Кикирики

Član
Učlanjen(a)
15.03.2010
Poruka
34
Ове године смо посејали кикирики. Немамо никаквог искуства са њим. Чули смо да га треба подгрнути. Да ли неко може да нам каже кад се подгрће и на коју дубину? Хвала.
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Ове године смо посејали кикирики. Немамо никаквог искуства са њим. Чули смо да га треба подгрнути. Да ли неко може да нам каже кад се подгрће и на коју дубину? Хвала.

gaji se kao i krompir kad dobije potrebnu visinu da se moze zagrnuti s obje strane se prigrne zemlja na jednu trecinu visine,kasnije se jos jednom zagrne posto kao i krompir pruza mlade zilice na kojima ce biti plodovi.
 
Član
Učlanjen(a)
26.04.2011
Poruka
277
Kod:
[url=http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2006&mm=08&dd=21&nav_id=216980]B92 - Biz - Vesti - Kikiriki, a iz Banata[/url]

Kod:
http://www.politika.rs/rubrike/region/Kikiriki-iz-Semberije.lt.html
Kod:
http://www.botanix.kpr.eu/hr/index.php?text=23-upute-za-uzgoj-biljki-iz-sjemena

Nadam se da ce vam ovo pomoci ,ako jos nesto treba tu sam. sve najbolje!

Dodato posle 1 51 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Plodovi kikirikija su zanimljivi zato što botanički gledano ne pripadaju orašastim plodovima već porodici mahunarka.
U početku rasta biljke plodovi se razvijaju iznad zemlje. No, kako biljka raste, njihova težina i sila gravitacije ih vraćaju nazad ispod zemlje gdje sjemenke sazrijevaju zatvorene u drvenastoj mahuni. Zato su i prozvani zemljanim orahom.
Inače, ta je biljka podrijetlom iz Južne Amerike. Još su ga stare Inke koristile u svojoj prehrani.

U industriji se kikiriki koristi na više od 300 različitih načina - od proizvodnje brašna, sapuna, deterdženta, plastike, sjaja za cipele i metale, pa do različitih krema, šampona i lijekova.
Za razliku od mnogih drugih plodova koji se mogu "maskirati" u različitim jelima, kikiriki ima svoj karakteristični okus koji se prepoznaje u svim jelima koja se njime pripremaju.

Nutricionistički gledano, kikiriki je veoma vrijedan plod, bogat bjelančevinama, biljnim vlaknima, različitim mineralima i vitaminima (niacinom, tiaminom, vitaminom E i vitaminom K).

Kikiriki se mogu jesti sirovi i prženi, slani i neslani, te se od njih mogu proizvesti poznati kikiriki maslac i ulje; a mogu se koristiti i za različite deserte i slatkiše, kao i u mnogim "slanim" jelima.

Upozorenje - jedite samo plodove koji su svježi ukusom i izgledom i koji nisu užegli; jer se na zastarjelim plodovima razvijaju mikroorganizmi koji u sebi sadrže kancerogeni otrov aflatoksin.

Dodato posle 45 minuta:
--------------------------------------------------------------------------

Plod kikirikija ima tamnosmeđu opnu u kojoj je tanka, mrežasta mahuna boje ljudske kože. U njoj ima po nekoliko semenki. Kikiriki zovu i zemaljski orah jer posle cvetanja biljka “pada” na tlo i ukopava mahune u zemlju, gde ostanu dok ne sazru.
Kikiriki se prodaje u ljusci, koja mora da bude cela i da se zrna ne čuju kada se “promućka”, ili oljušten, presan ili pečen (soljen ili ne).
Ovaj plod bogat je mastima i proteinima: u 100 grama ima 49,24 grama masti, odnosno 25,80 grama belančevina. Sadrži i 6,5 grama vode, 16,14 grama ugljenih hidrata i 8,5 grama vlakana. Energetska vrednost pomenute količine kikirikija je 567 kcal, odnosno 2.372 kj. Od minerala, najviše je kalijuma (705 miligrama), fosfora (376), magnezijuma (168), kalcijuma (92) i natrijuma (18). Ima i gvožđa- 4,58 grama, cinka (3,27), bakra (1,14), mangana (1,93) i selena (7,2 mikrograma). Među vitaminima najzastupljeniji je B3 (nijacin) – 12,06 miligrama, a ima i ostalih vitamina grupe B, vitamina A (9,13 miligrama), tokoferola alfa (8,33) i folata (240 mikrograma), kao i brojnih aminokiselina.
*
Zbog krajnje niskog sadrzaja ugljenih hidrata moze se jesti cak i pri strogoj dijeti, a da ne goji. Pri upotrebi kikirikija aktivira se rad mozga. Uopste, kostunjavo voce je veoma dobro za nervni sistem, zahvaljujuci mikroelementima koje sadrzi.

Zahvaljujuci svojim vrednim kvalitetima, kikiriki i proizvodi koji se dobijaju od njega, siroko se koriste u ishrani ljudi koji paze na svoje zdravlje, a veoma su popularni kod vegetarijanaca i onih koji zele maksimalno da smanje upotrebu mesa. Kikiriki i ulje od njega sadrze uglavnom nezasicene masti koje smanjuju nivo holesterola u krvi. Nedavna istrazivanja su pokazala da redovna upotreba kikirikija, kao deo zdrave dijete, moze znacajno da smanji rizik kardiovaskularnih bolesti. Takodje, kikiriki je odlican izvor folne kiseline, koja omogucava rast i obnavljanje celija. Americki naucnici preporucuju da se svakodnevno uzima jedna unca (28,3 g) kikirikija.

Lekovite i hranljive osobine kikirikija blagotvorno uticu na polnu potenciju, poboljsavaju memoriju i paznju, poboljsavaju sluh, koristan je kod jake iznemoglosti i teskih oboljenja. On sadrzi vitamine grupe “B” koji daju sjaj kosi i umirujuce deluju na nervni sistem, vitamine grupe “E” koji stimulisu funkciju polnih zlezda.

Kod dugogotrajnog suvog kaslja, proprzeni kikiriki uz kuvani pirinac se preporucuje deci nekoliko puta na dan.

Kikiriki i njegovo ulje predstavljaju efikasno sredstvo za izlucivanje zuci. Zahvaljujuci tome sto sadrzi kalijuma 30 puta vise nego natrijuma, kikiriki ima i dehidrativna svojstva. Tzv. biljno mleko od kikirikija je dobro sredstvo u lecenju nekih vrsta cireva i zeludacnih bolesti, dvanaestopalacnog creva i gastritisa.
 
Poslednja izmena:
Natrag
Top