Kina: Seljacima uzima ko kako hoće

LEGEND
Učlanjen(a)
14.12.2009
Poruka
29.042
[h=1]Kina: Seljacima uzima ko kako hoće
[/h] Izvor: Tanjug

Peking -- Više od 43 odsto kineskih seljaka bili su žrtve oduzimanja zemljišta koje obrađuju, a lokalne vlade su ostvarile ogroman profit u tom procesu.

19101368514f31318da505f848462831_640x360.jpg
Država je uzimalazemlju kako bi napravila velike farme, a milioni ljudi su bili prinuđeni da napuste sela i potraže posao u gradu.
Kineski premijer Ven Điabao je rekao da vlada nije uspela da pruži seljacima zaštitu od konfiskacije zemlje za koju su, kako mnogi od njih vide, dobili tričavu naknadu.
[TABLE="class: antrfile right, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD][TABLE]
[TR]
[TD="class: textvesti"]Seljaci u Kini nisu vlasnici zemlje, koju kolektivno poseduje selo a seljaci je mogu iznajmljivati za svoje potrebe. Teoretski seljaci mogu kolektivno odlučiti da li će da prodaju ili koriste zemlju za izgradnju, ali u praksi to obično rade lokalni funkcioneri. U nadi da će obezbediti investitora, prihode zajednici, a i vlastitu zaradu, funkcioneri često previdjaju želje seljaka.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Istraživanje 1.791 seljaka, koje je sproveo Institut za razvoj sela Lendesa iz Sijetla, pružilo je nove podatke o razmerama nezadovoljstva seljaka zbog gubitka zemljišta radi izgradnje fabrika i komercijalnih ciljeva.

To je i krajem prošle godine izazvalo velike sukobe u selu Vukan u najrazvijenijoj provinciji Guangdong na jugu Kine.

"Nije zato iznenađenje da nezadovoljni seljaci nadmašuju broj zadovoljnih većinom od dva prema jedan", navodi se u izveštaju iz koga proizilazi da je 36,7 procenata reklo da je nezadovoljno, a 16,7 da je "veoma nezadovoljno", preneo je Rojters.

Za razliku od njih 2,8 procenata ispitanika je reklo da je "veoma zadovoljno".

Premijer Ven je rekao da i on želi striktnu zaštitu zemljišta i veće kompenzacije za oduzetu zemlju, ali vlada je takođe rekla da će nastaviti s kolektivnim vlasništvom zemlje.

"Najveći problem je proizvoljno uzimanje seoskog zemljišta, zbog čega se seljaci i žale, a što izaziva velike incidente", rekao je Ven.

Prema istraživanju Lendesa u 17 provincija tokom 2011. čak 43 odsto seljaka je iskusilo "uzimanje zemlje" za nepoljoprivredne ciljeve od 1990. godine. Nalazi pokazuju da je od 2007. drastično skočio broj takvih oduzimanja.

Seljaci su u 77,5 odsto slučajeva dobili obećanu nadokanadu a u 9,8 nisu primili obećano, dok u 12,7 odsto slučajeva nije im ništa ni obećano niti su šta dobili, pokazuje istraživanje.

U poslednje vreme lokalne vlade su počele s ukrupnjavanjem malih polja u veće seoske farme. Taj trend je praćen sa sve većim brojem seljaka koji napuštaju selo da bi našli stalan posao u gradu, iako skoro svi kažu da žele da zadrže zemlju. Kina ima oko 153 miliona radnika migranata koji žive van svojih mesta.

To je pokrenulo i novi program urbanizacije kojim se pokušava da očuva i povrati napuštena zemlja na selu. Međutim, prema nalazima istraživanja samo mali procenat napuštenih farmi se ponovo i koristi u poljoprivrede svrhe.

 
Natrag
Top