Kuća od betonskih blokova

Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
38
Može li mi neko reći da li bi bilo pametno zidati kuću od betonskih blokova?
Čitao sam dosta na ovu temu (uglavnom američke sajtova) i mnogi tvrde da su mane ovakvog vida gradnje danas gotovo potpuno zanemarljive u odnosu na prednosti koje se dobijaju.

E sad, kod nas se ovaj vid gradnje uglavnom izbegava, a kao glavni razlog navodi se kondenzacija jer je u pitanju beton. S' druge strane, ja sam se često sretao sa kućama koje imaju problem sa vlagom i ako su zidane od giter bloka ili cigle, tako da po meni teorija o kondenzaciji i vlagi nema baš jak osnov, a i mnogi veći stambeni objekti rade se u kombinaciji betona i stakla (takozvana brza gradnja), pa me zanima mišljenje stručnijih ljudi o ovome.

Mišljenja sam da, ako se sve u vezi kondenzacije i izolacije uradi kako treba, nije bitno da li se radi od giter bloka, cigle ili betonskog bloka.

Moja zamisao je da se zida sendvič zid, u varijanti da spolja ide blok širine 12cm, u sredinu stiropor 8cm, a unutrašnji zidovi da se zidaju blokom širine 20cm. Unutrašnji zidovi se ne bi malterisali već bi se oblagali gips-karton pločama ispod kojih bi išla neka izolacija, mineralna vuna ili stiropor, naravno sa sve parnom branom. Ovako bi se dobio zid debljine 45-50cm i kuća bi bila prava tvrđava. :-D Naravno, za ovakvu građevinu se podrazumeva da treba odraditi jače temelje zbog većeg tereta betonskih blokova.

Interesuje me koje je vaše mišljenje o ovome i da li je neko do sad imao iskustva sa ovako nečim? Pre svega me zanima da li se ovako može dobiti energetski efikasna kuća?
 
Član
Učlanjen(a)
24.03.2010
Poruka
17
na žalost, ne, nisam zagovornik izvođenja radova sa betonskim blokom, najveći problemi su vlaga i kondenzacija, koliko para toliko muzike, ali je muzika loša.
 
Član
Učlanjen(a)
23.04.2010
Poruka
38
A zašto ne? Imaju li vaše tvrdnje dobro i opravdano pokriće?
Kondenzacija i vlaga se javljaju i kod pune i šuplje opeke ako se ne uradi posao kako treba, pa i dalje svi zidaju kuće sa ciglom i giter blokom.

I ja znam šta ljudi pričaju, ali isto tako pričaju i da je Termo blok sam vrh, pa se u praksi pokazalo da i nije toliko dobar koliko ga hvale. Mislim da kod nas ljudi više nasedaju na komercijalu.

Ne tvrdim ja da sam 100% u pravu, samo me zanima mišljenje stručnijih ljudi koji znaju da pojasne svoje tvrdnje jer ja i dalje ne verujem da je betonski blok loše rešenje.
 
Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
25
moj drugar ima vikendicu gradjenu od betonskih blokova i nema problem sa vlagom. Sam blok ima supljinu u sebi sto predstavlja termo prekid i samim tim sprecava stvaranje kondenza a narocito ako radis sendvic zid ti mu pravis jos jedan termo prekid. Sto se tice betonskih konstrukcija koje se rade na nekim objektima one se oblazu heraklit plocama cime se dobija termo prekid da ne bi dolazilo do stvaranja kondenza. Toliko od mene,nadam se da sam od pomoci. Veliki pozz
 
Natrag
Top