KLENIĆ (Leuciscus leuciscus)

LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
KLENIĆ (Leuciscus leuciscus)

[h=2]KLENIĆ (Leuciscus leuciscus)[/h] [h=6]Slika preuzeta sa poljskog sajta © "Riblje Oko"[/h]
klenic.jpg
Lokalni nazivi: brzak
Max. dužina: do 40cm
Max. težina: 1kg
Vreme mresta: od marta do maja

[h=3]Opis i građa:[/h] Ima valjkasto telo i mala, ispupčena usta. Glava i leđa su mu tamno plave boje, a sa strane ima sjajnu srebrnkastu boju sa brojnim tamnim linijama koje prate smer krljušti. Stomačna i analna peraja su bela, prošarana svetlo crvenom, a leđna i grudna su na krajevima crna. Leđno peraje ima samo sedam žbica, a repno peraje je snažno rascepljeno. Stomak je beo. Naraste maksimalno do 40cm, a maksimalna težina je 1kg. Može da živi do 16 godina. Godišnje poraste dvostruko, pa klenić od jedne godine ima 25gr, od dve godine 50gr, od tri godine 100gr i od četiri 200gr.
[h=3]Navike, stanište, rasprostranjenost:[/h] Nastanjena je u rekama i potocima Evrope, severno od Alpa, kao i u Aziji. Najviše je prisutna u Francuskoj i Nemačkoj, ali se proširila do Irske, gde se koristi kao riba-mamac. Preferira vodu od 6.0 do 8.0 pH, a idealni raspon temperature je od 4 do 20ºC. Voli bistre i brze tekućice, plivajući preko šljunkovitog dna dubokih mirnih voda zimi, a blizu površine leti. Iako je tipična slatkovodna riba zna ući u braktične vode na istoku Baltičkog mora. Živahna je i aktivna riba, pliva vrlo brzo, rado se skriva iza kamenja, zimi boravi u dubljim vodama. Hrani se crvima, insektima, larvama insekata, puževima i retko biljkama.
[h=3]Razmnožavanje:[/h] Mresti se od marta do maja i tada ženka položi oko 30.000 jajašaca ikre, Čiji razvoj traje oko 10 dana, koja se lepe na vodeno bilje, potopljene panjeve i kamenje. Pretpostavlja se da se klenić mresti u nekoliko navrata i to najpre najstariji primerci. Polno je zreo sa 3 godine. [h=3]Mamci i pribor za lov:[/h] Klenić je vrlo lukava riba i mada nema nikakav privredni znaćaj, mnogi ga rado love. Za uspešan lov klenić treba biti pravi majstor. Lovi se lakim priborom, štapom dužine 2-4 metra, najlonom 0.18mm, udicama 10-12 i malim osetljivim plovkom. Kao mamac koristimo crviće, kuvanu pšenicu, komade tanke crvene gliste, kućnu muvu. Pred mrak napada i veštačke mušice na udicama ne većim od 14, a u zavisnosti od raspoloženja klenića ona može da bude mokra ili suva.
 
Natrag
Top