косовски бој у светлу турских извора

Da li verujete u Dereticevo vidjenje stvari o Kosovskom boju?


  • Total voters
    42
LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Danas se navršava 621. godina od kosovske bitke. Vidovdan. Sjećate li se kako je Miloš odgovorio Knezu Lazaru, na večeri uoči kosovske bitke, kada je Lazar u svojoj zdravici pomenuo moguću izdaju u predstojećem boju:
"...Sutra jeste lijep Vidov-danak,
Vidjećemo na polju Kosovu,
Ko je vjera a ko je nevjera..."
 
Član
Učlanjen(a)
09.11.2010
Poruka
5
Sve je bolje od Dedijera, preterao je sa brojem vojnika sa 180000 mogli su do pariza. Realnija mi je cifra Srbi : oko 30000, Turci : oko 50000
 
Član
Učlanjen(a)
19.08.2009
Poruka
981
Kada se to Dedijer bavio proučavanjem perioda srednjeg veka i Kosovske bitke ? Što se tiče broja učesnika u boju, o tome se jako malo zna, istorijski izvori su vrlo oskudni i uglavnom potiču iz kasnijeg perioda, tako da je pominjanje cifre od 180 000 jedno najobičnije lupetanje a čak i cifre od 50000 su velike .
 
Član
Učlanjen(a)
28.10.2009
Poruka
62
Kada se to Dedijer bavio proučavanjem perioda srednjeg veka i Kosovske bitke ? Što se tiče broja učesnika u boju, o tome se jako malo zna, istorijski izvori su vrlo oskudni i uglavnom potiču iz kasnijeg perioda, tako da je pominjanje cifre od 180 000 jedno najobičnije lupetanje a čak i cifre od 50000 su velike .
E ovoga puta moram da se slozim sa tobom u potpunosti !
 
Član
Učlanjen(a)
30.10.2009
Poruka
1.858
Kako god istoriju pisu pobednici,mi preturamo po njihovim papirima i pravimo nasu istinu(koja nam odgovara).Mnogo puta smo se pokazali u oba svetla (dobrom i zlom),mnogo puta smo platili skolu(krvlju).Pokazivali smo nasu neslogu i razdor i u naj banalnijim stvarima,ispravljali smo krive drine za drugoga i bili topovsko meso.U Kosovskom boju dok su nasi branili (neslozno)Srbiju mi smo u isto vreme cuvali i Zapad (Ugarske i Bosanske zemlje,Bec ,itd..)koji nije mrdnuo ni prstom da pomogne(tako je bilo i kroz vekove kasnije).Sada svi nesto pisu i znaju prave se pametni ,teoretisu sa raznim informacijama i dezinformacijama.Ljudski je pogledati u sebe i reci da smo kao narod mnogo gadni bre(mislim po karakteru),ubijali smo nase kraljeve ,vodje ,patriote a bog sveti zna zasto,prodavali smo i crno ispod nokata(kao i danas)i nikako da se dozovemo pameti.
 
Član
Učlanjen(a)
09.11.2010
Poruka
5
Nije to samo nas specijalitet a pogotovo ne u to vreme. Svaki feudalac je tada isklucivo gledao svoje interese i tezio da ima potpunu politicku samostalnost, poput na primer nemackih knezeva izbornika, koji su postavljali careve svetog rimskog carstva ili na primer za vreme francuskog kralja Filipa IV koji je toliko ojacao kraljevsku vlast da je izazvao opoziciju feudalaca koji su se udruzivali u saveze kojima ce pristupati i gradovi Šampanje,Normandije i Burgundije.
 
Natrag
Top