapadne snage ispalile su danas na Libiju još 24 rakete "tomahavk", proširivši zonu zabranjenog leta, dok su se članice NATO-a složile da svojim mornaricama pomognu u primeni embarga na oružje. Time je ukupan broj ispaljenih raketa od početka operacija u subotu povećan na 160, prenela je agencija Asošijeted pres.


16:10 Jeremić: Srbija podržava akciju UN, ali i suverenitet Libije
Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je danas da je Srbija "zabrinuta i nesrećna" zbog trenutne situacije u Libiji i dodao da je sada najvažnije da prestanu borbena dejstva i stradanja civila.

16:08 Vlada Srbije: Zabrinutost zbog situacije u Libiji
Republika Srbija izrazila je danas duboku zabrinutost zbog situacije u Libiji, posebno zbog ugrožavanja života civila i istakla da u potpunosti podržava teritorijalni integritet i celovitost te zemlje.
Srbija poziva na poštovanje Rezolucije Saveta bezbednosti UN broj 1973 i medjunarodnog humanitarnog prava kako bi se hitno zaustavilo stradanje civila i dalja razaranja, ističe se u saopštenju Vlade Srbije.
Srbija u potpunosti podržava teritorijalni integritet i celovitost Libije, navodi se u saopštenju.

14:30 Oba člana posade aviona palog u Libiji u američkim rukama

Oba člana posade američkog borbenog aviona F-15E koji se srušio u Libiji su bezbedni i nalaze se među Amerikancima, rečeno je danas u Berlinu. Neimenovani američki zvaničnik rekao je da je višenamenski avion Ospri mornaričke pešadije našao pilota, dok su drugog člana posade, koji je upravljao naoružanjem, našli libijski pobunjenici i predali ga SAD. Avion se srušio sinoć oko 22.30 po srednjeevropskom vremenu, a veruje se da je uzrok pada mehanički kvar.

13:31 Gadafijeve snage ubile pet osoba u Misurati
Pet osoba, od kojih četvoro dece, ubijeno je jutros u Misurati u napadu snaga lojalnih libijskom lideru Muameru Gadafiju, rekao je predstavnik pobunjenika.
Taj predstavnik je rekao da su tenkovi i snajperisti koji su raspoređeni u glavnoj ulici Misurate, otvorili vatru u kojoj je poginulo pet osoba. "Među mučenicima je i četvoro dece koja su sa roditeljima bila u automobilu", rekao je taj izvor. Peta osoba je ubijena u jednom drugom napadu, dodao je taj predstavnik pobunjenika.

12:40 Svetski program hrane šalje pomoć stanovnicima Libije
Svetski program hrane (WFP) intenzivirao je slanje pomoći na granicu Libije za ljude koji napuštaju tu zemlju, saopštila je danas ta agencija UN. WFP je poslao više od 1.500 tona namirnica u Egipat i više od 6.000 tona hrane u vidu hitne pomoći, precizira se u saopštenju te organizacije sa sedištem u Rimu. WFP je "zabrinut kad je reč o pristupu hrani unutar Libije" gde su "cene namirnica značajno povećane poslednjih sedmica", dok je 95 odsto prodavnica u nekim delovima poput Misurate i Sirta zatvoreno.

11:33 EU želi da Gadafi smesta ode sa vlasti

Glavni cilj Evropske unije (EU) u Libiji jeste zaštita civila uz podršku mogućnosti da građani te zemlje ostvare svoju težnju za demokratskim društvom i u tom cilju
pukovnik Muamer Gadafi mora smesta da se odrekne vlasti. To se navodi u zaključcima koje su sinoć u Briselu usvojili ministri spoljnih poslova EU koji su izrazili zabrinutost zbog situacije u Libiji i osudili "masovna i sistematska kršenja ljudskih prava, nasilje i brutalnu represiju libijskog režima protiv sopstvenih građana". Šefovi diplomatija EU saglasili su se i oko slanja u Libiju vojne misije u humanitarne svrhe, ukoliko UN to zatraže.


11:22 Srušio se avion
Američki borbeni avion F-15E srušio se u jedno polje u Libiji zbog mehaničkog kvara, a pilota su spasili pobunjenici, objavio je danas britanski list Dejli telegraf na svom sajtu. O padu aviona F-15E Igl (orao) izvestio je dopisnik lista sa terena u Libiji. Američke zvaničnike nije bilo moguće kontaktirati radi komentara, navela je agencija Rojters.


127571_libija-avion-foto-reuter-suhaib-salem_f.jpg

Ostaci američkog aviona

10:32 Turski avioni neće učestvovati u napadima na Libiju

Turska neće učestvovasti u borbenim operacijama protiv Libije, ali je spremna da učetvuje u humanitarnim akcijama kako bi pomogla narodu te severnoafričke zemlje, izjavio je premijer Tajip Erdogan.
"Mi nećemo učestvovati u operacijama sa našim borbenim snagama. Za Tursku je nezamislivo da naši avioni bacaju bombe na libinski narod", izjavio je sinoć novinarima premijer Erdogan u avionu na povratku iz posete Saudijskoj Arabiji.
Prema rečima predsednika vlade, Turska, kao članica NATO, spremna je da se angažuje u doturanju humanitarne pomoći Libiji, da kontroliše aerodrom kod Bengazija i da sa svojim brodovima patrolira obalama Mediterana , kako bi se sprečilo naoružavanje Gadafijevih snaga.

127510_libija-03-foto-ap-jerome-delay_f.jpg

Dejstvo protivvazdušne odbrane iznad Tripolija

09:48 Neimenovani zvaničnik SAD: Libija ostala bez 50 odsto PVO
Vazdušni napadi zapadnih saveznika onesposobili su više od 50 odsto libijske protivvazdušne odbrane, rekao je jedan visoki zvaničnik američkog ministarstva
odbrane, a prenosi danas agencija Asošijeted pres (AP). Prema rečima tog zvaničnika, koji je želeo da ostane anoniman, takav rezultat je omogućio zapadnim saveznicima da se ove sedmice usredsrede na proširenje zone zabranjenih letova na celu Libiju.


09:31 Kina traži hitan prekid vatre u Libiji i pregovore
Kina je danas pozvala na hitan prekid vatre u Libiji, koju već treći dan bombarduju koalicione snage SAD i evropskih zemalja. Portparolka kineskog ministarstva spoljnih poslova Điang Ju rekla je na konferenciji za novinare u Pekingu da ta zemlja traži hitnu obustavu vatre u Libiji i pregovore kojima bi se okončali sukobi.

09:06 Hitna sednica na zahtev Tripolija
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija će u četvrtak održati sednicu na zahtev Libije, izjavio je neimenovani diplomata u sedištu svetske organizacije. "Libija traži hitnu sednicu Saveta bezbednosti posle francusko-američko-britanske agresije na Libiju, nezavisnu državu i članicu UN", saopštilo je libijsko ministarstvo spoljnih poslova.

127513_libija-10-foto-reuter-finbarr-oreilly_f.jpg

Teško ranjeni pobunjenik u sukobima kod Ajdabije


08:05 Sukobi Gadafija i pobunjeničkih snaga

Protivvazduhoplovna odbrana dejstvovala je i tokom treće noći iznad libijske prestonice Tripolija, gde koalicione snage pokušavaju da uspostave zonu zabrane leta na osnovu mandata koji im je dat Rezolucijom 1973 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija.
Libijske vlasti tvrde da je tokom noćašnjih napada stradalo još civila, a eksplozije i dejstvo libijske odbrane čuli su se u blizini kompleksa pukovnika Muamera el Gadafija u prestonici, preneo BBC.
Sukobi Gadafija i pobunjeničkih snaga juče su nastavljeni, uprkos deklarativnom prekidu vatre. Pobunjenici tvrde da su ih Gadafijeve snage napale u zapadnom gradu Zintan, kao i da su počinile masakr u Misrati.
Šef američke komande za Afriku, general Karter Hem, rekao je da očekuje postepeno smanjivanje broja udara na Libiju tokom narednih dana.
"Moje viđenje je da ćemo, osim ako se nešto neočekivano ne dogodi, narednih dana biti svedoci smanjivanja učestalosti napada", rekao je Hem, koji koordinira akciju SAD u Libiji.


07:47 Obama obavestio Kongres o operaciji u Libiji
Američki predsednik Barak Obama uputio je pismo kongresnim liderima u kome navodi da je, kao vrhovni komandant, odobrio vojni angažman u Libiji, u skladu sa interesima nacionalne bezbednosti i spoljne politike SAD.
Ti napadu biće ograničeni u prirodi, trajanju i obimu. Njihova svrha je podrška međunarodnoj koaliciji da bi se preduzele sve neophodne mere za sprovođenje rezolucije Saveta bezbednosti UN 1973, navodi se u pismu.
Te ograničene akcije postaviće uslove za dalje akcije drugih koalicionih partnera, dodao je Obama.


127509_libija-02-foto-ap-andrew-medichini_f.jpg

Danski F-16 poleće iz NATO baze u Sigoneli u Italiji


07:38 Napadnuta baza kod Tripolija
Prema ovim izveštajima, pogođena je baza Buseta, dok je ranije, državna televizija objavila da je meta napada bio i Tripoli.
Snažne eksplozije i protivvazdušna paljba čule su se i oko rezidencije libijskog lidera Muamera Gadafija, javio je reporter Frans presa.
U međuvremenu, televizija "Al Arabija" objavila je da su Gadafijeve snage preuzele kontrolu nad zapadnim gradom Misrata. Tu izjavu je dao jedan od portparola Gadafijeve vojske, preneo je Rojters.
Stanovnici Misrate, koju su držali pobunjenici, izjavili su ranije da su Gadafijeve snage pucale na nenaoružane ljude i da su koristile ljudski štit kako bi se zaštitile od vazdušnih napada koalicionih snaga.

Neimenovani portparol libijske vlade saopštio je da "Libija želi mir, ali da će se boriti protiv pobunjenika, ukoliko pokušaju da napreduju ka Tripoliju"
 
Poslednja izmena:

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Serdjukov i Gejts: Budućnost Libije stvar libijskog naroda




Tanjug, Srna | 22. 03. 2011. - 20:12h | Foto: Beta

MOSKVA - Ruski predsednik Dmitrij Medvedev primio je večeras, u njegovoj podmoskovskoj rezidenciji Gorki, američkog sekretara odbrane Roberta Gejtsa, javile su ruske novinske agencije.
127675_medvedev-gejts-beta_f.jpg


U izveštajima se navodi da su u razgovorima sa ruske strane učestvovali ministar odbrane Anatolij Serdjukov i pomoćnik ruskog predsednika Sergej Prihodko, a sa američke zamenik šefa Pentagona Aleksandar Veršbou.
468x60.swf
site=yublicrs&targetsite=yublicrs&AdSize=468x60&PagePos=1&subcat=svet

Ranije su danas u Moskvi razgovarali Gejts i Serjdukov, nakon čega je preneto da su se ministri odbrane dve zemlje složili da je "budućnost Libije stvar libijskog naroda".

Gejts i Serdjukov su, takođe, ocenili da treba nastaviti intenzivan dijalog o protivraketnoj odbrani. Ruski minister odbrane je rekao da će Ministarstvo odbrane Rusije i Pentagon nastaviti diskusiju na ekspertskom nivou u okviru specijalizovane radne grupe.


  • "Medvedev je izrazio zabrinutost zbog načina na koji se primenjuje rezolucija SB UN o zoni zabranjenih letova i zbog mogućih žrtava među civilima usled nasumične upotrebe sile u vazdušnim udarima", navodi se u saopštenju Kremlja.
Medvedev je danas izrazio zabrinutost u razgovoru sa Gejtsom, povodom "nasumične upotrebe sile" u međunarodnoj vojnoj akciji u Libiji, saopštio je Kremlj.

Ruski predsjednik potvrdio je da Moskva ne namerava da se uključi u kampanju, koja je odobrena glasanjem u SB UN. Rusija je tom prilikom bila uzdržana.

Tokom razgovora bilo je reči i o vojno-tehničkoj saradnji, protivraketnoj odbrani, bezbednosnim izazovima, problemu Korejskog poluostrva i pitanju konvencionalnog naoružanja u Evropi.

Razgovarano je i o situaciji u Avganistanu i ruski ministar je rekao da je Rusija zainteresovana za uspeh koalicionih snaga u toj zemlji, javile su ruske agencije.

Šef Pentagona doputovao je u četvrtu i poslednju posetu Rusiji pre nego što se ove godine povuče sa položaja, a sinoć je istupio pred pitomcima Mornaričke akademije "Kuznjecov" u Sankt-Peterburgu.


Putin: Nema nesuglasica oko Libije
125529_putin-beta_t.jpg


Premijer Rusije Vladimir Putin je odbacio navode o postojanju nesuglasica između njega i Medvedeva povodom strane intervencije u Libiji i rekao da su njihovi odnosi bliski.
"U vezi sa slaganjem ili neslaganjem unutar ruskog rukovodstva povodom događaja koji se odvijaju u Libiji - u našoj zemlji ruski predsednik vodi spoljnu politiku i tu ne može biti neslaganja", rekao je Putin tokom posete Ljubljani.
On je istakao da su on i Medvedev bliski i da se međusobno razumeju. Ruski premijer ranije je oštro kritikovao usvajanje rezolucije SB UN o vojnoj akciji u Libiji i uporedio tu operaciju sa "krstaškim pohodom".
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Iz minuta u minut

Američki helikopter pokosio seljake dok su pozdravljali pilota iz oborenog aviona






Blic online, agencije | 22. 03. 2011. - 07:39h
cat_icn_more.png
23:55h | Foto: AFP


TRIPOLI - Libijska pomorska baza Buseta, 10 kilometara udaljena od Tripolija, juče je bombardovana, rekli su svedoci.
127387_libija-23-foto-afp-patrick-baz_f.jpg



23:55 Obama uveren da će uloga SAD u akciji u Libiji opadati
Predsednik SAD Barak Obama rekao je danas da nema sumnji da će SAD biti u mogućnosti da prebace kontrolu vojne operacije u Libiji međunarodnoj koaliciji u sledećih nekoliko dana.
Obama i drugi zvaničnici SAD insistiraju da će vojna uloga SAD biti smanjena u narednim danima, kako se druge zemlje uključuju u izvođenju vazdušnih napada koji treba da oslabe snage lojalne Moameru Gadafiju.
NATO alijansa još uvek nije preuzela vodjstvo nad vojnim akcijama, a Francuska predlaže da se formira komitet koji bi nadgledao operaciju. Obama je govoreći u San Salvadoru potvrdio da je uveren da će SAD moći da reduciraju svoje učešće.

23:49 Prvo pojavljivanje Gadafija na televiziji u poslednjih nedelju dana
Libijska državna televizija emitovala je večeras kratak govor libijskog lidera Moamera Gadafija, u kojem je osudio vojnu intervenciju i poručio da će njegove snage pobediti. Gadafi je, stojeći na balkonu, grupi oduševljenih pristalica poručio: "Na kratki rok - porazićemo ih, na dugi rok - porazićemo ih".
"Veliki libijski narode, treba da živiš sada, ovo je vreme slave, ovo je vreme slave u kojem živimo", rekao je Gadafi u govoru koji je trajao kraće od pet minuta.
Televizija je navela da je reč o živom prenosu Gadafijevog obraćanja pristalicama u njegovom rezidencijalnom objektu Bab Al Azizija u Tripoliju.
To bi bilo prvo javno pojavljivanje libijskog lidera u poslednjih nedelju dana. Rezidenciju Bab Al Azizija koalicione snage su u nedelju uveče pogodile krstarećom raketom. Novinarima nije bilo dozvoljeno da uđu na posed i prisustvuju Gadafijevom obraćanju.

23:45 Obama skratio posetu Južnoj Americi zbog Libije
Predsednik Obama će skratiti svoj put u Južnu Ameriku za dva sata, kako bi otišao u Vašington i sastao se sa svojim bezbedonosnim timom oko konflikta u Libiji, saopšteno je večeras iz Bele kuće.
Obama je ranije rekao da je Gadafi, ukoliko ostane na vlasti, potencijalna pretnja libijskom narodu, izvestio je Rojters.

23:38 Klinton: Nema dokaza da je Gadafijev sin mrtav
127757_libija-demonstracije2-beta_hs.jpg


Američka državna sekretarka Hilari Klinton potvrdila je da je čula izveštaje da je jedan od Gadafijevih sinova ubijen, ali je istakla da dokaz nije dovoljan da to potvrdi. Ona je rekla da ga američke snage ne bi ubile. Klintonova je navela za ABC da je cilj stabilna, mirna, jednog dana i demokratska Libija, ali da bi taj cilj bio neostvariv ukoliko Gadafi ostane na vlasti. Govoreći o rezoluciji UN, ona je rekla za ABC: "Tu nema ništa o sklanjanju nekog".
Klintonova je ukazala da su ljudi koji kažu da predstavljaju Gadafija u kontaktu sa američkim zvaničnicima.

23:22 Ban Ki Mun traži saradnju Rusije oko rezolucije o Libiji
Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Ban Ki Mun pozvao je danas Rusiju da saradjuje u primeni rezolucije SB UN koja odobrava vazdušne napade na Libiju, reagujući na protivljenje toj akciji koji su izrazili ruski zvaničnici.
Rusija se uzdržala prilikom glasanja za rezoluciju 1973 prošle nedelje.
"Naravno, neke zemlje su se uzdržale, ali jednom kada je rezolucija usvojena sve zemlje članice Ujedinjenih nacija imaju obavezu da saradjuju bez ograničenja u primenu ove rezolucije", rekao je Ban.

23:16 Do sada ispaljeno 159 tomahavka
Otkako je u subotu počela operacija Odisejeva zora, SAD i Velika Britanija ispalile su ukupno 159 tomahavka na Libiju.
Danas je britanski ministar oružanih snaga Nik Harvi odbio da isključi mogućnost upotrebe kopnenih trupa u Libiji. On je rekao da postoji jasna razlika između slanja punih okupacionih snaga, što je zabranjeno u okviru Ujedinjenih nacija, i ograničene intervencije.

23:06 Američki helikopter pokosio seljake dok su pozdravljali pilota iz oborenog aviona
127660_libija-am-avion-beta_hs.jpg


Američki vojnici koji su došli da spasu svoje pilote čiji je avion F-15E oboren na polju kod Bengazija, ranili su šestoro libijskih seljaka, koji su odmah prebačeni u bolnicu, preneo je "Dejli mejl".
Iz helikoptera je pucano na zemlju dok se spuštao na polje pored oborenog aviona, koji je pao prošle noći tokom bombardovanja Libije zbog mehaničkog kvara. Nekoliko seljana koji su došli da pozdrave pilote su pogođeni, a među njima je i dečak kojem će možda lekari morati da amputiraju nogu zbog nanetih rana.

22:58 Gadafi: Pobedićemo na kraju

Libijski vođa Moamer Gadafi zavetovao se da će nastaviti da se bori, ubeđen u pobedu.
"Pobedićemo na kraju", rekao je Gadafi na državnoj televiziji, preneo je Rojters.
"Libijski narod je 'vazdušna odbrana' Libije", istakao je on u obraćanju u svom kompleksu Bab Al Azizija u Tripoliju.

22:55 Rumunska flota će kontrolisati embargo protiv Libije
Rumunski Vrhovni savet za odbranu (CSAT) je odlučio da ta zemlja uputi u Mediterani jednu fregatu sa 205 vojnika i dva oficira u misiju nadgledanja poštovanja embarga protiv Libije u okviru misije NATO.
Predsednik Trajan Basesku je izjavio večeras da će fregata Kralj Ferdinand učestvovati tri meseca u operaciji blokiranja svakog broda za koji se sumnja da bi mogao da prevozi oružje za Libiju. Basesku je ocenio da intervencija u Libiji ima za cilj zaštitu civila i usmerena je protiv jednog "lidera koji ubija svoj sopstveni narod".

22:44 Mesić: Rezolucija UN kao pokriće za likvidaciju Gadafija?
Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić u odvojenim razgovorima s ruskim i kineskim ambasadorima ocenio je da bi SB UN trebalo da proglasi da je zona zabrane letenja iznad Libije ostvarena, čime bi bile prekinute vojne operacije.
Kako izveštava "Večernji list", Mesić se s Robertom Markarjanom i Šen Žifeijem sastao na svoj zahtev. Nakon sastanaka Mesić je potvrdio svoje stavove.
"To više nema veze sa zonom zabrane letenja, tu je očito reč o nečem drugom. Ovo ima sve manje smisla, ne zna se tačno ni tko komanduje, ni ko vodi akciju, ni šta su krajnji ciljevi. Ponavljam, ne bi bilo dobro da se rezolucija SB UN koristi kao pokriće za fizičku likvidaciju (Muamera) Gadafija", rekao je on.

22:25 Odjekuju paljba PVO i eksplozije u Tripoliju
127755_libija-benz-stanica-pozar-beta_f.jpg


Paljba iz protivvazdušnog oružja i potmule detonacije čuli su se večeras u glavnom gradu Libije Tripoliju. Čule su se najmanje dve eksplozije u daljini pre nego što je PVO krenula u akciju negde oko 20.20 (19.20 po srednjoevropskom vremenu) posle čega su se čule nove jake eksplozije, naveli su novinari, ali nisu mogli da odrede odakle se čuju detonacije.
Čula se jaka prtivavionska paljba i viđeni su svetleći tragovi na nebu oko deset minuta, i to iznad rezidencije Moamera Gadafija, koja se nalazi nedaleko od hotela gde su odseli novinari.
Međunarodna koalicija predvođena SAD, Francuskom i Velikom Britanijom otpočela je vazdušne napade na Libiju u subotu, na osnovu rezolucije UN kojom se uvodi zona zabrane leta nad Libijom i odobrava upotreba "svih neophodnih mera "da bi se zaštitili civili od napada Gadafijevih trupa.

21:51 Bivši ambasador: Pre ili kasnije, trupe će morati na kopno
"Ukoliko Gadafi ne popusti pod pritiskom, pre ili kasnije doći će do potrebe za slanje trupa na kopno da rukovode primirjem. Bolje da to budu arapske ili turske trupe", napisao je na Tviteru bivši ambasador Velike Britanije u Vašingtonu Kristofer Mejer.
BBC je preno da će tri novinara koja su nestala u Libiji biti puštena kući kroz nekoliko časova, kako su javile libijske vlasti. Jedan novinar radi za agenciju Geti, dok su druga dvojica iz AFP-a.

21:32 Rumunija šalje fregatu u Mediteran
Koalicija se širi, piše BBC. Rumunija šalje fregatu u Mediteran da učestvuje u embargu NATO-a na uvoz oružja u Libiju, rekao je rumunski predsednik Trajan Basesku, preneo je AFP.

21:28 Rouds: NATO će preuzeti komandu u napadima na Libiju
127726_tomahavk-sad2-afp_hs.jpg

Zamenik savetnika Bele kuće za nacionalnu bezbednost Ben Rouds potvrdio je danas da su američki predsednik Barak Obama, fancuski šef države Nikola Sarkozi i britanski premijer Dejvid Kameron postigli saglasnost da NATO treba da preuzme ključnu ulogu u komandnoj strukturi vojne misije u Libiji.
U Parizu je iz kabineta Sarkozija saopšteno da su se SAD i Francuska složile o načinu korišćenja komandnih struktura NATO za podršku koaliciji.


21:06 Savet ruskih muftija protiv Gadafija
Savet muftija ruske federacije, najveća islamska organizacija Rusije, podržala je vojnu operaciju zapadnih zemalja protiv libijskog vođe Muamera Gadafija.

Kako je izjavio glavni muftija šeik Ravil, ako neko vlada 30 godina a ne čini dovoljno za dobrobit svog naroda, on će izaći na ulice da bi tražio demokratske, ekonomske i političke promene.
Šeik smatra da je intervencija, koja je počela 19. marta, u skladu sa rezolucijom Ujedinjenih nacija. Međutim, pokazalo se da vojne operacije u Avganistanu i Iraku nisu imale značajan uspeh.
"U Libiji, i kad se zbaci Gadafi, može se desiti da njegovi sledbenici nastave oružanu borbu, što može dovesti do radikalizacije u islamu", ocenio je Ravil.
Intervenciju direktno podržava nekoliko islamskih zemalja. U Rusiji živi oko 20 miliona muslimana koji su organizovani u četiri različitih saveza. Pored 70 muftija, u zemlji ima na hiljade imama.

20:51 Zamrznuta imovina 14 kompanija koje kontroliše Gadafi
SAD su danas pod režim sankcija stavile 14 firmi koje kontroliše libijska državna kompanija, radi uskraćivanja fondova režimu Moamera Gadafija.

127703_libija-demonstracije2-beta_hs.jpg


Libijska Nacionalna naftna korporacija je glavni finansijer Gadafijevog režima, saopštio je Adam Sabin, direktor kancelarije za kontrolu strane imovine, pri američkom ministarstvu finansija.
U skladu sa rezolucijom Saveta bezbednosti UN, sve vlade treba da blokiraju imovinu Nacionalne naftne korporacije, da bi obezbedile da Gadafi ne koristi tu mrežu kompanija za podršku svojim aktivnostima, navodi se u saopštenju.
Tih 14 kompanija bave se poslovima eksploatacije, prevoza, prodaje i prerade nafte. Odluka ministarstva znači da je zamrznuta svaka imovina ili račun koji poseduju te firme na teritoriji SAD, a svim američkim državljanima i poslovnim ljudima zabranjuje se poslovanje sa njima.

20:43 Plaćenici u Misrati?
Muhamed, jedan od stanovnika Misrate, rekao je za BBC da ljudi koji su ubijeni u ovom gradu nisu Libijci već plaćenici i das u pobunjenici uhvatili nekoliko njih.
Međutim, stanovnik Tripolija Sami kaže da je Libija multikulturalna zemlja i da ti ljudi nisu plaćenici.
“Fundamentalisti vođe sveti rat protiv nas. Armija će ubiti da odbrani Libiju”, rekao je on.

20:38 SAD "seku" Gadafiju dotok novca, NATO preuzima komandu

Američki predsednik Barak Obama pozvao je britanskog premijera Dejvida Kamerona i francuskog predsednika Nikolu Sarkozija iz aviona, saopštila je Bela kuća. Oni su razmotrili progres koji je načinjen u zaustavljanju Gadafijevih snaga u Bengaziju, kao i u uspostavljanju zone zabrane leta. Državnici su se takođe složili da bi NATO trebalo da igra ključnu ulogu u napretku komandnih struktura u Libiji, preneo je BBC.
SAD takođe preduzimaju mere da "odseku" libijskom vođi dotok sredstava. Američka vlada je, u tom smislu, proširila ekonomske sankcije na 14 kompanija za koje kaže da su podružnice libijske državne naftne kompanije.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Zapad spreman da potkopa libijski režim iznutra


Gadafi je osuđen na propast, niko mu ne nudi odstupnicu






Izvor: Blic Jasna Stojković | 23. 03. 2011. - 00:02h | Foto: reuters

TRIPOLI - Libija je treću noć zaredom bila izložena bombardovanju snaga međunarodne koalicije, koje se rukovode rezolucijom Saveta bebednosti UN, kako bi se sprečilo da vojska lojalna Moameru Gadafiju ubija civilno stanovništvo.
127731_0604-libija-foto-reuters_f.jpg

Libijci gledaju oboreni američki F-15


Udari savezničke avijacije, čiji su ciljevi kolone tenkova i sistemi protivvazdušne odbrane, zaista su zaustavili napredovanje jedinica lojalnih libijskom vođi. Međutim, snage pobunjenika, koje su se nadale da će zahvaljujući stranoj podršci odmah preći u napad i uspeti da se „za dva dana” izbore za pad režima, veoma su dezorganizovane, što navodi posmatrače na zaključak da bi situacija u Libiji mogla da zapadne u ćorsokak.

Po mišljenju Alekseja Makarkina, potpredsednika ruskog Centra za političke tehnologije, režim Gadafija je svakako osuđen na propast, ali se može desiti da borba protiv libijskog vođe potraje. Ukoliko se vojna intervencija otegne, Zapad može da pokuša da potkopa režim iznutra i podseća da je taj metod isproban u Iraku u odnosu na okruženje Sadama Huseina. Makarkin ukazuje na to da se pobunjenički Prelazni nacionalni savet, koji je Francuska priznala kao zakonitog predstavnika interesa libijskog naroda, sastoji od ljudi povezanih s Gadafijem, što može da olakša zadatak prelaska dela Gadafijevog okruženja na stranu opozicije.

468x60.swf
site=yublicrs&targetsite=yublicrs&AdSize=468x60&PagePos=1&subcat=svet

Politikolog posebno naglašava da se ovde radi o presedanu jer se unutrašnji sukob u zemlji rešava spoljnom intervencijom, uz dozvolu UN. Što se tiče Gadafijeve budućnosti, libijski scenario se principijelno razlikuje od tuniskog ili egipatskog. Ben Ali je mogao da pobegne u Saudijsku Arabiju. To je mogao da uradi i Hosni Mubarak, ali je njemu dozvoljeno da ostane u zemlji. Gafadi nema kuda da ode. Ne može da ostane u Libiji kao običan građanin jer ga Libijci na istoku zemlje previše mrze. A u arapskim zemljama, kao i na Zapadu, s pukovnikom niko neće da razgovara kao s političkim emigrantom, već kao sa osumnjičenim za ratne zločine.

Analitičari se pitaju dokle su koalicione snage spremne da idu. Jedno od rešenja je poraz Gadafijevih snaga pod naletom savezničke avijacije i njihovo povlačenje iz gradova koje drže pobunjenici. Zasad nije jasno da li među njima može da se formira koherentno jezgro, koje bi moglo da parira Gadafiju i njegovim pristalicama, naročito na zapadu Libije, gde ga ogroman broj stanovnika podržava. Ukoliko bi pukovnikov režim ipak doživeo krah posle 41 godine Gadafijeve vlasti, postoji realna opasnost od žestokih međuplemenskih sukoba i izbijanja građanskog rata.

Pobunjenici bi mogli da se upuste u gerilski rat i napade na linije snabdevanja režima u Tripoliju. „Što duže rat traje, to je veća verovatnoća da će pobunjenici postati radikalniji, a to znači da bi mogli da se okrenu terorizmu, čak i samoubilačkim bombaškim napadima”, smatra Ben Bari, stručnjak za kopneno ratovanje iz britanskog Međunarodnog instituta za strateške studije (IISS).

Rezolucija UN isključuje stranu okupaciju, ali predviđa „sve neophodne mere” za zaštitu civila, što bi moglo da dovede do ograničene vojne intervencije. Međutim, raspoređivanje vojnika u trenutku kada su zapadne sile angažovane u Avganistanu i Iraku malo je verovatno, mada se ne isključuju drugi vidovi vojne pomoći pobunjenicima. Bari nabraja da bi Zapad mogao da snabdeva pobunjenike obaveštajnim podacima i oružjem ili čak da pošalje na lice mesta specijalne timove koji bi pomagali ustanicima da koordiniraju dejstva. Međutim, takav scenario je opasan za savezničke vojnike jer bi im život bio stalno ugrožen. Gadafijeve snage bi mogle da ih zarobe i iskoriste kao taoce.


Ukoliko se u Libiji sklopi sporazum o prekidu vatre sukobljenih strana, međunarodnoj zajednici se pruža prilika za raspoređivanje mirovnih snaga koje bi nadzirale prekid vatre. Iako nisu sve zemlje podržale vojnu intervenciju u Libiji, mirovna misija bi za njih bila prihvatljivija. Primera radi, ruski predsednik Dmitrij Medvedev izjavio je da Rusija ne bi učestvovala u bilo kakvoj vojnoj koaliciji u Libiji, ona je spremna da bude u sastavu mirovne operacije.


Ban Ki Mun: Gadafi mora prekinuti vojne akcije i prestati da ubija narod

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun izjavio je juče da međunarodna kampanja uvođenja zone zabrane letova nad Libijom mora da se nastavi dok Gadafi ne prekine vojne akcije protiv sopstvenog naroda.
„On mora da prestane da ubija sopstveni narod“, naglasio je generalni sekretar UN.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Važni trenuci Gadafijeve (dosadašnje) vladavine

Važni trenuci Gadafijeve (dosadašnje) vladavine


Godine 1969, 1. septembra, Moamer el Gadafi došao je na vlast u Libiji kao predvodnik puča protiv kralja.


81.jpg


Moamer Gadafi 1970. godine u Kairu/AP Photo arhiv

Gadafi, koji je rođen 7. juna 1942. blizu mesta Sirta u beduinskom plemenu Gadafa (otud njegovo prezime), kao osamnaestogodišnjak je izbačen iz pripremne škole za religijsko obrazovanje.

U Tripoliju je kao odličan student završio pravo, a zatim vojnu akademiju u Bengaziju.

"Pukovnik" je vojno školovanje nastavio u Velikoj Britaniji, a kraće vreme se za pilota osposobljavao u Mostaru, sada Federacija BiH.

Sledi Tanjugova hronologija najznačajnijih trenutaka Gadafije vladavine (koja traje već 42 godine i pet meseci):

1. septembra 1969 - Momamer al Gadafi, tada 27-godišnjak, na čelu pobunjeničkog "Saveza slobodnih oficira" oborio kralja Idrisa, koji je proteran u Egipat. Gadafi je poručio: "Narode Libije, tvoje su oružane snage izvršile zbacivanje reakcionarnog i korumpiranog režima, čiji nas je smrad sve gušio. Od danas i ubuduće, Libija je slobodna samoupravna republika!" Službeni naziv zemlje postao je: Velika Socijalistička Narodna Libijska Arapska Džamahirija.

1970 - Gadafi je nakon smrti predsednika Egipta Abdela Nasera pokušao da preuzme ulogu ideološkog vođe arapskog sveta i - nije uspeo. Potpisao je sporazum sa predsednikom Tunisa Habibom Burgibom o spajanju dve zemlje, koji ne samo da nikad nije realizovan, već je ubrzo došlo i do neprijateljstava između dve zemlje.
- Gadafi rekao da revoluciju želi da održi živom tokom jedne generacije, a da će potom pustiti narod da odluči o tome kakav oblik vlasti želi. "U našoj kulturi, jedna generacija je 33 godine."

5. septemba 1972 - Palestinski teroristi ubili u Minhenu 11 izraelskih sportista, učesnika Olimpijskih igara, koje su prethodno oteli. U 24-časovnoj pucnjavi na aerodromu, poginula su i četvorica terorista i jedan zapadnonemački policajac. Mediji u svetu optuživali su Gadafijev režim da je glavni finansijer pokreta "Crni septembar" koji je izvršsio taj masakr, pa je došlo do zahlađenja odnosa Zapada i Libije.

1973 - Počeli dugogodišnji sukobi Libije i Čada, koji su trajali sve do sredine 1994. godine.

1976 - Gadafi objavio svoju političku filozofiju u tzv. zelenoj knjizi. To je, zapravo, zamena za ustav koji Libija nema, kao što nema ni političke partije ni parlament.

Marta 1982 - SAD objavile zabranu uvoza libijske nafte i izvoz američke tehnologije za industriju nafte Tripoliju, zbog Gadafijeve podrške Palestinskoj oslobodilačkoj organizaciji, ali Evropa nije podržala odluku Amerike.

1984 - U Londonu žena - policajac ubijena izvan libijske ambasade dok je dežurala nad anti-Gadafijevskim demonstracijama. Istraga je utvrdila da je ubijena pucnjem iz mitraljeza iz zgrade ambasade, ali su se libijske diplomate pozvale na diplomatski imunitet i bile proterane. Incident je doveo do prekidanja diplomatskih odnosa između Libije i Britanije, odakle su stizale i optužbe da Gadafi podržava Irsku republikansku armiju. SAD na čelu sa Reganom pokušale da zbace Gadafija.

Januar - mart 1986 - SAD napale libijske patrolne čamce tokom sukoba zbog pristupa zalivu Sidra, za koji je Libija tvrdila da pripada njenim teritorijalnim vodama.

5. aprila 1986 - U eksploziji u diskoteci u Zapadnom Berlinu poginulo 60 ljudi. Diskoteku su često posećivali američki vojnici. Libija optužena da je organizator tog terorističkog napada.

15. aprila 1986 - Američki predsednik Ronald Regan naredio velike vazdušne napade na Tripoli i Bengazi, nazvane Operacija Kanjon El Dorado, a među 44 žrtve napada iz odmazde bila je i usvojena ćerka libijskog vođe.

1988 - Gadafi buldožerom sravnio kapiju zatvora u Tripoliju i pustio 400 zatvorenika, a potom uništio i crne liste osumnjičenih disidenata.
- Za podmetanje bombe u avion "Pan Amerikena" kada je u eksploziji iznad škotskog grada Lokerbija poginulo 270 ljudi, većinom Amerikanaca, optužena dvojica Libanaca. Gadafi odbio da potpiše njihovo izručenje SAD ili Velikoj Britaniji, posle čega su Libiji uvedene višegodišnje ekonomske i političke sankcije. Jedini osuđeni za to terorističko delo, Abdel Baset al-Megrahi, koji je kažnjen doživotnim zatvorom, posle odsluženih osam godina u zatvoru u Škotskoj je avgusta 2009. zbog pogoršanog zdravstvenog stanja pušten na slobodu.

1989 - Gadafi na samit nesvrstanih u Beograd stigao s krdom kamila, koje služe i da pukovnik ima pri ruci sveže kamilje mleko. Tako je decenijama putovao u ostale zemlje sveta.

Oktobar 1993 - Neuspešan pokušaj delova armije da ubije Gadafija.

1996 - Neuspeo atentat na Gadafija - dok je izlazio iz automobile, ručnom bombom ga gađao Abdulah Radvan. Libija zaoštrila odnose sa Velikom Britanijom, optužujući je da stoji iza atentata.

1996 - Zatvorski neredi u Bengaziju, nakon što su libijske snage u Tripoliju ubile 1.200, uglavnom političkih zatvorenika, što je pojačalo netrpeljivost u Bengaziju i okolini prema vlastima. Te porodice zastupao je poznati opozicionar, advokat Tarbel, čije oslobađanje su 15 godina kasnije - u zimu 2011, kada su počeli poslednji nemiri - uspele da isposluju mase demonstranata.

1997 - Predsednik Južne Afrike Nelson Mendela posetio Gadafija pozivajući ga na kompromis koji je uključivao predavanje dvojice optuženih terorista Holandiji.

1999 - Posle posete generalnog sekretara UN Kofija Anana Tripoliju, suspendovane sankcije UN, ali su američke sankcije Libiji ostale na snazi još nekoliko godina.

Jul 1999 - Pobuna protiv Gadafija izbila na jednoj fudbalskoj utakmici.

1. mart 2000 - Gadafi praktično raspustio centralnu vladu, veći broj ministarskih funkcija prebacio na provincijske organe, a njegove pristalice to ocenile kao "novi korak u narodnoj revoluciji".

Decembar 2003 - Nakon zbacivanja Sadama Huseina sa vlasti u Iraku, Gadafi objavio da je njegova zemlja imala aktivan program oružja za masovno uništenje, ali da je rešio da dozvoli međunarodnim inspektorima da dođu u njegovu zemlju da bi ga nadgledali i uništili.

Mart 2004 - Britanski premijer Toni Bler postao prvi zapadni lider koji je posetio Libiju i javno se sreo sa Gadafijem. Bler izrazio nadu da će Libija biti snažan saveznik u ratu protiv terorizma.

Maj 2006 - SAD ponovo uspostavile diplomatske odnose sa SAD, nakon objavljivanja programa Tripolija za masovno uništenje hemijskog oružja, pa je Libija uklonjena sa liste nacija koje podržavaju terorizam.

Avgust 2008 - U Bengaziju sklopljen sporazum kojim se između Libije i Italije uređuje nasleđeni spor iz vremena italijanske kolonizacije od 1912. do 1943. odnosno 1950. godine. Italijanski premijer Silvio Berluskoni izjavio da će Rim isplatiti Tripoliju pet milijardi dolara u narednih 25 godina na ime štete nanete tokom kolonijalnog perioda.

30. mart 2009 - Na samitu Arapske lige u Kataru, Gadafi izvređao saudijskog kralja Abdulaha i sebe proglasio "kraljem svih kraljeva", ali je nakon toga Abdulaha pozvao u Tripoli.

Septembar 2009 - Gadafi se u Njojorku sastao sa porodicama žrtava terorističkog napada na avion nad Škotskom 1988. godine i izrazio im saučešće.

15. februara 2011- Demonstranti u Bengaziju u koloni krenuli ka vladinim zgradama, bacajući kamenje i molotovljeve koktele i palili vozila. Očevici su naveli da su protesti počeli kada je uhapšen advokat Tarbel, istaknuti kritičar vlasti. On je kasnije pušten iz zatvora, ali protesti, u kojima je, kako su naveli očevici, učestvovalo i do 2.000 ljudi, nastavljeni su.

17. februara - Pukovnik Gadafi se u automobilu bez krova provozao u koloni vozila ulicama Tripolija. Na snimku koji je emitovala libijska televizija, kolonu automobila su pratile razdragane pristalice.

20. februara - Protesti se proširili iz istočne Libije na Tripoli. Počela evakuacija stranaca.

Do sada, najmanje 640 ljudi izgubilo je život u protestima protiv režima Moamera Gadafija, saopštila Međunarodna federacija za ljudska prava. Ruska novinska agencija RIA Novosti navela je da je broj poginulih premašio 500, a da broj ranjenih dostiže 4.000.


( Tanjug )
 
Natrag
Top