Kalendar kojim se belezi Uskrsenje Isusa Hrista

Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Koji kalendar trebaju vernici da koriste da bi odredili tacan datum uskrsenja Isusa Hrista?
Da li julijanski,gregorijanski,kineski ili pak jevrejski???
Sta mislite koji je kalendar najtacniji ?
Pa posto je Isus Hrist bio Jevrejin koga je rodila Jevrejka Marija,i ocuh Josip Jevrejin,kojem su se oni Bogu molili?
Takodje koji su kalendar koristili za obelezavanje verskih praznika kao sto je Pasha???
Jevreji su koristili svoj lunarni ili mesecev kalendar od po 28 dana.
Nadam ste da ste culi da je Isus redovno isao na Pashu jednom godisnje i to je bio 14 nisan.
To je dan kad je jeo pashu,i kad su ga uhapsili,sudili i osudili i ubili u vreme kad nije smelo NISTA da se radi,
Znate li kad je 14 nisan po nasem kalendaru?
To je uvek posle prolecne ravnodnevice prvi dan kada je na nebu Pun Mesec iznad Jerusalima,i ove godine to je bila subota 27.mart.2021.
Posto znamo da je Isus ubijen 14 nisana i znamo da je ustao,nakon 3 dana i 3 noci,dolazimo do kojeg nisana???
Matej, glava 12
40 Jer kao što je Jona bio u trbuhu kitovom tri dana i tri noći: tako će biti i Sin čovečiji u srcu zemlje tri dana i tri noći.
A sta mislite za njegove ucenike ,jel su drzali spomen na njega na dan kad su bili zadnji dan sa nime,dakle na Pashu 14 nisana ili pak kad je uskrsnuo 17 nisana?.ili su mozda gledali da uvek obelezavaju nedelju,pa makar proslo i dva meseca od Pashe???
I naravno pokazite to u Bibliji kao ja ovde
Matej, glava 26
19 I učiniše učenici kako im zapovedi Isus, i ugotoviše pashu.20 A kad bi uveče, sede za trpezu sa dvanaestoricom.
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Znate li kad je 14 nisan po nasem kalendaru?
To je uvek posle prolecne ravnodnevice prvi dan kada je na nebu Pun Mesec iznad Jerusalima,i ove godine to je bila subota 27.mart.2021.
Posto znamo da je Isus ubijen 14 nisana i znamo da je ustao,nakon 3 dana i 3 noci,dolazimo do kojeg nisana???

Mislim da sam Vaskrs i nije dat u Bibliji kao datum slavlja ili da je Isus rekao da to treba slaviti ni na koji datum. Možda kasnije nešto napišem detaljnije o slavlju ovog praznika.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Mislim da sam Vaskrs i nije dat u Bibliji kao datum slavlja ili da je Isus rekao da to treba slaviti ni na koji datum. Možda kasnije nešto napišem detaljnije o slavlju ovog praznika.
1 Korincanima, glava 11
23 Jer ja primih od Gospoda šta vam i predadoh, da Gospod Isus onu noć u koju bivaše predan uze hleb.
24 I zahvalivši prelomi i reče: Uzmite, jedite, ovo je telo moje koje se za vas lomi; ovo činite meni za spomen.
25 Tako i čašu, po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet u mojoj krvi; ovo činite, kad god pijete, meni za spomen.
Zna li se datum za "Onu Noc" Jel to bio 14 nisan??? Koji je to datum bio???
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
1 Korincanima, glava 11
23 Jer ja primih od Gospoda šta vam i predadoh, da Gospod Isus onu noć u koju bivaše predan uze hleb.
24 I zahvalivši prelomi i reče: Uzmite, jedite, ovo je telo moje koje se za vas lomi; ovo činite meni za spomen.
25 Tako i čašu, po večeri, govoreći: Ova je čaša novi zavet u mojoj krvi; ovo činite, kad god pijete, meni za spomen.
Zna li se datum za "Onu Noc" Jel to bio 14 nisan??? Koji je to datum bio???

Nije rečeno a ne vidimo ni iz prakse apostola da su slavili taj dan i obeležavali. Gde to piše da su slavili Vaskrs?

Pavle, samo napominje kakav je običaj Isus uspostavio u pogledu pričesti.

Samo Pashu su mogli slaviti kao što su i radilli. Ne Vaskrs kao praznik.
 
Član
Učlanjen(a)
05.09.2013
Poruka
4.414
Bravo brate Jovane,tako te volim.
Uskrs kao praznik se nigde ne spominje .Uskrsenje Isusovo niko od ucenika nije slavio kao praznik .
Zapoved je bila da slave spomen na zadnji dan kad je bio kao covek sa njima i nakon toga ubijen.Memorijal.
Jevrejski kalendar jasno kaze da je to bio 14 nisan,a ako dodamo po prorocanstvu 3 dana do uskrsenja ,ispada da je uskrsnuo 17 nisana,
pa ako neko zeli da slavi uskrsenje to je onda 17 nisan ,a ne dan Sunca. SunDay sto bi mi rekli nedelja.,ponekad i skoro 2 meseca posle Iusovog uskrsenja...jednom je bilo slavljenje pravoslavnog uskrsa cak u maju mesecu....sto je vrhunsko ludilo.....
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Hvala Zaokret, istina je da se praznik vaskrsa nikada nije slavio niti je to zapoveđeno a što se tiče pričesti ona takođe nije svedena na jedan dan i to Pashu već su je apostoli svakodnevno prakikovali.

Što se tiče praznika da, on ima svoje korene u drugim izvorima..otom potom.

Pozdrav.
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Hvala Zaokret, istina je da se praznik vaskrsa nikada nije slavio niti je to zapoveđeno a što se tiče pričesti ona takođe nije svedena na jedan dan i to Pashu već su je apostoli svakodnevno prakikovali..

Sad se sjetih. Zašto sav otpad od Kristove Crkve, kakvi su i subotari i jehovci, nemaju svaki dan Euharistiju kao što su to imali i činili apostoli i Ristova Crkva od samihpočetaka???? :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Svakodnevna praksa takođe nije zapoveđena već je bila praksa u tom periodu...a nepraktikvanje svakog dana ne govori da neko ne drži kako treba već je problem kada neko ne daje vino u pričesti vernicima :). A to radi samo Katolička Crkva i JS....

Isus je rekao "kada god to činite"(dakle nema striktnog propisa o danima)..nije ni On uspostavio svaki dan..već kada god...može i svaki dan ali ne kao propis....

Sve pogrešno rezoniraš.

A što ne date vino vernima? Hristovu krv?
 
Učlanjen(a)
07.07.2014
Poruka
18.346
Svakodnevna praksa takođe nije zapoveđena već je bila praksa u tom periodu...a nepraktikvanje svakog dana ne govori da neko ne drži kako treba već je problem kada neko ne daje vino u pričesti vernicima :). A to radi samo Katolička Crkva i JS....

Po svom običaju, lažeš.

Vrijedi još jednom ponoviti, da se zna. Sav otpad od Kristove Crkve, kakvi su i subotari i jehovci, nemaju svaki dan Euharistiju kao što su to imali i činili apostoli i Kristova Crkva od samih početaka???? :)
 
Učlanjen(a)
22.07.2016
Poruka
11.398
Po svom običaju, lažeš.????

Vrijedi još jednom ponoviti, da se zna. Sav otpad od Kristove Crkve, kakvi su i subotari i jehovci, nemaju svaki dan Euharistiju kao što su to imali i činili apostoli i Kristova Crkva od samih početaka????


Jovan Prezviter je napisao(la):


Svakodnevna praksa takođe nije zapoveđena već je bila praksa u tom periodu...a nepraktikvanje svakog dana ne govori da neko ne drži kako treba već je problem kada neko ne daje vino u pričesti vernicima :). A to radi samo Katolička Crkva i JS....


Ne bih rekao..umakanje u vino nije pijenje kako je Isus zapovedio. Umočeno je samo Judi..ali Juda je izdajnik. Ne oponašate li upravo Judu takvim činom umakanja umesto pijenja iz čaše.

A sa druge strane ne dajete vino iz čaše kako je Isus zapovedio...
 
Natrag
Top