Kome smetaju ulični svirači?

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
[h=1]Kome smetaju ulični svirači?[/h]





Ulični svirači iz Knez Mihailove ulice bili su primorani prošlog petka da zbog pritiska Komunalne policije napuste ovu zonu. Među onima koji su s ulice oterani pod pretnjom da će biti prijavljeni zbog prosjačenja mnogi već decenijama razgaljuju srca svih koji tuda prošetaju.


530876-24.jpg



Radisav Jovanović (88), čuven u Knezu kao čika Rade, već 27 godina je ulični svirač.

- Muzika me održava u životu. S obzirom na godine, teško je naći posao u nekoj kafani, tako da je ulica jedino što mi preostaje. Dolazim kad god mogu i obično sam na istom mestu, ne pravim probleme, nikome ne smetam, ali policajci često dođu da opomenu. Dosad sam morao da platim dve kazne zbog navodnog prosjačenja, a više puta su me i oterali odavde - priča Rade, koji je nižu muzičku školu završio još sredinom prošlog veka.


Dok bi u bilo kojoj drugoj svetskoj metropoli ljude kao što je on grad čuvao kao turističku atrakciju i svoj zaštitni znak, Beograd godinama ulične svirače tretira kao marginalce i prosjake.

Malo-malo pa nas neko prijavi zbog narušavanja javnog reda i mira. Onda se pojave policajci i zabrane nam da sviramo, a mi nemamo drugog izbora osim da se sklonimo. Ovo nam je jedini izvor prihoda, drugi posao nemamo i kad nas tako oteraju izgubimo celodnevnu zaradu - žali se pevač Mihailo Knežević (78), koji u ovoj ulici već nekoliko godina nastupa uz pratnju svojih dugogodišnjih prijatelja, harmonikaša Dragana i gitariste Konstantina.


Delatnost uličnih svirača zakonski, nažalost, nije regulisana. Iz komunalne inspekcije grada potvrdili su za “24 sata“ da ne postoji nikakva zvanična regulativa koja se tiče njihovog zanimanja. U Komunalnoj policiji, međutim, odbili su da odgovore na pitanje zašto su ulični svirači meta sve učestalijeg pritiska.


- U gradu je zakonom zabranjeno na bilo kom javnom mestu prodavati robu ili obavljati druge delatnosti izvan prodajnog objekta - kažu iz Komunalne policije za naš list.




Izvor:
24sata.rs
 
Natrag
Top