Koju maticnu plocu

Učlanjen(a)
23.12.2017
Poruka
72
Imam Ryzen 3 2200G dvoumim se izmebzu
MB Gigabyte B450M-S2H AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI / DVI / VGA ILI
MB MSI B450M A-PRO MAX RYZEN DDR4-4133 + USB3.2 DVI / HDMI
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Ništa posebno ne znači, to je oznaka modela, chipset je na obe isti, jedino ova MSI ima najnoviju verziju USB standarda za razliku od Gigabyte-ove i malo bolju podršku za RAM memorije (za OC), ali danas to više nije bauk, sve u svemu bolja je MSI.
Kada je već tako, onda uzmi ovu B450 AORUS ELITE, ona je znatno bolja od te MSI, a skuplja 5-6 evra, podržava više RAM-a 6 SATA portova i bolja zvučna integruša.
 
Učlanjen(a)
23.12.2017
Poruka
72
Nista vec sam kupio MSI B450M A-PRO MAX ali sad neznam kako instalirati win 10,posto ima onai novi msi click bios 5.Potocno neznam kako podesiti bios,sta da uradim prvo koja e postapka.Win 10 cu instalirati sa usb,dali treba formatirati hdd na GPT i ako treba kada se to radi dali prilikom sama instalacija OS.
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Ako ćeš da ti particiona tabla bude GPT, onda moraš namestiti u "BIOS-u" UEFI, ne moraš da podesiš da ti bootabilan drive bude USB Flash, jednostavno iz Boot manager-a (Boot Menu) koji je već integrisan odaberi i Removable Drive (UEFI), ako ćeš ići na MBR onda postavljaš BIOS Legacy Removable Drive bez UEFI, obično piše legacy ili nema ništa.
Boot menu pokrećeš tasterom F12.
Druga stvar u Rufus-u ili kom već programu praviš bootabilni flash drive, moraš podesiti GPT (UEFI) ili MBR (BIOS legacy), i kako formiraš flashku tako dižeš sistem, Prednosti UEFI standarda su veći broj primarnih particija, bolje performanse i pouzdaniji je u pogledu CRC-a, ukoliko dođe do oštećenja sektora on će pokušati da popravi oštećene podatke sa druge lokacije na hard disku. MBR nema tu mogućnost jer sve podatke boot sector-a čuva na jednoj lokaciji.
 
Učlanjen(a)
23.12.2017
Poruka
72
Aj jos jedno pitanje dali mogu instalirati OS sa DVD ROM umesto usb i ako moze koi je nacin...Pozdrav
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Možeš naravno, samo što je brže i praktičnije sa fleške, na mreži imaš gomilu tutorijala kako da narežeš DVD ISO Win 10, imaš čak i na forumu prečešljaj malo, sve je isto samo biraš iz Boot Menu DVD-ROM (UEFI ili Legacy), naravno da moraš imati čist ISO fajl Win 10 da bi to uradio.
Dakle sve pripremiš u BIOS-u pre same instalacije, posle ne može, uputstvo za ploču imaš na sajtu MSI-a za tvoj model ploče, sve je slikovno i detaljno objašnjeno.

https://rufus.ie
 
Učlanjen(a)
23.12.2017
Poruka
72
Imam ISO faji onaj sa Microsoft sajta ja sam sam ranije instalirao win 10 na staroi ploci sa ovaj DVD ali sad mi je nekako nejasno u biosu.Ne mogu da nadzem ono bas slikovito objasnjenje.Ako hoces da mi das taj link bicu ti zahvalan..
 
Član
Učlanjen(a)
06.09.2009
Poruka
1.388
Tutorijal za podizanje sistema imaš na forumu, uputstvo sam našao, ali nema objašnjenja za postavke, već samo kako da pokreneš instalaciju sa DVD-a ili fleša, kada narežeš dvd restartuj računar i čim se pojavi logo MSI pritiskaj taster F11 dok se ne pojavi boot menu, odaberi dvd-rom strelicama gore/dole i tasterom enter potvrdi, posle toga kreće instalacija i to je sva nauka.

https://www.msi.com/Motherboard/support/B450M-A-PRO-MAX#down-manual
 
Učlanjen(a)
23.12.2017
Poruka
72
Sta da radim poceo sam sa instalaciom i zapeo sam tu
 

Prilozi

  • 20200112_163602.jpg
    20200112_163602.jpg
    41,5 KB · Pregleda: 8
Natrag
Top