Knjige za samopomoć?

LEGEND
Učlanjen(a)
14.09.2009
Poruka
8.464
Da li ste znali da su knjige koje nas uče da pozitivno mislimo među najprodavanijim?
Mada ih danas svako piše, kao što reče Letoh.
Da li to znači da nam svima treba pomoć?
To me je zaista zabrinulo, jer sam i sama kupila nekoliko.
Više sam u pozitivnoj fazi ali imam padove. Sama se podižem ali sam se pitala, postoji li lakši način.
Izgleda ne postoji.
Ma, postoji. Vjeruj u sebe i svoj razum. Mislim da pomoć nećeš naći u tim knjigama, nego u preispitivanju sebe i svoga odnosa prema svijetu u kome živiš. Tvoj razum i ispravan rezon će te usmjeriti na pravi put. Sve ono što su nas učili o životu u školi i porodici, treba samo posmatrati kao varijacijue, kao mogućnosti, kao sliku sa mnogo nijasi, a našem razumu prepustiti šta će od svega toga akcentirati. Treba samo imati povjrenje u sebe.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
... posle velike ekonomske krize...

Nije valjda da verujes u price raznoraznih da smo izasli iz krize u kojoj,kako se ispostavilo,nismo ni bili?:) (sala,ne ljuti se :))
Izvini,Jurivaka,morala sam (opet...wacko2) da skrenem sa teme :)

Mars,svima nama,vise-manje,cesce ili redje treba pomoc,i svi mi imamo padove ali mislim da je najbitnije biti realan prema sebi i realno sagledati stvari i verujem da je sve lakse resivo tako...:)
 
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Mars,svima nama,vise-manje,cesce ili redje treba pomoc,i svi mi imamo padove ali mislim da je najbitnije biti realan prema sebi i realno sagledati stvari i verujem da je sve lakse resivo tako...:)
Hvala ti Sendi. Delim tvoje mišljenje.
U suštini sam pozitivna osoba, ali ne i nerealna.
Kako svoje probleme, uglavnom, rešavam sama sa sobom i bez želje da nekog opterećujem,
pomislila sam da ne bi bilo loše da nešto pročitam o tome.
Možda na mene ne deluju takvi saveti.:dntknw:
 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Hvala ti Sendi. Delim tvoje mišljenje.
U suštini sam pozitivna osoba, ali ne i nerealna.
Kako svoje probleme, uglavnom, rešavam sama sa sobom i bez želje da nekog opterećujem,
pomislila sam da ne bi bilo loše da nešto pročitam o tome.
Možda na mene ne deluju takvi saveti.:dntknw:

Verujem da ne moze lose da utice ako nesto slicno citas ali,ponavljam se,ne verujem u neku "moc" takvih knjiga iz razloga sto smo svi mi razliciti i razlicito reagujemo,osecamo...I,opet,mislim,da je to razlog sto na neke (da ne generalizujem) od nas ne deluju takvi saveti i takve knjige...Mislim da nekad cak i iz najobicnijeg stripa moze nesto pozitivno i poucno da se izvuce,ma koliko to smesno zvucalo...:)
 
Dum
Član
Učlanjen(a)
24.02.2010
Poruka
2.775
U suštini sam pozitivna osoba, ali ne i nerealna.
Kako svoje probleme, uglavnom, rešavam sama sa sobom i bez želje da nekog opterećujem,
pomislila sam da ne bi bilo loše da nešto pročitam o tome.
Možda na mene ne deluju takvi saveti.:dntknw:

Sada mi je žao kada pročitam svoje postove, što sam bila isuviše iskrena i realna kada sam ti rekla da za rad na podsvesti treba puno vremena i znanja. Nisam imala nameru da te obeshrabrim. Namera mi je pre svega bila da ti ukažem na to, da ukoliko počneš da koristiš neki model iz knjiga, da se ne razočaraš ako ne osetiš odmah pozitivan rezultat. Treba biti uporan...To je suština!
Ne treba da se zaustaviš u traganju rešenja za sebe. Svakako je bolje tražiti način da sebi pomogneš, nego biti u depresiji zbog stanja u kojem se nalaziš...Uzmi neku knjigu, probaj..., vidi kako deluje, ne možeš znati kako na tebe deluje ako ne pokušaš...
Nadam se da ti nisam odmogla ...
 
Član
Učlanjen(a)
28.12.2009
Poruka
148
Nije valjda da verujes u price raznoraznih da smo izasli iz krize u kojoj,kako se ispostavilo,nismo ni bili?:) (sala,ne ljuti se :))

Naravno da se ljutim (salim se :)). Mislio sam na krizu koja je bila 1929god. Nakon te krize u Americi su pocele masovno da se pisu knjige za samopomoc i eto vidimo da im je pomoglo :)
Nisam procitao ni jednu takvu knjigu, mada mozda ima tu i nekih dobrih stvari. Treba videti kako u praksi deluju ti saveti pa ako se ispostavi da je nesto dobro onda super, a ako ne ima jos knjiga :)
Mislim da ne treba da prodju godine teskog rada da bi se videli neki pozitivni rezultati. Dovoljno je i mesec dana, mozda i manje, pa da se vidi neko poboljsanje.
 
Član
Učlanjen(a)
03.12.2009
Poruka
5.036
Sada mi je žao kada pročitam svoje postove, što sam bila isuviše iskrena i realna kada sam ti rekla da za rad na podsvesti treba puno vremena i znanja.
...
Nadam se da ti nisam odmogla ...

Nemoj da brineš, nisam u depresiji.:)
Po prirodi sam radoznala i volim da čitam. To je, pored muzike, način da pomognem sebi.
Tako sam i došla do tih knjiga. Malo sam se osetila prevareno, malo glupo...:stupid:
 
Član
Učlanjen(a)
20.12.2010
Poruka
892
Generalno, mislim da knjige za samopomoć MOGU pomoći (ne: ĆE pomoći) onima koji se poskliznu tu i tamo u životu. Svima nam se to dogodi i ako neka knjiga ima način kako podići ljudski duh, zašto ne. yes3
One nam samo mogu dati poticaj od kojeg ćemo mi, ili nećemo, nešto učiniti. Ne liječe, takvu moć još nemaju. :)
I mislim da im efikasnost opada s povećanjem ozbiljnosti i kompleksnosti problema.
 
Član
Učlanjen(a)
12.09.2009
Poruka
511
Mislim da reći ‚‚od danas mislim pozitivno" nema nikakvog uticija (šta više, samo povećava nervozu jer se problem ‚‚gura pod tepih"). Najvažnije od svega jeste prihvatiti da postoji problem. U tom prihvatanju leži 50% rešenja, ali to je obično teško jer je problem zaštićen ego-mehanizmima, ličnim predstavama, zabludama ili konceptima. Knjiga Ekarta Tola ‚‚Nova Zemlja" upravo govori o tome. Pristup knjige nije religiozni (iako ima primera nekih religijskih doktrina ali u cilju da se slikovito objasni rad na sebi). Pročitao sam dosta knjiga vezanih za rad na sebi ali ‚‚Nova Zemlja" je nešto specijalno. Izdvojio bih i knjigu ‚‚Kaluđer koji je prodao crveni ferari" od Roberta S. Šarme a da nikad i ne zaboravim ‚‚Celestinino proročanstvo" od Džejmsa Redfilda (iako je pisana kao roman (SF, možda? ko je pročitao znaće o čemu govorim a ko nije nek pročita), govori o osvešćivanju pojedinca. Ova knjiga je korenito promenila moj stav, gotovo da se rodio nov stav. Ujedno je to bila i prva knjiga sa kojm pošao u istraživanje :)). Knjige koje su pisane iz iskustva, neumitno menjaju i one koje čitaju. Ta promena je (možda) nevidljiva. Promena je čak i ako prestanete na jednu sekundu da mislite na problem, ali svakako je najveća promena primetiti problem, jer tada se stvara polje na kome možete da radite.

Iskustvene knjige su potrebne samo iz jednog razloga a to je da se vidi isključivo da je promena moguća. Ne bi trebalo da se takve knjige prate u stopu, jer je to svedočenje jednog puta. Vi ste sopstveni put. I za vas je koračenje posebno. Samo je dobor videti i druge primere. Eto toliko.

O usponima i padovima najbolje je objašnjeno u knjizi ‚‚Četiri sporazuma" od Don Miguela de Ruisa, jer kada se spozna uput koji glasi ne doživljavaj ništa lično (što je osnova zena i budizma) shvata se da ma šta da se desi u spoljašnjem to ne utiče na unutrašnje. Jer tada se prihvata svaka situacija onakvom kakva ona u biti jeste (niti lepa niti ružna).
Neko moje razmišljanje posle ovih knjiga.
 
Član
Učlanjen(a)
29.06.2010
Poruka
2.014
Prelistavala sam neke knjige tih sadržaja i ne znam šta da kažem. Sve zavisi od ličnosti. Na nekoga mogu jako uticati i učiniti da čovjek odluči da se promjeni, da promjeni neki svoj dotadašnji obrazac ponašanja, koji mu je možda donosio nevolje u međuljudskim odnosima. Sam učinak knjige, da neko želi da se promjeni, je dovoljan korak naprijed. Na nekoga te knjige ne utiču, pročitaju ih kao štivo i ne primjene u praksi, mnoge korisne savjete, koji bi im mogli olakšati život, npr. smirivanje temperamenta, što je čest problem kod ljudi. Skoro sam pročitala knjigu " Buđenje " od Antoni di Mela i to je jedna od takvih knjiga, koje te natjeraju na razmišljanje i na preispitivanje sopstvenih stavova. Meni je jako pomogla i učvrstila me u nekim mojim razmišljanjima. Ima tih korisnih knjiga dosta. Treba pokušati, a mislim da niko od nas nije niti dovoljno jak, niti dovoljan sam sebi, da mu neki savjet ne bi bio potreban. što ne znači da smo psihički poremećeni. Mi smo samo ljudi, a ljudi su slabašna bića.:)
 
Natrag
Top