Lepota verovanja kroz 12 religija

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Lepota verovanja kroz 12 religija

B92


Endru Bouen, 29-godšinji Amerikanac iz Lambertona (Severna Karolina) celu prošlu godinu proveo je praktikujući 12 različitih religija - po jednu mesečno.


11136350904f92bf1d970d1096914264_orig.jpg


Simboli velike verske četvorke: hrišćanstva, islama, hinduizma i budizma

U januaru je proučavao hinduizam, potom bahai, zoroastrizam, judeizam, budziam, agnosticizam, mormonizam, islam, sikizam, viku, đainizam i katolicizam.

Njegov cilj nije bio da pronađe veru u Boga; ovaj otac dvoje dece tragao je za verom u čovečanstvo.

Bouen je u srednjoj školi postao hrišćanin i zaronio u fundamentalizam, kako sam kaže. „To je zapalilo žar u meni”.

Priznaje da je kao tinejdžer bio vrlo kritičan prema drugim veroispovestima.

Posle srednje škole upoznao je buduću suprugu Heder. Dobili su dve devojčice i mislili da su „kompletirali” familiju. Međutim, 2008. Hederino podvezivanje jajnika nije odrađeno kako treba i ona je zatrudnela vanmaterično. Par je morao da pristane na abortus, nešto što nisu ni sanjali da će morati da urade.

Bio je to veoma depresivan period za oboje, ali svako se drugačije nosio sa tim. Heder se krstila u baptističkoj crkvi, Endru je ušao u period „dvogodišnje mržnje prema Bogu”.

Par se svađao svaki put kad bi se dotakli teme vere. Endru je osetio da će ga mržnja savladati i odlučio da pokrene Projekat preobražaja.

Svakog meseca je proučavao i praktikovao drugu veru, uz pomoć mentora iz određenog sistema verovanja.

Heder je u početku bila skeptična, ali je uvidela promene. „Bio je strpljiviji i osetio se neki mir u njemu”.

Prve dve sedmice svakog meseca provodio je u intenzivnom čitanju i učenju doktrine svake vere, a druge dve je proučavao praktičnu stranu veroispovesti i posećivao obližnje verske zajednice.

Sada piše knjigu, vodi blog o svojim iskustvima (na beliefnet.com) i na Facebooku već ima sopstveno pleme (Project Coversion) sa 1.000 „lajkova”.

Endru i dalje istražuje sve što je naučio.

„Najvažnija stvar koju sam naučio u budizmu bila je kako da perem sudove. Ništa oko mene ne postoji osim tog suda koji perem. To me je naučilo da konačno ućutim.

Sa mormonima sam prvo naučio da se izvinim. Suština je bila u poniznosti i osećaju da sam jedan od njih.”

Islam „mi je pokazao koliko traćim vremena od hrane do aktivnosti. Klanjanje sa muškarcima u džamiji bilo je zadivljujuće”.

Katoličanstvo je bio „izvor izražavanja i umetnosti obožavanja. To je okean u kome sam danima mogao da budem uronjen i da ne uzmem vazduh”.

Porodica Bouen jedva je sastavljala kraj s krajem jer Endru nije radio.

A onda je došao novembar - đainizam - najteži mesec za Heder. Endru je uživao u novom iskustvu monaškog života, meditirajući umotan u čaršave, ne kupajući se i šetaući sa metlom kojom je terao insekte iz kuće jer, u tradiciji đainizma, sva živa bića moraju da se poštuju.

Nije se kupao niti prao ruke. „Dosta smo se prepirali, ali deca su učestvovala u svim ritualima, a hrišćanstvo moje supruge je otvorilo još više tema”, kaže Endru.

Danas on i dalje meditira svakodnevno, uz pomoć različitih molitvenika, a povremeno prisustvuje misi u katoličkoj crkvi.

U suštini, Projekat preobraženja je trebalo da ga nauči toleranciji i izbaci mržnju iz njega.

„Toliko dugo sam patio od velikog ega”, priznaje Endru. „Ali sada ću pokušati da ostalima približim lepotu svih vera. Više ne razmišljam o Bogu. Samo učestvujem u svakodnevnom životu”.

 
Natrag
Top