Kineski kosmonauti izveli uspešno spajanje brodova u orbiti

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
Kineski kosmonauti izveli uspešno spajanje brodova u orbiti


Tanjug |




Kineski kosmonauti izveli su danas uspešno spajanje svog broda sa eksperimentalnim kosmičkim modulom, najnoviji poduhvat u kineskim ambicioznim naporima da izgrade svemirsku stanicu.

252616_kina-astronauti-liu-vang-liu-jang-i-jing-haipeng-u-tjangongu-1-modulu-ap_ff.jpg


Brod Šendžou-9, sa tročlanom posadom među kojima je i jedna žena, koji su poleteli oko Zemlje u subotu, spojili su se sa modulom Tiangong-1 (Nebeska palata) oko osam sati po srednjeevropskom vremenu. Državna televizija je prenosila spajanje uživo.


Očekuje se da će posada ući u modul za nekoliko časova, prenela je kineska agencija Sinhua, što će, kako je navedeno, biti prvi put da su kineski kosmonauti prešli iz jednog u drugi brod u svemiru.


Tokom 13-to dnevne misije kosmonauti će raditi i spavati na Tiangongu-1, probnom modulu koji, prema pisanju medija, ima i bicikl za trening i video telefonsku govoricu.

Misija je poslednji korak u programu koji ima za cilj da Kini omogući držanje stalne svemirske stanice u orbiti do 2020.


252617_kina-astronauti-liu-vang-liu-jang-i-jing-haipeng-u-tjangongu-1-modulu2-ap_ff.jpg


Prošlog novembra bespilotna letilica Šendžou VIII vratio se na Zemlju pošto je ostvario dva kosmička spajanja sa modulom Tiangong-1, u onom što Kinezi opisuju kao veoma komplikovanom "kosmičkom poljupcu" kada je trebalo spojiti dve letilice u istoj orbiti, a koje lete velikom brzinom.


Približavanje i spajanje između dva broda je važna etapa u kineskim nastojanjima da ovladaju tehnologijom i logističkim sposobnostima da održavaju u orbiti kompletnu kosmičku laboratoriju u kojoj kosmonauti mogu da borave duži vremenski period.


Kina je još daleko od nivoa svemirskih velesila kakve su Sjedinjene Džave i Rusija. Tiangong 1 je probni modul, a ne deo buduće kosmičke stanice.


Međutim, uspešno spajanje je najnoviji čin kineskog dokazivanja u kosmosu i došao je u vreme kada su budžetske restrikcije i promena prioriteta zaustavile američka svemirska lansiranja šatlova sa ljudskim posadama.


252618_okomita-the-shenzhou-9-spacecraft-rocket-lifts-off-from-the-launch-pad-at-the-jiuquan-satellite-launch-center-in-jiuquan-ap_ff.jpg


Sjedinjene Američke Države će isprobati nove rakete za slanje ljudi u svemir tek 2017, a Rusija je rekla da misije sa posadama nisu više prioritet.

Međutim, NASA je počela da ulaže u američku firmu koja bi izvodila komercijalne svemirske letove i ulaže oko tri milijarde dolara godišnje u novu raketu i kapsulu za slanje astronauta na Mesec, asteroide i eventualno Mars.

Kina planira da izvede sletanje na Mesec letilice bez posade koja bi nosila mesečevo vozilo za istraživanje površine zemljinog savelita. Kineski naučnici su takođe istakli mogućnost slanja i čoveka na mesec, ali ne pre 2020.


Kina je poslala prvog kosmonauta u orbitu 2003. i od tada je izvela nekoliko misija sa ljudskim posadama, ali ni u jednoj do sada nije učestvovala žena.


 
Natrag
Top