LIBIJA - Sve vijesti hronološki ovde

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Priprema se suđenje Gadafiju u Hagu

Priprema se suđenje Gadafiju u Hagu

Gadafi mora da napusti zemlju, ali mu niko ne garantuje da neće biti izveden pred Međunarodni krivični sud u Hagu čiji tužilac je već pokrenuo istragu.

v201820p0.jpg


Luis Moreno Okampo (Beta/AP, arhiva)


Predstavnici privremenog Nacionalnog saveta Libije insistiraju da se Gadafiju sudi i kažu da o tome ne žele ni sa kim da se pogađaju.

Moamer el Gadafi mora da ode iz Libije, ali nije jasno gde. To ga, međutim, neće amnestirati od krivične odgovornosti za navodne zločine koje je već počinio nad civilima u svojoj zemlji.


"Nijedna zemlja još nije ponudila da Gadafiju da azil", potvrđeno je na jučerašnjem skupu ministara spoljnih poslova 40 zemalja Evrope, Afrike, Blskog istoka i Amerike u Londonu. Svetski čelnici su, međutim, jedinstveni u tome da on mora da napusti Libiju.


Kada su novinari upitali šefa italijanske diplomatije Franka Fratinija da li odlazak iz Libije znači da će međunarodna zajednica Gadafiju garantovati imunitet od sudskog gonjenja ministar je bio jasan: "Ne možemo i ne želimo to da kažemo jer bi to značilo kršenje Rimskog statuta na osnovu koga je osnovan Međunarodni krivični sud u Hagu".


"Njemu mora da se sudi za zločine protiv libijskog naroda. O tome ne može da se pregovara", rekao je Šamsidin Abdulmolah, predstavnik Prelaznog nacionalnog saveta.


On je istakao da pobunjenici neće pristati ni na kakav kompromis kada je reč o suđenju Gadafiju, njegovim sinovima i pomoćnicima.


Glavni tužilac Međunarodnog krivičnog suda (MKS) u Hagu Luis Moreno Okampo, pravnik iz Argentine, najavio je da će uskoro raspisati poternicu za hapšenje Gadafija zbog počinjenih zločina protiv čovečnosti.


Njegova se krivica već konkretizuje i već se istražuje sedam slučajeva u kojima su bezbednosne snage navodno ubile nenaoružane civile u prvih 12 dana ustanka pobunjenika.


Pod istragom su, kako se kaže u MKS, Gadafi, trojica njegovih sinova i nekoliko bliskih saradnika .


"Sledeći korak za nas je da zatražimo naloge za hapšenje i to je ono što planiramo da uradimo u narednih nekoliko sedmica", rekao je novinarima Okampo.


Upitan da li će zatražiti hapšenje Gadafija, glavni tužilac MKS je odgovorio da će Sud "slediti dokaze".


Istraga protiv Gadafija otvorena je na osnovu odluke Saveta bezbednosti UN.


Posle jasnog stava najmoćnijeg tela UN, libijskog lidera neće spasti od suđenja ni to što njegova zemlja nije prihvatila Rimski statut na osnovu koga je 2002. godine osnovan stalni Međunarodni krivični sud čije je sedište u Hagu.


To je prvi najavio šef britanske diplomatije Vilijam Hejg, samo nekoliko dana posle izbijanja nemira.


"Gde će on da emigrira to me ne interesuje... Ali on mora da odgovara pred MKS", rekao je on.


Ipak, dobre vesti za Gadifija stižu iz Ugande, koja bi ga prihvatila ukoliko on zatraži azil, javila je danas televizija Al Arabija.


Ta TV stanica nije iznela nijedan drugi detalj oko ponude Ugande, prenosi Rojters.


(Tanjug)

 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Iz minuta u minut

Gadafi: Situacija u Libiji van kontrole Zapada FotoVideo




Blic, Agencije | 31. 03. 2011. - 09:40h
cat_icn_more.png
19:58h | Foto: AFP


TRIPOLI/VAŠINGTON - Libijski lider Moamer Gadafi upozorio je danas da je zapad u Libiji počeo nešto što ne može da kontroliše. Agenti CIA raspoređeni su u toj zemlji kako bi uspostavili kontakt sa pobunjenicima i upravljali vazdušnim udarima snaga međunarodne koalicije. Predsednik SAD Barak Obama odobrio je tajno pružanje pomoći pobunjenicima, a NATO preuzeo komandu nad operacijama u Libiji. U međuvremenu, pobunjenici su izgubili kontrolu nad Ras Lanufom, Ben Džavadom, Ukajlom i Bregom, dok se u Misrati i dalje vode žestoke borbe.

128868_3612180102_f.jpg

+
19:58 Turska: Naoružavanje pobunjenika pomoglo bi terorizam
Premijer Turske Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas u Londonu da bi naoružavanje libijskih pobunjenika moglo da pomogne terorizam.
Erdogan je, na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim premijerom Dejvidom Kameronom, rekao da ima "negativan stav" o predlogu nekih zemalja, uključujući SAD, o naoružavanju libijskih pobunjenika koji se bore protiv režima lidera Moamera Gadafija.
"To bi promenilo situaciju u Libiji, a mi mislimo da to ne bi bilo dobro. Prema našem mišljenju, to bi moglo da stvori uslove koji bi pogodovali terorizmu što bi bilo opasno", objasnio je.
SAD, Britanija i Francuska iznele su ideju o snabdevanju libijskih pobunjenika oružjem kako bi pomogle u borbi protiv Gadafijevih snaga, ali "odluka (o naoružavanju pobunjenika) nije doneta", rekao je danas Kameron.

19:31 Ambasador Libije pri UN podneo ostakvu
Bivši libijski ministar spoljnih poslova Ali Abdusalm Treki, koga je Moamer Gadafi imenovao za ambasadora pri UN, saopštio je da napušta tu dužnost.
To je drugi visoki libijski funkcioner koji je napustio Gadafija, nakon što je bivši šef diplomatije Musa Kusa predstavnicima vlasti Velike Britanije, gde je juče iznenada stigao, rekao da je podneo ostavku. To je Tripoli danas najpre demantovao, a zatim potvrdio.

Treki je svoju odluku postavio na nekoliko opozicionih vebsajtova. U pisanoj izjavi agenciji Rojters on je naveo da je odlučio da ne nastavi rad, niti da prihvati bilo koju dužnost. Treki, koji se sada nalazi u Kairu, pozvao je na nacionalni dogovor i dijalog.
"Molim Boga da mi pomogne da učestvujem u spasavanju svoje plemenite nacije", istakao je Treki.
Trekijevu pisanu izjavu dostavio je britanskoj agenciji njegov rođak Sufian Treki, libijski diplomata pri Arapskoj ligi u Kairu. Libijska vlada je 4. marta zatražila da Treki bude imenovan za novog ambasadora Libije pri UN i zameni dotadašnjeg libijskog izaslanika Mohameda Šalgama.


18:03 Afrički sud za ljudska prava Libiji naredio prekid vatre
Afrički sud za ljudska prava i prava naroda naredio je Libiji da odmah prekine sve akcije koje kao posledicu imaju gubitak ljudskih života i u roku od dve nedelje
podnese izveštaj tom sudu čije je sedište u Tanzaniji.

Sud, koji je u nadležnosti Afričke unije, odluku je doneo 25. marta, ali je objavljena u sredu.
Organizacije za zaštitu ljudskih prava ocenile su to kao pozitivan korak u zaštiti civila.
Afrička komisija za ljudska prava i prava naroda pokrenula je proceduru protiv Libije zbog, kako je ocenjeno, "ozbiljnog i masovnog kršenja ljudskih prava" garantovanih Afričkom poveljom ljudskih prava i prava naroda.

17:02 Gadafi: Zapad započeo nešto što ne može da kontroliše
127851_3515110102_hs.jpg

Libijski lider Moamer Gadafi upozorio je danas da je zapad u Libiji počeo nešto što ne može da kontroliše. "Počeli su nešto opasno, nešto što ne mogu da kontrolišu. To će biti van njihove kontrole bez obzira na metode uništenja koje imaju na raspolaganju", rekao je Gadafi. Zapadna koalicija, koju predvode Velika Britanija, Francuska i SAD, pokrenula je 19. marta kampanju protiv Libije kako bi sprovela rezolucije Saveta bezbednosti UN o zoni zabrane letova i zaštiti civila. Gadafi nije pominjao konkretna imena, ali se obratio "liderima koji su odlučili da pokrenu drugi krstaški rat između hrišćana i muslimana širom Sredozemlja". On je optužio te lidere da su uzrokovali smrt i uništenje i rekao: "Oni su ti koje je zahvatilo ludilo. Oni žele da nametnu svoju snagu i uništili su zajedničke interese libijskog naroda i sopstvenih naroda. Oni žele da nas povuku nazad u srednji vek". Gadafi je istakao da ti lideri moraju odmah da podnesu ostavke, dok njihovi narodi treba da izaberu druge vođe "koji će poštovati odnose među narodima".

16:48 Gejts: Vojni udari neće oterati Gadafija
95694_robert-gejts2-afp_hs.jpg

Američki ministar odbrane Robert Gejts ocenio je danas da će ekonomski i politički pritisak, a ne vojni udari, na kraju oterati libijskog lidera Moamaera Gadafija sa vlasti. "Ova operacija NATO ipak može da degradira Gadafijeve vojne kapacitete do nivoa kada će on, i oni oko njega, biti naterani na vrlo različite izbore i ponašanja u budućnosti" , izjavio je Gejts pred odborom za oružane snage u Predstavničkom domu Kongresa. On je istakao da uklanjanje Gadafijevog režima, koliko god može da bude pozdravljeno, nije deo vojne misije. "Po mom mišljenju, do uklanjanja pukovnika Gadafija će verovatno doći vremenom, političkim i ekonomskim merama, i to će uraditi njenov narod", istakao je Gejts. On je, takođe, rekao da je NATO preuzeo vojnu operaciju protiv Libije, koja se sada zove Sjedinjeni zaštitnik , i da će uloga SAD u njoj biti na polju elektronskog ratovanja, snabdevanja gorivom u vazduhu, misija spasavanja, obaveštajne aktivnosti, kao i izviđanje. U skladu s tim, dodao je, narednih dana će biti značajno snižen američki vojni angažman na drugim poljima. Američki ministar odbrane je ponovio da je ta operacija ograničena i da u Libiju neće biti poslate američke kopnene trupe.

16:23 Bušar: NATO će istražiti izveštaje o pogibiji civila
Novi komadant međunarodne operacije u Libiji Šarl Bušar izjavio je danas da će istražiti izveštaje o pogibiji 40 civila posle vazdušnih udara Alijanse na Tripoli. General Bušar, koji je sada ispred NATO-A na čelu operacije, naznačio je da se navodni incident dogodio pre nego što je NATO preuzeo komandu u četvrtak. "Svestan sam izveštaja. Uzimam takve vesti vrlo ozbiljno, ali naša misija je počela danas", rekao je on i istakao da Alijansa ima striktna pravila i da je vrlo
pažljiva pri izboru ciljeva.


15:33 "Libijska vlada ne zavisi od pojedinaca"
130275_3733920102_hs.jpg


Portaparol libijske vlade izjavio je danas da zemlja ne zavise od pojedinaca, u reakciji na ostavku libijskog ministra spoljnih poslova Muse Kuse, ali nije izričito potrvrdio odlazak ovog visokog zvaničnika. "Ovo je borba celog naroda, ona ne zavisi od pojedinaca niti od zvaničnika kog god ranga oni bili", rekao je portparol Musa Ibrahim u odgovoru na pitanje o prebegu libijskog šefa diplomatije Muse Kuse. Na pitanje da li može da potvrdi da je Kusa otišao, Musa Ibrahim je rekao: "Ja ne potvrđujem ništa", ali je najavio da će kasnije tokom dana biti održana konferencija za štampu na tu temu.

14:24 Ambasada Rusije u Tripoliju ponovo u funkciji

Ambasada Rusije u Tripoliju nastaviće da radi, izjavio je danas predstavnik ruskog Ministarstva inostranih poslova Aleksandar Lukaševič. "Naša ambasada u Tripoliju nastavlja da funkcioniše i veoma pažljivo prati situaciju", rekao je Lukaševič, izrazivši nadu da će diplomate koje su ostale u Libiji biti bezbedne, prenela je agencija RIA Novosti. Ruska agencija navodi da je avion sa 110 evakuisanih građana Rusije, Zajednice Nezavisnih Država i Bugarske sleteo iz Tunisa u Moskvu. Ruski MIP saopštio je juče da je ambasada Rusije evakuisala iz Tripolija 48 ruskih državljana i još 59 građana Belorusije, Tadžikistana, Uzbekistana, Ukrajine i Bugarske, koji su dovezeni do aerodroma na ostrvu Džerba u Tunisu. Saopšteno je da su koordinacijom po diplomatskim kanalima sa zemljama koje sprovode vojnu operaciju u Libiji bile preduzete neophodne mere za nesmetan i bezbedan prolazak kolone sa evakuisanima preko libijske teritorije.

13:00 Hejg: Libijskom šefu diplomatije nije nuđen imunitet
39226_vilijam-hejg201-reuter-richard-clement_hs.jpg


Libijskom šefu diplomatije Musi Kusi nakon dolaska u London nije ponuđen imunitet, izjavio je danas britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg nakon informacija da je libijski zvaničnik prebegao, što zvanični Tripoli demantuje. "Musi Kusi nije ponuđen imunitet od britanskog ili međunarodnog pravosuđa. On u ovom trenutku dobrovoljno razgovara sa britanskim zvaničnicima", kazao je Hejg. Kako je saopštio Forin ofis, Kusa (59), nekadašnji šef libijske obaveštajne službe i bivši ambasador u Londonu, doputovao je "svojevoljno" juče na aerodrom Fernborou jugozapadno od Londona. "Rekao nam je da je dao ostavku na svoju funkciju. Razgovaramo sa njim i kasnije ćemo dati nove detalje", navodi se u saopštenju. "Ohrabrujemo one koji okružuju Gadafija da ga napuste i da prihvate bolju budućnost za Libiju - političku tranziciju i stvarne reforme kako to želi narod Libije", kaže se u istom saopštenju.


12: 49 Tokom bombardovanja Tripolija poginulo 40 civila
130269_3729820102_hs.jpg


U Tripoliju je poginulo najmanje 40 civila u vazdušnim napadima koalicionih snaga, izjavio je apostolski vikar Tripolija Đovani Martineli. "Vazdušni napadi, koji se smatraju humanitarnim, napravili su više desetina civilnih žrtava u nekoliko kvartova u Tripoliju", rekao je Martineli katoličkoj novinskoj agenciji Fides. "Posebno je bilo žrtava u kvartu Buslim, kada je u bombardovanju srušena stambena zgrada u kojoj je poginulo 40 civila", istakao je Martineli. "Istina je da su bombardovanja ciljana i da pogađaju vojne ciljeve koji se nalaze usred civilnih kvartova, ali je istina i da strada stanovništvo", naglasio je Martineli. "Juče je pogođeno nekoliko bolnica, od kojih se jedna nalazi u Misdi", rekao je agenciji Fides apostolski vikar u Tripoliju Martineli. "Situacija u Tripoliju je svakog dana sve teža, a na vojnom planu izgleda da je došlo do ćorsokaka, jer ni pobunjenici nemaju dovoljno snage da napreduju", kazao je Martineli. "Zato mislim da je diplomatsko rešenje glavni put za okončanje prolivanja krvi koje bi istovremeno (Moamer) Gadafiju dalo mogućnost za dostojanstveni odlazak", istakao je Martineli.


12:42 Kina poziva na hitan prekid borbi u Libiji
129941_3699890102_hs.jpg


Kina je danas ponovo pozvala na hitan prekid borbi u Libiji i rešavanje libijske krize miroljubivim sredstvima. Predstavnica kineskog ministarstva inostranih poslova Điang Ju je rekla da "imajući u vidu sadašnju situaciju, Kina veruje da je neophodno da se obustave oružane borbe i libijska kriza što pre reši miroljubivim sredstvima". Ona je naglasila da Kina podržava da Ujedinjene nacije, Afrička unija i Arapska liga, kao i druge međunarodne i regionalne organizacije, odigraju aktivnu ulogu u političkom rešavanju libijske krize. "Mi verujemo da o poslovima i budućnoasti Libije treba da odluče sami Libijci", rekla je Điang. Kina je već ranije pozivala na hitan prekid borbi u Libiji i pronalaženje rešenja kroz dijalog, upozorivši da borbe mogu ugroziti regionalnu stabilnost.

130265_3729660102_ig.jpg

130275_3733920102_ig.jpg
130268_3729810102_ig.jpg
130266_3729700102_ig.jpg
130272_3730120102_ig.jpg
130271_3730090102_ig.jpg

11:48 UN: Međunarodna zajednica složna po pitanju Libije
Međunarodna zajednica je složna po pitanju Libije, izjavio je danas generalni sekretar UN Ban Ki Mun. "Mi smo složni. Pre dva dana imali smo veoma uspešan sastanak u Londonu i međunarodna zajednica je složna po pitanju Libije", rekao je Ban Ki Mun agenciji Frans pres, prilikom svoje posete Najrobiju. On je takođe rekao da najpre libijski lider Moamer Gadafi treba da obustavi vojne akcije a da će potom međunarodna zajednica pružiti Libijcima humanitarnu pomoć.


11:33 Fratini: Prebezi najbližih saradnika zbaciće Gadafija
35791_fratini2-afp_hs.jpg


Prebezi najbližih saradnika libijskog lidera Moamera Gadafija će pre dovesti do njegovog odlaska sa vlasti nego vojna akcija zapada, izjavio je danas italijanski ministar spoljnih poslova Franko Fratini. On je govorio posle objavljivanja vesti da je libijski ministar inostranih poslova Musa Kusa, jedan od najbližih Gadafijevih savetnika, prebegao i otišao u Veliku Britaniju. "Ne možemo kroz ratne akcije naterati Gadafija da ode, već uz jak međunarodni pritisak koji bi ohrabrio prebege njegovih najbližih saradnika", rekao je italijanaski šef diplomatije televiziji Kanal 5. "Ti ljudi već shvataju ili će shvatiti veoma brzo da je režim međunarodno izolovan i da Gadafi ne može učestvovati u nacionalnom pomirenju", kazao je Fratini. On je napomenuo da je u bliskom kontaktu sa libijskim pobunjenicima i da će se u ponedeljak sresti u Rimu sa Ali Esavijem, pobunjeničkim zvaničnikom zaduženim za spoljnu politiku, prenosi Rojters. Fratini je ponovio stav Italije da Gadafi treba da ode u izgnanstvo i pozvao Afričku uniju da pronađe zemlju koja bi mu pružila azil.

11:03 NATO preuzeo komandu nad operacijama u Libiji
127603_tornado-foto-reuter-ho_hs.jpg

Generalni sekretar NATO Anders Fog Rasmunsen izjavio je da je Alijansa danas preuzela od SAD komandu nad svim vazdušnim operacijama nad Libijom, koje sprovode međunarodne snage. Fog Rasmunsen je precizirao da je NATO komandu nad operacijom nazvanom "Ujedinjeni zaštitnik" preuzeo jutros u 8 sati po srednjoevropskom vremenu. Cilj ove operacije NATO je sprovođenje zone zabranjenog leta, embarga na uvoz oružja i zaštita civila od napada Gadafijevih snaga. On je rekao da će fokus NATO snaga biti, u skladu sa mandatom dobijenim od Saveta bezbednosti UN, "zaštita civila i od pretnji napada".

10:25 Nafta poskupela zbog razvoja situacije u Libiji
Sirova nafta je danas na berzi u Njujorku poskupela na blizu 105 dolara za barel, nakon što su snage lojalne libijskom lideru Moameru Gadafiju preuzele kontrolu nad ključnom lukom za izvoz nafte, što je umanjilo nade da bi moglo da dodje do skore pobede pobunjenika i ponovog pokretanja izvoza "tečnog zlata" iz te zemlje. Cena američke "lake" nafte za terminsku isporuku u maju je na Njujorškoj robnoj berzi porasla za 37 centi na 104,64 dolara za barel, dok je istovremeno evropska "brent" nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu poskupela za 35 centi na 115,30 dolara za barel, prenela je agencija AP. "Budući da se i dalje čini da će sukobi u Libiji potrajati neko duže vreme, mogućnost da dođe do značajnijeg povećanja poremećenog izvoza nafte se sve više odgađa", navodi se u izveštaju konsultantske firme "Riterbuš end asosijets".


09:38 Pobunjenici se povlače iz uporišta
129996_3722660102_hs.jpg

U Libiji je došlo do dramatičnog obrta za pobunjenike, koji su tokom proteklog vikenda zauzeli niz gradova duž obale i izgledalo je da napreduju uz pomoć vazdušnih napada zapadne koalicije, a sada se povlače iz dosadašnjih uporišta duž istočne libijske obale. Pobunjenici su na istoku izgubili ključnu naftnu luku Ras Lanuf, obližnji grad Bin Džavad, gradove Ukajla i Brega, povlačeći se pred ofanzivom snaga lojalnih Moameru el Gadafiju, dok se Misrata na zapadu zemlje još drži, uprkos napadima. Danas su eksplozije potresele istočno predgrađe Tripolija, gde su avioni koalicije gađale vojne ciljeve u toj oblasti, izjavio je AFP-u neimenovani očevidac. Kratko nakon što su avioni nadletali jugoistočno predgrađe Salahadin, mogle su se čuti eksplozije, rekao je očevidac u telefonskoj izjavi. Prema nekim izveštajima, pobunjenici su počeli da se povlače nazad u Adždabiju, a očevici kažu da su civili počeli da beže u glavno pobunjeničko uporište Bengazi. General major Sulejman Mahmud, drugi po rangu komandant pobunjenika, kaže da je njegovim snagama potrebno vreme, strpljenje i pomoć da se organizuju. "Naš problem je u tome što nam je potrebna pomoć - komunikacija, radio veze, oružje", rekao je on, dodajući da pobunjenici imaju strategiju, ali da borci ne slušaju uvek naređenja.


09:32 Agenti CIA raspoređeni u Libiji
129988_3722110102_hs.jpg

Prema pisanju američkog "Njujork tajmsa", pripadnici CIA su od pre nekoliko nedelja prisutni u Libiji i raspoređeni su u malim grupama, a njihov cilj je da uspostave veze sa Gadafijevim protivnicima i odrede mete vojnih operacija. Televizija ABC javila je sinoć da je Obama potpisao memorandum kojim je dozvolio tajne akcije u Libiji kako bi se pomoglo pobunjenicima, ali da to još uvek ne uključuje i njihovo naoružavanje. Bela kuća nije reagovala na ove informacije američkih medija, ali je ponovila da još nije odlučeno da li će SAD libijskim pobunjenicima pružiti pomoć u naoružanju. "Ponavljam ono što je predsednik rekao u utorak: nikakva odluka nije doneta kada je reč o naoružavanju libijske opozicije ili bilo koje druge grupe u toj zemlji. Mi ne isključujemo tu mogućnost, ali još o tome nismo doneli definitivnu odliku", naglasio je u portparol Bele kuće Džej Karni.

09:12 Gadafijev šef diplomatije pobegao u London
Libijskog vođu Moamera el Gadafija napustio je Musa Kusa, šef diplomatije, koji je sinoć pobegao u London. Nakon kratkog boravka u Tunisu, Kusa je doputovao u London gde je izjavio da podnosi ostavku. Njegovu ostavku pozdravili su britanski i američki zvaničnici.
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Paljba iz vatrenog oružja u Tripoliju, EU pokreće vojnu operaciju Video

Iz minuta u minut


Paljba iz vatrenog oružja u Tripoliju, EU pokreće vojnu operaciju Video

Blic, Agencije | 01. 04. 2011. - 09:47h
cat_icn_more.png
18:06h |


VAŠINGTON/TRIPOLI - Blizu utvrđenog štaba Moamera Gadafija u centru Tripolija danas se čula paljba iz vatrenog oružja, a očevici tvrde da su na krovovima bili razmešteni snajperisti i da je na ulicama bilo krvi. Muhamed Ismail, viši saradnik jednog od sinova Moamera Gadafija Saifa al Islama, proveo je poslednih nekoliko dana u Londonu radi poverljivih razgovora sa britanskom vladom. Pentagon je u međuvremenu najavio da će SAD do subote povući svoje ratne avione iz vazdušnih operacija, kojim sada rukovodi NATO.


130265_3729660102_f.jpg


17:58 Savet EU pokreće vojnu operaciju EUFOR Libija

Savet Evropske unije usvojio je danas odluku o otpočinjanju evropske vojne operacije u cilju podrške naporima za humanitarnu pomoć zbog situacije u Libiji.
Operacija je nazvana "EUFOR Libija" i podrazumeva vojne operacije EU u slučaju da to zatraži Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova. Vojne akcije bile bi sprovođene u okviru zajedničke bezbednosne i odbrambene politike u cilju podrške humanitarnoj pomoći u regionu. Ukoliko to bude zatraženo, EUFOR Libija bi bio angažovan na obezbeđivanju kretanja i evakuacije raseljenih i podršci humanitarnim agencijama u njihovim aktivnostima.
Operacija je striktno u okviru mandata pruženog rezolucijama SB UN u vezi sa Libijom u zaštiti i humanitarnoj pomoći civilnom stanovništvu. Za komandanta operativnih snaga postavljen je admiral Klaudio Gaudiosi, a štab snaga nalazi se u Rimu. Prema današnjoj doluci, operacija EUFOR Libija trajaće najduže četiri meseca, osim ako Savet EU ne odluči drugačije, a predviđen je budžet od 7,9 miliona evra.

17:20 Paljba iz vatrenog oružja u centru Tripolija

Blizu utvrđenog štaba Moamera Gadafija u centru Tripolija danas se čula paljba iz vatrenog oružja, a očevici tvrde da su na krovovima bili razmešteni snajperisti i da je na ulicama bilo krvi. Nije jasno ko je dvadesetak minuta pucao iz automatskih pušaka.
"Na ulicama su bile lokve krvi. Više se ništa ne vidi pošto su ulice očišćene", rekao je jedan stanovnik Tripolija.
Novinari nisu mogli da provere navode očevidaca, pošto im je danas bilo zabranjeno da napuštaju hotel u kojem su smešteni.

14:34 Sedam civila poginulo u vazdušnim udarima koalicionih snaga

Sedam civila je poginulo, a 25 je povređeno u udaru iz vazduha koalicionih snaga na konvoj vozila progadafijevih snaga u delu Libije koji je pod kontrolom pobunjenika, rekao je lekar Sulejman Refardi britanskom BBC-u. Prema njegovim rečima, napad se dogodio u selu Zavija el Argobe, oko 15 kilometara od grada Brege. U napadu je pogođen kamion koji je prevozio municiju, ali su od eksplozije uništene dve obližnje kuće. Doktor Refardi rekao je da su svi poginuli imali između 12 i 20 godina. NATO je saopštio da su u toku provere izveštaja. Vest o civilnim žrtvama objavljena je nakon što je lider opozicije Mustafa Abdul Džalil rekao da će se pobunjenici saglasiti sa prekidom vatre ukoliko se Gadafijevi vojnici povuku iz gradova.


12:08 Specijalni izaslanik UN u Bengaziju

Specijalni predstavnik UN za Libiju Abdelilah al Hatib doputovao je danas u Bengazi radi sastanka sa zvaničnicima iz pobunjeničkog privremenog saveta. "Hatib je stigao u Bengazi kako bi se sastao sa prelaznim nacionalnim savetom i upozna se sa situacijom i potrebama naroda. Nadamo se da će to imati nekog efekta na istoku Libije", rekao je zvaničnik iz komiteta za inostrana pitanja pri pobunjeničkom savetu Saleh Hedin. Prema njegovim riječima, Hatib će u Bengaziju ostati oko četiri časa, a poseta je usledila nakon sastanka u Londonu. Hedin je dodao da je ovo Hatibova druga poseta regionu pod kontrolom pobunjenika u proteklih deset dana i da je prethodno boravio u Tobruku pre deset dana. Katar je postao prva arapska zemlja koja je početkom sedmice priznala libijske pobunjenike. Francuska je takođe priznala pobunjenički savet kao predstavnika Libije.


11:37 Nemačka: Kriza u Libiji ne može se rešiti vojnim sredstvima

28717_gvido-vestervele-afp_hs.jpg


Kriza u Libiji se ne može rešiti vojnim sredstavima izjavio je danas u Pekingu nemački ministar spoljnih poslova Gvido Vestervele i pozvao na pronalaženje političkog rešenja za naftom bogatu africku zemlju. Posle sastanka s kineskim kolegom Jangom Điečiem, Vestervele je novinarima rekao da se "situacija u Libiji ne može rešiti vojnim sredstvima". "Tamo postoji samo političko rešenje i mi moramo da pokrenemo politički proces. To bi počelo prekidom vatre koji Gadafi mora da poštuje kako bi omogućio da počne politički proces", rekao je nemački ministar, preneo je AP. Nemačka nije podržala SAD, Francusku i Britaniju, već se priključila Kini, Rusiji, Indiji i Brazilu koji su se uzdržali od glasanja za rezoluciju Saveta bezbednosti kojom se odobrava upotreba sile radi uvođenja zone zabrane leta nad Libijom. Vestervele je rekao na jednom sastanku EU prošlog meseca da kritike koje Arapska liga upućuje zbog bombardovanja, potvrđuju nemačku nespremnost da podrže akciju međunarodnih snaga. Đieči je rekao da je Kina "zabrinuta zbog stalnih izveštaja o poginulim i ranjenim civilima i nastavljanju borbi" i ponovio da kriza "mora biti rešavana odgovarajućim diplomatskim i političkim sredstvima".

11:18 Više stotina hiljada izbeglica iz Libije

Rat u Libiji i nemiri u više afričkih zemalja doveli su do povećanog izbegličkog talasa, koji je zahvatio i neke evropske zemlje, pre svih, Italiju. Na italijanska ostrva od početka godine stiglo je oko 20.000 ljudi izbeglih iz Tunisa i Libije, ali i Eritreje i Somalije. Predsednik italijanske vlade Silvio Berluskoni je pre dva dana na ostrvu Lampeduza nadgledao početak njihove evakuacije u druga područja te zemje i najavio skoru posetu Tunisu, čiji je jedini cilj da zaustavi priliv imigranata. Više od 335.600 ljudi pobeglo je iz Libije od početka krize, uglavnom u Tunis i Egipat, a oko 80.000 ljudi je interno raseljeno, saopštila je u Ženevi Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih aktivnosti OCHA. Ta i druge humanitarne agencije su navele da je Libijcima sve manje dostupna medicinska nega i lekovi koji spasavaju život, dok cene hrane vrtoglavo rastu kako se sukobi u toj zemlji produbljuju.

10:55 Više od 400 ljudi nestalo na istoku Libije

130270_3729930102_hs.jpg


Više od 400 ljudi je nestalo u istočnoj Libiji od početka pobune protiv Moamera Gadafija pre šest nedelja i za mnoge se strahuje da su poginuli ili su ih vladine snage uhapsile, saopštili su predstavnici humanitarnih organizacija. Rođaci su na zidove ulaza u bolnicu u Bengaziju okačili slike nestalih mladića sa brojevima telefona na koje treba slati informacije. Na zidovima je više od 120 fotografija, od kojih su najmanje četvoro mlađi ljudi u uniformama. Humanitarni radnici su rekli da su među njima četiri libijska doktora i tri novinara. Međutim, većina su nezaposleni mladi ljudi koji su prišli pobunjeničkoj vojsci kao borci ili su bili simpatizeri. Za neke je javljeno da su ih zarobile Gadafijeve snage. U libijskom Crvenom polumesecu u Bengaziju, kordinator za pronalaženje nestalih Omar Budabus i njegov tim od 10 dobrovoljaca kompletiraju spiskove, razgovaraju s rođacima i obilaze bolnice u gradu i u Adždabiji, mestu na jugu koje je nekoliko puta prelazilo iz ruku pobunjenika u ruke vladinih snaga. Omar je rekao da u centar ljudi dolaze svakog dana sa novim vestima. On je napravio spisak 353 nestala stanovnika Bengazija, 17 iz Adždabije, 21 iz Al-Bajda, grada na severoistoku, i 22 iz sela Tikra. "Većina su civili. Neki su otišli s pobunjenicima na front i o njima više nije bilo vesti. Neki su zarobljeni", kazao je Omar Rojtersu.

10:15 UN: Dramatična humanitarna situacija u Libiji

Visoki komesar UN za izbeglice Antonio Gutereš izjavio je danas da je zabrinut zbog "dramatične humanitarne situacije" u Libiji i zatražio da se bez odlaganja dozvoli dopremanje humanitarne pomoći. Gutereš je, tokom posete Kairu, rekao da je oko 400.000 ljudi zbog sukoba napustilo Libiju i utočište našlo u susednom Egiptu i Tunisu. "Istovremeno, u zemlji ima mnogo interno raseljenih ljudi, a mnogi su i zarobljeni u oblastima gde su sukobi i oni se nalaze u očajnoj situaciji", kazao je Gutereš.


10:03 NATO upozorio pobunjenike da ne napadaju civile

NATO je ozbiljno upozorio libijske pobunjenike da u borbama protiv snaga režima Moamera Gadafija ne napadaju civile, piše današnji "Njujorrk tajms", pozivajući se na visoke zvaničnike američke vlade i vojske. "Prenosimo im poruku da ćemo biti prinuđeni da branimo civile, bilo da su pro-gadafijevski ili pro-opoziciono opredeljeni", izjavio je jedan neimenovani zvaničnik administracije u Vašingtonu. "Sarađujemo s pobunjenicima iza scene da se ne bismo suočili sa situacijom da treba da donesemo odluku da udarimo po njima da bismo odbranili civile", dodao je isti zvaničnik. To upozorenje dolazi u vreme kada građanski rat u Libiji postaje sve haotičniji, a linije fronta manje jasne, piše list i konstatuje da to sve pokreće fundamentalno pitanje sa kojim se vojska sada bori: Ko je civil u Libiji? U prvim danima kampanje, civilno stanovništvo kome je bila potrebna zaštita bilo je sabijeno u gradovima poput Bengazija, a pobunjenici su se lako mogli razlikovati od vladinih trupa. Sada to više nije slučaj. jer naoružani pobunjenici, od kojih su neki dobro organizovane milicije, a drugi samo mladi ljudi koji su pokupili puške, nastoje da preuzmu kontrolu nad drugim naseljenim centrima u Libiji. Pored toga, novi obaveštajni podaci govore da je libijska vlada započela da naoružava civile u gradu Sirtu, naseljenom uglavnom Gadafijeviim lojalistima. Nova sve maglovitija situacija u kojoj se borci obe strane mešaju sa civilima, pokrenula je članice NATO da izdaju novo pravilo angažmana u kome se navodi kada koalicione snage mogu da napadnu jednice na terenu u ime zaštite civila. Portparol NATO Oana Lunđesku ističe da zapadna vojna alijansa preduzima akcije, jer Gadafijeve snage napadaju civile, uključujući zasipanje gradova artiljerijskom vatrom, ali da će, ako pobunjenici budu radili to isto, NATO krenuti da ih zaustavi, jer se rezolucija Saveta bezbednosti UN primenjuje na obe strane. "Tu logiku nije tako lako slediti. Gadafi nastoji da iskoristi tu izmešanost boračkog i neboračkog stanovništva da bi odvratio NATO od napada", rekao je jedan zvaničnik američke administracije.


09:59 Mulen: Loše vreme ometa intervenciju

127603_tornado-foto-reuter-ho_hs.jpg


Načelnik združenog generalštaba oružanih snaga SAD admiral Majkl Malen izjavio je da loši vremenski uslovi ove nedelje ometaju operacije zapadne koalicije u Libiji, što omogućava napredovanje snaga libijskog lidera Moamera Gadafija. "Najveći problem u poslednja tri-četiri dana bili su vremenski uslovi... To je više nego bilo šta drugo smanjilo (našu) efikasnost i omogućilo snagama režima da se vrate ka istoku", rekao je sinoć admiral Malen senatorima, preneo je AFP. On je, takođe, rekao da su Gadafijeve snage konsolidovale položaje južno od grada Adždabija i da se očekuje da će ponovo izvesti ofanzivu na uporište pobunjenika u Bengaziju. Koalicione snage započele su napade na položaje Gadafijevih snaga 19. marta, kako bi uspostavile zonu zabrane letova u cilju zaštite civilnog stanovništva. Zapadni mediji su danas izvestili da je u Libiji došlo do dramatičnog obrta za pobunjenike, koji su tokom proteklog vikenda zauzeli niz gradova duž obale i izgledalo je da napreduju uz pomoć vazdušnih napada zapadne koalicije, a sada se povlače iz dosadašnjih uporišta duž istočne obale.

09:53 Izaslanik Libije u UN podnosi ostavku

Izaslanik Libije u Ujedinjenim nacijama Ali Abdel Salam al Treki saopštio je danas da podnosi ostavku na tu dužnost. Ostavku je u sredu podneo i libijski ministar spoljnih poslova Musa Kusa, čim je doputovao u Veliku Britaniju. On je u saopštenju objavljenom na više opozicionih sajtova naveo da je odlučio da podnese ostavku. Al Treki, koji je ranije bio ministar spoljnih poslova, imenovan je za izaslanika Libije u UN pošto je fenruara, na početku pobune u toj zemlji, veći broj diplomata podneo ostavke. Ostavke visokih libijskih zvaničnika, po oceni agencije Asošiejted pres, znak su da režim libijskog vođe Moamera Gadafija "puca na najvišem nivou" i podsticaj su pobunjenicima posle niza njihovih vojnih poraza.


09:46 Gejts: Arapske zemlje treba da obučavaju pobunjenike

130275_3733920102_hs.jpg



Američki sekretar za odbranu Robert Gejts i šef američkog generalštaba Majk Mulen rekli su pred vojnim komitetima Predstavničkog doma i Senata da će vojno učešće SAD u Libiji biti završeno u subotu. Njih dvojica su se takođe usprotivila ideji da SAD budu te koje će naoružavati i obučavati libijske pobunjenike u borbi protiv snaga libijskog vođe Moamera el Gadafija. Prema njihovim rečima, to bi trebalo da bude posao arpaskih i drugih zemalja. U nekoliko ranijih izjava zvaničnika Bele kuće nije otpisivana mogućnost da SAD naoružaju pobunjenike koji su ove nedelje bili naterani u povlačenje pod udarom bolje naoružanih i bolje obučenih vojnika Gadafijevih kopnenih trupa. "S moje tačke gledišta, ako će biti takve vrste podrške libijskoj opoziciji, za nju postoje obilje drugih izvora, koji nisu SAD", rekao je Gejts. Šef pres službe Bele kuće Džej Karni rekao je da ne vidi protivrečnost između Gejtsove izjave i izjave predsednika SAD Baraka Obame da on "niti podržava niti isključuje" mogućnost obuke i naoružavanja pobunjenika u Libiji. Do sada se nijedan od najbližih Obaminih saradnika nije javno zauzeo za značajnije širenje uloge SAD u pomaganju libijskoj opoziciji. Gejts i Mulen od samog početka su bili skeptici u pogledu američkog vojnog angažovanja u Libiji, a Gejts je danas ukazao da ga i dalje brine mogućnost da SAD budu uvučene u skupu akciju, kojoj nema jasnog kraja. Američki sekretar za odbranu je takođe rekao da nikog ne treba da iznenađuje to što se SAD povlače iz akcija na libijskom nebu, ali je trenutak povlačenja ipak ocenio "nesrećnim" s obzirom na skorašnje uspehe Gadafijeve vojska na terenu. Gejts je ukazao da su vazdušni napadi na Gadafijeve snage centralno oruđe u ukupnoj strategiji, i da bi ti napadi vremenom trebalo da degradiraju vatrenu moć libijske armije kako ona ne bi bila u stanju da uguši neki novi ustanak tamošnje opozicije protiv Gadafija. Iako su za subotu najavili povlačenje američkih snaga, Gejts i Mulen su ukazali da će one ostati u pripravnosti. Ako se pobunjeničke snage budu našle u "dovoljno teškoj" situaciji, vrhovni komandant NATO snaga može zatražiti pomoć američke avijacije. U akcijama u Libiji SAD su koristile borbene avione tipa AC-130, A-10 tanderbolt, AV-8B harijer, F-15, kao i bombardere B-2 i B-1 koji su leteli do Libije direktno iz baza u SAD. Nije jasno da li će SAD nastaviti s napadima krstarećih raketa "tomahavk", ali će NATO saveznicima pružati pomoć kao što je punjenje aviona gorivom.

09:36 Saradnik Gadafijevog sina tajno pregovara sa Britancima
Libija je u London poslala Muhameda Ismaila, višeg saradnika jednog od sinova Moamera Gadafija Saifa al Islama, radi razgovora sa britanskim zvaničnicima. Britanski dnevnik "Gardijan" piše, pozivajući se na neimenovane izvore iz britanske vlade, da je Ismail u proteklih nekoliko dana posetio London i to je jedan od brojnih kontakata između Libije i Zapada u proteklih dve sedmice. Portparol Forin ofisa nije potvrdio, ali ni negirao novinski izvještaj. "Ne želimo da komentarišemo naše kontakte sa libijskim zvaničnicima. Svakom kontaktu, koji smo imali, jasno smo iznijeli stav da Gadafi mora da ode sa vlasti", rekao je portparol. Juče je šef libijske diplomatije Musa Kusa, koji je jedan od najbližih Gadafijevih saradnika, prebegao u London. Katarska televizijska stanica "Al džazira" javila je da je "određeni broj višerangiranih ličnosti" iz Gadafijevog okruženja otišao iz Libije u Tunis.
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Svi libijski zvaničnici koji su napustili Gadafija

Prema listi agencije AP


Svi libijski zvaničnici koji su napustili Gadafija

Beta | 01. 04. 2011. - 12:35h |


VAŠINGTON - Američka novinska agencija Asošijeted pres objavila je danas listu zvaničnika vlade libijskog vođe Moamera Gadafija koji su od sredine februara prebegli pobunjenicima ili su se distancirali od vlade.


130594_moussa-koussa-foto-reuters_hs.jpg



Musa Kusa - doskorašnji ministar spoljnih poslova Libije, Gadafijev čovek od poverenja, i direktni učesnik u svemu što se tiče najužeg kruga Gadafijevog režima. Pre no što je postao šef diplomatije, više od jedne decenije bio je glavni čovek libijske obaveštajne službe. Nakon što je iz medicinskih razloga otišao u Tunis, Musa Kusa je 30. marta odleteo za London. Libijska opozicija, međutim, tvrdi da je on bio umešan u bombaški napad na putnički avion koji se 1988. srušio u škotskom gradiću Lokerbi.
468x60.swf
site=yublicrs&targetsite=yublicrs&AdSize=468x60&PagePos=1&subcat=svet


Abdel Fatah Junis - doskorašnji ministar unutrašnjih poslova i komandant moćne specijalne jedinice "Munjevita brigada" koji je prebegao pobunjenicima 17. februara. To se dogodilo kada je Junis, rodom sa sada pobunjenog istoka Libije, poslat da uguši proteste u Bengaziju. Junis je, inače, bio među oficirima koji su se pridružili Gadafiju u puču na osnovu kojeg je on 1969. godine došao na vlast u Libiji. "Munjevita brigada" je jedna od retkih obučenih formacije koja se bori na strani pobunjenika. Međutim, dobar deo opozicije je sumnjičav u pogledu Junisa, zbog onog što je radio dok je bio šef Gadafijeve policije.

130595_mustafa-abdul-jalil-foto-ap_hs.jpg



Mustafa Abdul Džalil - doskorašnjui ministar pravde, koji je na tom položaju proveo tek nekoliko godina. Podneo ostavku 21. februara u znak protesta zbog "prekomerne upotrebe sile" protiv civila koji su tražili odlazak Gadafija sa vlasti. Sada je jedan od lidera pobunjeničkog Prelaznog saveta. Potiče sa istoka Libije, iz grade Bajda koji je pod kontrolom pobunjenika.

Mahmud Džibril - Ekspert za planiranje, obrazovan u SAD. Svojevremeno je bio šef libijskog Nacionalnog saveta za planiranje i Nacionalnog odbora za ekonomski razvoj. Navodno mu je u jednom trenutku ponuđeno da bude premijer. Dao je ostavku nakon izbijanja pobune, i sada je šef opozicionog Prelaznog saveta sa sedištem u Bengaziju.

130597_ali-abdussalam-treki-foto-reuters_hs.jpg



Ali Abdesalam Treki - nekadašnji ministar spoljnih poslova i predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Gadafi ga je imenovao da predstavlja Libiju u svetskoj organizaciji nakon što je tamo čitava libijska delegacija podnela ostavku. Umesto toga, Treki je 31. marta pobegao, i sada se nalazi u Kairu. Rodom je iz libijskog grada Misrata, koji je pod opsadom Gadafijevih trupa.

Ahmed Gadaf al Dam - Gadafijev rodjak i jedan od njegovih nekada najbližih saradnika. Gadaf al-Dam je 24. februara otišao u Egipat i distancirao se od libijskog režima zbog kršenja ljudskih prava. Bio je u užem krugu Gadafijeviih saradnika i služio kao spona sa Kairom.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Iz minuta u minut


Libijska vlada odbila uslov pobunjenika da se povuče iz gradove Video






Blic, Agencije | 01. 04. 2011. - 09:47h
cat_icn_more.png
23:50h


VAŠINGTON/TRIPOLI - Blizu utvrđenog štaba Moamera Gadafija u centru Tripolija danas se čula paljba iz vatrenog oružja, a očevici tvrde da su na krovovima bili razmešteni snajperisti i da je na ulicama bilo krvi. Muhamed Ismail, viši saradnik jednog od sinova Moamera Gadafija Saifa al Islama, proveo je poslednih nekoliko dana u Londonu radi poverljivih razgovora sa britanskom vladom. Pentagon je u međuvremenu najavio da će SAD do subote povući svoje ratne avione iz vazdušnih operacija, kojim sada rukovodi NATO.


130265_3729660102_f.jpg


23:49 Pentagon će prestati da ispaljuje "tomahavke" na Libiju
Pentagon će uskoro prestati da ispaljuje krstareće rakete dugog dometa "tomahavk" na Libiju, paralelno sa povlačenjem svojih borbenih aviona iz sastava koalicionih snaga koje sprovode vazdušne udare po toj severnoafričkoj zemlji, saopštili su danas zvaničnici iz američkog ministarstva odbrane.
Američki sekretar za odbranu Robert Gejts i načelnik združenog štaba oružanih snaga, admiral mornarice Majk Malen najavili su, tokom obraćanja Kongresu odluku o povlačenju američkih borbenih aviona iz misije koalicionih snaga pod komadom NATO do nedelje. Oni nisu, međutim, pominjali i povlačenje brodova i podmornica sa kojih se ispaljuju rakete "tomahavk" u stanje pripravnosti.
Drugi, neimenovani američki zvaničnici naveli su da Pentagon neće ispaljivati te moćne rakete dugog dometa na Libiju, osim "ako se situacija ne promeni".
Američka vojska će nastaviti da pruža svu vrstu podrške, uključujući i snabdevanje gorivom u vazduhu i vazdušni nadzor i izviđanje, dok će NATO avijacija obavljati borbenu ulogu, kao i patrolu u zoni zabranjenih letova, navodi američka agencija.


23:32 Libijska vlada odbacila primirje, nema povlačenja iz gradova
130718_libija-demonstracije4-ap_hs.jpg


Libijska vlada odbacila je uslove primirja koje su danas ponudili pobunjenici i istakla da se vladine snage neće povući iz libijskih gradova koje drže pod kontrolom, što je bio zahtev pobunjenika.
"Oni od nas traže da se povučemo iz naših gradova. Ako to nije ludost, onda ja ne znam šta je. Nećemo napuštati naše gradove", izjavio je portparol libijske vlade Musa Ibrahim, dodajući da pobunjenici nikada ne nude mir i da oni imaju nemoguće zahteve.
"Nećemo napustiti naše gradove. Mi smo vlada, a ne oni", rekao je Ibrahim, ukazujući da je libijska vlada uvek spremna da pregovara i da želi mir.
Portparol Bele kuće Džej Karnej nije hteo da spekuliše o ponudi pobunjenika za prekid vatre u Libiji.

23:06 Libijska vlada optužuje koaliciju za zločine nad civilima
Libijska vlada optužila je danas međunarodnu koaliciju da je, bombardujući civile na istoku zemlje, počinila zločine protiv čovečnosti. Portparol vlade Musa Ibrahim rekao je da su lideri zemalja članica koalicije koje učestvuju u vojnim operacijama u Libiji kriminalci, nemoralni i krivi za zločine protiv čovečnosti. On je ukazao da je juče u Buargubu, selu kod Brege, šest civila ubijeno u bombardovanju koalicije.
Ibrahim je međunarodnu koaliciju optužio i da za ciljeve uzima kontrolne punktove koje drže civili i policajci duž puta dugog 400 kilometara od Sirte do Adždabije.

20:05 Pobunjenici će poštovati prekid vatre ako se Gadafi povuče
130709_libija-demonstracije-afp_hs.jpg

Pobunjenici protiv Gadafijevog režima poštovaće prekid vatre ukoliko vlada povuče svoje snage iz gradova koje su zaposeli i dozvole mirne proteste, izjavio je šef opozicione vlade Mustafa Abdel Džalil.
"Tražimo trenutno povlačenje Gadafijevih snaga iz i oko gradova, kako bi libijski narod dobio slobodu izbora. Naši ljudi hoće da uklone opsadu gradova", rekao je predsednik Tranzicionog nacionalnog veća.
Džalil, bivši Gadafijev ministar pravde, rekao je da pobunjenici ne odustaju od zahteva da Gadafi i njegova porodica siđu sa vlasti.

21:41 Stavridis: Operacija u Libiji međunarodnog karaktera
Zapovednik združenih evropskih i američkih snaga u okviru NATO-a admiral Džejms Stavridis izjavio je danas da operacija u Libiji ima, za razliku od nekih ranijih, pravi međunarodni karakter. Stavridis je rekao da je od 40 generala i admirala koji učestvuju u operaciji samo šest iz SAD. On je podsetio da je to prvi put u istoriji NATO-a da taj vojni savez bude istovremeno angažovan na dva fronta - u Avganistanu sa 130.000 vojnika i u Libiji sa preko 200 letelica i više desetina patrolnih brodova. Stavridis je ocenio i da operacija u Libiji pokazuje koliko je, i dve decenije nakon završetka hladnog rata, Alijansa sposobna za akciju.

20:36 U poslednja tri dana u Libiji poginulo 11 ljudi
U jakim borbama između snaga lojalnih Gadafiju i njegovih protivnika, blizu naftne luke Brege u poslednja tri dana je poginulo 11 ljudi među kojima osam civila, saopštili su danas lekari. Prema rečima lekara bolnice u Adždabiji udaljene 80 kilometara od Brege, pet civila poginulo je u sredu, tri u četvrtak, a danas su život izgubila tri pobunjenika, dok je njih desetoro povređeno.
Prema AFP-u, pobunjenici su blokirali puteve udaljene 30 kilometara od Brege zbog čega nije bilo moguće proveriti da li su civili poginuli od bombardovanja snaga međunarodne koalicije ili su ih ubile snage lojalne Gadafiju.
U poslednjih nekoliko dana snage lojalne Gadafiju preuzele su više gradova od pobunjenika, među kojima je i naftna luka Ras Lanuf.

20:29 Telo libijskog pobunjenika položeno na zemlji, dok ostali trče u zaklon nakon napada od strane snaga Moamera Gadafija u blizini Brege:
130689_libija-demonstracije-ap_f.jpg


20:03 Libijski pobunjenici sklopili dogovor sa Katarom
Libijski pobunjenici potpisali su ugovor sa Katarom, pa će u zamenu za hranu, lekove i, možda, oružje staviti njihovu sirovu naftu na inostrano tržište, preneo je AFP.
"Vlada Katara se složila, dokument je potpisan, na osnovu kojeg će oni za nas staviti sirovu naftu na tržište", rekao je Ali al Tarhoni, stariji član Tranzicionog nacionalnog veća, zadužen za naftu i finansije.
Katar će prodavati naftu i koristiti sredstva da kupuje humanitarne pakete za pobunjenike. Al Tarhoni je dodao da se pobunjenici nadaju da će im prihodi od nafte nabaviti "bilo kakvo" oružje.
"Imamo spisak oružja koje trebamo i pokušavamo da ga kupimo", rekao je on.
Al Tarhoni je istakao da se ugovor Katara o prodaji pobunjeničke nafte ne tiče terminala kod Rasa Lanufa i okolnih sela, koja su pobunjenici dva puta osvajali i gubili u bitkama sa snagama Moamera Gadafija. Nafta koja će se prodavati dolazi sa polja Sarir sa jugoistoka Libije, za koje pobunjenici tvrde da je pod njihovom kontrolom. Al Tarhoni je rekao da pobunjenici proizvode između 100.00 i 130.000 barela dnevno, ali da lako mogu da naprave i 300.000.
 

PYC

Član
Učlanjen(a)
04.10.2009
Poruka
11.506
Obama ne želi da glumi svetskog policajca





Izvor: Blic Jasna Stojković | 02. 04. 2011. - 00:02h | Foto: Reuters

TRIPOLI - U trenutku kada se libijski pobunjenici povlače pred naletom snaga pukovnika Moamera Gadafija i kada su vazdušni udari zapadne koalicije privremeno prekinuti zbog loših vremenskih uslova, Pentagon je saopštio da će danas da povuče američke ratne avione iz operacija u Libiji, kojim sada rukovodi NATO.

130749_0603-libija-foto-reuter-andrew-winning_f.jpg

Žestoki okršaji se nastavljaju. Čas napreduju Gadafijevi ljudi, čas pobunjenic

U vezi s američkim povlačenjem, analitičari podsećaju da je predsedniku Obami trebalo dosta vremena da donese odluku o američkom učešću u ovoj intervenciji, naglašavajući da je to poslednja stvar koja mu je potrebna u trenutku kada nastoji da izvuče američke vojnike iz dva nepopularna rata u muslimanskom svetu, u Avganistanu i Iraku, koje je započeo njegov prethodnik.

Od dolaska na vlast, Obama se trudio da popravi narušene odnose Amerike s muslimanskim svetom, jer se to pogoršanje smatra glavnim izvorom terorističkih akcija protiv SAD. Predsednik je balansirao na tankoj žici, podržavajući prodemokratske pokrete u arapskom svetu i Iranu, trudeći se u isto vreme da ne potkopa ključne interese SAD u apsolutističkim monarhijama Saudijske Arabije, Bahreina i drugih saveznika u Zalivu.

U poređenju s tim, Libija je imala sporednu ulogu. SAD nemaju velike ekonomske i političke interese u toj naftom bogatoj afričkoj zemlji i stoga smatraju da njenim problemima treba da se bavi Evropa, koja mora da preuzme veću odgovornost za pitanja vlastite bezbednosti.

Izražavajući strah od uvlačenja u još jednu „arapsku močvaru”, Robert Gejts je još 4. marta u govoru pred kadetima vojne akademije Vest Point, rekao: „Po mom mišljenju, svakom budućem ministru odbrane koji posavetuje predsedniku da ponovo pošalje velike kopnene snage u Aziju, Bliski istok ili Afriku, treba pregledati glavu.”

Visoki zvaničnik administracije, koji je želeo da ostane anoniman, izjavio je za Rojters da Barak Obama iznad svega nastoji da se ne stekne utisak da SAD “ponovo unilateralno bombarduju jednu arapsku državu”, i zato je i sam izjavio da Vašington ne želi da deluje sam kao svetski policajac “kad god se negde u svetu dogodi represija”.

Izjava američkog sekretara za odbranu Roberta Gejtsa i šefa američkog generalštaba Majka Malena da se SAD povlači, u vojnim odborima Predstavničkog doma i Senata izazvala je nevericu nekih kongresmena, koji su se glasno zapitali zašto se Obamina administracija povlači iz ključne strategije zaštite libijskih civila i onesposobljavanja Gadafijeve armije. „

Čudno”, „zabrinjavajuće” i „nezgodno” samo su neki od komentara senatora, koji su zahtevali da im se objasni Gejtsova najava.
„Tajming vam je neverovatan”, rekao je sarkastično senator Džon Mekejn, republikanac iz Arizone, aludirajući na Gadafijevo napredovanje tokom ove sedmice.

Gejts i Malen su isto tako odlučno bili protiv toga da SAD naoružavaju i obučavaju libijske pobunjenike, ističući da taj zadatak treba da preuzmu druge zemlje, pre svega arapske. I Gejts i Malen su od početka bili skeptični u pogledu vojne intervencije SAD, a Gejts je to juče obrazložio rekavši da ga brine mogućnost „da ćemo biti uvučeni u skupu intervenciju kojoj se ne nazire kraj.

On je ipak priznao da je trenutak za povlačenje iz operacija na libijskom nebu „nesrećan” zbog uspeha režimskih snaga na terenu, dodajući da će udari iz vazduha i dalje predstavljati centralni deo vojne intervencije sa ciljem da se oslabi vatrena moć Gadafijeve armije, a pobunjenicima omogući da se reorganizuju i krenu u novu ofanzivu. Gejts je poručio da će američki avioni ostati u stanju pripravnosti tako da će vrhovni komandant Natoa moći, ako zatreba, da zatraži njihovu pomoć.

U akcijama u Libiji SAD su koristile avione AC-130, A-10 „tanderbolt”, AV-8B „harijer”, F-15, kao i bombardere B-2 i B-1 koji su leteli do Libije direktno iz baza u SAD. Ne zna se tačno da li će SAD nastaviti s napadima krstarećih raketa „tomahavk”, ali će i dalje popunjavati gorivom savezničke avione.

Sedam civila je poginulo, a 25 je povređeno u vazdušnom udaru koalicionih snaga na konvoj vozila Gadafijevih snaga u delu Libije pod kontrolom pobunjenika, izjavio je za Bi-Bi-Si lekar Sulejman Refardi. Napad se dogodio u selu udaljenom 15 kilometara od Brege.

Među poginulima su četiri ženske osobe, od toga tri devojčice iz iste porodice starosti od 12 do 16 godina. Ubijena su i četiri dečaka starosti od 14 do 20 godina. Blizu utvrđenog štaba libijskog lidera Moamera Gadafija u centru Tripolija danas se čula paljba iz vatrenog oružja, a očevici tvrde da su na krovovima bili razmešteni snajperisti i da je na ulicama bilo krvi.

Gadafijevi sinovi traže izlaz
Libija je poslala višeg pomoćnika jednog od Gadafijevih sinova radi pregovora sa britanskim zvaničnicima u Londonu, javljaju mediji.

130750_0604-saif-gadafi-foto-reuter_hs.jpg


U izveštajima se navodi da je Mohamed Ismail, pomoćnik Saifa al Islama Gadafija, poslat u Veliku Britaniju proteklih dana kako bi sa britanskim zvaničnicima razgovarao o krvavim sukobima u Libiji. On je tom prilikom preneo Gadafijevu poruku o strategiji za njegov izlazak iz zemlje. Detalje o sastanku izneo je današnji „Gardijan“, citirajući neimenovani izvor iz britanske vlade. Rečeno je da su dva Gadafijeva sina, koji su bili angažovani u gušenju protesta u zemlji, „vrlo voljni“ da pronađu način da pronađu izlaz iz sukoba.
„Sve je više pokazatelja da njegovi sinovi žele da se povuku“, kaže zapadni izvor za „Gardijan“.
Ukoliko su navodi tačni, to bi mogao biti prvi znak da Gadafi pokušava da se dogovori sa koalicionim snagama oko sukoba. Postoje pretpostavke da bi Gadafi mogao da siđe sa čela vlasti, ali da će režim ostati. Ministar za nacionalnu bezbednost bi u tom slučaju preuzeo kontrolu dok se ne formira prelazna vlada, koja bi uključila i opoziciju.

Švedska ponovo u akciji
Švedski parlament glasao je juče za slanje borbenih aviona u međunarodnu misiju nad Libijom. Glasanje je otvorilo put prvom međunarodnom angažovanju švedskog ratnog vazduhoplovstva u poslednjih 48 godina. Premijer Fredrik Rajnfeld je objasnio da je reč o osam borbenih aviona domaće proizvodnje, jednom transportnom i jednom izviđačkom avionu, ističući da oni neće učestvovati u vazdušnim udarima.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
NATO veoma zauzet u Libiji

Izvor: Beta

Brisel -- NATO je saopštio da je izveo 184 leta iznad Libije u subotu, trećeg dana od kada je Alijansa preuzela kontrolu nad misijom u toj zemlji.



13034563944d8f78965dc6e377419099_368x217.jpg


NATO navodi da je od 184 leta, 70 bili vazdušni napadi.

"Ti letovi podrazumevaju i letove aviona koji nose bombe, mada to ne znači da je svaki od njih gađao neke ciljeve na zemlji", dodaje se u saopštenju. Alijansa nije navela koliko je ciljeva bombardovano.
U vazdušnom napadu NATO-a na oblast u blizini Brege na istoku Libije poginulo je 13 pobunjenika protiv libijskog režima, saopštili su juče pobunjenici.

Međunarodna koalicija koju predvode Britanija, Francuska i SAD počela je 19. marta vojnu operaciju iz vazduha čiji je cilj obezbeđivanje zone zabrane leta iznad Libije i zaštita libijskih civila od represije režima.

Komandu nad vojnom operacijom u četvrtak je preuzeo NATO.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Turskim brodom evakuisano 250 ranjenika iz Misrate

Turskim brodom evakuisano 250 ranjenika iz Misrate

Tanjug | 04. 04. 2011. - 07:27h
cat_icn_more.png
07:37h |


Turski brod spasao je 250 ranjenih ljudi iz libijskog grada Misrate, ali su tamo ostale još hiljade ljudi koji su molili da budu evakuisani, ispričali su jedan turski diplomata i očevici agenciji Rojters.
Tursko ministarstvo spoljnjih poslova izdalo je naređenje da brod uplovi u Misratu, pošto je proveo četiri dana na otvorenom moru uzalud čekajući da lučke vlasti izdaju dozvolu za pristajanje broda.

Brod, koji su štitili 10 bombardera F-16 turskog vazduhoplovstva i dve mornaričke fregate, morao je brzo da ode iz Misrate sa ranjenicima i 100 članova njihovih porodica, ostavljajući za sobom veliki broj ljudi koji pokušavaju da odu iz Libije, uključujući 4.000 Egipćana.

468x60.swf
site=yublicrs&targetsite=yublicrs&AdSize=468x60&PagePos=1&subcat=svet


Evakuisani ranjenici na brodu dali su do sada najiscrpnije podatke o uslovima u Misrati, poslednjem velikom gradu na zapadu Libije koji se još nalazi pod kontrolom pobunjenika, iako su ga snage lojalne režimu Muamera el Gadafija opkolile.

"Situacija je veoma, veoma loša. Gadafi je bombadovao moju ulicu. Nemamo vode, ni struje, Nemamo lekove, a snajperisti su svuda", ispričao je Ibrahim al-Aradi (26) agenciji Rojters.


Drugi ranjenici su pričali o tome kako Gadafijeve snage bombarduju džamije i kuće.
"Kada Gadafijevi ljudi čuju avione NATO-a kriju se u kućama i džamijama. Kada avioni odu, oni unište kuće i džamije. Uništili su čak i veliki supermarket. Neki od mojih prijatelja su poginuli. Nema povrća, voća, ima samo helba. Gadafi hoće da pobije sve u Misrati oružjem i glađu", rekao je informatičar Mustafa Sulejman (30).
Libijski lekar Hamen, koji je pratio ranjenike, rekao je da je situacija u Misrati užasna.


"Video sam užasne stvari. Trideset ljudi je poginulo samo u jednom danu. Ovo su moji pacijenti. Moram ostati sa njima, ali želim da se vratim", ispričao je on.
Sukobi u Libiji traju od 15. februara kada su se opozicione snage pobunile protiv Gadafijevog režima.



Produženo učešće američkih aviona u napadima na Libiju

SAD su pristale na zahtev NATO da do ponedeljka učestvuju u vazdušnim udarima međunarodne koalicije na Libiju, saopštio je danas Pentagon.
Zbog lošeg vremena u Libiji, SAD su odobrile zahtev NATO da produži korišćenje američkih aviona do ponedeljka, navodi se u saopstenju Pentagona.
Američka vojska planirala je da ovog vikenda okonča učešće svoje avijacije u libijskoj kampanji i čitavu operaciju prepusti Alijansi.
NATO je u četvrtak preuzeo komandu i kontrolu nad libijskom misijom.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Ko će profitirati od rata protiv Gadafija

Svaku vojnu intervenciju prate ista pitanja


Ko će profitirati od rata protiv Gadafija


TRIPOLI - Serija revolucija u arapskom svetu, a pre svega aktuelni sukob u Libiji, kao i katastrofa koja je zadesila Japan i ostavila ga bez dovoljno energenata, ruskoj kompaniji “Gasprom” mogla bi da ove godine donese porast prodaje prirodnog gasa za tri do pet odsto, što je 10-15 milijardi kubnih metara, procenjuje moskovska investiciona banka “VTB Kapital”.


131170_06libija04-ap-str_f.jpg


Žestoke borbe u Libiji nastavljene su i juče

Evropa bi zbog sukoba u Libiji mogla da izgubi deset milijardi kubnih metara gasa od planirane godišnje isporuke iz ove severnoafričke zemlje, a ukoliko se sukob prelije na susedni Alžir, taj gubitak bi mogao da iznosi do 50 milijardi kubnih metara gasa. Od čega će naravno da profitira Rusija. Rat u Libiji imaće, međutim, po mišljenju Pepea Eskobara, pisca knjige “Globalistan: kako se globalizovani svet pretvara u rat za vodu“, mnogo više od jednog profitera, a među glavnima su i Pentagon, NATO, Al Kaida, libijski pobunjenici, ali i francuske kompanije koje kontrolišu dobar deo svetskih izvora vode.
468x60.swf
site=yublicrs&targetsite=yublicrs&AdSize=468x60&PagePos=1&subcat=svet


Pentagon i NATO
Šef Pentagona Robert Gejts izjavio je ove nedelje da postoje samo tri represivna režima na celom Bliskom istoku: Iran, Sirija i Libija.

Sve je počelo sa Afrikomom (američkom komandom za Afriku), ustanovljenom za vreme Džordža V. Buša, protiv koje su većina afričkih vlada, intelektualaca i organizacija za zaštitu ljudskih prava. Sada se rat preneo na NATO. Po rečima profesora Horasa Kembela, Afrikom je prevara, „od koje koristi prvenstveno imaju ‘Dinkorp’, MPRI i KBR (kompanije koje rade za vojsku)“.

Afrikomove rakete pogodile su, metaforički, i Afričku uniju, koja se, za razliku od Arapske lige, ne može kupiti novcem sa Zapada. Naftne monarhije iz Persijskog zaliva pozdravile su bombardovanje, ali ne i Egipat i Tunis. Samo pet afričkih zemalja nije podređeno Afrikomu, a Libija je jedna od njih, zajedno sa Sudanom, Obalom Slonovače, Eritrejom i Zimbabveom.

Glavni plan NATO je da zavlada Sredozemljem, kao NATO jezerom. Samo tri od 20 mediteranskih zemalja nisu članice NATO, ili u njegovom programu za partnerstvo. To su Libija, Liban i Sirija. Ova poslednja je sledeća. Liban je već pod blokadom NATO od 2006. godine i sada je došao red na Libiju.

Saudijska Arabija i Katar
Kralj Abdulah se ovim potezom rešio svog večitog neprijatelja Gadafija. Svetska pažnja je skrenuta sa saudijskog zauzimanja Bahreina kako bi se ugušio legitimni, mirni, prodemokratski pokret protesta.

Domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine sigurno zna kako da napravi povoljan ugovor. Njihovi „miraži“ pomažu u bombardovanju Libije, dok se Doha sprema da trguje naftom iz istočne Libije. Katar je odmah postao prva arapska zemlja koja je priznala libijske „pobunjenike“ kao jedine legitimne predstavnike zemlje, samo jedan dan nakon što su sklopili ugovor o prodaji nafte.

Francuzi
Sarkozijev saučesnik u planu o zoni zabrane leta bio je Nuri Mesmari, Gadafijef šef protokola, koji je prebegao u Francusku u oktobru 2010. godine. Italijanska tajna služba odala je odabranim medijima informacije o tome kako je to uradio. Uloga DGSE, francuske tajne službe, bila je manje-više objašnjena na plaćenom vebsajtu „Magreb konfidenšel“. Pobuna u Bengaziju krčkala se od novembra 2010. godine. Sve su zakuvali Mesmari, Abdulah Gehani, pukovnik vazduhoplovstva i francuska obaveštajna služba. Mesmari je nazvan libijskim Vikiliksom, jer je obelodanio gotovo sve Gadafijeve vojne tajne. Sarkozi je to jedva dočekao, besan zbog toga što je Gadafi otkazao unosan ugovor o kupovini francuskih borbenih aviona i francuskih nuklearnih elektrana.

Al Kaida
Anglo-francusko-američka koalicija, a sada NATO, (ponovo) bori se zajedno sa Al Kaidom, koju predstavlja Al Kaida u Magrebu. Libijski pobunjenički vođa Abdel Hakim al Hasidi, koji se borio sa talibanima u Avganistanu, potvrdio je italijanskim medijima da je lično regrutovao „oko 25“ džihadista iz Derne u istočnoj Libiji kako bi se borili protiv SAD u Iraku. Sada su oni „na linijama fronta u Adždabiji“, gradu u severoistočnoj Libiji. Početkom marta Magreb je javno podržao „pobunjenike“. Tako Pentagon opet mora da radi sa duhom Osame bin Ladena.

Vlasnici izvora vode
Malo njih na Zapadu zna da Libija, zajedno sa Egiptom, leži na nubijskoj peščarskoj izdani (slobodne podzemne vode), koja predstavlja vredan izvor sveže vode. Moglo bi se reći da je zato ovo i rat za vodu. Kontrola nad izdanima nema cenu. Sistem vodovodnih cevi, koje su zakopane u pustinji u dužini od 4.000 kilometara, koštao je Gadafija 25 milijardi dolara, a da ni centa nije pozajmio od Međunarodnog monetarnog fonda ili Svetske banke! Na ovaj način vodom se snabdevaju Tripoli, Bengazi i cela libijska obala. Naučnici procenjuju da je količina vode koja se tu nalazi jednaka vodi koja proteče Nilom tokom 200 godina.



Blic
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Turska bi da posreduje u Libiji

Turska bi da posreduje u Libiji

Izvor: Tanjug

Ankara -- Turska će ponuditi da posreduje u sukobima između snaga Moamera Gadafija i pounjenika u Libiji, potvrđeno je u Ministarstvu spoljnih poslova u Ankari.


1634462234d99c90712707265308426_368x223.jpg

Turska spremna da posreduje u Libiji (Beta)

Turske vlasti poručuju da su spremne da posreduju kako bi se što pre obezbedio prekid vatre u Libiji i sprečilo dalje krvoproliće.
U Turskoj se danas kasno popodne očekuje dolazak Gadafijeg izaslanika Abdelatija Obeide, kao i jednog predstavnika opozicije, ali druge pojedinosti o tome nisu otkrivene.
"Mi ćemo razgovarati kako bismo utvrdili da li postoji zajednička saglasnost za prekid vatre", izavio je neimenovani zvaničnik turskog MIP-a, prenela je agencija Rojters.

Gadafijev izaslanik Obeida sinć je u Atini razgovarao s premijerom Jorgosom Papandreuom, ali posle tog susreta nisu iznete nikakve pojedinosti, sem da je libijski diplomata rekao da Gadafi želi da se okončaju sukobi u zemlji. On će, kako javljaju agencije, sutra posetiti i Maltu.

U Atini su danas demantovane spekulacije da je libijski diplomata razgovarao s premijerom Papandreuom da Grčka pruži utočište Gadafiju, koji navodno želi da napusti zemlju.

Turski premijer Tajip Erdoan je od početka sukoba u kontaktima i sa predstavnicima režima u Tripoliju, kao i s opozicijom. On je, kako je nedavno sam potvrdio, predložio Gadafiju da se povuče s čelnih pozicija kako bi ga zamenio neko ko bi uživao podršku i jedne i druge strane.

Gadafi je to, očigledno, odbio pogotovo što bi u tom slučaju mogao da se nađe pred Međunarodnim krivičnim sudom u Hagu, što već traže pojedine zapadne zemlje.

Turska je prihvatila rezolucije Saveta bezbednosti UN o kontroli zone zabranjenih letova nad Libijom i sprovođenja embarga na uvoz oružja, a li njeni avioni, iako je članica NATO-a, ne učestvuju u bombardovanju Libije. Ankara je zbog tih napada oštro kritikovala koalicione snage, pogotovo Francusku.
 
Natrag
Top