- Učlanjen(a)
- 04.10.2009
- Poruka
- 5.207
Kako zamešati malter?
Cement ima vezivna svojstva i koristi se sa peskom, gipsom, krečom i vodom kako bi se napravio malter. Cement vam je potreban za razne projekte koje možda planirate u kući ili oko nje: zidanje, malterisanje zidova i plafona, krpljenje nekih rupa u zidovima i slično. Ako vam je za ostvarenje vaših projekata potreban malter treba da znate kako da napravite smesu u kojoj će cement čvrsto i trajno povezati ostale komponente.
Cement će te najpre naći na stovarištima građevinskog materijala pakovanog u džakove od po 50 kg. U nekim prodavnicama farbe mogu se naći manja pakovanja cementa od po 5 kg. Prilikom kupovine posavetujte se sa prodavcem koliko vam cementa otprilike treba ili to sami odredite na osnovu tabele.
Gde da kupim pesak i šljunak. Kod nas se nalčešće prodaju na mestima za takozvanu separaciju šljunka. Tu možete naći šljunak i pesak razne granulacije. Koji će te kupiti, zavisi od vrste maltera koji će te da pravite. Manje količine mogu se naći u ponekim prodavnicama koje prodaju materijal i sadnice za baštu. Pre kupovine potrebno je da izračunate koliko vam otprilike kubnih metara treba. To približno možete da izračunate pomoću tabele. Ali pre toga, treba se upoznati koje sve vrste maltera postoje i za šta se one koriste.
Gipsani malter - To je mešavina 1 dela građevinskog gipsa i 2 dela peska uz dodatak vode. Ovaj malter se ne upotrebljava za zidanje već samo za malterisanje. Najčešće se koristi za saniranje nekih nepravilnosti na unutrašnjim zidovima. Pošto gips upija vlagu iz vazduha koristi se pre svega u zatvorenim i suvim prostorijama.
Krečni malter - koristi se za zidanje i za malterisanje. Ako se koristi za zidanje zidova od cigala pravi se od 1 dela kreča (hidrirani kreč) i 3 ili 4 dela peska. Prečnik zrnaca peska bi trebao biti nešto veći ali ne preko 4mm. Kada nam treba malter za malterisanje pravimo ga u odnosu 1 deo kreča i 1 ili 2 dela peska. Ovi malteri nisu preterano čvrsti. Pri štemovanju lako se skida malter pretvarajući se u prašinu.
Krečno gipsani malter - prave se od 1 dela kreča, 1 dela gipsa i 3 do 4 dela peska uz dodatak određene količine vode. Količina vode nigde nije striktno definisana. Količinu određujete Vi u zavisnosti od gustine maltera koju želite da postignete. Ovaj malter ima dobre osobine oba materijala. Koristi se da bi se napravile izuzetno glatke površine unutrašnjih zidova.
Cementni malter - Ovaj malter se dobija tako što se pomeša 1 deo cementa i 3 do 4 dela peska uz dodatak potrebne količine vode. Ovaj malter je pogodan za korišćenje u vlažnim prostorijama jer to ne utiče na njegovo stvrdnjavanje. Ovakav malter je velike čvrstoće i nepropustan je za vodu. Ovakav malter se koristi za zidanje i u letnjim mesecima pri velikoj vrućini neophodno ga je zalevati vodom da ne bi ispucao. Pored ovoga cementni malter počinje "vezati" za 15-30 minuta tako da je neophodno brzo raditi ili ne mešati velike količine maltera.
Produžni malter - dobija se dodavanjem kreča cementnom malteru. Ovo popravlja karakteristike u smislu što produžava vreme vezivanja i time se lakše obrađuje. Dobija se mešanjem 1 dela cementa, 2 dela kreča i 6 delova peska. I u toj kombinaciji se koristi za zidanje pregradnih zidova od siporeksa. Takođe se koristi i kombinacija 1:3:9 za pregradne zidove od šupljih blokova. Ovaj malter se primenjuje kako za vanjske tako i za unutrašnje radove. Podnosi i nanošenje u vlažnim prostorijama.
Izvor:
Kod:
mojaradionica.com
Poslednja izmena: