LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Razmnožavanje kaktusa semenom

[h=2]RAZMNOŽAVANJE KAKTUSA SEMENOM[/h]






Razmnožavaje kaktusa semenom ima više prednosti od vegetativnog razmnožavanja, a dve su glavne: dobijamo veći broj biljaka i što je još bitnije iz semena izrastaju potpuno zdrave generacije. Biljke koje se vegetativno razmnožavaju, posebno posle stalnog višegodišnjeg razmnozavanja, sporije rastu ili su bolesne. Sejanje se vrši u proleće, aprila meseca (za one koji prate lunarni kalendar > 5 -10 dana pre punog meseca).
Posude za setvu treba da su duboke oko 5 cm. Ne treba ih napuniti do vrha supstratom, već ostaviti bar 3 cm prazno, kako ne bi došlo do pregrejavanja useva na sunčevoj svetlosti.
Priprema supstrata:
Seme je najbolje sejati u mešavini isitnjene cigle i peska 1:1, sa dodatkom 15 % presovanog priridnog treseta. Ovakva smeša ima povoljne fizičke osobine za setvu. Međutim, pošto je siromašna hranljivim materijama, prilikom prvog zalivanja treba dodati hranljive soli (npr. Herbapon - 1 gram na litar vode). Pre setve supstrat treba dezinfikovati na pari, najmanje 1 sat, da bi se uništile klice mahovine, gljivica i plesni. Supstrat se može dezinfikovati i u rerni, ali pod uslovom da temperatura ne bude veća od 150-200 °C, jer se uništavaju hranljive humusne materije.

Priprema semena:
Seme treba oprati, dezinfikovati i osušiti. Tretirati ga sredstvom koje sadrži TMTD (tetramethyl-thiuram-disulfid), npr. Heril 80, Thiuram ili Captan. Seme staviti u staklenu epruvetu, dodati neko od pomenutih sredstava, zatvoriti epruvetu i protresti, kako bi se semenke zaprašile.
Seme nekih vrsta kaktusa je veoma sićušno, kao što su Blossfeldia , Strombocactus, Aztekium i Parodia . Za većinu semena važi da trebaju biti sveža.



Aztekium_hintonii_seeds.jpg
Mihanovichii_albiflorum.jpg
Gymnocalycium_triacanthum.jpg




Sejanje:
Pripremljeni supstrat treba poravnjati i podeliti na polja komadićima stakla, lima ili nekog drugog pogodnog materijala. (Različite vrste sejati odvojeno, zbog različtog vremena klijanja.) Zatim seme posejati po sredini polja, isključivo po površini, bez zatrpavanja. Da bi dobro klijalo, seme mora biti po površini, jedino se supstrat pritisne nekim ravnim predmetom. Izuzetak je seme Opuntie, koje treba prekriti sa 0.5 cm debelim slojem supstrata. Nakon sejanja seme treba ovlažiti finim raspršivačem, tako da supstrat upija vodu odozgo. Najpogodnija je meka i prokuvana voda da dodatkom hranljivih soli – kao što je već navedeno.
Posudu prekriti staklom, koje treba premazati krečnim mlekom ili prekriti novinom. Ovakvo zaklanjanje posude je neophodno, jer se usled izloženosti sunčevim zracima može razviti visoka temperatura i sparušiti seme. Umesto stakla može se prekriti najlonim ili staviti pod zvono i opet zaštiti od sunca. Posudu skladištiti u hladu, ali nekad i u mraku. U početku staklo samo malo podizati, postepeno povećavajući dovod svežeg vazduha. Zbog razlike u vremenu klijanja različite biljke treba posejati u posebne posude. Provetravanjem (podizanjem stakla) biljaka, koje su proklijale, mogu se poremetiti one koje nisu proklijale.
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
Klijanje, doklijavanje i sejanje u kasno leto

[h=2]KLIJANJE, DOKLIJAVANJE I SEJANJE U KASNO LETO[/h] Klijanje
Vecina kaktusa klija na temperaturi od 25 - 35 C. Medutim, optimaljna temperatura klijanja skoro svih Rebutia je niža nego kod drugih vrsta, od 15 - 20 C (Rebutia minuscula 15 C, Rebutia marsonerii 15- 20 C). Ukoliko su temperature vise, klijanje se usporava. Jednom pregrejano seme ne klija vise ni na optimalnoj temperturi.

Klijanje semena ima 3 faze:

  • pojava prvih klijanaca,
  • kad iskija većina biljčica i
  • doklijavanje
Ukupan period klijanja traje 14 dana i za to vreme posuda mora biti prekrivena, a površina uvek vlažna, jer se isušivanjem može poremetiti klijanje. Sejance ne treba držati na jakom svetlu, jer se može desiti da ih sunce sprži. Naročito treba paziti u prvoj godini, kada su biljke najosetljivije. Zalivanje u prvoj godini je jako bitno, prskalicom polivati čim se površina osuši, na svaki 2. ili 3. dan. Zaliva se prokuvanom vodom u koju se moze dodati koja kap fungicida. Nakon godinu dana polivanje prorediti i tretirati ih kao odrasle kaktuse.

” Sejanje u kasno leto ”
Sejanje od polovine avgusta do polovine septembra je najpogodnije, jer je u ovom razdoblju još toplo, a skraćivanjem dana (smena tame i svetlosti) pogoduje klijanju mnogih vrsta kaktusa. Biljke iz jesenje setve su male, pa je neophodno da prezime na temperaturi od 16 - 18 °C i treba im omogućiti dosta svetlosti. Sejanci iz jesenje setve rastu tokom cele zime, ali sporo. Dva meseca prestaju sa rastom, a u februaru se rast nastavlja. Sejanci iz jesenje setve posle vegetacionog perioda postaju mnogo veći od onih iz prolećne setve.
Neke vrste procvetaju dosta brzo. Rebutie procvetaju za otprilike 2 godine nakon sejanja.
(na slici Krainzia breviflora procvetala 1 god. nakon setve)



Krainzia_breviflora%281_god.%29.jpg
 
LEGEND
Učlanjen(a)
06.08.2009
Poruka
24.424
[h=2]Stapelia Flavopurpurea - kaktus zvezdastog cveta[/h]

Stapelia Flavopurpurea je kaktus zvezdastog cveta, koji pripada familiji Asclepiadaceae. Poreklo ove biljke nas vodi u južnu Afriku, u državu Namibija. Stapelia Flavopurpurea može se naći na području Namibije, Bocvane i južnog dela obale Južne Afrike.

velika.jpg


Rod Stapelia je dobio ime u čast istraživaču po imenu Johannes von Stapel, koji je objavio grafički prikaz i detaljno opisane karakteristike prve otkrivene jedinke ove vrste. Drugi deo imena, ova biljka, Flavopurpurea, dobila je prema dvema latinskim rečima - flavus, što znači žuto i purpureus, što znači ljubičasto, tako da ime ove biljke u prevodu znači ljubičasto-žuta boja.

Morfologija obuhvata niz katakteristika na osnovu kojih se ovaj kaktus može razlikovati od ostalih. Stapelia Flavopurpurea spada u prizemne biljke, čiji je rast izrazito usporen. Stabljika ove biljke je izuzetno dugačka, dostiže visinu i do 41 santimetar, zelene je boje, a kada je izložena direktnom suncu prelazi u ljubičastu boju.

Cvet im je mali, u obliku zvezde i može biti različitih boja: žute, narandžaste, zelene, ljubičaste ili bele, sa primesama kestenjaste. Kombinacija boja je prilično neobična, atraktivna i lepa, uz mnoge varijacije, pa čak i u okviru samo jedne biljke. Cvet ima blag, slatkast miris, nalik na miris gospinog bilja, odnosno sladića, što je vrlo neobično za biljke iz roda Stapelia. Cveće ovakvog mirisa, često privlači pčele, koje omogućavaju njihovo oprašivanje. Cvetanje počinje na leto, odnosno početkom juna i cvet se održava do kraja septembra.

Za pravilan uzgoj ove biljke neophodno je redovno zalivanje, koje mora biti izraženije tokom najtoplijih dana. Sa dodatnim zalivanjem potrebno je početi kada se pojave prvi znaci razvoja vegetacije, a može se prestati krajem jeseni. Preterano ili previše retko zalivanje može izazvati truljenje i propadanje biljke. Kaktus Stapelia Flavopurpurea najviše voli temperature od 8-10°C, pa do 28-30°C, ali može podneti i temperature do 0°C ukoliko se odgaja u povoljnim uslovima. Prija mu jaka svetlost, ali ga ne bi trebalo držati na direktnom suncu tokom najtoplijih dana. Idealno mesto za Stapelia Flavopurpurea-u jeste provetreno i suvo okruženje. Zemlja mora biti suva, ali puna hranljivih materija. Kod odgoja ovog kaktusa, najveći problem je izbeći bolest tamnih pega i ostalih truležnih bolesti, koje mogu da unište biljku u vrlo kratkom roku.

Rasađivanje Stapelia Flavopurpurea-e je izuzetno jednostavno - sveža stabljika se iseče, pusti se da se površina gde je zarezana osuši, a zatim se jednostavno stavi u podlogu u blagom hladu.

Veoma je bitno preventivno lečenje fungicidima, jer se ne sme dozvoliti da biljka počne da propada. Ukoliko do toga dođe, gotovo je sigurno da će uginuti. Ukoliko imate ovu biljku i ona tokom zime počne da se smežurava i smanjuje, ne brinite, jer tokom zime ona miruje. Tokom zime je ne bi trebalo zalivati i trebalo bi je ostaviti u hladu. Hibernacija se završava početkom marta, kada bi trebalo polako započeti sa zalivanjem.

Kaktus Stapelia Flavopurpurea je izuzetno privlačan zbog egzotičnog oblika i boje svog cveta i mnogi ljudi se odlučuju za njega baš zbog toga, iako zahteva posebne uslove za uzgajanje. Ukoliko imate hrabrosti da se oprobate u njegovom odgoju, ono što je sigurno jeste da će Vas za povoljne uslove za rast, ovaj kaktus nagraditi izuzetno lepim cvetom koji će ulepšati ambijent u Vašem domu.
 
Natrag
Top