Kubikaza drveta za secu

Učlanjen(a)
24.05.2009
Poruka
1
Hteo bih da prodam 5-6 bagremova drveta pa me interesuje kako se racuna kubikaza, cuo sam da ima neka formula pomoci koje sumari u sumi izracunaju (mada postoji i neka brosura).
 
Član
Učlanjen(a)
26.07.2012
Poruka
455
ako su trupci onda se zbroje promeri tanjeg i debljeg kraja, podeliš sa 4 i dobiješ prosečni polumer (r) i dalje računaš kao zapreminu valjka (r[SUP]2[/SUP]*Pi)*v
v - dužina trupca

i to bi trebala biti približna kubikaža!

pozz!
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.333
U pravu je awax22,ali je zaboravio da se meri i sredina trupca,i onda se uzme naj pribliznija mera i radi se zapremina valjka.
 
Učlanjen(a)
11.08.2012
Poruka
1
Ne znam da li te još uvijek zanima ovo pitanje, ali ako se još uvijek interesuješ ukratko da ti objasnim: ako se radi o oborenim stablima ili iskrojenim trupcima lako ćeš đoći do kubikaže premjerom prečnika na sredini trupca npr. 50cm to jest 0,5m i dužinu u metrima npr 5 m. zatim prostom formulom za valjak prečnik na kvadrat puta pi kroz 4 puta dužina npr 0,5*0,5*3,14/4*5 ovo je tzv prosta Huberova formula ređe se koriste gor djelimično opisane Smalijanova i Rikeova formula.
U slučaju da se radi o dubećim neposječenim stablima tada se zapremina računa pomoću zapreminskih tablica, ovde bi najbolje bilo koristiti obliko visine ali za to bi ti trebala stručna ososba
 
Natrag
Top