Lazar Ristovski: Živimo u tragikomediji

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.978
Lazar Ristovski: Živimo u tragikomediji

kul-ristovski-300x234.jpg

Film “Beli lavovi” reditelja, glumaca i producenta Laze Ristovskog premijerno će biti prikazan sutra, 27. aprila. Film prati situacije i živote malih ljudi koji su ne samo ugroženi, kao i životinje iz naslova, već se bore za goli opstanak u vremenu tranzicije.

– Rekao bih da je to neprirodna evolucija društva koja traje predugo – objasnio je autor i dodao da su likovi u filmu ljudi koji su ostali bez posla, ne samo u fabrikama, radnici, ali i studenti, seljaci, “poštena inteligencija”…

Ristovski kaže da je to priča o svima njima, o ljudima koji ne mogu da zarade toliko da bi mogli od toga da žive, i naglašava da bi savremeno demokratsko društvo moralo obezbediti ljudima osnovne uslove za život.

– To što ti uslovi ne postoje podstaklo me je da razmišljam o toj temi i da zajedno s Gordanom Mihićem, autorom priče, napravim scenario i film – rekao je Ristovski.


Nastavak “Belog odela”

Napominjući da bi bilo pretenciozno reći da je snimio politički film, definisao ga je kao tragikomediju.

– Mi živimo u tom žanru i mi se prema tom životu odnosimo tragikomično. Ako bismo posmatrali svoje živote koji nisu nimalo laki, onda bi to bila samo tragedija. Zato mislim da je izlaz za čoveka da se osvrne i da posmatra svoj život i život okoline na duhovit način – kazao je Ristovski i dodao da je to možda i jedan od načina kako da čovek preživi.

Kako je ocenio, “Beli lavovi” se u pogledu stila oslanjaju na njegov rediteljski prvenac “Belo odelo”.

– Priča jeste realistična, ali su likovi i situacije malo “podignuti”. Volim da kažem da je moj film nekih deset centimetara iznad zemlje – naveo je Ristovski.

On je objasnio da ne voli čist realizam i naturalizam u filmu i umetnosti.

– Uz ovu priču to bi bilo previše crno, to publika ne može da gleda. Ja sam napravio mekši film, koji ima stilski pomak i kako se bliži kraju, počinje da biva magični realizam – rekao je Ristovski.


Poziv na revoluciju

Popularni glumac igra glavni lik Dileta, čoveka koji je ostao bez fabrike, bez posla, pokušava da kao menadžer napravi neke pare, snalazi se na svaki način i – poziva na revoluciju.

– Kada bi bio realan, ovaj film bi bio istinski poziv na revoluciju. Naravno, moji likovi to žele, dok ja kao autor smatram da se filmom to ne može uraditi. Zato bi se ovaj film mogao nazvati – ne poziv za revoluciju, nego san o revoluciji – rekao je Ristovski.

Uz njega, uloge igraju: Gordan Kičić, Hristina Popović, Vuk Kostić, Mira Banjac, Nikola Simić i drugi. “Bele lavove” snimila je njegova producentska kuća “Zilion”. Projekat je izabran među pet najboljih na konkursu Filmskog centra Srbije.

– Tamo smo dobili nešto para, ali to je bila tek četvrtina potrebnog. Da nije bilo sponzora, ne bismo mogli da radimo. Oni su pomogli kao istinski ljubitelji filma, jer neku korist od mog filma ne mogu imati – rekao je Ristovski.

Zapitavši šta u budućnosti čeka naše autore ako se ne napravi zakon o kinematografiji i organizovano finansiranje produkcije, izrazio je bojazan da će “film u Srbiji izumreti”.

– Sponzora je sve manje i manje, izvori finansiranja praktično ne postoje – zaključio je Ristovski.

Mihajlo Nikolov
Izvor: Nacionalni gradjanski


 
Natrag
Top