Kinezi brane zemlju od partije

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kinezi brane zemlju od partije
[/h] Izvor: Beta

Vukan -- Stanovnici kineskog sela Vukan najavili su nove proteste, uprkos pretnjama snaga bezbednosti koje to selo drže već sedam dana u blokadi.

3571414084eed2808c6128186186350_640x360.jpg
Stanovnici tog sela od oko 13.000 stanovnika već decenijama gube zemlju zbog eksproprijacija koju sprovode lokalne vlasti i ustupaju je građevinskim preduzimačima. Kada su vlasti u septembru najavile novi talas eksproprijacija, lokalno stanovništvo se pobunilo.
Vođa pobune je umro u zatvoru pod sumnjivim okolnostima i seljani sada traže da se njegovo telo vrati porodici i sahrani uz najveće počasti.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Eksproprijacija zemljišta postala je jedan od gorućih problema u Kini, gde seljaci optužuju lokalne vlasti da se udružuju sumnjivim preduzimačima i oduzimaju seljacima obradivu zemlju pretvarajući je u gradilišta.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Protesti u selu Vukan počeli su 21. septembra, a ubrzo je došlo i do sukoba sa policijom koja je nameravala da rastera demonstrante. Prema snimcima koje je tada uspeo da napravi kamerman Frans presa, policija je tukla i šutirala demonstrante koji su napali jednu policijsku stanicu.

Protest međutim, i dalje traje, snage reda već sedam dana drže u blokadi selo. Istovremeno, lokalni komunistički funkcioneri su u međuvremenu, zatrašeni protestima, napustili selo.

"Premijer Ven Điabao je jedina osoba koja može da nađe rešenje za naš problem, svi očekuju da će on doći da reši krizu", izjavio je uoči protesta Frans presu Lu, jedan od poljoprivrednika koji protestuju.

Kao i mnogi stanovnici tog grada Lu je ostao bez posla od kako su mu vlasti oduzele zemlju. "Lokalna vlast je loša, to su sve lažovi i lopovi. U vreme predsednika Mao Cedung, svi smo bili siromašni, ali smo barem mogli da računamo na svoju zemlju. Sada smo ostali i bez zemlje", rekao je Lu.

Uprkos cenzuri, pobunu u tom selu u provinciji Guangdong, pažljivo prati milionska blogerska zajednica.


209569624eed28093610a828272057_640x360.jpg
Stanovnici Vukana optužuju, pre svega, lokalnog partijskog sekretara, 70-godišnjeg građevinskog preduzetnika Sue Čanga. Optužuju ga da je uspostavio strahovladu kako bi mogao nesmetano da razvija svoje poslove, ali da je u tome imao i pomoć ostalih partijskih čelnika u selu.

Prema podacima revoltiranih seljaka Sue je oduzeo više od polovine obradivog zemljišta za svoje građevinske i druge projekte. Navode primer kada je taj preduzimač i partijski sekretar poplavio morskom vodom oko 46 hektara pirinčanih polja u nameri da ga pretvori u uzgajalište školjki i rakova. Međutim, taj projekat je propao.

 
LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Meštani pobunjenog sela u Kini prete širenjem ustanka

Meštani pobunjenog sela u Kini prete širenjem ustanka


Blic

Lin Zulijan, predstavnik stanovnika kineskog sela Vukan koji protestuju zbog toga što im država pleni zemlju i prodaje je građevinskim tajkunima, rekao je danas pred oko 6.000 ljudi da će žitelji sela nastaviti borbu protiv korumpiranog sistema. Seljani su revolirani i zbog sumnjive smrti u zatvoru seoskog lidera Sue Džinboa.

199402_kina-selo-foto-afp_ff.jpg


Stanovnici sela Vukan zapretili da će krenuti prema administrativnom sedištu


- Dajemo lokalnim vlastima i policiji pet dana da nam predaju Suevo telo. Ako to ne učine, popećemo se preko barikada i krenuti prema administrativnom sedištu u Lufengu da im sami sudimo i uzmemo njegove posmrtne ostatke - rekao je Lin.

Prošle nedelje su demonstranti iz Vukana najurili lokalne komunističke funkcionere iz ove oblasti, što je prvi ovakav slučaj zabeležen u istoriji. U znak osvete, snage bezbednosti su blokirale sve pristupe selu, čiji su stanovnici ostali bez hrane i vode.

U subotu, šestog dana protesta, stanovnici Vukana su organizovali protestni marš i pomen svom preminulom vođi Sueu. Svi su se odazvali pozivu da daju male novčane priloge kako bi se pomoglo siromašnijim porodicama.


Dok su demonstranti prolazili pored praznog sedišta lokalnih vlasti, ubacivali su novčanice u glasačku kutiju i nosili transparente u kojima traže demokratiju.


Seljani su još jednom izrazili podršku Komunističkoj partiji i centralnoj vladi i tražili transparentnost rada svih lidera. Ljudi, koji uglavnom žive od ribolova i zemljoradnje, očekuju spas od vlade u Pekingu, kao i pravdu i uklanjanje korumpiranih lokalnih vlasti koje se proterane iz sela.


U strahu da će vlada uskoro prekinuti telefonske linije i internet vezu, na barikade su okačeni gongovi koji će se oglasiti da bi pozvali seljane na otpor u slučaju napada policije, koja se okuplja na glavnim prilazima.
 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Kina: Marš seljaka

[h=1]Kina: Marš seljaka[/h]B92


Vukan -- Stanovnici pobunjenog sela na jugu Kine planiraju za sredu marš do kancelarija lokalnih vlasti u susednom gradu zbog oduzete zemlje i sumnjive smrti svog vođe.

8913304064eef24480b514862556943_368x231.JPG


Marš se održava i pored glasina da policija priprema rasturanje njihovog protesta.Već nedelju dana ribarsko selo Vukan, u najbogatijoj kineskoj provinciji Guangdong, prkosi zvaničnicima i policiji i svakodnevno protestuje zbog smrti u zatvoru seoskog vođe Sue Đinboa, koji je od septembra pregovarao s vlastima zbog oduzete zemlje za koju nije data adekvatna naknada.Meštanin Huang Hankan je danas poručio da će 6.000 demonstranata iz sela pokušati u sredu marš od pet kilometara do mesta Lufeng, ukoliko uhapšeni seljaci ne budu pušteni, zemlja vraćena, a lokalni rukovodioci smenjeni.

Marš seljaka može da predstavlja direktni izazov policiji koja je postavila kontrolne punktove duž puta u obližnji grad, navode agencije.

Na skupu u centru Vukana predstavnik meštana Jang Semao je rekao da se seljaci neće povući i odustati od svojih zahteva, pojačavajući tako kampanju neposlušnosti prema vlasima koje traže razilaženje seljaka i uklanjanje barikada.

Stotine seljaka je aplaudiralo i vikalo "dobro", kada je Jang rekao da vođe protesta pripremaju novo pismo vladi tražeći povraćaj njihove zemlje i odgovor na pitanja o smrti Sue Đinboa.

Iako su osudili lokalne vlasti, meštani su rekli da se nadaju da će se umešati centralna vlada u Pekingu i udovoljiti njihovim zahtevima u vezi sa smrću Suea i njihove oduzete zemlje koja je prodata za izgradnju privrednih objekata.

Neki, međutim, kažu da se sprema policijski obračun sa demonstrantima i seljacima koji čuvaju barikade protiv policije na prilazima selu.

"Ako oni imaju puške, mi imamo kamenje", rekao je jedan seljak po imenu Li. "Ako žele da umremo, to je takođe OK. Mi ionako više nemamo našu zemlju", preneo je Rojters.

"Zbog zemlje nas nije strah da umremo. Da naše selo nije tako jedinstveno sve ovo ne bi bilo moguće", kaže drugi seljak Lin.

Na napuštenom putu muškarci nose duge motke dok patroliraju na motorima.

Selo Vukan je poprište sukoba s policijom i vlastima od septembra zbog oduzimanja zemlje seljacima bez adekvatne naknade, a od pre osam dana tenzije su narasle kada je njihov predvodnik Sue Đinboa umro u zatvoru.

Iako su protesti protiv nezakonitog ponašanja lokalnih vlasti česti u Kini, Vukan je, sa oko 13.000 stanovnika, jedinstven jer je otišao korak dalje kada su seljaci na prilaznim putevima podigli barikade, na kojima ima i boca sa plinom i bodljikave žice, strahujući od novog pokušaja policije da rasturi demonstrante.

Meštani su preuzeli kontrolu nad tim ribarskim selom nakon što su lokalni funkcioneri ili pobegli sa novcem od prodaje zemlje posle prvih protesta, ili su otpušteni.

Prošle nedelje gradonačelnik Šanveja, drugog velikog grada u blizini, saopštio je da će se obračunati s liderima nereda u selu na jugu Kine i ispitati navode seljaka o nelegalnom oduzimanju zemlje od strane lokalnih funkcionera, što je dovelo do nezadovoljstva meštana.

On je rekao da će oštre mere biti preduzete protiv meštana koji podstiču druge na nerede i oštećenja javne imovine.

Za sada se policija nije odlučila na oštrije mere, dajući vlastima i seljacima mogućnost postizanja dogovora, pošto su vlasti obećale da će istražiti nedozvoljeno postupanje seoskih starešina i privremeno zamrzle izgradnju objekata na seoskom zemljištu.

 
Dałe
Učlanjen(a)
04.10.2011
Poruka
3.295
Kina: "Mali marš" iz Vukana

[h=1]Kina: "Mali marš" iz Vukana[/h]
B92


Vukan -- Protest u selu Vukan: meštani prete maršom, ako se ne usvoje njihovi zahtevi. Zbog nezakonitog oduzimanja zemljišta, protest traje od septembra.

11634748064ef09e71c711f581033447_640x410.jpg


Jedan od organizatora protesta u kineskom selu Vukan, koje se pobunilo protiv oduzimanja zemljišta, najavio je da će predstavnici sela razgovarati s vlastima i tražiti ispunjenje uslova. U zamenu su spremni da otkažu protestni marš, zakazan za sredu, 21. decembra.

Stanovnici sela Vukan, u južnoj kineskoj provinciji Guangdong, prethodno su zapretili da će u sredu marširati do kancelarija lokalnih vlasti u susednom mestu, u znak protesta zbog oduzimanja njihovog zemljišta i sumnjive smrti u zatvoru vođe protesta Hsue Đinboa.

11794147314ef09e7292db0741362413_v4%20big.jpg


Iako je pobuna ograničena na jedno selo od 13.000 ljudi, ona je privukla veliku pažnju javnosti i pokazala snažan otpor vlastima kojima je stabilnost važnija od svega.

Jang Semao, sadašnji predstavnik meštana, najavljuje da će selo Vukan poslati tri svoja stanovnika da razgovaraju sa zvaničnicima u obližnjem mestu Lufeng i postaviti uslove za otkazivanje protestnog marša do gradskog centra udaljenog pet kilometara.

"Vlasti moraju ukloniti policijske barikade oko sela, dozvoliti da više novinara vidi telo ubijenog Hsuea i sastaviti istražni tim za spor u Vukanu", kaže Jang Semao.

On je naglasio da bi u tom slučaju oni otkazali planirani marš.

Međutim, Jang bi mogao da ima problema s ubeđivanjem seljana da otkažu marš, čak i da uslovi budu ispunjeni. Dok je on objašnjavao uslove, jedan seljak je dobacio: "Mi ćemo ipak ići na marš po planu, jer oni nikada neće da pristanu na to", misleći na postavljanje uslova.

4749250374ef09e73104ad663584003_v4%20big.jpg


Već više od 10 dana ribarsko selo Vukan, u najbogatijoj kineskoj provinciji Guangdong, prkosi zvaničnicima i policiji i svakodnevno protestuje zbog smrti u zatvoru seoskog vođe Sue Đinboa, čija porodica je odbacila objašnjenje mesnih vlasti da je on umro od posledica srčanog udara.

Zvanični list Guangdonga "Dnevnik Juga" objavio je da su vlasti obližnjeg grada Šanveija ponudile da pregovaraju s razvojnim firmama o vraćanju 165 hektara zemljišta i da meštanima isplate nadoknadu.

Dženg Jansiong, šef ogranka Komunističke partije Kine u oblasti pod čijom upravom su i Vukan i Lufeng, rekao je da bi gradska vlada "garantovala za interese seljaka", piše "Dnevnik Juga".

9883083784ef09e739220c314088908_v4%20big.jpg


Protesti u Kini postali su sve češći zbog korupcije, nezapamćenog zagađenja okoline, niskih plata i nekažnjavanog oduzimanja zemljišta, što lokalni funkcioneri često pokušavaju da pravdaju širim interesom privrednog razvoja.

Stručnjaci u samoj Kini procenjuju da je broj takvih masovnih protesta poslednjih godina narastao na oko 90.000 protesta godišnje.

U drugom protestu, stanovnici grada Haimen, takođe u provinciji Guangdong, traže da se ne gradi termoelektrana koja će kao gorivo koristiti ugalj, tvrdeći da će ugroziti zdravlje stanovnika Haimena, smeštenog na oko 115 kilometara severoistočno od sela Vukan.




 
Natrag
Top