Kaktusi vole toplotu, ali većina ipak voli blago zasenčenje.
Leti ih iznosimo napolje, godi im boravak na otvorenom prostoru, obezbedjujemo zaštitu od kiše jer prejaki pljuskovi mogu izbaciti supstrat iz saksije. S druge strane, dugotrajne kiše i letnja zahladjenja koja traju više dana, mogu štetno delovati. Kaktusi ne vole "mokre noge". Supstrat mora da bude vodopropustljiv, ocedljiv. Zato se uvek u supstrat, pored treseta, šumske zemlje i stajnjaka, dodaje i oko 30% ispranog peska i usitnjene cigle numeracije 1-5 mm. Kaktuse sadimo u male, plitke, plastične saksije, tamnosive (najbolje), crne ili braon boje. Providne i bele treba izbegavati. Naravno, u obzir dolaze i keramičke, ukrasne, samo da ne budu prevelike. Presadjujemo mlade biljke svake, a starije svake druge godine, i to u februaru, pred početak vegetacije, ili krajem jula, u vreme letnje stagnacije prirasta.
Pred sadnju biljke ne zalivamo 7-8 dana, vadimo ih iz starih saksija, otresemo stari supstrat. Oštećeno korenje skratimo i prilikom ponovne sadnje pazimo i vodimo računa da vrhovi korena ne budu okrenuti na gore. Ako je potrebno biljke presadjujemo u za jedan broj veće saksije i to samo ako je biljka "veća" to jest prerasla spoljne mere saksije. Supsrat blago utisnemo ili samo stresemo saksiju. Ne zalivamo narednih 5-7 dana.
Zimi kaktuse držimo na svetlom i prohladnom mestu sa temperaturom od 5-8°C. Ako se desi da zimi, usled sunčanih dana, temperatura predje 15°C, otvaramo prozore i provetravamo. Kaktuse na navedenoj temperaturi ne zalivamo uopšte od oktobra pa sve do početka marta. Ako ih drzimo u dnevnoj sobi, približimo ih tik uz južni ili istočni prozor i jednom u 20-30 dana dodajemo po kašičicu-dve vode za male, odnosno pola kafene šolje za veće kaktuse. Ako ih zalivamo većom količinom vode, počeće da rastu. To ne smemo dopustiti jer će zbog nedovoljne količine svetlosti doći do deformacije.