Klupa sa naslonom od masivnog drveta

Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Otvorio bih ovu temu sa ciljem da se sto vise razmene ideje kako u kucnoj radionici napraviti lepu klupu sa naslonom od drveta.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Dragi moji clanovi - stolari, mislim da ideja o izradi klupe od: masivnog drveta - stafle, fosne, dasaka, oblica i ....... u domacoj izradi nije losa. Posto je klupa koristan bastenski deo od proleca do jeseni, bilo bi dobro da je rasklopiva. Da sto manje zauzima mesta kad se vise ne koristi u zimskim danima....
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Dosta pregleda a ni jednog predloga od nasih clanova stolara ili ti drvo deljaca. Ja sam sam od nove suve fosne napravio klupu. Posto nemam abrihter, fosnu sam odneo kod stolara da mi obradi sve cetiri strane. Naravno fosnu sam predhodno isekao na mere koje sam proizvollno odredio.
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.317
J abih ako je pokriveno,neki trem,uradio od camovine,a za napolje na otvorenom hrastovinom i naravno torban zavrtnji i rasklop bar na tri dela.Posebno nogari,a posebno sedisni deo.Normalno dobro zastiti i jednu i drugu odredjenim mazivima.Pravio sam razne klupe i stolice za dvorista.samo ljudi donose svasta da im napravis nesto,pa onda dodaj neko svoje parce drveta da bi to licilo na nesto i sluzilo duze.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Hvala jole na javljanju, da li imas koju skicu kako izgledaju ti stolovi i klupe? Bilo bi dobro da se postave na forumu kako bi clanovi videli kako izgledaju i kakve su mere.

Camovo drvo je lako i dobro se obradjuje, ali hrastovo drvo je cvrsto i po prilicno tesko. Ako se napravi masivna ( mislim na stafle ili fosne od hrastovine ), klupa od 2m sa naslonom, bice po prilicno teska. Drugo netreba zaboraviti da hrastovina u dodiru sa vlagom potamni, pa je zato obavezna zastita...
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.317
Hvala jole na javljanju, da li imas koju skicu kako izgledaju ti stolovi i klupe? Bilo bi dobro da se postave na forumu kako bi clanovi videli kako izgledaju i kakve su mere.

Camovo drvo je lako i dobro se obradjuje, ali hrastovo drvo je cvrsto i po prilicno tesko. Ako se napravi masivna ( mislim na stafle ili fosne od hrastovine ), klupa od 2m sa naslonom, bice po prilicno teska. Drugo netreba zaboraviti da hrastovina u dodiru sa vlagom potamni, pa je zato obavezna zastita...
Jeste hrastovina teska,ali za to i jeste gde se postavi u dvoriste tu i stoji do rasklapanja,a sto se tice Tamnjenja,nece ako se dobro zastiti.Prvo obavezno nekoliko slojeva sadolina,da drvo upije sto dublje zastitu,a posle moze lak,ili farba,osta to bar pola veka.Zato i treba da se rasklapa da bi moglo da se vlaca s njom.Sto se skica nemam to nego kako ko dodje ima zelju i iz glave,doduse nabacimo to i na papir,ali kad se zavrsi,skica se baca.Retko mozes naci dva coveka da hoce istu,kako je to kod nas neka se malo razlikuje.ne radim ja to vise jer ne mogu jer sam povredio kicmu,i gotovo nema vise rada.Dodju ljudi za savet.nekad poskusaju nekad ne i tako.Inace sam pravio od drveta sve sto se moglo napraviti.Volim miris drveta kad se obradjuje.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Slazem se sa tobom u potpunosti, mislim da bi bilo zgodno postaviti razne skice-crteze sa merama. Kako bi nasi clanovi-hobisti mogli da vide razne ideje. Pa kom se svide odlicno, a kom se ne svidja data ideja neka je slobodno izmeni.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Pala mi je ideja da postojece klupe koje su bez naslona, ponovo preuredim. Posto mi bravarija nije nepoznata jer znam da varim ( imam aparat za varenje i tremilicu za secenje metala pod uglom ). Noge koje ce se rasklapati napravicu od kutijastog materijala 30 x 20mm. Od istog materijala hocu da namestim kostur naslona koji ce biti oblozen obradjenim daskama. Vazno je da nebudu mnogo teske, da se lako i brzo sklope i rasklope...
 
Član
Učlanjen(a)
10.04.2012
Poruka
2.317
Kad god ti nesto padne napamet uvek probaj da to i ostvaris,nekad uspe,nekad ne bas kako mi zelimo,ali je lepo raditi sa drveto. Mene je zena stalno grdila zbog piljevine.donesem u kucu ili na glavi ili na carapama.I kad god me je neko trazio niko nije dolazio na vrata nego uradionicu.E kada sam povredio kicmu ne moze se vise raditi nesto krupnije,ali nesto sitnije,za u kucu ili u komsiluk,kada mi je bolje opet nesto malo,rastruzem i izrendisem i upijam miris drveta.Dobar je to zanat,iako nisam zavrsio za stolara,imao sam tetka,koji je bio onaj stari prdratni i koji je pravio i koristio tutkalo,za lepljenje,jeste da smrdi brate,ali nikad nije moglo da pukne tu gde je lepljeno nego na drugom mestu,nesto sto je pravio.Napravio je radnu tezgu u kojoj nema ni jedan ekser.samo su klinovi metalni i to kovani koji idu u one rupe kada treba nesto da se izrendise pa kao odbojnik.navoji drveni na stegama.Jos je imam i cuvam,a starija je od mene mozda 2x.Mogao bi ti o stolariji pricati dugo,jer voim to i zao mi je stovise ne mogu da se bavim time.Da imam i stare rendice za falceve za vrata i prozore,isto sa drvenim navojem koji drze metalne nozeve.To je retkost.
 
Član
Učlanjen(a)
27.06.2013
Poruka
161
Svaka cast, jeste retkost jolemisa. Od nedelje krecem u akciju, prvo kupujem kutijasti materijal 20x30mm i 20x40mm po dve sipke. Flah 4mm tri komada od 2m. Odmasti cu ga sa benzinom i po potrebi dobro osmirglati, ako negde ima oksidacije-rdje. Zatim premaz sa osnovnom bojom i tek tada krecem u bravarske vode....
 
Natrag
Top