Učlanjen(a)
12.01.2015
Poruka
1.461
Dobro jutro

Nakon sto sam juce cijeli dan trazio po internetu i nisam nasao konkretan odgovor odlucio sam da pitam strucnjake ovdje da li mogu da pomognu.
Dobio sam laptop na poslu koji je bio visak (i to je moguce ovde) radi se o Lenovo l560 sa instalacijom windows 10. Kad ga pokusam da upalim prije windowsa mi se pojavljivao task sequencer koji vjerovatno ima veze sa spajanjem na interni server na poslu posto pokusava da se spoji i ne ide dalje. Nije mi uspjelo da iskljucim sequencer pa sam izvadio ssd koji je bio unutra i ubacio moj sa instalacijom win 7, imam dvadesetak takvih ssd koje redovno ubacujem u razne laptope i desktope i nikada nisam imao nikakvih problema. Medjutim sa ovim laptopom je problem sto nema odredjene drajvere i ni to ne bi bio problem ali fale mu drajveri za usb, lan, wifi a nema dvd drive tako da ne znam kako da ubacim potrebne drajvere. Ako nista bar za usb jer mogao bih da skinem sta mi treba sa drugim laptopom, stavim na stick i instaliram na ovaj.

Ima li neki od majstora neku sugestiju?

Unaprijed hvala
 
Učlanjen(a)
12.01.2015
Poruka
1.461
Rijesio sam problem

Skinuo linux mint, napravio live usb, podesio boot order na usb i mint startao bez problema. Nakon toga sam stavio dva glavna drivera (usb i network koje sam skinuo prethodno sa lenovo sajta) na usb stick i u mintu to prekopirao u windows files. Ugasio laptop, izvadio mint pa upalio, instalirao ova dva drivera i dobio internet. Skinuo program za driver update i sve sredio.
Laptop radi ko sat :D

Ovo gore sam napisao ako mozda neko drugibude imao slican problem.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Otprilike to je metod koji i ja koristim. Uglavnom dosta cesto kod novijih desktop i laptop racunara, potrebno je instalirati USB3 drajvere da bi ste mogli da koristite USB uredjaje. U slucajevima kada racunar ima cd/dvd rom mozete koristiti i disk. Treca opcija je integrisanje drajvera u samu instalaciju ali to je vec komplikovanije i zahteva vise vremena za proces. Moj savet je ako ste napravili vise particija, napravite jedan folder na ne-sistemskoj particiji sa tim drajverima da ubrzate proces sa buducim instalacijama.
 
Član
Učlanjen(a)
13.11.2009
Poruka
277
Pa, logično je da ne može tek tako da se prebacuje SSD ili HDD sa laptopa na laptop ili desktop!
Naravno da nema driver-e, jer je sistem urađen na drugom čipsetu i sasvim drugoj konfiguraciji komponenti. Samo ako je isti čipset i srodne komponente, on će ga učitati. Isto tako, zavisi i koja je verzija Windows-a, ima li Service pack 1 i šta već... Super je fora Linux Mint ali ste isto tako mogli preko USB-a i Wndows instalirati :) Ovo sam više napisao iz razloga ako se neko nađe u sličnoj situaciji, jer je ovde problem riješen.
 
MODERATOR
Učlanjen(a)
17.11.2012
Poruka
3.066
Pa, logično je da ne može tek tako da se prebacuje SSD ili HDD sa laptopa na laptop ili desktop!
Naravno da nema driver-e, jer je sistem urađen na drugom čipsetu i sasvim drugoj konfiguraciji komponenti. Samo ako je isti čipset i srodne komponente, on će ga učitati. Isto tako, zavisi i koja je verzija Windows-a, ima li Service pack 1 i šta već... Super je fora Linux Mint ali ste isto tako mogli preko USB-a i Wndows instalirati :) Ovo sam više napisao iz razloga ako se neko nađe u sličnoj situaciji, jer je ovde problem riješen.

Ovo sto sam ja napisao, desava se i sa novim instalacijama, ali da, ako je win instaliran na drugom chipestu, moze se desiti i da sistem ne moze da se podigne. Neki cipsetovi su kompatiblini(naravno na istoj platformi intel/amd), a posto je problem resen nisam hteo da pisem o tome, ali dobro je sto ste napisali, mozda neko pokusa nesto slicno. Postoje drugi nacini za prebacivanje kompletne instalacije sa jednog racunara na drugi, i moguce je uraditi to i sa nekompatibilnim chipsetovima, medjutim to je vec komplikovana procedura za prosecnog korisnika.
 
Učlanjen(a)
12.01.2015
Poruka
1.461
Pa, logično je da ne može tek tako da se prebacuje SSD ili HDD sa laptopa na laptop ili desktop!
Naravno da nema driver-e, jer je sistem urađen na drugom čipsetu i sasvim drugoj konfiguraciji komponenti. Samo ako je isti čipset i srodne komponente, on će ga učitati. Isto tako, zavisi i koja je verzija Windows-a, ima li Service pack 1 i šta već... Super je fora Linux Mint ali ste isto tako mogli preko USB-a i Wndows instalirati :) Ovo sam više napisao iz razloga ako se neko nađe u sličnoj situaciji, jer je ovde problem riješen.
Imam 11 laptopa i uvijek sam ubacivao pre-instalirane ssd-ove u njih nikada nisam imao nikakvih problema ovo je prvi put. Windows 7 ima osobinu da automatski instalira drivere koji fale.
Originalno ssd-ovi su pre-instalisani za Fujitsu laptop medjutim bez problema sam ih ubacivao u Dell, HP i Acer uredjaje.

Ovo sto sam ja napisao, desava se i sa novim instalacijama, ali da, ako je win instaliran na drugom chipestu, moze se desiti i da sistem ne moze da se podigne. Neki cipsetovi su kompatiblini(naravno na istoj platformi intel/amd), a posto je problem resen nisam hteo da pisem o tome, ali dobro je sto ste napisali, mozda neko pokusa nesto slicno. Postoje drugi nacini za prebacivanje kompletne instalacije sa jednog racunara na drugi, i moguce je uraditi to i sa nekompatibilnim chipsetovima, medjutim to je vec komplikovana procedura za prosecnog korisnika.

Naravno da imaju druge procedure ali to je u slucaju da vec imaju podatci i dokumenti koje zelis da sacuvas po mom misljenju dok u ovom slucaju nije bilo nista. Znam da je kod nas cesto pravilo "zasto jednostavno kad moze komplikovano" ali nije bilo potrebno ovaj put :)
 
Poslednja izmena od urednika:
Član
Učlanjen(a)
13.11.2009
Poruka
277
Imam 11 laptopa i uvijek sam ubacivao pre-instalirane ssd-ove u njih nikada nisam imao nikakvih problema ovo je prvi put. Windows 7 ima osobinu da automatski instalira drivere koji fale.
Originalno ssd-ovi su pre-instalisani za Fujitsu laptop medjutim bez problema sam ih ubacivao u Dell, HP i Acer uredjaje.



Naravno da imaju druge procedure ali to je u slucaju da vec imaju podatci i dokumenti koje zelis da sacuvas po mom misljenju dok u ovom slucaju nije bilo nista. Znam da je kod nas cesto pravilo "zasto jednostavno kad moze komplikovano" ali nije bilo potrebno ovaj put :)
Pa, ako je to bilo jednostavnije, onda je OK :) Ja uradim instalaciju Windows 7 na SSD za nekoliko minuta... Ali, važno je da je problem riješen. Nijednog momenta se ne bih upuštao u neku raspravu, samo sam dodao malčice informacija, to je sve. Svako dobro!
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.118
Imam 11 laptopa i uvijek sam ubacivao pre-instalirane ssd-ove u njih nikada nisam imao nikakvih problema ovo je prvi put. Windows 7 ima osobinu da automatski instalira drivere koji fale.
Originalno ssd-ovi su pre-instalisani za Fujitsu laptop medjutim bez problema sam ih ubacivao u Dell, HP i Acer uredjaje.



Naravno da imaju druge procedure ali to je u slucaju da vec imaju podatci i dokumenti koje zelis da sacuvas po mom misljenju dok u ovom slucaju nije bilo nista. Znam da je kod nas cesto pravilo "zasto jednostavno kad moze komplikovano" ali nije bilo potrebno ovaj put :)

Problemi sa USB 3 drajverima se uglavnom desavaju na HP laptopima G3, G4 G5 I G6 serijama
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
25.05.2013
Poruka
620
Pozdrav svima na forumu,nadam se da će se naći neki znalac da mi pomogne u rješavanju problema sa laptopom.
Imam problem sa sleep mode kod Acer 5735Z.
Bilo je sve ok do pre neki dan, odjednom je počeo da zeza.
Na laptopu imam instaliran win 7 i Ubuntu.
Stavim ga u sleep mode i kad hoću da ga ponovno pokrenem to traje dugo.
Kad se napokon odluči da se probudi ponaša se kao da je bio isključen.
Znači,nema ono da odmah uđe u OS koji sam koristio ( koristim win 7) nego izbaci onaj meni gdje biram hoću li win 7 ili Ubuntu.
Probao sam sva moguća čuda,vraćao čak backup koji sam napravio u oktobru 2022 i opet isto.
Sa tim sam želio da eliminišem viruse pošto je backup napravljen odmah nakon instalacije Windowsa.
Na Ubuntu se isto ponaša.
Nisam ništa čačkao u postavkama i slične stvari.
Imao sam i prije problem sa tim laptopom,nije bilo slike na displeju.
Nekako sam to riješio zamjenom invertera.
Dešava se i sada ponekad da nestane slike ali rijetko i može se trpiti.
Nemam blage veze šta mu je sad,pa ako netko ima iskustva s tim bilo bi lijepo da napiše koji savjet
 
Natrag
Top