Koji CMS u kojoj situaciji?

Učlanjen(a)
22.09.2012
Poruka
5
Ok, sad, znam odavno da je Wordpress veoma popularan CMS za izradu web sajtova. Posle sam saznao i da je Joomla jako solidna, ali je takodje neko i napomenuo da je Drupal jako mocan, ako ne i najmocniji od gore pomenutih.

Sad pitanje postavljam za one koji se razumeju, koji od ovih je najbolje za kakve sajtove? Ili su potpuno jednaki po funkcionalnosti. Za sada znam dosta JS-a, JQ (html, css naravno), ali sam sa druge strane cuo da je CMS "buducnost" i da je suvo JS/JQ/PHP/ASP programiranje sve vise i vise zastarelo.

Svi izvori svega sto sam "cuo" je uglavnom sam internet, zato i ovde postavljam temu, cisto radi neke provere da li je ta situacija zaista takva, i da li je tako i kod nas.

Misljenja?
 
Učlanjen(a)
13.01.2012
Poruka
10
Nije zastarjelo i nema boljeg nacina. Nemoj da mislis da sam protiv CMS sistema i sam ih koristim ,ali da bi za iste napravio temu mora se minimum HTML, CSS i PHP znati. Tesko je znati sto je buducnost ali ocigledno je da CMS sistemi olaksavaju posao ali unosenja podataka. Ja koristim WordPress , druge nijesam probao tako da nemogu reci da je najbolji ali nesumljivo je da ima najveci broj plugina i tema pa samim tim i najbolju podrsku. Samo nastavi sa tim i izaberi neki CMS (preporucujem WordPress).
 
Učlanjen(a)
21.09.2012
Poruka
1
Za običan blogerski sajt preporubujem Wordpress ima odličnu podršku, dosta modula i tema. Za komplikovanije sajtove je Drupal. Ako si spreman da sjediš i učiš preporučujem ti Drupal.
 
Član
Učlanjen(a)
18.11.2009
Poruka
243
WordPress, Joomla... Prvi je blog, drugo je kompleksni CMS sistem od koga se moze napraviti koje shta, ima jaku podrshku chak i za Balkan, konkretno Joomla Srbija postoji kao zajednica. Upotrebi google i shvaticesh, gomila dodataka, tema. Neke teme su free, ali svakako se mogu naci o one koje se placaju samo se treba potruditi.
 
Član
Učlanjen(a)
25.07.2009
Poruka
67
Momci pre mene su sve lepo rekli i objasnili, a ja ću još malo dopuniti...

Programeri će stalno "izmišljati" i usavršavati nove programske jezike koji će u budućnosti olakšavati rad. Mnogi nisu ni čuli za, recimo, Amiga Basic, AMOS, COBOL, Fortran, Pascal, Python...
Ko zna kakvi će se programski jezici pojaviti u budućnosti, ali svaki od ovih jezika je donosio neku novinu. Činjenica je da će budući jezici biti User Friendly (prijateljski naklonjeni korisnicima) poput danas popularnog WordPressa. Zamisli da si OBIČAN urednik na WP platformi koju neko drugi administrira. Dovoljno je najosnovnije poznavanje rada u Wordu iz paketa Office da se posao odradi savršeno. E, to je prednost svake CMS platforme.

U budućnosti će postojati mali broj ljudi koji će mnogo znati (programeri, administratori) i postojaće veliki broj korisnika koji neće znati gotovo ništa, ali će imati odlične i jednostavne programe, pa im veliko znanje neće ni biti neophodno.
Što se tiče izrade malih websajtova, naročito blogova, portfolia, raznih ličnih prezentacija... to će svako moći da sklepa online. Za velike i ozbiljne firme će i u budućnosti postojati ozbiljni (i skupi) programi i ozbiljni (i skupi) majstori od zanata. A postojaće i entuzijasti poput nas koji će imati piratske kopije i koji će se truditi da nešto nauče, a neki će u tome i uspeti...

Što se tiče drugog dela tvog pitanja koja je platforma najbolja za izradu sajtova, evo mog odgovora:
a) Šleperčina 20 t robe = Drupal (Najveće mogućnosti, ali treba mnogo znanja)
b) Kamion 10 t robe = Joomla (Velike mogućnosti - dosta znanja)
c) Kombika 2 t robe = WordPress (Solidne mogućnosti - solidno znanje)
d) Bicikla 100 kg robe = HTML (Dobre mogućnosti - solidno znanje)

OK. Zamisli da hoćeš da prevezeš neku robu. Kakav ćeš prevoz upotrebiti - kamion od 20 tona ili biciklu? Naravno, odgovor zavisi od 1) količine robe, 2) udaljenosti (destinacije), 3) cene prevoza... i lične INTELIGENCIJE da se izabere optimalno.

Isto ti je i sa izradom sajta. Moraš znati kakav će biti sadržaj sajta, broj stranica, da li je interaktivan itd. itd... da bi mogao odlučiti koju platformu (prevoz) je najpametnije upotrebiti.

Ako prevoz treba za ličnu rekreaciju (ili da se preveze džak perja) svako normalan će izabrati BICIKLU (tj. HTML), a ne šleperčinu od 20 tona. Napraviti društvenu mrežu tipa fejsbuk, nemoguće je bez mnogo urednika, nemoguće bez ogromnog znanja i bez moćne platforme.
Ako websajt ima mnogo sadržaja ili veći broj urednika, onda se MORA koristiti neka od CMS tehnologija. CMS ima ogromne prednosti, ali ima i izvesne mane. Pre svega nije za svakoga isto kao što ni kamion nije za svakoga. Za moćne mašine mora da se ima veliko znanje i mnogo iskustva. Da bi napisao knjigu prvo mora da se nauče sva slova....

Dakle, niko ne može znati šta se dešava u tuđoj glavi da bi mogao dati najsvrsishodniji savet. Jedino ispravno rešenje je da svako sa sobom rasčisti šta želi, zašto baš to želi, koliko može da uradi sam, a koliko može da nauči (ili plati)...

Napomena: Za jednostavnije web prezentacije (tipa porfolio) koje ne traže često ažuriranje, neki ljudi vole da imaju flash prezentaciju. Flash se može najlakše prodati, a može se i najviše naplatiti... Oni koji žele da uče neka razmisle i o ovoj mogućnosti.
 
Natrag
Top