Kup afričkih nacija 2012

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kup afričkih nacija 2012: Povratak nepoznatom


B92

Upravo kada je izgledalo da se Kup afričkih nacija pretvara u standardno okupljanje prepoznatljivih ekipa na terenima najvećih na kontinentu, CAF je povukla neobičan potez i domaćinstvo ovogodišnjeg turnira dala Gabonu i Ekvatorijalnoj Gvineji. Na to su se nadovezale zaista bizarne kvalifikacije, posle kojih smo shvatili da na završnom turniru neće biti, pazite sad, Egipta, Kameruna, Nigerije i Južne Afrike.



8705210064f1a8007349ad443984616_w640.jpg




Sećam se početka devedesetih, prvi put sam na Eurosportu pratio Kup afričkih nacija. U tom trenutku nisam mogao da zamislim nešto mnogo egzotičnije – dvadesetak vižljastih crnih momaka koji trčkaraju po terenu u odnosu na koji je onaj na stadionu Čukaričkog Vembli, tehnika tek u naznakama, taktika svedena na minimum, fizikalije impresivne. Kao u najosnovnijim predrasudama.

Afrikanaca u Evropi nije bilo mnogo u to doba, nekoliko imena znago je svaki ljubitelj fudbala – Abedi Pele, Džej Džej Okoča, Entoni Jeboa, nešto kasnije Džordž Vea (svi smo ga ovde zvali Žorž jer nam je u oči upao igrajući za PSŽ, ali čovek je iz Liberije, gde se govori engleski). I iznad svih Rože Mila, čika koji je i bukvalno pomerao granice.

U međuvremenu smo gledali sve i svašta – od modernih stadiona Južne Afrike do pustinjskih vetrova Burkine Faso, od ogromnih zdanja u Egiptu do terorističkog napada u Angoli. Fudbal je ponekad donosio dramu, uključujući i tri titule odlučene na penale od 2000, ali retko kao u četvrtfinalu ’06, kada su celi timovi Obale Slonovače i Kameruna pogađali sa bele tačke, pre nego što će Etoov promašaj u dvanaestoj seriji poslati Slonove do finala. Učenje taktike imalo je i loše posledice – na uvodnih 9 mečeva turnira 2002. u Maliju viđeno je samo pet golova.

11440328814f1ac19089d14247635374_w640.jpg

Stadion u Bati (Ekvatorijalna Gvineja)



Sada smo ponovo na nepoznatom – ne samo zato što ćemo se upoznati sa infrastrukturom Librvila, Fransvila, Bate i Malaboa, ni zbog toga što niko iz okruženja ne igra (Kamerun, Kongo, DR Kongo). Osim manjeg od domaćina na turniru debituju Bocvana i Niger, koji koliko pre 10 godina nije ni ulazio u kvalifikacije za SP, a na veliku scenu vraćaju se promenjena Libija i skraćeni, ali ambiciozni Sudan.

Na drugoj strani govore brojevi. Izostaju osvajači 12 od poslednjih 14 titula (od onih koji nastupaju šampioni u poslednje tri decenije bili su Obala Slonovače pre 20 i Tunis pre osam godina; zanimljivo je da su Tunišani jedini novi među poslednjih 7 šampiona, dotle je na 20 turnira slavilo 12 selekcija).

Dobre su šanse da vidimo novog šampiona Afrike, ne samo zato što devet od 13 dosadašnjih prvaka odsutno (Gana je uzela 4, Sudan, Tunis i Obala Slonovače po jednu titulu). Bez tri tradicionalne sile (Kamerun i Nigerija su bili veoma redovni, a Egipat prvi put izostaje od 1982. godine) jedini tim sa više od 4 vezana nastupa je Tunis (10 u nizu, od domaćinstva ’94). Obala Slonovače, Gana i Zambija imaju po jedan izostanak u poslednje dve decenije.


Ko su favoriti 2012?

9502191364f1ac190c90fe631016698_w200.jpg




Izostanak tri tradicionalna kandidadata za titulu svodi spisak favorita na tri plus dva imena. Bez ikakve dileme najveće izglede ima nacionalni tim Obale Slonovače, selekcija popunjena na manje-više svakom mestu, sa igračima koji iza sebe imaju bogato iskustvo, ali su gladni pobeda u narandžastom dresu, a verovatno im je dosta priča o tome da uvek pokleknu na velikom takmičenju.

Senegalska napadačka linija je takva da vam odmah utera strah u kosti, ali ostatak tima nije ni približno sličnog kvaliteta. Problem za Ganu i selektora Gorana Stevanbovića su povrede, s tim što će Gijan igrati, ali Esjen neće. Uprkos tome, "Crne zvezde" imaju odličnu šansu za peti trofej. Onih plus dva otpada na najjače arapske timove – Tunis i Maroko, ali nad njima su veliki znakovi pitanja.

Osim debitanata, zanimljive priče dolaze iz Libije, čija selekcija je donekle promenjena posle građanskog rata i NATO intervencije, i Nigera, koji se plasriao na završni turnir jer Južnoafrikanci nisu znali pravila, pa su se radovali remiju u poslednjem kolu, ne shvatajući da im treba pobeda. Kuriozitet je da je jedini igrač iz Jelen Superlige na turniru Mohamed el Munir, levi spoljni libijskog tima, koji je član Jagodine od prošle godine.

Za romantičnu crtu pobrinula se Zambija – pre 19 godina reprezentacija te zemlje je teško postradala u avionskoj nesreći, u kojoj je poginulo 18 igrača, praktično ceo tim osim prve zvezde Kaluše Bvalije. Tragedija se dogodila na tlu Gabona, tokom puta ka Senegalu. U prvom meču ovog turnira Zambijci igraju upravo u Gabonu i upravo protiv Senegala. Zato cela ta nacija ovo takmičenje doživljava kao posvetu izginulim herojima.


Kako zaista stoji afrički fudbal?

7779630164f1ac19107dcb418645547_w330.jpg



Na svetskim prvenstvima Afrikanci igraju od 1970. (Maroko), pobeđuju od 1978. (Tunis protiv Meksika). Španija ’82 je donela veliki iskorak – Kamerunci ispali bez poraza, za jedno proklizavanje Tomasa N’Kona na šut Gracijanija, Alžirci zato što su SR Nemačka i Austrija imali rezultat koji odgovara i jednima i drugima. U duelima sa finalistima tog prvenstva dve afričke ekipe imale su pobedu i remi. Četiri godine kasnije Nemci su ponovo na putu ka finalu izbacili jedan tim sa severa Afrike, ali je sam plasman Marokanaca u osminu finala (i to iz grupe sa tri evropska tima) bio istorijski uspeh.

U Italiji 1990. godine Crni kontinent otišao je korak dalje, Kamerun je na startu potukao branioca Argentinu, zatim stigao i do četvrtfinala (gde je i vodio 2:1 protiv Engleske). U tom trenutku izgledalo je da nedostaje samo još sitnica (čitaj: malo taktičke zrelosti) za afričkog prvaka sveta. Pele je tada rekao da očekuje titulu za Afriku u sledećih desetak godina i kao obično – urekao ih.

Od tog trenutka prošlo je pet svetskih šampionata, Afrikanci nisu prošli dalje. I ne samo to, čini se da stvari sada stoje gore nego na startu devedesetih. Između su Nigerijci dvaput ispali u osmini finala, pa su Senegalci na Dalekom istoku ponovili oba kamerunska uspeha od 12 godina ranije, a na poslednja dva šampionata izdvojila se Gana, najpre osminom, pa četvrtinom finala, gde se rizik Luisa Suaresa isplatio.

Međutim, ako je to u doba kada je Afrika imala dva predstavnika bilo sasvim solidno, još od 2002. njih je po 5, a pre dve godine su imali pet plus domaćina Južnu Afriku. Neuspešnost selekcija na svetskoj sceni još je upadljivija kada se uporedi sa spektakularnim porastom kvaliteta igračkog kadra – bilo da su rođeni u Evropi, ali igraju za selekciju porekla, da su se doselili kao dečaci i sve naučili na našem kontinentu, ili da su, kao Didije Drogba, do punoletstva živeli u rodnoj zemlji, afrički fudbaleri postali su neizostavni deo najkvalitetnijih klupskih takmičenja, a evropski velikani sa zebnjom gledaju ka kalendaru pred svaki parni januar.

1815741084f1ac19118ea9766579344_w330.jpg




Uzroci nedostatka napretka su raznorodni. Neki su objektivni, od siromaštva koje sprečava zemlje tog kontinenta da zadrže dobre fudbalere ili naprave iole snažno domaće takmičenje, teške političke situacije širom Afrike, do nesrećnog žreba koji je verovatno već godinama najjači afrički tim (Obalu Slonovače) na oba prethodna SP smešta u grupe smrti.

Među subjektivne spadaju hronična korupcija u tamošnjim fudbalskim savezima, pogrešna razvojna politika sa mlađim kategorijama, odluke igrača da daju prioritet klubu u odnosu na reprezentaciju, pa do toga da trostruki uzastopni šampion Afrike Egipat, turnirski daleko najzreliji tim kontinenta, već deceniju i ne stiže do Mondijala. Napomena: ovaj pasus se zaista odnosi na zemlje Afrike i nije alegorija o nečemu bližem, stvarno.

Za jednu stvar su svakako krivi i timovi iz ostatka sveta – Azija i Konkakaf su znatno kvalitetniji nego tada, manje nacije Južne Amerike ubrzano hvataju priključak. Još važnije, svi koji prolaze kroz evropske klubove, a to su sada manje-više svi zaista kvalitetni igrači na planeti, fizički su drastično spremniji nego kada su Kamerunci lagano nadtrčali sve rivale na terenima Italije. Taktičko sazrevanje Afrikanaca išlo je znatno sporije od procesa fizičkog unapređivanja ostalih.


Grupa A: Senegal u čudnom društvu

8454667044f1ac1912b508664054443_w640.jpg




Ekvatorijalna Gvineja (Nzalang nasional) – debi, FIFA: 155.
Libija (Mediteranski vitezovi) – treći turnir, vicešampioni 1982, FIFA: 63.
Senegal (Teranga lavovi) – dvanaesti turnir, vicešampioni 2002, FIFA: 43.
Zambija (Čipolopolo) – petnaesti turnir, vicešampioni 1974/1994, FIFA: 71.

Već na prvi pogled je jasno ko bi ovde morao da bude prvi. Jedini napadački problem za Amaru Traorea je koga da ostavi na klupi, s obzirom da pored Muse Soa, prošlogodišnjeg otkrovenja Lige 1, u timu ima novi tandem Njukasla Demba –Demba (Pa – Papis Sise), odličnog Sulejmana Kamaru i raspucanog Damea N’Dojea. Samo dvojica mogu da se pridruže Mamaduu Nijangu, koji je kapiten i glavni igrač u taktici 4-3-3. Senegalci su među retkima na turniru sa relativno ozbiljnim golmanom (Kundul, NY Red Buls), a i u odbrani i na sredini imaju po dva vrlo kvalitetna igrača. Ako ne naprave ozbiljnu glupost u prvoj fazi, prvi pravi ispit imaće u polufinalu, verovatno protiv Gane.

Brazilac Markos Paketa suočio se sa velikim ambicijama libijskih navijača, iako ekipa ide oslabljena na sve moguće načine – zbog povreda sa terena, preko rana iz građanskog rata, do isključenja prve zvezde Tareka el Taiba zbog podrške Gadafiju (zvanično je prestar, sa 34, za razliku od plejmejkera Ahmeda Saada, 32, i golmana Samira Abuda, 39). Mnogi od igrača nastupaju u susednim arapskim zemljama, a pored „Jagodinca“ El Munira u Evropi igra samo još Đamal Mahamat, standardan u kvalitetnoj Bragi. On je ključ odbrane, koja je u kvalifikacijama primila samo jedan gol. Tim je iz ideoloških razloga posle NATO intervencije promenio boju dresova (iz zelenih u belo-crno-crvene) i nadimak (iz Zeleni u Mediteranski vitezovi).

Zambija je dva dana po plasmanu na takmičenje zemanila selektora (Erv Renar umesto Darija Bonetija), a predsednik FSZ Kaluša Bvalija sa tugom obilazi mesto tragedije kompletne njegove generacije (on preživeo pad aviona 1993. zato što je u Dakar leteo pravo iz Evrope). Čipolopolo je osvojio prvo mesto u grupi, ali Libiji nije dao gol u dva meča, što će pojačati pritisak na iskusnu ekipu, u kojoj gotovo pola igrača već ima tri KAN iza sebe. Igraće bez Džejkoba Mulenge (Utreht), sa 4 igrača iz Evrope, jednim iz kineske lige i okosnicom kongoanskog snažnog tima Mazembe, dvostrukog šampiona i dvostrukog osvajača Superkupa Afrike u poslednje tri godine.

Ekvatorijalna Gvineja je potpuna nepoznanica, tim daleko najslabiji po rejtingu FIFA, i sastavljen od igrača koji pre prvog poziva tu zemlju nisu ni videli. Neke od njih dovodili su selektori iz Brazila, većinom su pokupljeni u drugom ili (češće) trećem španskom rangu. Neki među njima, kao kapiten Rodolfo Bodipo iz La Korunje, imaju poreklo iz Ekvatorijalne Gvineje (njemu je tamo rođen otac). Drugi, kao Havijer Balboa iz Beira Mara (nekad junior Reala), čak pripadaju uglednim porodicama iz Malaboa. EKG nije igrala ni na jednom velikom turniru, a zbog brutalne diktature je do sredine osamdesetih uglavnom bila van svih tokova. Za zemlju je ovo velika prilika za promociju, a predsednik je najavio da bi ga zadovoljila titula. Napredak je ogroman ako se uzme u obzir da nisu imali propisani stadion do 2003, a zamena selektora 18 dana pred prvenstvo (Brazilac Žilson Paulo umesto Anrija Mišela), svaki rezultat za Munju (Nzalang) bio bi čudo.

U nedelju: grupe B, C i D i domaćini.


Grupa B
Obala Slonovače (Slonovi) – trinaesti turnir, šampioni 1992, FIFA: 18.
Sudan (Nilski krokodili) – osmi turnir, šampioni 1970, FIFA: 120.
Burkina Faso (Ždrepci) – osmi turnir, polufinale 1998, FIFA: 66.
Angola (Palankas Negras) – šesti turnir, četvrtfinale 2008/2010, FIFA: 85.

Grupa C
Gabon (Panteri) – peti turnir, četvrtfinale 1996, FIFA: 91.
Niger (Mena) – debi, FIFA: 98.
Maroko (Lavovi Atlasa) – četrnaesti turnir, šampioni 1976, FIFA: 61.
Tunis (Orlovi Kartagine) – petnaesti turnir, šampioni 2004, FIFA: 59.

Grupa D
Gana (Crne zvezde) – osamnaesti turnir, šampioni 1963, 1965, 1978, 1982, FIFA: 26.
Bocvana (Zebre) – debi, FIFA: 94.
Mali (Orlovi) – sedmi turnir, vicešampioni 1972, FIFA: 69.
Gvineja (Orlovi) – deseti turnir, vicešampioni 1976, FIFA: 79.

Raspored

Grupa A
21 Jan
Ekvatorijalna Gvineja - Libija (Bata)
Senegal - Zambija (Bata)

25 Jan
Libija - Zambija (Bata)
Ekvatorijalna Gvineja - Senegal (Bata)

29 Jan
Ekvatorijalna Gvineja - Zambija (Malabo)
Libija - Senegal (Bata)

Grupa B
22 Jan
Obala Slonovače - Sudan (Malabo)
Burkina Faso - Angola (Malabo)

26 Jan
Sudan - Angola (Malabo)
Obala Slonovače - Burkina Faso (Malabo)

30 Jan
Sudan - Burkina Faso (Bata)
Obala Slonovače - Angola (Malabo)

Grupa C
23 Jan
Gabon - Niger (Librvil)
Maroko - Tunis (Librvil)

27 Jan
Niger - Tunis (Librvil)
Gabon - Maroko (Librvil)

31 Jan
Gabon - Tunis (Fransvil)
Niger - Maroko (Librvil)

Grupa D
24 Jan
Gana - Bocvana (Fransvil)
Mali - Gvineja (Fransvil)

28 Jan
Bocvana - Gvineja (Fransvil)
Gana - Mali (Fransvil)

1 Feb
Bocvana - Mali (Librvil)
Gana - Gvineja (Fransvil)

Četvrtfinale

4 Feb
A1 – B2 (Bata) (QF1)
B1 – A2 (Malabo) (QF2)

5 Feb
C1 – D2 (Librvil) (QF3)
D1 – C2 (Fransvil) (QF4)

Polufinale, 8 Feb
QF1 - QF4 (Bata)
QF3 - QF2 (Librvil)

Za treće mesto, 11 Feb
(Malabo)

Finale, 12 Feb
(Librvil)
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Pobede za Ekv. Gvineju i Zambiju

[h=1]Pobede za Ekv. Gvineju i Zambiju
[/h] Izvor. B92

Fudbalske selekcije Ekvatorijalne Gvineje i Zambije neočekivanim pobedama otvorile su Kup afričkih nacija.

11342529374f1b52c0d81ef861233031_orig.jpg
Domaćini iz Ekvatorijalne Gvineje pobedili su Libiju 1:0, golom Balboe u 87. minutu, zaradivši milion dolara bonusa.
Zambija je u emocijama nabijenom duelu savladala Senegal 2:0, pošto su golove u prvih 20 minuta postigli Emanuel Majuka i Rejnford Kalaba. Senegalci su bili veliki favoriti u grupi, a ovim porazom značajno su iskomplikovali svoj put.
Za domaću selekciju ovo je bio debi na bilo kom velikom takmičenju, a predvodio ih je Brazilac Žilson Paulo, koji je mesto selektora preuzeo od Anrija Mišela pre samo 18 dana.

Libija je očekivala simpatije svetske javnosti, posle građanskog rata i intervencije NATO, ali u Africi to malo kome nešto znači, jer su krvave promene režima tamo redovna pojava i u svakom ciklusu neki tim je prinuđen da igra daleko od kuće. Ispostavilo se da su ih promene koštale, jer su na turnir došli bez nekoliko bitnih igrača, podržavalaca Gadafija.

Pred prepunim tribinama stadiona gradskom stadionu u Bati „Nacionalna munja“ razvedrila je lica navijača, koji verovatno nisu očekivali mnogo od 155. tima na svetu.

Međutim, ekipa koja je sastavljena od niza igrača iz druge i treće španske lige, prošaranih pojedinim Brazilcima, koje su doveli selektori iz te zemlje, i pokojim momokom iz okolnim afričkih država, funkcionisala je dobro od samog početka i već posle petnaestak metara tresla se mreža Libijaca posle greške 39-godišnjeg golmana Samira Abuda i pogotka Ivana Bolada. Međutim, gol je poništen zbog ofsajda .

Obe ekipe imale su periode dominacije, ali je izgledalo da golova neće biti dok Balboa u samom finišu loptu nije primio od rezerviste Ekeda i poslao loptu iza Abuda. Balboa je bio junior madridskog Reala, za koji je pre pet godina i odigrao nekoliko mečeva, a njegov otac je pripadnik elitne porodice iz ostrvskog grada Malabo, koja je dala niz fudbalera, a tokom diktature preživela politički progon.

Do kraja su oba tima mogla do gola, ali je meč završen 1:0, što znači da će sin predsednika Teodora Obianga Ngueme isplatiti članovima ekipe milion dolara bonusa obećanih pre nekoliko dana.

U drugom meču dana Zambijski „Čipolopolo“ (Bakarni meci) silovito je krenuo i na leđa bacio prvog favorita grupe (po kladionicama kvota na dobijanje grupe 1.35).

Već posle 12 minuta Buna Kundul vadio je loptu iz mreže posle pogotka člana švajcarskog Jang Bojsa Emanuela Majuke. Za drugi gol, samo sedam minutakasnije, najzaslužniji je iskusni tandem Katongo – Kalaba.

Senegalski tim se malo popravio u finišu drugog poluvremena, a u nastavku je potpuno dominirao i ređao šansu za šansom.

Sa napadačima kakve ima malo ko na svetu, selektor Traore odlučio se na početku za trio Nijang – Ba – So, ali to nije donelo rezultate. Već posle pola sata na teren je poslat i četvrti napadač, Dame N'Doje, i upravo je igrač Kopenhagena u 74. minutu smanjio.

Pre toga šanse su se ređale pred zambijskim golom, ali bez rezultata. U finišu Soa je zamenio Papis Demba Sise, novi napadač Njukasla. Međutim, ni to nije pomoglo, pa će Senegal šansu potražiti u preostala dva meča, ali i u tom slučaju verovatno bi u četvrtfinalu išli na Obalu Slonovače.

Zambijci su tako dobili meč prepun sećanja na najbolju generaciju u istoriji te zemlje, koja je izginula u moru između Gabona i Ekvatorijalne Gvineje 1993. godine, na putu za Senegal.

Takmičenje se nastavlja u nedelju, kada se u Malabou (takođe Ek. Gvineja) igraju mečevi grupe B: Obala Slonovače – Sudan i Burkina Faso – Angola. U ponedeljak i utorak igraju se utakmice u Gabonu, a gurpa A će na teren ponovo u sredu.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
KAN: Drogba za pobedu O. Slonovače

[h=1]KAN: Drogba za pobedu O. Slonovače
[/h] Izvor. B92

Fudbaleri Obale Slonovače pobedili su Sudan sa 1:0, u prvom meču grupe B na Kupu Afričkih nacija.

2924297594f1c7a47c57bc963507084_orig.jpg
Jedini gol na utakmici postigao je kapiten i najbolji igrač Obale Slonovače Didije Drogba u prvom poluvremenu udarcem glavom.
Selekcija Sudana igrača je defanzivno tokom celog meča, bila je uporna i malo joj je falilo da dođe do izjednačenja nakon pogotka Drogbe.
U drugom poluvremenu Obala Slonovače je mogla mnogo ranije da završi posao, ali su Drogba, Jaja Ture i Žervinjo promašili odlične prilike.


U drugoj utakmici ove grupe sastaju se Burkina Faso i Angola.
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Manučo doneo pobedu Angoli

[h=1]Manučo doneo pobedu Angoli
[/h] Izvor. B92

Fudbalska reprezentacija Angole pobedila je u Malabou Burkinu Faso 2:1, u prvom kolu grupe B Kupa afričkih nacija.

14907383174ea59da56a953194184727_330x187.jpg
Strelci za Angolu bili su Mateus i Manučo, jedini gol za Burkinu Faso postigao je Traore.
Posle prvog kola u grupi B Angola vodi sa tri boda, koliko ima i Obala Slonovače, dok su Burkina Faso i Sudan bez bodova. Drugo kolo grupe B igra se u četvrtak, a u ponedeljak počinje takmičenje u grupi C.
Posle pobede Obale Slonovače nad Sudanom u prvom meču te grupe (1:0), Angolci su napravili veliki korak ka plasmanu u drugu fazu, jer je njihov meč sa Burkinom Faso smatran borbom za drugu poziciju.

Prvo poluvreme nije donelo mnogo uzbuđenja, ali je posle samo tri minuta u nastavku član portugalskog Nasionala Mateus iskoristio grešku najveće zvezde rivala Bakarija Konea (Lion), koji se poigravao u šesnaestercu, pokupio loptu i poslao je u mrežu.

Do izjednačenja „Ždrepci“ su došli iz prekida, kada je član Oksera Alen Traore bio precizan iz slobodnog udarca sa 25 metara, devet minuta osle prvog gola. Burkina Faso je na domaćem terenu igrala u polufinalu 1998, ali je od tada četiri puta ispadala u grupi, a na prethodnih 5 mečeva KAN dala je samo jedan gol.

U 68. minutu odluku je doneo bivši igrač Mančester Junajteda Manučo. Odbrana ekipe iz Sahela je bila uspavana, a Manučo,koji sada igra za Valjadolid, sa 18 metara je uputio odličan udarac, izvan domašaja Daude Dijakitea.


U sledećoj rundi Angola može da protiv Sudana obezbedi prolazak u četvrtfinale i izjednači najbolji plasman u istoriji, ostvarne na prethodna dva šampionata, dok Burkina Faso igra sa južnim susedima i prvim favoritima turnira iz Obale Slonovače.

U ponedeljak startuje drugi domaćin turnira Gabon, koji u popodnevnom terminu igra sa Nigerom, dok se uveče igra derbi Magreba Maroko – Tunis.
 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
AKN: I Gabon domaćinski

[h=1]AKN: I Gabon domaćinski
[/h]
Gabon opravdao ulogu favorita u prvom kolu Grupe C savladavši Niger 2:0 (2:0).


v231608p0.jpg

I drugi koorganizator 28. izdanja Afričkog kupa nacija je zabeležio pobedu na premijeri. Posle Ekvatorijalne Gvineje, i Gabon je osvojio tri boda savladavši Niger 2:0 (2:0).

Utakmica prvog kola Grupe C odigrana je na novom stadionu Angonđe u predgrađu glavnog grada Libervila. Taj objekat izgrađen je baš za potrebe Afričkog kupa nacija.

Pre meča domaćin je važio za izrazitog favorita. Reprezentacija male zemlje na obali Atlantskog okeana peti put je učesnik kontinentalnog takmičenja, a 1996. je stigla do četvrtfinala, što joj je najveći uspeh. S druge strane, Niger je debitant i napravio je iznenađenje plasmanom na završni turnir.


U skladu sa očekivanjima se i razvijala utakmica, a Gabonci su u prvom poluvremenu otklonili sve dileme oko pitanja pobednika.

U 30. minutu Stefan N'Guema je centrirao sa desnog krila, lopta je dugo letela, golman Kasali Dauda je loše procenio njenu putanju, pa igraču Sent Etjena Pjeru Emeriku Aubamejangu nije bilo teško da je sa "druge stative" glavom sprovede u nebranjeni deo mreže - 1:0.

U poslednjim trenucima prvog poluvremena golman Nigera Dauda se iskupio za lošu intervenciju 15 minuta ranije, ali to nije bilo dovoljno da spreči drugi pogodak protivnika. On je zaustavio šut glavom Aubamejanga, ali je odbijena lopta na "petercu" došla do N'Gueme koji nije propustio da realizuje "zicer" - 2:0.

Igrači Gabona su čuvali prednost. U finišu su se malo opustili, pa su gosti u 78. minutu stvorili najbolju priliku, ali je pokušaj Uve Muse Mazua glavom odbranio golman Didije Ovono.

REZULTATI 1. KOLA:

GRUPA A


Ekvatorijalna Gvineja - Libija 1:0 (0:0)
/Balboa 85'/

Senegal - Zambija 1:2 (0:2)
/N'Doje 74' - Majuka 12', Kalaba 20'/

TABELA: Zambija 3, Ekvatorijalna Gvineja 3, Libija 0, Senegal 0.

GRUPA B

Obala Slonovače - Sudan 1:0 (1:0)
/Drogba 40'/

Burkina Faso - Angola 1:2 (0:0)
/Traore 57' - Mateus 47', Manušo 68'/

TABELA: Angola 3, Obala Slonovače 3, Burkina Faso 0, Sudan 0.

GRUPA C

Gabon - Niger 2:0 (2:0)
/Aubamejang 30', N'Guema 45'/

Maroko - Tunis (20h)

GRUPA D

U utorak:

Gana - Bocvana (17h)
Mali - Gvineja (20h)

U četvrtfinale plasiraće se prve dve ekipe iz svake grupe.

(MONDO - foto: AP)

 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
KAN: Gana startovala pobedom

[h=1]KAN: Gana startovala pobedom
[/h] Izvor. B92 | UŽ

Fudbalska reprezentacija Gane uspešno je startovala na Kupa afričkih nacija pošto je u Fransvilu pobedila selekciju Bocvane sa 1:0 (1:0).


8529460154f1f027c9cbc7832620187_orig.jpg

Beta

Reprezentacija koju se klupe vodi srpski trener Goran Stevanović je do pobede došla zahvaljući golu Džona Mensaha u 25. minutu.
Gana je poslednjih pola sata utakmice igrala sa igračem manje pošto je strelac pobedonosnog gola Mensah zaradio crveni karton. U drugoj utakmici D grupe Kupa afičkih nacija od 20 časova igraju Mali i Gvineja.
Na klupi reprezentacije Gane sedeli su bivši fudbaleri Crvene zvezde i Partizana - defanzivac Li Adi i napadač Prins Tejgo. Još jedan bivši napadač Partiazana Dominik Adija se nije našao među 23 fudbalera Gane na koje Goran Stevanović računa na Kupu afričkih nacija iako je bio standardan član reprezentacije u kvalifikacijama za KAN.

I Jelen Superliga ima "predstavnika" na Kupu afričkih nacija pošto za reprezentaciju Libije nastupa levi bek Jagodine Mohamed el Munir.

 
Poslednja izmena od urednika:
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
KAN: O. Slonovače u četvrtfinalu

[h=1]KAN: O. Slonovače u četvrtfinalu
[/h] Izvor. B92 | ČŽ

Ekipa Obale Slonovače plasirala se u četvrtfinale Afričkog kupa nacija, pošto su u drugom meču drugog kola savladali Burkinu Faso sa 2:0.


8554807504f1a81336a467364027641_orig.jpg
Golove su u 16. minutu postigli Kalu i Bakari Kone, koji je u 82. minutu lobovao svog golmana. U prvom meču drugog kola grupe B Sudan i Angola igrali su nerešeno, 2:2.
O. Slonovače je ostvarila oba trijumfa i obezbedila učešće u četvrtfinalu, dok će se za drugo mesto u grupi boriti Sudan i Angola. U poslednjem kolu sastaju se O. Slonovače i Angola i Sudan i B. Faso.
Zanimljivo je da su se u duelu Sudana i Angole u strelce upisala samo dvojica fudbalera. Oba gola za Angolu postigao je Alberto u 5. i 50. minutu, dok je golove za Sudan dao Bašir u 33. i 74.

Na meču Obale Slonovače i Burkine Faso, Kalu je posle dobrog centaršuta Drogbe, natrčao na loptu koju je promašio Ture i žestokim udarcem savladao protivničkog golmana.

"Slonovi" su čuvali taj rezultat do 82. minuta kada je Zokora ubacio loptu u šesnaesterac Burkine Faso, gde ju je u želji da je izbaci van granica terena, Bakari Kone zahvatio glavom i lobovao sopstvenoh golmana.

Grupa B

Obala Slonovače 2 2 0 0 3 0 +3 6
Angola 2 1 1 0 4 3 +1 4
Sudan 2 0 1 1 2 3 −1 1
Burkina Faso 2 0 0 2 1 4 −3 0
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
KAN: Bajka se nastavlja

[h=1]KAN: Bajka se nastavlja
[/h] Izvor. B92

Posle pobede na otvaranju Kupa afričkih nacija, Ekvatorijalna Gvineja pobedila je i Senegal i tako došla do plasmana u četvrtfinala.

2411140354f2290aea9046420820148_orig.jpg

Beta
Zanimljivo je da je to za tu zemlju premijerno takmičenje, a ono se održava baš u njoj i u Gabonu.
Zbog toga u Ekvatorijalnoj Gvineji trenutno vlada velika euforija u isčekivanju konačnog raspleta Kupa afričkih nacija.
Specijalno za B92 iz Bate piše Ilija Pešić.

Pomalo tmurno januarsko jutro zamenila su euforična lica lokalnog stanovništva.Već ranih jutarnjih sati na svakom koraku se mogla osetiti i videti ogromna želja za pobedom protiv Senegala.

Sve je vodilo ka tome da će istorijska bajka za domaćina Kupa afričkih nacija imati i svoj nastavak. Naime, veče pred utakmicu i na dan iste, pravo niotkuda, usledila je prava provala oblaka, sada već tradicionalni saveznik domaćina. Kiša nam je svima ozarila lica jer smo znali šta nam nagoveštava.

Na ulicama je vladala fantastična atmosfera. Do sada popularne dresove Barselone i Reala zamenile su majice selekcije Ekvatorijalne Gvineje. Klincima više nisu bili idoli Mesi, Ćavi ili Ronaldo, već nama nepoznati Balboa, Bodipo, Danilo. U svakom delu grada uz tradicionalno točenje pića, ples i pesmu igrala se i po koja partija fudbala. A vreme je polako odmicalo i svi smo sa nestrpljenjem odbrojavali sate u isčekivanju velikog meča.

6899226164f2290aedb172329088774_orig.jpg
Kada je konačno bilo 21.15, huk 35.000 ljubitelja fudbala, od kojih njih oko 500 simpatizera selekcije Senegala, kao da je dodatno podstrekao aktere duela da prikažu dobru igru i da viteški brane boje svojih reprezentacija.

Opterećeni bremenom favorita i lošeg starta, posle poraza od Zamije, fudbaleri Senegala ušli su u meč pod imperativom pobede jer ih je samo ona ostavljala u igri za dalji plasman. Na drugoj strani, osokoljeni istorijskom pobedom nad selekcijom Libije, igranjem pred frenetičnim navijačima na domaćen terenu i obećanjem o navčanoj nagradi, od oko million dolara za pobedu, selekcija Nzalang-a tražila je pobedu i siguran prolaz u četvrtfinale.

Prvo poluvreme je proteklo u terenskoj dominacije ekipe Senegala, stameniti Senegalci su bili neprikosnoveni i u skok igri kao i u posedu lopte, ali bez većih opasnosti po gol domaćina. Ekipa Ekvatorijalne Gvineje kao da je jedva čekala sudijski zvižduk sa nadom da bi u pauzi mogli da konsoliduje svoje redova. Bez pravih šansi na obe strane, prvo poluvremene je završeno 0:0.

Navijači nisu gubili nadu i jos uvek su bili ubeđeni da je duel prava prilika da se njihovi ljubimci, a sada već i naši, prikažu u pravom svetlu.

5791715774f2290af19276410421798_orig.jpg
Nažalost, start drugog poluvremena nije mnogo obećavao, ponavljao se scenario iz prvo dela igre. Međutim, dok smo svi već počeli da kalkulišemo da i sa remijem Nzalang ima dobre izglede za dalji plasma, usledila je iznenadna kontra domaćih fudbalera i rutinska završnica Rendija. Da, lopta je bila u mreži Senegala i usledilo je opšte slavlje, delirijum svetskih razmera. Kakva je to radost bila. Orilo se sa tribina “Ole, ole”, i svi su mislili samo na jedno,koliko je ostalo do kraja?

Velikih 23 minuta, delovalo je kao večnost. Popularni lavovi krenuli su na sve i ništa. I dok je vreme polako odmicalo, ređale su se šanse na polovini Gvinejanaca, ali je neprikosnoveni golman Danilo uspeo svaku loptu da ukroti. A onda je usledila završnica kakvu ni najbolji filmski režiseri ne mogu zamisliti.

Taman kada su svi već isčekivali da četvrti arbitar označi za koliko će se još produžiti meč, usledila je konfuzija u odbrani Ekvatorijalne Gvineje koju je znalački iskoristio Sou i doneo izjednačenje svom timu. Usledio je muk na tribinama. Iako je rezultat i dalje bio povoljan za domaće fudbalere, bilo je to ipak veliko razočaranje. Nedugo zatim, sevnuo je kontranapad ekipe Nzalang-a kao iz udžbenika, lopta se našla na oko 25 metara od gola Senegalaca, usledio je fantastičan, neodbranjiv šut Alvareza u golmanov gornji desni ugao.

Mislili smo će se stadion srušiti od navijačkog ludila. Bio je to kraj, Ekvatorijalna Gvineja se plasirala u četvrtinale, što je istorijski uspeh ove male države. Bajka se nastavlja i zaslužili su.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
KAN: Tunis i Gabon u četvrtfinalu

[h=1]KAN: Tunis i Gabon u četvrtfinalu
[/h] Izvor. B92 | AK

Fudbaleri Tunisa i koorganizatora Gabona plasirali su se u četvrtfinale Kupa afričkih nacija već nakod drugo kola u Grupi C.

7776650594f23165a3df9d308500106_orig.jpg

Beta/AP
Mečevi u petak rešeni su u triler završnicma, a oba tima su do osam najbolji na "crnom kontinentu" stigli u sudijskoj nadoknadi.
Tunis je golom Džeme pobedio Niger sa 2:1, dok je Bruno Zita iz slobodnog udarca u 96. minutu doneo Gabonu 3:2 protiv favorita Maroka.
"Orlovi Kartagine" su nakon Maroka savladali i selekciju Nigera sa 2:1, ali tek golom u sudijskoj nadoknadi vremena. Tunis je poveo već u četvrtom minutu preko M'Saknija, ali je samo pet minuta kasnije izjednačio Ngounou. Veliku pobedu Tunisu je doneo Džema u finišu meča.

Još spektakularniju završnicu imao je duel domaćina Gabona i Maroka. Gosti su poveli preko bivšeg igrača Intera, a sada fudbalera Fiorentine Huseina Karje u 24. minutu, ali su Pjer-Emerik Aubamejang i Danijel Kuzin u samo dva minuta (77. i 79) preokrenuli rezultat.

U samom finišu meča Karja je iz penala najavio prvi bod za Maroko koji je igra oslabljen bez Maruana Šamaka, ali je u poslednjim tranucima Bruno Zita sa leve strane iz slobodnog udarca zatresao mrežu i poslao Marokance kući.

Kup afričkih nacija, 2. kolo
Tunis - Niger 2:1
M'Sakni 4, Džema 90 - Ngounou 9
Maroko - Gabon 2:3
Karja 24, 90p - Aubamejang 77, Kuzin 79, Zita 96

Tabela:
1. Gabon 2 0 0 5:2 6
2. Tunis 2 0 0 4:2 6
3. Maroko 0 0 2 3:5 0
4. Niger 0 0 2 1:4 0
 
Natrag
Top