Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
Karma (pali: kamma) jeste jedan od najvažnijih budističkih pojmova. Karma je refleks ili "trag" u našem umu. Kada učinimo dobro delo vođeni dobrim namerama, te dobre namere izviru iz našeg uma. Učinivši to dobro delo, razvijamo sklonost našeg uma ka dobrim delima, u njemu ostaje takav "trag" ili refleks. I to se naziva "dobrom karmom". Isto važi za rđave postupke, govor ili misli (Buda ih naziva "nevešti" ili "štetni" postupci) počinjene iz pohlepe, mržnje itd.


Sta vi mislite o karmi?
Za mene, ona je nesto snazno, i nesto kao prirodna pravda. "Kako sejes - tako zanjes". Nesto sto me na neki nacin umiruje. Kada ucinim dobro delo, znam da ce mi se vratiti. Ao bi mi uopste palo na pamet nesto lose - gledala bih da to sto brze potisnem i izbacim iz misli, jer to moze da izazove niz losih stvari. Jednostavno, verovanje u karmu me cini spokojnom.
 
Član
Učlanjen(a)
17.04.2009
Poruka
4.299
U ovome svetu nam se ne događa ništa što na ovaj ili onaj način nismo zaslužili. Obično, prosečni ljudi ne mogu da razumeju taj razlog ili razloge. Određeni nevidljivi uzrok ili uzroci vidljivih posledica nije nužno ograničen na sadašnji život, već se može pratiti u bliža ili dalja prethodna rođenja.

Prema budizmu, ove negativnosti ne proizlaze samo iz nasleđa, okoline, prirodnih uzroka, već takođe i iz karme. Drugim rečima, ona je posledica naših proših postupaka, kao i sadašnjih. Mi sami smo odgovorni za sopstvenu sreću i nesreću. Mi stvaramo sopstveni raj. Mi stvaramo sopstveni pakao. Mi smo kovači svoje sudbine.
 
Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
38.982
U ovome svetu nam se ne događa ništa što na ovaj ili onaj način nismo zaslužili. Obično, prosečni ljudi ne mogu da razumeju taj razlog ili razloge. Određeni nevidljivi uzrok ili uzroci vidljivih posledica nije nužno ograničen na sadašnji život, već se može pratiti u bliža ili dalja prethodna rođenja.

Prema budizmu, ove negativnosti ne proizlaze samo iz nasleđa, okoline, prirodnih uzroka, već takođe i iz karme. Drugim rečima, ona je posledica naših proših postupaka, kao i sadašnjih. Mi sami smo odgovorni za sopstvenu sreću i nesreću. Mi stvaramo sopstveni raj. Mi stvaramo sopstveni pakao. Mi smo kovači svoje sudbine.


Bas tako. Nista se na ovom svetu ne desava slucajno. Sto rece jednom neko mnogo pametniji od mene: "Slucajnost je poznata posledica nepoznatog uzroka". :)
Karma nas prati svuda i sami smo krivi za sve sto nam se desava, bilo dobro, bilo lose...
 
Učlanjen(a)
19.09.2009
Poruka
27.640
Sta vi mislite o karmi?

Evo ovako ja lično ne verujem u karmu,ali verujem u reinkarnaciju,i čovek se reinkarnira prema svojim zaslugama a greške koje pravimo će se ponavljati iz života u život zahvaljujući ličnom ne znanju.Po meni ljudi koji ništa ne rade u duhovnom smislu propadaju.To je po meni kao kada se ne jede duže vreme ili se čovek totalno zapusti.Duhovnom telu je potrebna hrana kao i fizičkom.
Dok druge truje karma,upravo to što si navela trude se biti dobri ceo život i nikoga ne povrediti,činiti dobra dela,i onda u nekom delu svog života završe ko zna gde i na koji način zbog potisnutih emocija.
 
Natrag
Top