Koji je događaj po vama NAJZNAČAJNIJI U BIBLIJI!?

Član
Učlanjen(a)
27.10.2009
Poruka
358
Uskrs!
Zar sv. Pavao nije rekao u 1. Korinćanima ..." ako Krist nije uskrsnuo, uzalud je dakle propovijedanje naše, a uzalud je i vjera vaša".... Sva je Biblija usmjerena na spasenje čovjeka koje je ostvareno Ljubavlju Božjom po Isusu Kristu... Uskrsnućem Kristovim pobjeđena je smrt.....
 
Učlanjen(a)
05.05.2014
Poruka
3.698
Uskrs!
Zar sv. Pavao nije rekao u 1. Korinćanima ..." ako Krist nije uskrsnuo, uzalud je dakle propovijedanje naše, a uzalud je i vjera vaša".... Sva je Biblija usmjerena na spasenje čovjeka koje je ostvareno Ljubavlju Božjom po Isusu Kristu... Uskrsnućem Kristovim pobjeđena je smrt.....

AMIN!!!!!
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Svaki dogadjaj koji je opisan u bibliji a koji je vezan za Bozji plan spasenja coveka je znacajan, jer odvojiti jedan deo od celine znacilo bi izvaditi jednu kartu iz kule koja bi pala.

Ipak - sam vrhunac ovog Bozjeg plana predstavlja Isusova zrtva na krstu.
Takodhje - reci da se tu plan spasenja zavrsava i da je Isus time odradio sav posao sto se tice spasavanja coveka - bilo bi potpuno pogresno, jer Isusova zrtva je u sustini pocetak pocetka, jer postoji jos nesto sto on danas cini od trenutka kada se uzneo na nebo nakon vaskrsenja, a to je - da je postao novozavetni prvosvestenik u nebeskoj Svetinji nad Svetinjama, gde prinosi zasluge svoje zrtve i prolivene krvi na krstu u korist coveka.

Uz samu Isusovu zrtvu na krstu - ovo predstavlja najznacajniji dogadjaj za coveka, jer sama cinjenica da je Isus umro i vaskrsao - nece nikoga spasti ako covek ne prihvati tu zrtvu kao otkup za licne grehe i Isusa za licnog spasitelja i ne udje sa njim u nebesku Svetinju i dopusti mu da on svojim posrednistvom za nas licno izvrsi sluzbu pomirenja - da nas obuce u haljine svoje pravednosti kako bi danas ziveli u jednoj potpunoj zivoj zajednici sa njim i napredovali u posvecenju iz trenutka u trenutak - duhovno uzrastajuci u visinu mere rasta Hristova.
 
Član
Učlanjen(a)
13.10.2009
Poruka
1.294
Hristove reči upućene Sirofeničanki: "Ne uzimaj hleba iz dečijih ustiju i ne bacaj ih psima jer JA sam došao radi dece doma jevrejskog". Beautiful words koje kazuju veliku istinu....
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Hristove reči upućene Sirofeničanki: "Ne uzimaj hleba iz dečijih ustiju i ne bacaj ih psima jer JA sam došao radi dece doma jevrejskog". Beautiful words koje kazuju veliku istinu....

Ne znam za tebe, ali u kontekstu on govori da ''nije bio poslan nikom drugom do izgubljenim ovcama DOMA IZRAELOVOG''. ''Deca''- su Jevreji. ''Psi''- su ostali narodi. Hristovo poslanje u tom trenutku nije bilo ka drugim narodima.
On je bio poslan da obrati JEDINO JEVREJE. Zbog toga on ''odbija sirofenicanku'', ali joj se ipak smilovao, jer Bog je milostiv.

Tek kasnije su apostoli bili ti koji su ''poslani mnogoboscima'' tj. svim narodima sveta(izraz 'apostol' znaci 'poslan'), a izraz ''malo stado''(jevreji) i ''druge ovce''(ljudi drugih naroda) otkrivaju smisao, kada Isus kaze: ''Ne boj se malo stado(Jevreji), jer bi volja vaseg Oca da vam da Carstvo. Ali imam i druge Ovce(Ljude iz drugih nacija) koje nisu iz ovog stada. I njih moram da dovedem i bice jedno stado , pod jednim pastirom'' - Dakle tu se govori o sveobuhvatnom spasenju, i sakupljanju drugih naroda, koje ce se obaviti nakon Hristove smrti...
Do tada je 'spasenje' bilo ponudjeno jedino Jevrejima.
Ali nakon raspeca sa Apostolima, pocinje sakupljanje i drugih naroda u Hriscanstvo, pa je tako Apostol Pavle ''apostol neznabozaca'' a apostol Petar ''apostol za obrezane''(odnosno Jevreje). Podelili su uloge..

Nadam se da ti je ovo malo pomoglo...

Meni je najznacajniji dogadjaj Hristova zrtva na krstu i vaskrsenje.
 
Član
Učlanjen(a)
11.03.2013
Poruka
98
Dan Gospodnji - SUBOTA ili NEDELJA?

Za mene je jeoš jedan događaj jako značajan u Bibliji. Malo je i povezan sa Danom Gospodnjim. Odnosno kada je Hrist izdahnuo na krstu i pokopan u grob i vaskrsnuo. Ne čas ili minut, jer je to nebitno - već koji dan!? Npr. petak, ili možda subota, ili nedelja, ili ponedeljak..................

Pozdrav sa par stihova:
Јона 2,1 Али Господ заповеди, те велика риба прогута Јону; и Јона би у трбуху рибљем три дана и три ноћи.
Матеј 12, 39 А Он одговарајући рече им: Род зли и прељуботворни тражи знак; и неће му се дати знак осим знака Јоне пророка. 40 Јер као што је Јона био у трбуху китовом три дана и три ноћи: тако ће бити и Син човечији у срцу земље три дана и три ноћи.
Марко 14,58 Ми смо чули где он говори: Ја ћу развалити ову цркву која је рукама начињена, и за три дана начинићу другу која неће бити рукама начињена.

Znam da su Jevreji drugačije računali vreme od nas. Da ako zahvati i pola sata od jednog dana oni to računaju kao ceo dan.
Hvala na učešću. Ostaće ni malo enigma šta bi sa 3 noći, ali sva sreća da to nema veze sa spasenjem, tako da idemo dalje do njega.


Pozdrav,

evo sve ti ovdje piše:

http://serbianforum.org/threads/isus-krist-nije-uskrsnuo-u-nedjelju.382460/
 
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255

(Matej 27:62) kaze:''Narednog dana, nakon pripreme, prvosvestenici i fariseji otidose Pilatu'', .

Ovde se koristi grcka rec ''παρασκευήν'' koja znaci ''priprema'' , dakle to moze biti priprema za praznik beskvasnih hlebova, ovde se uopste ne radi o ''petku''. Izgleda da Isus nije vaskrsnuo u nedelju uopste, vec u subotu uvece, sto je pocetak nedelje kod jevreja.. Ne bi me cudilo da su ovo izvrnuli da bi uveli nedelju kao praznik..
 
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Po bibliji Isus je u grob polozen u petak a vaskrsao je u nedelju ujutru.
U grobu je proveo tri dana i tri noci, bez obzira da li su tu puna tri dana i noci u trajanju od 24 casa.

Naime, kod Jevreja - ako se jedan dogadjaj desio u polovini dana, tada se racunao ceo taj dan.

Isus je u grob polozen u petak a vaskrsao u nedelju, i to u tom kontekstu predstavlja punih tri dana i tri noci, kako je i sam napomenuo



"I uzeše telo Isusovo, i obaviše Ga platnom s mirisima, kao što je običaj u Jevreja da ukopavaju.
A beše blizu onog mesta gde beše razapet, vrt, i u vrtu grob nov, u koji niko nikad ne beše metnut.
Onde, dakle,
petka radi jevrejskog, jer beše blizu grob, metnuše Isusa" ( Jovan 19. 40 - 42 )

"A u prvi dan nedelje dođe Marija Magdalina na grob rano, još dok se ne beše rasvanulo, i vide da je kamen odvaljen od groba.
Onda otrča, i dođe k Simonu Petru i k drugom učeniku koga ljubljaše Isus, i reče im: Uzeše Gospoda iz groba; i ne znamo gde Ga metnuše"
( Jovan 20. 1 - 2 )

"Jer kao što je Jona bio u trbuhu kitovom tri dana i tri noći: tako će biti i Sin čovečiji u srcu zemlje
tri dana i tri noći" ( Matej 12. 40 )
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
28.03.2013
Poruka
13.255
Po bibliji Isus je u grob polozen u petak a vaskrsao je u nedelju ujutru.
U grobu je proveo tri dana i tri noci, bez obzira da li su tu puna tri dana i noci u trajanju od 24 casa.

Naime, kod Jevreja - ako se jedan dogadjaj desio u polovini dana, tada se racunao ceo taj dan.

Isus je u grob polozen u petak a vaskrsao u nedelju, i to u tom kontekstu predstavlja punih tri dana i tri noci, kako je i sam napomenuo



"I uzeše telo Isusovo, i obaviše Ga platnom s mirisima, kao što je običaj u Jevreja da ukopavaju.
A beše blizu onog mesta gde beše razapet, vrt, i u vrtu grob nov, u koji niko nikad ne beše metnut.
Onde, dakle,
petka radi jevrejskog, jer beše blizu grob, metnuše Isusa" ( Jovan 19. 40 - 42 )

"A u prvi dan nedelje dođe Marija Magdalina na grob rano, još dok se ne beše rasvanulo, i vide da je kamen odvaljen od groba.
Onda otrča, i dođe k Simonu Petru i k drugom učeniku koga ljubljaše Isus, i reče im: Uzeše Gospoda iz groba; i ne znamo gde Ga metnuše"
( Jovan 20. 1 - 2 )

"Jer kao što je Jona bio u trbuhu kitovom tri dana i tri noći: tako će biti i Sin čovečiji u srcu zemlje
tri dana i tri noći" ( Matej 12. 40 )


Laodikeja, nigde ne pise ''petak'', pogledaj grcke manuskripte, tamo je ''dan pripreme'', a to ne mora biti ''priprema za subotu'' vec ''priprema za pashu''..
Nasi prevodi prevode ''petak'' u skladu sa misljenjem prevodioca, ali ne i grckim tekstom..

Uzmimo sada manuskripte:

''There therefore on account of the preparation(Παρασκευὴν) of the Jews'' (Jovan 19:42)
''Uoci pripreme(Παρασκευὴν) Jevrejske''


Svejedno, da se ne mucimo..
Jovan jasno kaze koji je bio dan:

''A bila je priprava Blagdana Pashe, oko šeste ure, i reče Židovima: "Evo kralj vaš!" (Jovan 19:14)


Dalje (Jovan 20:1-2) kaze:

"A u osvit prvoga dana, Marija Magdalena dodje na grob rano, dok jos bese mrak, i vide da je kamen odvaljen od groba. '' Andjeo zatim kaze: ''Zasto zivoga, trazite medju mrtvima: On nije ovde, vaskrsao je''

Dakle ''vaskrsao je jos pre toga'', a to je moglo biti u subotu uvece, ako je razapet tacno ''tri dana'' ranije...


Sem toga, mislim da je Isus proveo ''tri dana i tri noci u srcu zemlje'' doslovno kako je i rekao, a ne ''nepuna tri dana'' kako nije rekao...
Ovo se slaze i sa istorijom, jer dan pripreme u toj godini je bila sreda a pasha padala u cetvrtak...
Tako je Isus proveo puna 72 sata u grobu i vaskrsnuo uvece u subotu..

Dakako ovo nije nesto bitno, ali valja proveriti detaljnije...
Odosmo od teme...
 
Poslednja izmena:
VIP
Učlanjen(a)
14.07.2011
Poruka
19.107
Cinjenica je da u bibliji postoji odredjena kontradiktornost u izjavama.

Recimo:

Ako se izraz "DAN PRIPREME" odnosi na pripremu za pashu, a tekst kaze da je Isus polozen u grob pre tog dana "PRIPREME" to znaci da on nije ni odrzao poslednju pashalnu veceru sa ucenicima, jer ako je polozen u grob u utorak pre dana pripreme koji je bio u sredu - onda nije ni mogao odrzati pashalnu veceru koja je bila u cetvrtak, a biblija kaze da on jeste odrzao pashalnu veceru sa ucenicima.

"A u prvi dan presnih hlebova pristupiše učenici k Isusu govoreći: Gde ćeš da ti zgotovimo pashu da jedeš?
А он рече: идите у град к томе и томе, и кажите му: учитељ каже: вријеме је моје близу, у тебе ћу да учиним пасху с ученицима својијем.
I učiniše učenici kako im zapovedi Isus, i ugotoviše pashu.
A kad bi uveče, sede za trpezu sa dvanaestoricom" ( Matej 26. 17 - 20 )

Moguci biblijski odgovor je - da se izraz "DAN PRIPREME" odnosi na petak koji je bio dan pripreme za Subotu, kada su Jevreji zavrsavali sve svoje poslove pre Subote, i u Subotu ostajali na miru po zakonu - kako biblija i napominje.

Isus je po tome odrzao poslednju veceru sa ucenicima u cetvrtak, u petak je polozen u grob, a u prvi dan - nedelju vaskrsao, kako biblija i napominje.

Ono sto sam ja pronasao kao jednu kontradiktornost je to - da se iz dole prilozenog teksta moze uociti da su Jevreji predali Isusa dan ili dva pre pashe, sto bi u tom slucaju znacilo da je Isus razapet u utorak ili sredu, a ne u petak, i da nije mogao odrzati poslednju veceru sa ucenicima u cetvrtak.

"А Исуса поведоше од Кајафе у судницу. Али бјеше јутро, и они не уђоше у судницу да се не би опоганили, него да би могли јести пасху" ( Jovan 18. 28 ).

U tom slucaju - Isus je ustao iz groba ili u petak ili u Subotu, sto je opet kontradiktorno sa drugom biblijskom izjavom - da su zene prvog dana u nedelju dosle na grob da pomazu Isusovoi telo i videle da je prazan, a opet to nisu 3 - nego cetiri dana.

Pitanje koje se postavlja je sledece:

Zasto u pomenutom tekstu pise da je Isus predat Pilatu pre Pashe, a na drugom mestu pise da je Isus odrzao poslednju pashalnu veceru sa ucenicima, i kako je mogao odrzati tu veceru posle svog hvatanja i razapinjanja?

Jedan od mogucih odgovora u tom slucaju se nalazi u cinjenici - da su se praznici "pasha i praznik presnijeh hlebova" odrzavali paralelno u razmaku od par dana, i da Isus nije odrzao pashalnu veceru u vreme u koje su Jevreji to ucinili - u cetvrtak, vec neekoliko dana ranije.

Smatram da ovo nije toliko ni bitno za razumevanje same Subote, jer biblija je po pitanju dogadjaja i sustine samog Hristovog vaskrsenja i zapovesti o Suboti jasna i nedvosmislena.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top