Kakve igračke kupovati najmlađima

Always a lady
MODERATOR
Učlanjen(a)
25.08.2009
Poruka
39.007
Kakve igračke kupovati najmlađima

S. B. - Z. O. J. | 04. januar 2011. 12:40 | Večernje novosti

Kada nauči da izgubi u društvenoj igri, a da se ne rasplače ili naljuti na vas, vaše dete je napravilo veliki korak u svom razvoju



Za pravilan razvoj deteta igračke imaju posebnu važnost, zbog čega ih treba vrlo pažljivo birati. Igračka oblikuje iskustvo deteta i usmerava njegovo ponašanje. Ona je više od običnog predmeta, jer daje ideju za igru i sadržaj igri. Detetu je igračka partner i saigrač, a ponekad i drug u usamljenosti, često povod za igranje sa drugom decom, ali i sredstvo za isprobavanje sopstvenih mogućnosti. Zato, dobra igračka treba da odgovara uzrastu, da je napravljena od kvalitetnog netoksičnog materijala, da ne sadrži delove koji otpadaju i da, obavezno, podstiče razvoj deteta, naglašavaju stručnjaci. I treba da ispunjava pedagoški, higijensko-zdravstveni i estetski zahtev.

Bebe: Igračke treba da su u blizini bebe od trenutka njenog rođenja. Te prve igračke značajne su za razvoj motorike, sluha i vida, što je vidljivo već u toku prve dve nedelje života. Novorođenče dobro vidi, čuje i pravi ujednačene pokrete rukama i nogama. Može da bude vrlo osetljivo na zvučne nadražaje, pa treba voditi računa o tome da igračke budu različitih oblika i boja, mekane, da vise iznad bebine glave taman toliko da ona mašući rukama može slučajno da ih dodirne (tako uče značenje pokreta), da šuškaju kada se pokrenu kako bi beba fiksirala pogled i sluhom odredila izvor zvuka, da proizvode lepu ali tišu medoliju. Ovo poslednje je vrlo važno znati, jer sve preglasne igračke mogu da uplaše dete i u tom periodu dovedu do prekida govora, smanjenja sluha i proizvedu intenzivan plač. Negde oko drugog meseca života pogodne su meke plišane igračke da bi beba počela da razlikuje osećaj dodira, a nešto kasnije treba uvoditi gumene, naročito one koje ispuštaju zvukove i to za tri namene – koje će biti u kadi za kupanje, one koje će dete stavljati u usta (ne smeju da imaju sitne delove, trake ili konopac) i koje će beba bacati u periodu koji prethodi prohodavanju. Dakle, prilikom kupovine igračaka za bebe osnovni kriterijum treba da bude da je savitljiva, napravljena od mekanih materijala, oblih ivica i jarkih boja. To mogu biti patkice za kadu, zvečke, visuljci iznad kreveta, glodalice...

Prva godina:
Tada se deca interesuju za kocke, posudice i ostale oblike različite po veličini i bojama, pogodne za presipanje, prosipanje, mešanje... Takođe, kada dete prohoda pa sve do druge godine, pri izboru igračaka akcenat stavljajte na one koje se kotrljaju i imaju konopac (da dete može da ih vuče). Dobre su drvene i plastične, koje pri pokretu prave razne zvukove, koje mogu da se rastave i sastave, koje imaju različite elemente koji se ubacuju u neki "kalup" ili uz pomoć kojih dete može da pravi oblik kule. Ovakve igračke doprinose razvoju motorike, jer se dete okreće, savija ili čučne da bi nešto namestilo. To mogu da budu i životinje koje ispuštaju zvuk ili na kojima se pali i gasi svetlo, zatim krugovi koji se nižu jedan na drugi.

Od 2. do 4:
vole kombinaciju audio i vizuelnih efekata, pa igračke moraju da svetle, zveče, trepere, pevaju... Za celokupan kognitivni razvoj deteta tada postaju važne sve vrste kocki. Najviše pažnje mu privlače upravo igračke koje u njemu razvijaju malog konstruktora i graditelja. Takve igračke razvijaju maštu i kreativnost, kao i socijalni aspekt, jer više dece može istovremeno da radi isti zadatak.Kada je reč o knjigama, one su uvek odličan izbor. Treba da budu od čvrstog kartona, zaobljenih ivica, veselih boja i privlačnih ilustracija. Deci do tri godine najbolje je poklanjati "preklapalice", knjige koje uz osnovni tekst ispod preklopa imaju i sakriven odgovor, novu sliku ili stih. One deci "čitanje" čine zabavnim. Valja znati da za knjige nikada nije prerano. Prelistavajte knjige zajedno, pričajte detetu šta se nalazi na slikama. U ovom periodu deca preuzimaju uloge odraslih i imitiraju ih, pa su korisne igračke koje podstiču dramske igre: kostimi, telefoni, mini-kuhinje, kuhinjski aparati, doktorski set... Sve do sedme godine dečaci će se radovati lutkama aktuelnih crtanih ili filmskih junaka, a devojčice Barbikama ili Brac lutkama. Sasvim malim više odgovaraju lutke-bebe od mekanih materijala, sa punačkim rukama i nogama, a nešto starije vole vitke i visoke lutke.

Od 4. godine do polaska u školu:
Počnite sa kreativnim i edukativnim knjigama, pazl slagalicama i društvenim igrama. Pomenimo domine, "čoveče ne ljuti se" i slične. Društvene igre nisu skupe, a u njima uživaju i mališani i odrasli. One uče dete da postoje pravila kojih mora da se pridržava, ali i da postoje situacije kada nije dovoljno da daje sve od sebe da bi pobedilo. Uviđanje faktora srećeomogućava detetu da nauči da kontroliše emocije. Kada nauči da izgubi u društvenoj igri, a da se ne rasplače ili naljuti na vas, napravilo je veliki korak u svom razvoju. Kao poklon dobre su i table za pisanje, bockalice i različite didaktičke igračke, pomoću kojih mališani vežbaju motoriku, koncentraciju, uče pojmove i uče se strpnjenju. Slagalice su dobre za sve uzraste, s tim što mlađoj deci treba kupovati one većeg formata i sa manje delova. Od 4. godine možete deci poklanjati igračke pomoću kojih uče da gledaju na sat ili da vežu pertle.

Od 7. godine
: Devojčice se najbolje i najduže igraju sa lutkama imitirajući razne uloge tek oko sedme godine, kada se stiče kompletan govorno-jezički razvoj, kada su misaone operacije oblikovane i kada mogu da izraze razne životne situacije koje su videle. Dečaci u tom periodu traže složenije mehaničke igračke.
U kasnijem uzrastu, osim društvenih, dobre su i kompjuterske igrice, sveske za dnevnik, nešto što će upotpuniti detetov hobi. Sportska oprema (lopta, frizbi, hulahop, reket, bicikl, roleri) razvijaće kod deteta ljubav prema fizičkim aktivnostima i naterati ga da više vremena provodi napolju.
Slikarski pribor, bojice, flomasteri i plastelin uvek su odličan izbor, bolji od kompjuterskih igrica, jer podstiču dečju maštu, vežbaju koncentraciju, razvijaju motoriku.
A ako već birate odeću, čemu se mala deca baš i ne raduju, onda mu kupite duks ili pidžamu sa printom omiljenog crtanog junaka. Deca čeznu i za igračkama koje imaju njihovi drugari iz vrtića ili škole,pa i to može biti dobra smernica prilikom izbora.



 
Natrag
Top