7AF

Član
Učlanjen(a)
01.12.2010
Poruka
664
Legende



Izvor: Site grupe " Legende "


Grupu “ Legende “ iz Beograda čine šestorica članova:


  • Ivan Milinković - pevač ( solista )
  • Zoran Dašić - kompozitor, tekstopisac, bas-prim, gitara i prateći vokal
  • Lazar Marin - gitara, prateći vokal
  • Pero Krznanić - bas gitara, prateći vokal
  • Želimir Vasić - bubnjevi, udaraljke, prateći vokal
  • Predrag Stojković - klavijature, klavir i aranžmani
Biografije članova:

Ivan.jpg
Ivan Milinković

Solista Ivan Milinković član je “ LEGENDI ” od 1989 godine. Pre nego što je postao član grupe bio je devet godina u Beogradskoj operi, od toga pet godina u horu, i četiri godine solista u sporednim i glavnim ulogama. Sa statusom estradnog umetnika dobio je više nagrada: drugo mesto i prva nagrada publike na takmičenju mladih pevača narodne izvorne muzike u Pirotu ’86. godine, četvrto mesto na takmičenju mladih operskih pevača u Beogradu 1993. godine. Dobitnik je i prve nagrade na takmičenju mladih operskih pevača u Pjong Jangu u Koreji 1995 godine. Oženjen ima sina Filipa...

Dasa.jpg
Zoran Dašić

Osnivač i vodja popularnih “ LEGENDI ”, njihov tekstopisac, kompozitor, gitarista i tamburaš. Ima mnogobrojne estradne nagrade, status priznatog umetnika. Član je Udruženja kompozitora Srbije, a napisao je i dve knjige. Urednik je u muzičkoj redakciji RTS. Živi i radi u Beogradu...

Laza.jpg
Lazar Marin

Drugi osnivač “ LEGENDI ” Lazar Marin Laza. Gitarista i prateći vokal benda. Nekada je pevao u horu sadašnjeg " Obilića ", inače " Krsmanca " - odakle je potekla i većina članova ovog sastava. Bio je zaposlen u “ Lasti ” i “ Tehnoprometu ”, a sada obavlja poslove PR menadžera u “ LEGENDAMA ”. Oženjen, živi u Beogradu...

Pero.jpg
Pero Krznanić

Basista Krznanić Pero u “LEGENDAMA” svira od 1992. godine. Pre toga je bio u Velikom narodnom orkestru Televizije Beograd. Završio je fakultet muzičkih umetnosti u Beogradu. Bavi se estradnom delatnošću, živi i radi u Beogradu...

Zak.jpg
Želimir Vasić

Želimir Vasić poznatiji publici kao Žak, bubnjar i perkusionista “ LEGENDI ”. Radio je u Beogradskoj filharmoniji 16 godina. Zaposlen u pozorištu na Terazijama na mestu perkusioniste, a član grupe je od 1998.-me godine. Pre toga svirao je sa Željkom Bebekom, Dadom Topićem i mnogim poznatijim “ rokerima ”, snimio je više CD-ova, ploča, pisao muziku za filmove. Živi i radi u Beogradu...

slika%20pedje%20za%20sajt.jpg
Predrag Stojković

Najmlađi član “ Legendi ”, Stojković Predrag Peđa, klavijaturista i aranžer u grupi, profesor muzike, harmonije, kontrapunkta i muzičkih oblika. Član grupe postao je novembra 2003.-će godine. Pre toga svirao je u bendovima “ Allisa ” i “ Frenky ”. Sarađivao sa Beogradskom filharmonijom, Pozorištem na Terazijama, i skoro svim izvođačima na domaćoj muzičkoj sceni. Živi i radi u Beogradu...

Koncertni istorijat:

Prva koncertna sezona grupe počela je 19.-og Januara 1995. godine koncertom u centru “ Sava ” i do sada je održano 43 koncerata u istoj dvorani. Tradicija se nastavlja sa koncertima u centru “ Sava ”. Do danas “ LEGENDE ” su održale oko hiljadu i trista koncerata po gradovima širom Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, Poljske, Kipra, Švedske, Slovenije, Švajcarske, Austrije, Kanade, Nemačke, Australije, SAD-a i Rusije, a hiljaditi kao jubilarni koncert održan je u centru “ Sava ” u Beogradu 05. Februara 2005.-te godine..

Nagrade i priznanja:

10 Oskara popularnosti, 9 priznanja “ MELKO ”, 6 “ Zlatnih Melosa ”, “ Zlatni violinski ključ ” PGP-a za tiraž, 4 zlatne ploče, nagrada Beovizije za pesmu iz filma “ Jesen stiže Dunjo moja ”, veliki broj priznanja za humanitarne koncerte, nagrade sa nekoliko domaćih festivala. “ LEGENDE ” su 10 puta, od 1995.-te godine proglašavane za grupu godine, kao i za 2008.-u (oskar popularnosti, “ Melko” ). Takođe grupa je dobitnik Zlatne palme i Beogradskog pobednika.

Diskografija

Grupa „ LEGENDE ” je do decembra 2008.-me godine izdala 16 muzičkih albuma, počev od 1988. godine i to:

  1. Sve najlepše
  2. No. 6
  3. Nostalgija
  4. 10
  5. Antologija 1
  6. Sa osmehom
  7. Reka pravoslavlja
  8. Mladosti
  9. Antologija 2
  10. Antologija
  11. Iz srca rokera sa dušom tamburaša
  12. Uspomene
  13. Pisma iz 1999.
  14. Uživo
  15. Sjaj od plamena


Sve najlepše

Legende_Sve_najlepse.jpg

  1. Četrdesete
  2. Slutnja
  3. Zbog tebe
  4. Nemam snova
  5. Ne pitaj
  6. Uspavanka
  7. Ne veruj
  8. Nova godina
  9. Prvi sneg
  10. Noćas
  11. Ta oka dva
  12. Strah me
  13. Uspomene
  14. Četrdesete ( verzija II )

No. 6

Legende_No6.jpg

  1. Sećanje
  2. A mogli smo sve
  3. Majci
  4. Čežnja
  5. Jednom
  6. Moja si
  7. Na krilima
  8. Zašto ne volim proleće
  9. Džanum zadje slunce

Nostalgija

Legende_Nostalgija.jpg

  1. Zvižduk u osam
  2. Dušo moja
  3. Odiseja
  4. Jedna zima as Kristinom
  5. A sad adio - pijem
  6. Mladosti
  7. Čerge
  8. Molitva za Magdalenu
  9. Oprosti mi što te volim
  10. Čamac na Tisi
  11. Mene nema ko da žali
  12. Vino i gitare
  13. Stanica Podlugovi
  14. Maljćiki
  15. Hej momci mladi

10

Legende_10.jpg

  1. Ej da me je
  2. Zaboravi
  3. Točak života
  4. I šta još da ti kažem
  5. Zaspala moma
  6. Noć o kojoj snivaš
  7. Noći preduge
  8. Sat otkucava
  9. Dugo
  10. Sen
  11. Epitaf
  12. Tajna
  13. Molitva druga

Antologija 1

Legende_antologija_1.jpg

  1. Ne veruj
  2. Zbog tebe
  3. Uspomene
  4. Četrdesete
  5. Ne pitaj
  6. Sećanje
  7. Moja si
  8. Na krilima
  9. Zašto ne volim proleće
  10. A sada znam
  11. Sat otkucava
  12. Dugo
  13. Pijem zbog tebe
  14. Molitva
  15. Ej, da me je
  16. Zaboravi
  17. Točak života
  18. Noć o kojoj snivaš
  19. Ipak sve prodje
  20. Ona sjajna vremena

Sa osmehom


Legende_Sa_osmehom.jpg

  1. Probudi se
  2. Samo noć da pobedim
  3. Nasmejana
  4. Moja ponoćna dugo
  5. Noć od srebra
  6. Jedna želja
  7. Ljubav
  8. Ako me pitaš
  9. Sa osmehom
  10. Tragovi

Reka pravoslavlja

Legende_Reka_pravoslavlja.jpg

  1. Uvodno slovo
  2. Spasi Bože ljude svoje
  3. Čista Djevo
  4. Bog predvječni
  5. Himna Svetom Savi
  6. Manasija
  7. Slava na visini Bogu
  8. Svetog oca Nikolaja
  9. Čisto srce Gospod želi
  10. Manasija
  11. Presveta Bogorodice spasi nas
  12. Završno slovo
  13. Svjati Bože

Mladosti

Legende_Mladosti.jpg

  1. Ej, mladosti
  2. Sve ti priznajem
  3. Još si sama
  4. Nije meni
  5. Odlaziš
  6. Godinama
  7. Kad tebe nema
  8. Zaljubi se
  9. Gledaš me
  10. Jesen stiže dunjo moja

Antologija 2


Legende_Antologija_2.jpg

  1. Probao sam sve
  2. Ne veruješ mojom rečima
  3. Slutnja
  4. Ta oka dva
  5. Nasmejana
  6. Nova godina
  7. Kosovski božuri
  8. Nemam snova
  9. Noćas
  10. Zaspao Janko pod jablanom
  11. Konji vrani
  12. Sve ti priznajem
  13. Ej mladosti
  14. Gledaš me
  15. Godinama
  16. Nije meni
  17. Epitaf
  18. Prvi sneg

Antologija

Legende_-_Antologija.jpg

  1. Ne veruj
  2. Zbog tebe
  3. Uspomene
  4. Četrdesete
  5. Ne pitaj
  6. Ej, da me je
  7. Moja si
  8. Pijem zbog tebe
  9. Sat otkucava
  10. Na krilima
  11. Molitva
  12. Zašto ne volim proleće
  13. A sada znam
  14. Dugo
  15. Sećanje
  16. Zaboravi
  17. Točak života
  18. Noć o kojoj snivaš
  19. Pogledaj me nevernice (bonus)
  20. Strah me (bonus)
  21. Još samo noć da pobedim (bonus)

Iz srca rokera sa dušom tamburaša

Iz%20srca%20rokera%20sa%20dusom%20tamburasa.jpg

  1. Noć od srebra
  2. Samo noć da pobedim
  3. Moja ponoćna dugo
  4. Godinama
  5. Slutnja
  6. I šta još da ti kažem
  7. Epitaf
  8. Bezdan u tvome oku
  9. Molitva
  10. Točak života
  11. Nemam snova
  12. Ona sjajna vremena
  13. Dašina pesma

Uspomene

Legende_Uspomene.jpg

  1. Uspomene
  2. Lastavice
  3. Ta oka dva
  4. Ne veruj
  5. Prvi sneg
  6. Ana
  7. Ajde Jano
  8. Nema starog Beograda
  9. Zbog tebe
  10. Kažu mi da živiš sama
  11. Hej lane moje lane
  12. Prazni dani
  13. Kosovi I tramvaji
  14. Lastavice

Pisma iz 1999.

Pisma_Iz_1999.jpg

  1. A sada znam
  2. Epitaf
  3. Sat otkucava
  4. San
  5. Dugo
  6. Pijem zbog tebe
  7. Talas i dno
  8. Molitva
  9. Gusta magla

Uživo

Legende_Uzivo.jpg

  1. Nova godina
  2. Sećanje
  3. Slutnja
  4. Uspavanka
  5. A s tobom sam
  6. Jednom
  7. Zbog tebe
  8. Ta oka dva
  9. Noćas
  10. Nemam snova
  11. Majci
  12. Čeznja
  13. Prvi sneg
  14. Nova godina
  15. Sećanje
  16. Slutnja
  17. Uspavanka
  18. A s tobom sam
  19. Jednom
  20. Zbog tebe
  21. Ta oka dva
  22. Noćas
  23. Nemam snova
  24. Majci
  25. Čeznja
  26. Prvi sneg

Sjaj od plamena

Sjaj%20od%20plamena%20%21.jpg

  1. Da si bila tu
  2. Reci da l je to ljubav
  3. Kako da te izbrišem
  4. I da te ne volim
  5. Tamburaši
  6. Sjaj od plamena
  7. Kako ja umem da sanjam
  8. Najlepša greška
  9. Jano mori
  10. Tamburaši duet sa Halidom Bešlićem
  11. Najlepša greška duet sa Željkom Samardžićem


 
Poslednja izmena od urednika:
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.979
Ispovest
Zoran Dašić Daša: Bolest me je dugo držala u krevetu


Izvor: Blic Simonida Milojković | 04. 06. 2011. - 22:00h

Moždani udar koji sam nedavno doživeo samo je potvrdio moju tezu da materijalno ne vredi ništa. Danima sam ležao kao krpa, potpuno nepokretan, ni oči nisam mogao da pomerim levo i desno. Znaš li o čemu sam maštao? Šta mi je bio najveći san? Maštao sam kako sedim i pijem kafu. Kako šoljicu svojim rukama primičem ustima. Sanjao sam o tome i mislio da to nikada više neću moći - priča Zoran Dašić Daša, vođa grupe „Legende“ i muzički urednik u RTS-u.

148064_zabdasa02-foto-n-milosevic_f.jpg



Detinjstvo

Detinjstvo sam proveo na Novom Beogradu, kod Studenjaka. Tu je bila peščara, pustinja, močvare... Kupao sam se u Savi na kupalištu Bombaj, pecao ribu u kanalima Petrac, Galovica i Dunavac... Dve godine stariji brat Dragan i ja bili smo bezbrižni i srećni. On je bio đak generacije. U to vreme bilo je sramota biti loš đak, ne biti odličan, ne studirati... I ja sam bio vukovac sve dok nisam dobio gitaru. Majka mi ju je poklonila za 13. rođendan. Odmah sam pustio kosu.

Rok gitarista


U to vreme ko je svirao igranke bio je glavni šmeker, sve devojke su njega gledale. Žarko sam to želeo. Vežbao sam tako što očepim muziku sa onih malih gramofona, uzmem praher za brisanje prašine, držim ga kao gitaru i mlatim glavom. Brzo sam ušao u tu priču i počeo da sviram u grupi „Siluete“, a kasnije sam osnovao „Šamar“. Svirao sam sa mnogim grupama i radio kao studijski gitarista. Počeo sam da sviram sa Džindžerom sa kojim sam 1982. godine dospeo u „Riblju čorbu“.


Hipici


Krajem 70-ih i početkom 80-ih pojavili su se prvi beogradski hipici, deca cveća. Mnogo mi svideo taj fazon, pa sam pustio kosu i počeo da nosim zvoncare, klompe, široke vezene pelerine... Pre nekoliko dana gledao sam film „Kosa“ i toliko sam se raznežio da su mi se oči napunile suzama. Setio sam se tog perioda i hipi ideologije u kojoj nije postojalo ništa materijalno ni potrošačko. Bili smo van svega toga. Naravno, živeli smo sa roditeljima koji su nas izdržavali, a u toj situaciji nije teško biti hipik (smeh). Sa rancem na leđima autostopom sam obišao celu jadransku obalu, spavao pod drvetom, u napuštenom čamcu... Putovali smo po dvoje-troje u grupi, po kampovima se nalazili sa drugim grupicama iz Bosne, Hrvatske... Najviše sam voleo da se družim sa Sarajlijama jer imaju poseban duh. Imali smo bezbrižnu mladost.


Droga


Bilo je droge, pušila se trava, hašiš, gutao se LSD. Ja nikada nisam bio narkoman. Bojao sam se toga. Mnogo mojih drugara je umrlo zbog droge pa sam i zbog toga bežao od tog zla. Kada je droga ušla u našu zemlju, nismo imali jasnu predstavu šta je to i koliko je opasno. Bila je to stvar pomodarstva, kao to rade na zapadu, na „Vudstoku“; Džim Morison, Mik Džeger, Hendriks i ostali... Ribe su se ložile na frajere koji duvaju. Malo se znalo šta je to zapravo i kuda vodi. A vodi u smrt.


„Riblja čorba”


Bora Đorđević je moj prijatelj i kum. Krstio mi je sina Andriju. Bora je sjajan čovek, da nije bilo njega, ne bi bilo ni „Legendi“. On je jedan strašno dobar čovek. Za Čačane se u šali priča da su „grebići“, ali ako je neko „antigrebić“, onda je to Bora. Sve daje i deli sa ljudima i nema kome nije učinio. Nas dvojica smo oduvek hteli da radimo zajedno, od početka me zvao u grupu. U „Čorbu“ sam došao nekoliko meseci nakon što je otišao Bajaga. Ceo život sam u muzici bio na korak do vrha, svirao sam sa najjačim imenima. I kada sam došao na sam vrh, u „Riblju čorbu“, samo sam zakoračio i nakon dva meseca napustio grupu. Već sam bio oženjen i dobio sam prvog klinca, pa sam odlučio da se malo uozbiljim. Nekoliko ljudi i ja napravili smo „Prekobrojni čas“ na Studiju B. Kasnije sam prešao na TV „Politika“, a sada sam već osam godina muzički urednik na RTS.


Inficiran muzikom


Prestao sam da sviram i nekoliko godina sam tavorio. Nezgodno je kad uđe to muzikantsko, cigansko u tebe, pa ne možeš više bez svirke, bine, putovanja... Oko scene uvek ima tih ljudi koji nose kablove, motaju se okolo, stalno nešto zapitkuju za pojačalo za gitaru... E to su ti promašeni bivši muzičari. Ne sviraju više, nisu na sceni, ali ne mogu bez nje, pa se motaju okolo. Ostali su inficirani i ne mogu da se otresu. Kada sam tu inficiranost prepoznao kod sebe moj život je od tog trenutka počeo da se odvija na dva koloseka: jedan je rad na televiziji, a drugi scena.


148063_zabdasa01-foto-n-milosevic_hs.jpg
„Legende”


Lazan Marin Laza i ja smo napravili „Legende“ 87. godine. Ja, bluzer, hardroker - i danas volim da sviram metal za svoju dušu - čujem tamburicu kod grupe „S vremena na vreme“ i osetim nešto toplo u grudima. Počne to da me kopka i krenem da razmišljam kako mi nikada nećemo svirati rok kao Englezi i Amerikanci, jednostavno nije nam u krvi. Daj nešto svoje, u različitosti je bogatstvo - kažem i sa Lazom 1987. napravim „Legende“. Kada je Bora Đorđević čuo šta nameravamo, rekao je: „Odlično, napravićemo najbolji kafanski bend svih vremena!“ On je tada izvukao svu lovu, platio studio, uradio tekstove za celu prvu ploču „Legendi“ Sve je učinio samo da nas progura, da nam pomogne. Na drugoj ploči nije imao vremena da nam uradi tekstove jer je spremao pesme za „Čorbu“. I tako sam slučajno ja počeo da pišem.
 
Natrag
Top