Ko ne može platiti skijanje na Pohorju

Učlanjen(a)
07.02.2010
Poruka
14.864
Ko ne može platiti skijanje na Pohorju,
ne može biti ni student












Izvor:
Nezavisne.com






BANJALUKA - Četrdesetak studenata banjalučkog Fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta spakovalo je kofere i spremno čekaju da autobusom turističke organizacije “Guideline” krenu na svoje predmetno putovanje na mariborsko Pohorje.Mnoge će na obavezno fakultetsko putovanje ispratiti roditelji sa praznim novčanicima, jer će ih sedmodnevna posjeta i skijanje na Pohorju koštati oko hiljadu maraka. Najtužnije u čitavoj priči je to što ni studente, ni njihove roditelje, koji uglavnom finansiraju putovanje, niko na fakultetu nije pitao da li mogu da plate predmetnu ekskurziju. Jednostavno, predmetna nastava iz skijanja na Pohorju je obavezujuća za sve studente. Čak i za one koji nemaju pasoše.


slikac.php



Ta priča se ponavlja iz godine u godinu. Nama samo stigne obavještenje o datumu i mjestu na koje idemo. Naravno, kažu nam i cijenu, ali niko ne pita kako ćemo to sve da platimo, reklo nam je nekoliko studenata, koji nisu željeli da im se objave imena. Svjedoče i o tome da se svake godine, otprilike u isto vrijeme, njihovi profesori nakratko pretvaraju u turističke vodiče, hvaleći na sve načine paket aranžman koji je fakultet dogovorio.
Studentski predstavnici po pravilu ćute, a Ministarstvo prosvjete, kako je više puta ponovljeno iz ove institucije, ne miješa se u rad banjalučkog Univerziteta pravdajući to autonomijom koju univerzitet ima.

Cijena sedmodnevnog aranžmana u Sloveniji studente fakulteta fizičkog vaspitanja i sporta koštaće 588 maraka. Ista agencija, isti sedmodnevni aranžman (polupansion sa doručkom i večerom u dvokrevetnoj sobi) ostalima naplaćuje jeftinije, 560 maraka.
Dekan fakulteta Goran Bošnjak potvrdio nam je da studenti idu na Pohorje u period od 25. februara do 3. marta, te da su obavezni da prisustvuju redovnoj nastavi iz predmeta skijanje. Pojašnjavaju i da je “dislocirana” nastava skijanja praksa na svim srodnim fakultetima u okruženju. Nisu pojasnili zašto je nastava baš toliko dislocirana i zašto potrebe fakultetske nastave nisu zadovoljili Kozara, Vlašić ili neka druga jeftinija planina u BiH. Studente su, medjutim, uspješno uvjerili da je Pohorje izabrano zbog mogućnosti noćnog skijanja.
Nisu na Fakultetu fizičkog vaspitanja i sporta u Banjaluci gadljivi na sve planine u Republici Srpskoj, odnosno Bosni i Hercegovini. Prošle godine, ista generacija studenata, skijanje je, po istoj cijeni, deset dana usavršavala na Jahorini. Postavlja se pitanje da li se, kad već ovoliko treniraju skijanje, banjalučki studenti pripremaju za narednu zimsku olimpijadu u Sočiju ili makar zimske olimpijske igre mladih u Inzbruku, ili im je neophodno minimalno znanje skijanja koje zahtjeva plan i program fakulteta. A u njemu zaista piše da je skijanje obavezno.
Nije nepoznanica ni kakve sankcije treba da očekuju oni studenti koji nemaju mogućnisti da za sedam dana skijanja, uz sve neophodne pripreme, izdvoje hiljadu maraka.

Iste kao i za neispunjavanje obaveza koje su propisane pravilima studiranja na bilo kom drugom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, piše u dopisu dekanata fakulteta.

To pojednostavljeno znači da onaj student koji ne ode na skijanje na Pohorje može zaboraviti na potpis predmetnog profesora, a samim tim, vrlo vjerovatno, i na polaganje datog predmeta u toku aktuelne univerzitetske godine. Jedina pogodnost je mogućnost odlaska na neko jeftinije putovanje, jer su u četiri godine studiranja obavezna dva takva putovanja.

Dekanat nas je uredno obavjestio i da nastavu na Pohorju realizuju predmetni nastavnik i saradnici, ne pojašnjavajući o kojim i koliko se saradnika radi.
Saznajemo da su se na nekim prošlim skijaškim pustolovinama kao saradnici pojavljivali gotovo svi profesori fakulteta, osim gostujućih, čak i asistenti. Etiketa saradnika nije bila mrska ni dekanu fakulteta koji je na skijanje vodio suprugu i djecu.

 
Natrag
Top