Kopanje i uređenje jezerceta

__John__Wayne__
LEGEND
Učlanjen(a)
26.09.2009
Poruka
7.369
Kopanje i uređenje jezerceta

Zašto kopati jezerce u dvorištu?

Dovoljno je osvrnuti se oko sebe, da bismo videli kako nas okružuju smeće, neuredni travnjaci, ugaženi vrtovi. Ovakvo ukrasno jezerce može poslužiti kao mali ribnjak, može biti fontana ukoliko ugradite mali vodoskok, uredno ga aranžirate, ali i čisti kutak prirode sa obiljem perunika, lokvanja, šaša, sitnih biljčica i sl. Priznaćete, retki su oni koji u svom vrtu imaju ovako lep kutak.Kako odrediti veličinu, oblik i dubinu?
Jezerce-u-basti-001.jpg


Poželjno je da jezerce bude na suncu, ne preblizu kuće ili krošnje nekog stabla, kako u jesen po njemu ne bi plovilo lišće umesto ribica. Preporučljivo je da mu površina bude najmanje tri kvadratna metra , pa sve do one veličine koja se može smestiti u vrt. Oblik treba prilagoditi terenu, a poželjno je da bude nepravilan, jer pravilni geometrisjki oblici zacelo nisu prirodni, pa neće doprineti pravom užitku.
Jezerce-u-basti-004.jpg

Jezerce-u-basti-005.jpg


Vrlo je bitno kako odrediti dubinu. U svakom slučaju ,sa jedne strane (preporučljivo 1/3 do 1/5 do obale) treba izvesti blagi uspon do dubine od oko 20cm. Na tom delu će početi klijati biljni svet, a i mnoge ptičice će doći tu da se osveže.
Drugi deo takvog jezerca mora biti dubok 60-80cm, gde se „spušta“ sav biljni i životinjski svet da bi prezimeo. U toj dubini voda se sigurno neće zamrznuti tokom oštre zime, pa ćemo do sledeće sezone sačuvati svoje prirodno carstvo. Pri određivanju dubine važno je znati da većina rečnog i jezerskog bilja - kao šaš, perunika i sl. uspeva u vodi dubine od 20cm.


Kako to izvesti?

Jezerce-u-basti-006.jpg


Osnovi materijal je PVC folija debljine 1mm. Vrlo je važna njena boja, jer ona daje odraz našem jezeru. Predlog je maslinastozelena, mada dobro može poslužiti i crna ili neka druga tamnija boja, jer dno ionako nakon određenog vremena poprima talog koji onda zajedno s biljem daje zeleni odsjaj i ugođaj.
Do jezerceta je najbolje provesti tri cevi. Dve služe za dovod vode i recirkulaciju. Pod pretpostavkom da nećemo ugrađivati neki filter i cirkulacijsku pumpu kojom bismo tu ustajalu vodu filtrirali, ovu drugu cev ostavimo kao rezervu za buduće namene. Takve cevi obično imaju prečnik 1/2˝ ili 3/4˝. Najbolje će za to poslužiti plastične polietilenske cevi. Za odvod vode treba odabrati cev minimalnog prečnika 50mm, koja se izrađuje za kućnu kanalizaciju. Na vrhu te cevi je obično sifon i on u stvari održava nivo vode u jezercetu.
Jezerce-u-basti-007.jpg

Jezerce-u-basti-009.jpg

Jezerce-u-basti-009.jpg


Treba ga smestiti uz obalu na dohvat ruke, jer će se ponekad začeptit, pa ga valja i čistiti. Kad pada kiša, višak vode prelivaće se kroz tu cev u kanalizaciju. Jasno je da tu cev postavljamo s padom od jezerceta do kanalizacije. Što je jezerce veće, veći je i promer cevi.

Osim tih priključaka, do jezerca se može provesti i elektroinstalacija radi rasvete i eventualne ugradnje vodoskoka, fontane i sl. Ovde upozoravamo da treba ugraditi transformator za 220 na 24V, da bismo onemogućili eventualnie strujne udare, budući da se radi o elektoinstralaciji i elektrouređajima koji su uronjeni u vodu. Umesto odgovarajućeg crpnog agregata sa sapnicima ili slično, fontana ili vodoskok se može opremiti i potopnom bunarskom ili odmuljnom pumpom.


Vodoskok, fontana i osvetljenja

Jezerce-u-basti-010.jpg

Jezerce-u-basti-011.jpg


Ukoliko ste prostorno ograničeni, živite u stanu ili vam je dvorište manjih dimenzija, malu oazu možete smestiti na balkon, terasu ili čak i u samom stanu. Do posude ili vodootporne građevinske konstrukcije sprovodite priključke kako smo opisali u gorenavedenom tekstu. Pri tome je najpovoljnije koristiti materijale koji nisu podložni koroziji, npr. plastične posude i cevi za dovod i prelivanje vode, zatim pocinkovani ili aluminijumski lim, a za konačnu spoljnu oblogu drvene ukrasne letvice, kamene ploče i slične obloge. Svi spojevi moraju biti nepropusni. Kod limenih posuda poželjno je lemljenje preklopnih spojeva.
Jezerce-u-basti-014.jpg


Jezerce-u-basti-018.jpg


Efekti....

Najbolji se efekat postiže različitim vodoskocima i rasvetom. Rasveta se može postaviti i izvan vode, tj mali reflektor ili neki izvor svetla usmeriti na vodoskok.

Ali, najbolji efekat se postiže ukoliko se reflektor postavi unutar jezerceta i usmeri na vodeni mlaz. Specijalizirani proizvođači nude različite reflektore, pa čak i u različitim bojama, kao i one sa rotirajućim obojenim pločama da bi se postigao efekat raznobojnog raspršenog vodenog mlaza.

Jezerce-u-basti-019.jpg


Na slici prikazan reflektor ima tipsku oznaku UWS K 3/403-10 sa svetiljkom od žarne niti za 220 V/50 Hz i 40W s priključnim kablom dužine 10m. Ali, postoji i tip UWS K 3/508-10 sa halogenom svetiljkom za 12V 50W. Za takav tip reflektora treba imati i tzv. zaštitni transformator radi galvanskog odvajanja i popune sigurnosti od eventualnog proboja električne energije.
Najpre treba iskopati željeni oblik i postaviti priključke. Sledi postavljanje ivične obloge jezerceta...

....a ako je potrebno veći komad, treba ga izrezati, spojiti i prilepiti, da bismo mogli pokriti čitavo dno.

Jezerce-u-basti-015.jpg


Oko priključaka treba raditi ovako, zavariti ili lepiti kao i ostala spojna mesta.

Nakon montiranja svih elemenata na priključke sledi punjenje, ali prethodno treba postaviti neki ukras, vodoskok ili slično.

Deo ukrasnog jezerceta ima po ivici busenje trave, a na drugom delu su kamene ploče
...do kojih je nasuta humusna zemlja, da bi se moglo posaditi ukrasno cveće, trava i slično rastinje
Nakon mesec-dva trava će niknuti, a do jeseni jezerce će postatii pravi ukras vrta.

Uz malo mašte i truda u svaki se ambijent može ukomponovati lepa oaza cveća i vode. Mogućnosti je zaista mnogo i samo treba odabrati najprihvatljiviju varijantu.

Jezerce-u-basti-016.jpg


Dekorativni vodonepropusni ćupovi ili druge ukrasne posude mogu se, uz dodatna svetla i cirkulaciju vode, pretvoriti u živopisne oaze cveća. Rasvetom i vodoskokom mogu se postići očaravajući efekti.
Već postsojeće posude za cveće mogu se, uz dodatne zahvate i postavljanjem priključaka za vodu, pretvoriti u vrlo dekorativan element terase.
Ovakvi reflektori sa oznakom UWS K3 se jednostavno mogu uroniti u vodu i uključiti u struju.
Agregat UPL 24 ima pumpu od 80W i rasvetu od 50W i zaštitni trafo, pa se njime mogu osigurati i vodoskok i osvetljenje.
 
Natrag
Top