Konvertovanje jpg u pdf format u "Ubuntu" operativnom sistemu

Učlanjen(a)
09.12.2013
Poruka
79
Uspelo je. Veliko hvala na trudu i pomoci.
Ostala su mi jos dva pitanja uz ovo:
- Imam dosta BMP fajlova. Probao sam da ih konvertujem sa ovom komandom i nije uspelo. Onda sam promenio jpg u BMP unutar iste komande i ponovo nije uspelo. Kako da napravim pdf dokument od

...BMP fajlova?
- Drugo, ranije si mi objasnio kako da dodjem do putanje: kliknem desnim klikom na prazan prostor unutar foldera koji sadrzi fajlove koje zelim da zdruzim u pdf dokument i procitam lokaciju(=putanja). Kako da to primenimo na tvoju komandu
convert -density 600 Desktop/*.jpg -resize 1280x1024 Desktop/test.pdf
Da li ovako
convert -density 600 home/imekompjutera/Downloads/imefolderasajpgfajlovima/*.jpg -resize 1280x1024 Desktop/test.pdf
ili
convert -density 600/home/imekompjutera/Downloads/imefolderasajpgfajlovima/*.jpg -resize 1280x1024 Desktop/test.pdf

P.S. Izvinjavam se zbog geske. Slucajno sam pritisnuo "enter" tokom pisanja komentara, a kako ne postoji opcija "edit" ili opcija za brisanje posta, jedino sto sam mogao da uradim jeste da jednostavno nastavim sa pisanjem. Ako urednici hoce, neka spoje ova dva moja posta u jedan(sto on i jeste).
 
Poslednja izmena od urednika:
Učlanjen(a)
09.12.2013
Poruka
79
Prijavljuje li komanda kakvu grešku?
Na ovu komandu
convert -density 600 Desktop/*.jpg -resize 1280 Desktop/test.pdf
prijavljuje ovu gresku
convert: unable to open image `Desktop/*.jpg': @ error/blob.c/OpenBlob/2587.
convert: missing an image filename `Desktop/test.pdf' @ error/convert.c/ConvertImageCommand/3011.
 
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
Da li ovako
convert -density 600 home/imekompjutera/Downloads/imefolderasajpgfajlovima/*.jpg -resize 1280x1024 Desktop/test.pdf
ili
convert -density 600/home/imekompjutera/Downloads/imefolderasajpgfajlovima/*.jpg -resize 1280x1024 Desktop/test.pdf
Ovako:
Kod:
convert -density 600 /home/imekompjutera/Downloads/imefolderasajpgfajlovima/*.jpg -resize 1280x1024 Desktop/test.pdf
(pazi na razmak!)


Na ovu komandu
convert -density 600 Desktop/*.jpg -resize 1280 Desktop/test.pdf
prijavljuje ovu gresku
convert: unable to open image `Desktop/*.jpg': @ error/blob.c/OpenBlob/2587.
convert: missing an image filename `Desktop/test.pdf' @ error/convert.c/ConvertImageCommand/3011.
Mislio sam na izmjenjenu komandu:
Kod:
convert -density 600 Desktop/*.bmp -resize 1280 Desktop/test.pdf
 
Učlanjen(a)
09.12.2013
Poruka
79
Mislio sam na izmjenjenu komandu:
Kod:
convert -density 600 Desktop/*.bmp -resize 1280 Desktop/test.pdf

convert: unable to open image `Desktop/*.bmp': @ error/blob.c/OpenBlob/2587.
convert: missing an image filename `Desktop/test.pdf' @ error/convert.c/ConvertImageCommand/3011.
 
Učlanjen(a)
09.12.2013
Poruka
79
Primecujem da su ti razmaci i kose crte veoma bitni i da mogu biti veliki "kamen spoticanja". Da se to ne bi dogodilo, pokusacu da sastavim formulu koja moze biti od koristi ubuduce, a ti koriguj eventualne greske:

convertRAZMAK-densityRAZMAK600RAZMAK/lokacija/*.nazivformataRAZMAK-resizeRAZMAKformatslikeRAZMAKodredisnifolder/nazivdokumenta.zavrsniformat

Uverio sam se da naziv foldera ne sme da se sastoji od vise (od jedne) reci, u protivnom, komanda nece dati nikakav rezultat, sve dok se folder ne preimenuje u jedinstveni naziv. Nije vazno da li naziv sadrzi u sebi samo slova, velika ili mala ili (i) brojeve, bitno je da je jedinstven(jedno ime, odnosno rec).Takodje, folder sa jpg/BMP fajlovima ne sme da se nalazi u folderu koji cije je ime takvo, u protivnom mora da se premesti u neki sa jednostavnim imenom, poput “pictures” ili “downloads”.

Sledeca stvar koja me zanima je da li mogu da odredim i neki drugi folder da bude zavrsni umesto desktopa, i kako to da upisem, s obzirom na razmak i kose crte? Video sam da si ti upisao rec "desktop" velikim slovom i bez kose crte ispred, a u drugoj formuli koju sam koristio (54.post), dao si kosu crtu ispred naziva putanje i to je funkcionisalo. Sve ovo te pitam da bih bolje razumeo rad na "Ubuntuu", jer je zahtev za takvom preciznoscu za mene prilicno zbunjujuci. A ako nacinim bilo kakvu gresku, u razmaku ili crti, komanda nema efekta.
 
Mlada nada
LEGEND
Učlanjen(a)
08.04.2010
Poruka
1.292
Uverio sam se da naziv foldera ne sme da se sastoji od vise (od jedne) reci, u protivnom, komanda nece dati nikakav rezultat, sve dok se folder ne preimenuje u jedinstveni naziv. Nije vazno da li naziv sadrzi u sebi samo slova, velika ili mala ili (i) brojeve, bitno je da je jedinstven(jedno ime, odnosno rec).Takodje, folder sa jpg/BMP fajlovima ne sme da se nalazi u folderu koji cije je ime takvo, u protivnom mora da se premesti u neki sa jednostavnim imenom, poput “pictures” ili “downloads”.

Treba samo da dodaš navodnike i onda nema problema sa razmacima.
Primjer:
Kod:
convert '/home/user/Moje slike/*.jpg' pdf.pdf
Može da se koristi i znak '\'.
Primjer:
Kod:
convert /home/user/Moje\ slike/*.jpg pdf.pdf


Sledeca stvar koja me zanima je da li mogu da odredim i neki drugi folder da bude zavrsni umesto desktopa, i kako to da upisem, s obzirom na razmak i kose crte? Video sam da si ti upisao rec "desktop" velikim slovom i bez kose crte ispred, a u drugoj formuli koju sam koristio (54.post), dao si kosu crtu ispred naziva putanje i to je funkcionisalo. Sve ovo te pitam da bih bolje razumeo rad na "Ubuntuu", jer je zahtev za takvom preciznoscu za mene prilicno zbunjujuci. A ako nacinim bilo kakvu gresku, u razmaku ili crti, komanda nema efekta.

Kada otvoriš konzolu već se nalaziš u folderu /home/korisnik/ u kome je folder Desktop tako da nema potrebe da unosiš punu putanju do foldera Desktop (prva kosa crta u putanji '/home/korisnik/' označava 'sistemski' (root) folder kao C: u Windows-u).
 
Učlanjen(a)
09.12.2013
Poruka
79
Kada otvoriš konzolu već se nalaziš u folderu /home/korisnik/ u kome je folder Desktop tako da nema potrebe da unosiš punu putanju do foldera Desktop (prva kosa crta u putanji '/home/korisnik/' označava 'sistemski' (root) folder kao C: u Windows-u).

Da li je konzola isto sto i terminal?
 
Natrag
Top