- Učlanjen(a)
- 18.01.2020
- Poruka
- 264
Ključ za uspeh u organskoj pretrazi: 3 tipa sadržaja koji dokazano rade!

Kao kreatori sadržaja, često se suočavamo sa pritiskom pri izboru tema za kampanje. Bez jasne strategije za SEO, lako je doći do slabog povraćaja uloženih resursa. Zato vam u ovom tekstu otkrivamo ključ za uspeh u organskoj pretrazi: 3 tipa sadržaja koji dokazano rade! Uvrstite ih odmah u svoj SEO kalendar, i vrlo brzo ćete se i sami uveriti u njihovu efikasnost!
A koja su to 3 tipa sadržaja koji rade?
To su:
- Blog tekstovi duge forme
- Listicle članci (tekstovi u formi liste)
- Video sadržaj.
1. Blog tekstovi duge forme

Slika: Pixabay
Duga forma je format za koji je potvrđeno da daje značajne rezultate u organskoj pretrazi. Ipak, da odmah naglasimo – ne postoji univerzalno pravilo o broju reči koje garantuju uspeh u pretragama.
Ključ je u tome da analizirate konkurenciju: kakav sadržaj oni objavljuju, koliko je opširan, i da se potrudite da ih nadmašite kvalitetom i dubinom. Broj reči zavisi od teme — za neke ključne reči biće dovoljno 600 reči, dok će za druge biti potrebne hiljade.
Uvek krećite od istraživanja, i neka rezultat toga bude ono što određuje dužinu sadržaja. Google je više puta naglasio da ne postoji minimalan broj reči za rangiranje. Ipak, kada je u pitanju blog post, oni baš kratki (300-500 reči) retko mogu da prođu stroge algoritme Google-a. Istraživanja sugerišu da duži tekstovi bolje prolaze, i donose više saobraćaja.
Pa hajde da pogledamo istraživanja koja su sprovele neke od poznatih kompanija iz ove branše:
- Istraživanje sajta Backlinko pokazalo je da sadržaj dužeg formata dobija čak 77.2% više beklinkova nego kraći članci.
- Istraživanje kompanije HubSpot kaže da tekstovi koji imaju između 2.250 i 2.500 reči privlače najviše organskog saobraćaja, dok oni preko 2.500 reči ostvaruju najviše deljenja na društvenim mrežama, i najviše povratnih linkova.
- Studija kompanije Semrush pokazala je da tekstovi duži od 3.000 reči privlače skoro tri puta više saobraćaja, od onih koji imaju između 900 i 1.200 reči. Takođe, duži tekstovi dobijaju četiri puta više deljenja na mrežama, i 3.5 puta više beklinkova.
- Za početak, odaberite pravu temu na osnovu istraživanja ključnih reči i konkurencije. Teme treba da se uklapaju u opštu tematiku vašeg sajta, a korisni pristupi su vodiči tipa „konačan vodič”, “vodič korak po korak”, industrijske analize i istraživanja trendova.
- Napravite detaljan plan teksta (outline). U tome vam može pomoći i veštačka inteligencija, bilo koji od alata na koje ste navikli (ChatGPT, Gemini, itd).
- Pružite korisne uvide, konkretne savete i podatke. Kvalitetan sadržaj zahteva ozbiljan pristup, pa tako treba i pristupiti izradi.
- Učinite tekst čitljivim — koristite podnaslove (H2, H3), liste i vizuelne elemente koji olakšavaju praćenje. Znači, ne sme da deluje dosadno i suvoparno. Čitanje duge forme nije lako, naročito ako je napisana dosadno, sve u jednom pasusu, bez istaknutih podnaslova, slika, i ostalih elemenata.
- Optimizujte tekst za pretraživače — uključite relevantne ključne reči u naslov, meta opis, uvodni deo i kroz ceo tekst. Obratite posebnu pažnju na podnaslove, ali – ne preterujte, jer Google ne voli prekomerno korišćenje ključnih reči. To mu deluje „sumnjivo” i može biti kontraproduktivno.
2. Listicle članci (tekstovi u formi liste)

Slika: Freepik
Ko ne voli listicle tekstove? Privlačni su jer se lako čitaju, brzo konzumiraju i često deluju korisno. Upravo zbog toga, korisnici ih ne samo rado dele, već često i čuvaju. Prema nekim istraživanjima, tekstovi u formi lista (sa brojevima) beleže veću angažovanost na društvenim mrežama. Isto tako, potvrđeno je i da ovakvi tekstovi dobijaju više beklinkova.
Pa hajde da vidimo koji elementi čine uspešan listicle tekst:
- Privlačan naslov. Naslovi sa brojevima (na primer: „5 razloga...“) privlače pažnju i bolje prolaze. Iako naš pravopis nalaže da se brojevi ispod 10 pišu slovima, SEO optimizacija, koja nije naša tvorevina, preporučuje korišćenje cifara u naslovima. Zato, eksperimentišite s naslovima — AI alati mogu da vam pomognu u generisanju varijacija na temu.
- Jasna i pregledna struktura. Brojevi olakšavaju čitanje, ali je potrebno da dodatno koristite i podnaslove, kao i kraće pasuse.
- Neparni brojevi su često efikasniji. Istraživanja pokazuju da neparni brojevi u naslovima privlače više pažnje. Ne bismo da zalazimo u psihološku analizu ove konstatacije, jednostavno – tako je.
- Konkretni, primenljivi saveti. Svaka stavka treba da sadrži neku korisnu informaciju ili uputstvo. Držite sadržaj fokusiranim, a ako je potrebno, povežite se na dodatne, relevantne izvore. To uvek dodaje „važnost” vašem tekstu.
- Prilagođenost društvenim mrežama. Uključite mogućnosti deljenja i atraktivne vizuale, koji se lepo prikazuju prilikom deljenja sadržaja. Jer tekst koji se ne deli na društvenim mrežama, teže dolazi do šire publike.
3. Video sadržaj

Slika: Freepik
Video sadržaj je ključna komponenta sveobuhvatne SEO strategije. Možda toga i niste svesni, ali činjenica je da se čak 90% video rezultata na Google pretragama prikazuje sa YouTube-a. A upravo je YouTube druga najpopularnija društvena mreža, koju mnogi ne doživljavaju na taj način.
Prema nekim istraživanjima, čak 85% marketara tvrdi da im je video pomogao da povećaju saobraćaj na sajtu i znatno uticao na povećanje prodaje. Ovo nije iznenađujuće, s obzirom na to da se u poslednjih godina primećuje porast konzumiranja video sadržaja, što je u skladu sa brzim tempom savremenog života.
Saveti za kreiranje i optimizaciju video sadržaja:
- Izaberite odgovarajuću platformu. Kao što smo rekli - YouTube dominira u rezultatima pretrage, zato ga uvrstite u svoju digitalnu strategiju.
- Definišite temu. Opet se vraćamo na istraživanje - fokusirajte se na pretrage koje često prikazuju video rezultate. Ako primetite da se za određeni upit prikazuje video, to je signal da i vi treba da razmislite o snimanju jednog (ili više, u zavisnosti od teme).
- Tehnički aspekti. Najveću gledanost imaju kratke video forme, do dva minuta. Standardna rezolucija od 1080p je uglavnom dovoljna. Naravno, obratite pažnju i na kvalitet zvuka.
- Optimizujte video. YouTube SEO podrazumeva korišćenje ključnih reči u imenu fajla, naslovu, opisu i oznakama. Obratite pažnju, jer to direktno utiče na odgovore prilikom pretraživanja.
I na kraju…

Slika: Freepik
Kao što vidite, sadržaj koji donosi rezultate ne postoji u samo jednom obliku. Kada pravite plan svoje strategije, razmotrite i to da uvrstite blogove dužeg formata, tekstove u vidu lista i infografika, kao i video sadržaja. Dobri dodaci su i razni tipovi grafikona, naravno, onde gde to ima smisla, ne po svaku cenu.
Ovi formati dokazano donose više saobraćaja, angažovanja i povratnih linkova.
U današnje vreme, uz svu tehniku koju poseduju maltene svi, i sve što za nas rade razni vidovi veštačke inteligencije, sve je manji problem napraviti kvalitetan tekst. Ne, ne mislimo da veštačka inteligencija može sve sama, jer ipak, ljudsku kreativnost ne može da nadmaši. Ali, gledajte da iz nje „iscedite” sve što je moguće, zašto da ne?! Radite pametno, a ne samo naporno, da biste ostvarili uspeh.
Jeste li već isprobali neke od ovih tipova sadržaja? Šta kod vas najbolje radi? Podelite svoja iskustva sa nama u komentarima ispod teksta. Unapred hvala.
Naslovna slika: Pixabay
Autor: Jelena Todorović
Izvor: Tesha Design