Преовлађује мишљење да је Константин себе препознао у младом, згодном, ведром доносиоцу спаса, владару света, Аполону,[167][168] чији долазак је предсказао велики песник Вергилије.
Латински Српски
Ultima Cumaei venit iam carminis aetas; Сад долази последње доба по Кумљанки;
Magnus ab integro saeclorum nascitur ordo. Изнова се рађа велики низ векова (=нови миленијум),
iam redit et Virgo, redeunt Saturnia regna, Сад се враћа и Девица, враћа се и Сатурново краљевство,
iam nova progenies caelo demittitur alto. Сад се са високог неба спушта ново поколење,
tu modo nascenti puero, quo ferrea primum, Детету које се управо рађа, а са којим се прекида жељезни
desinet ac toto surget gens aurea mundo, и започиње златни нараштај у читавом свету,
casta fave Lucina; tuus iam regnat Apollo ти, чедна Луцино — помагај! Твој Аполон сада влада.313.gne zlatni novcic Konstantin sa bogom Apolonom nepobedivim Suncem.
Averna legenda INVICTVS CONSTANTINVS MAX AVG predstavlja dve paralelne biste,Konstantinove I Solove(Sol je latinski izraza za Sunce koje je nepobedivi Bog),iza nje,kao I prikaz Sola(Sunca),Zemlje,okeana,zvezde I polumeseca na Konstantinovom stitu,ukazuju da se car izjednacio sa Solom,odnosno da je poput svoga zastitnika boga Sunca,vladar na nebu,zemlji I moru.On je dakle drug I pratilac bozanstva Sol Invictus.
Упоредо са овом променом у домену говорништва, слична промена што се верског аспекта тиче зажапа се и на Константиновом новцу. На почетку Константинове владавине Марс је приказиван на његовом новцу као патрон. Од 310. па на даље Марса замењује Непобедиво Сунце, божанство које је обично поистовећивано са Аполоном. Мало је разлога да се верује овим измишљотинама, али њихово објављивање ојачало је Константинове претензије на власт и повећало његову популарност међу житељима Галије.
Ideja o Konstantinu kao Solu jasno se uocava I na solidima kovanim 316 g.ne na kojima je careva glava prikazana en face,okruzena nimbom (slika 125).Solu je kruna sacinjena od suncevih zraka zamenjena svetlosnim oreolom.Cilj je pokazati bozansku moc.
Paganski bogovi su predstavlljani nimbom jos od II veka ne.i kako saznajemo iz Maximijanovih panegirika,NIMB oko glave imali su vladari koji su posedovali bozansku prirodu.Prva predstava cara oko cije glave je nimb potice s reversa multiple Konstantinovog oca,Konstancija Hlora kovane 305.g.ne,a na freskama na palti u Triru nimb je oslikan I oko glava zena iz njegove porodice.
Poruka nimba je bozanska priroda cara cija je moc ravna Solovoj (nepobedivog Sunca).
316.g n.e Konstantin daje da se kuje novac sa njegovim likom gde je predstavljen kao svetac.Sledeca slika sa oreolom oko glave Konstantina Velikoga koja predstavlja Boga Sunca ,a inace se srece na mnogobrojnim ikonama “svetaca” Te oreole su stavljali cak I na slikama glava gde su bile uticajne Rimljanke.Iz svega ovoga jasno se vidi njegov uticaj na crkvu koja je tek u 7 veku uspostavila kult postovanja ikona.