Koristite zastareli pregledač. Možda neće pravilno prikazivati ove ili druge veb stranice. Trebali biste nadograditi ili koristiti alternativni pregledač.
Savet za mlade domaćice - kako proceniti da li je dovoljno dugo pečeno meso ili je ostalo „živo“? Kako ne prekuvati povrće?
ISKUSNIM domaćicama ovaj savet nije potreban. One, već po boji, mirisu ili samo jednom ubodu viljuškom, znaju da li je nešto dovoljno kuvano ili pečeno. Ali, kako da mlade domaćice procene da li su dovoljno dugo pekle meso ili je ono ostalo „živo“? Kako da ne prekuvaju povrće?
Kuvanje
POVRĆE: za kuvanje krompira potrebno je 15 do 30 minuta, kelja i praziluka od 15 do 20, karfiola - 15, isečene šargarepe - 5 do 10, graška - 10, kukuruza (u klipu) - 5 do 7 minuta...
MESO: dva kilograma teletine trebalo bi kuvati od 1,5 do 2 sata, a dva kg govedine - 2,5 sata, za pile je dovoljno 60 minuta, za kokošku 2 do 3 sata, a za mesnatu slaninu sat vremena...
RIBE: pastrmka se kuva od 9 do 10 minuta, skuša 10-12, losos 20 do 30, morski list 10-12 minuta... Napomena: Ovo su, naravno, okvirna vremena, što znači da može da bude odstupanja.
Pečenje U obzir je uzeto pečenje na 200 stepeni, a uračunato je i 15 minuta od trenutka kada je rerna isključena.
MESO: za dva kilograma pilećih grudi sa kostima potrebno je 45 minuta, za pileće batake - 45, za pile od oko 1,5 kilograma - sat i po, pečenicu od 750 grama - 50 minuta, za dva kilograma svinjskog vrata - sat i po, za 1,5 kilogram pečenja sa rebrima - sat i po, za ćureće grudi - 50, ćureće batake - 50 minuta... Napomena: Kada pečenje izvadite iz rerne, nemojte ga odmah seći, već ga izvesno vreme ostavite na pultu. Izvor: Večernje novosti
Izbor zavisi od načina na koji želite da pripremite određeni specijalitet, kažu majstori kulinarstva
Izbor zavisi od načina na koji želite da pripremite određeni specijalitet
Želite da pripremite ukusne i sočne paketiće od mesa, povrća ili voća, ali niste sigurni da li da upotrebite papir za pečenje ili aluminijumsku foliju? Izbor zavisi od načina na koji želite da pripremite određeni specijalitet, kažu majstori kulinarstva. Mnoge domaćice žele maksimalno da uštede na vremenu i jela sve češće pripremaju u mikrotalasnoj pećnici. Za takvo pripremanje slanih ili slatkih paketića najbolje je da upotrebite papir za pečenje.
Međutim, ukoliko želite da meso i povrće ispečete u rerni ili na roštilju, ali da pritom svi ukusni sastojci ostanu sočni, najbolje je da ih pečete uvijene u aluminijumsku foliju. U tom slučaju povedite računa da ne koristite kisele namirnice, jer bi jelo moglo da poprimi ukus metala.
U presoljenu supu ubacite nekoliko komada jabuke, pa kuvajte desetak minuta. Jabuke će upiti višak soli, posle čega možete da ih izvadite iz šerpe
ČAK i najumešnijoj domaćici povremeno se dogodi da presoli jelo. Ali, upravo one znaju i kako da ga ponovo učine ukusnijim, odnosno manje slanim.
* Na primer, u presoljenu supu, odnosno u šerpu u kojoj je kuvana, ubacite nekoliko komada jabuke, pa kuvajte desetak minuta. Jabuke će upiti višak soli, posle čega možete da ih izvadite iz šerpe.
* U presoljeno jelo možete da ubacite i jednu do dve kriške krompira, koje ćete izvaditi pre služenja jela. Krompir će neutralizovati so.
* Kada je reč o presoljenom barenom povrću, njega isperite u vodi, pa ga prelijte kiselom pavlakom ili istopljenim maslacem.
* Suvišnu so će neutralisati i soda bikarbona, ali dodajte je samo malo, na vrh noža. Slično dejstvo imaju i peršun, komadići kruške, jogurt.
* Događa se i da presolimo sos. Ukus ćete spasiti ako u njega dodate kocku šećera.
Za savršen ukus: Trikovi s puterom koje treba da znate!
Za savršen ukus: Trikovi s puterom koje treba da znate!
Kad recept sadrži puter, nemojte ga nikako menjati margarinom. Ništa nema ukus kao pravi puter, a uz nekoliko trikova sad ćete saznati i kako izvući ono najbolje iz njega.
Tajna savršenog sosa je u dodavanju hladnog putera na kraju kuvanja. Isecite puter (maslac) na kockice i dodajte jednu po jednu lagano, mešajući, u vrući sos na laganoj vatri. Nastavite da dodajete puter i mešate sve dok se potpuno ne rastopi. Na 250 ml sosa koristite oko četvrtine šoljice putera. Kad se hladni puter polako dodaje u vruć sos, ravnomerno će se rastopiti i bolje se stopiti s sosom.
Ako u receptu za kekse i kolače treba da koristite omekšali puter, morate znati da maslac treba da bude toliko mekan da ostaje udubljenje kad ga dirate prstima, ali ne sme biti toliko mekan da možete prstom probiti kroz njega.
Pripazite da nema mrvica u puteru, jer će se tako pre pokvariti. Ostavite sa strane malu porciju putera, bilo u frižideru ili na radnoj površini koju ćete koristiti isključivo za mazanje na hleb. U tom slučaju najbolje je koristi zasoljeni puter, jer so u njemu služi i kao konzervans.
Kako biste zadržali svež ukus putera, na sobnoj temperaturi u poklopljenoj posudi držite samo količinu maslaca koju mislite da potrošite u sledeća dva do tri dana. Međutim tokom letnjih dana puter na sobnoj temperaturi smete držati najviše jedan dan.
* Svežinu putera održaćete i ako ga dobro umotate. Pažljivo ga zamotajte u papir koji u sebi sadrži foliju i odsecite taman toliko koliko vam je potrebno, a ostatak zatim zamotajte u papir.
* Puter je najbolji dok je svež. Kako bi se svežina očuvali što duže, kupujte samo količinu koju nameravate da iskoristite u sledećih nedelju do dve. Ako naletite na povoljnu cenu putera u prodavnici, a svesni ste da nećete moći da ga iskoristite za tih nedelju ili dve, najbolje je da ga zamrznete i tako sačuvate svežinu ukusa.
* Ako pak nameravate da ga zamrznete na duže, nasecite ga na manje komade (oko 100 g) i svaki komad posebno zamotajte u plastičnu foliju koju ćete zatim staviti u zatvorenu posudu ili kese za zamrzavanje. Na taj način ćete lakše uzimati manje parčiće putera i izbeći ponovo zamrzavanje.
Izvor: S media
Sigurno se pitate kako neka hrana u restoranu ima neverovatno dobar ukus, a kada je vi spremite nije takva. Tajna je u malim trikovima i kombinaciji sastojaka koja nam na prvi pogled ne izgleda logično.
1. So poboljšava ukus testu, slatkim jelima pa čak i kafi. Naravno u minimalnim količinama.
2. Šećer intenzivira ukus šargarepe i umanjuje kiselost jela sa kuvanim paradajzom.
3. Anis pojačava ukus mesa.
4. Kafa poboljšava ukus čokolade u čokoladnim kolačima.
5. Muskatni oraščić će jela od krompira učiniti daleko ukusnijim.
6. Zajedno sa šećerom, malo (sveže mlevenog) bibera poboljšaće ukus jagodama.
7. Vanila, osim što smanjuje kiselinu jabukama, poslasticama od ovog voća daje bogatiji ukus. Izvor: Super žena
Male tajne velikih kuvara: Zašto so ide u čokoladu, a šećer u supu?
Prstohvat je čarobna mera kada je kuvanje u pitanju, a neke tajne sastojke upravo treba da koristite u malim dozama da bi imale pravi efekat. Tako za pravljenje kremova od čokolade uvek dodajte malo soli. Ukus će biti fantastičan, intenzivan i neodoljiv.
So daje specifičan ukus mnogim jelima
So poboljšava ukus testu, slatkim jelima, pa čak i kafi. Naravno u minimalnim količinama.
Poznati kuvar Džejmi Oliver kaže da u kremove gotovo uvek doda malo krupne soli.
- Zvuči nelogično, ali zapravo so je veoma korisna u slatkim stvarima koje pravite, mesite. Posebno je super u kombinaciji sa čokoladom, nekako istakne pun ukus kakaa. Ja je skoro uvek koristim, ali u sasvim malim količinama.
Zanimljivo je i da prave domaćice u čarobne, lekovite domaće supe, posebno pileće uvek dodaju mrvu šećera. Naime, trunka kristal šećera pojačaće aromu supe kojoj malo ko može da odoli.
Šećer se stavlja u neka sasvim neočekivana jela
Evo još nekih neobičnih trikova:
Šećer intenzivira ukus šargarepe i umanjuje kiselost jela sa kuvanim paradajzom.
Anis pojačava ukus mesa.
Kafa poboljšava ukus čokolade u čokoladnim kolačima.
Muskatni oraščić će jela od krompira učiniti daleko ukusnijim.
Zajedno sa šećerom, malo (sveže mlevenog) bibera poboljšaće ukus jagodama.
Vanila, osim što umanjuje kiselinu jabukama, poslasticama od ovog voća daje bogatiji ukus.