Kuća koja sama zaključava vrata

Učlanjen(a)
08.02.2009
Poruka
5.533
Kuća koja sama zaključava vrata
Zavirite u dom koji uči vaše navike
02.08.2009. 00:01

Zamislite kuću koja sama pali svetla i klima-uređaj u skladu sa vašim navikama, a šalje SMS ako ste zaboravili da zaključate vrata ili neko u nju provaljuje. Tako funkcioniše InterHome, „pametna“ kuća koju su osmislili istraživači sa Hertfordšir univerziteta u Velikoj Britaniji.

kuca-x.jpg

Maketa „Pametne kuće“ razvijena je na modelu kuće za lutke

Britanski naučnici osmislili su kuću koja može potpuno da se prilagodi navikama svojih vlasnika. InterHome je prva kuća u Velikoj Britaniji koja može od osoba koje žive u njoj da uči navike, a zatim da donosi odluke umesto njih. Ona izgleda poput obične kuće, ali je od ostalih razlikuje ugrađen sistem koji je može da „uči“ i prilagođava se navikama svojih stanovnika.
Prototip kuće razvijen je na modelu kuće za lutke, a istraživači su hteli da demonstriraju koliko naši domovi mogu da budu ekološki i bezbedni ako su u njih instalirane „inteligentne“ tehnologije koje se adaptiraju u skladu s našim dnevnim rutinama.
U kuću je ugrađena mreža infracrvenih senzora koji su povezani sa centralnim kompjuterom. Specijalan softver otkriva i pamti u koju sobu u koje doba dana ulazimo i u skladu s tim zna, odnosno uči kad nam je gde potrebno svetlo, kad da upali grejanje, ako je zima, odnosno hlađenje prostorije ako je leto. Ima tač skrin interfejs koji omogućava praćenje dešavanja u kući.
Taj specijalni sistem omogućava vlasnicima InterHoma da uštede energiju i do 300 funti godišnje. Kontrolom potrošnje električne energije kuća, takođe, smanjuje emisiju štetnih gasova.
InterHome je takođe mnogo sigurnija kuća od standardnih, ako se povežu brave na vratima i prozorima sa centralnim kompjuterom. Tako, ako zaboravimo da zaključamo ulazna vrata ili ugasimo sijalicu, kuća će nam poslati SMS. Na osnovu našeg odgovora, kuća će moći čak i da odreaguje i po zahtevu sama zaključa prozore i vrata.
– InterHome nije prva pametna kuća, ali je poboljšana u odnosu na konkurenciju time što ima instaliran sistem koji je prilagodljiv i može da nauči naše navike. Tehnologija omogućava sistemu da brzo uči, tako da uvek zna kada nam je, na primer, potrebno svetlo, da li smo kod kuće ili na poslu – rekao je Johan Siau, predavač na Univerzitetu i koordinator projekta.

Izvor: Blic
 
Natrag
Top