Како вратити у живот контролер JMS580

UPLOADER
Učlanjen(a)
28.07.2010
Poruka
1.530
Пре нешто мало више од две године купио сам кућиште за екстерни SSD диск формата М.2
SSD-Lenovo-M2-M-2-USB-3-1-Gen-2-NVMe.jpg_640x640.jpg
Радио је лепо до летос а онда му је једноставно брзина пала до максимум 40Mb/s да би, пре неких два месеца потпуно престао да ради, компјутер га више није видео.
На некој акцији налетео сам на нови модел који подржава и SATA и NVMe дискове и купио сам га.
UGREEN-SSD-M2-NVME-M-2-USB-Type-C-3-1-SSD.jpg_640x640.jpg
Пошто не радим до 9 јануара, и имам доста слободног времена, одлучио сам да се позабавим са старим кућиштем и видим да ли могу да га вратим у живот или да га зафрљачим у контејнер?
И тако, кренем ја у акцију. На итернету под називом Lenovo M-01
нисам успео ништа корисно да нађем па сам прешао на следећи корак, тражење података о контролеру. На овом кућишту је контролер JMS580:
b2dd5d.jpg
Kao што можете видети, са приложеног линка, на сајту произвођача ништа од тога корисног.
Ок, наставио сам копање и налетим на програм: JMS580_FWUpdate_Utility_v0_0_0_1
Покренем исти али комјутер не види контролер:
upd.PNG
Претпоставио сам да мора да буду на плочи са електроником и две тачке које треба кратко спојити да би покренуо посупак препознавања. И да, на плочи сам нашао две такве опције СВ16 и СВ17:
viber_slika_2023-01-05_12-37-47-990.jpg
Прво сам кратко спојио СВ17 и, ура, успео из прве:
upd 1.PNG
Кликнем на Update и све прође брзо али учинак нула?! После овога скроз мртво кућиште, мислио сам да сам га циглирао. Вратим се на чачкање по плочици и када сам кратко спојио СВ16 кућиште оживело. Поновим поступак и опет исто, кућиште мртво?
Биће да је неки проблем са fw који програм аутоматски повлачи? У сваком случају, схватио сам да од овог програма немам било какве користи.
Вратио сам се на копање по нету и испробао више варијанти које нису дале резултата. На крају сам налетео на програм: JMicron JMS580_FwUpdateTool а потом на fw од кућишта са истим контролером али другог произвођача: Orico 152D JMS580 M.2 SSD FW with NVRAM и ова комбинација ми је успела.
Одмах да нагласим, цео поступак радити на празном кућишту, значи, без диска!
Дакле, покренуо сам програм JMicron JMS580_FwUpdateTool:
1.PNG
и исти је без проблема препознао контролер. Затим сам штиклирао опцију RD Version а то ми је отворило додатне опције (падајући мени):
2.PNG
у падајућем менију штиклирати Erase All Flash Only a Include JMS57x/8xNVRAM само се активира.
Сада је потребно кликнути на Run и креће брисање свега из меморије!
После завршетка процеса, одспојити кућиште и онда га поново спојити и прелазимо на завршни део.
3.PNG
Сада одштиклирати Erase All Flash Only и кликнути на Load File и наћи пут до fw Orico 152D JMS580 M.2 SSD FW with NVRAM (где сте га сачували после преузимања).
Када убаците fw, кликните на Run и сачекајте да се заврши цела операција. Код мене је потрајала мало дуже али се завршила са успехом. Кућиште јемкао ново, поново отвара диск на максималној брзини.
Наравно, док траје операција, ништа не дирајте!
Надам се да ће овај туторијал некоме бити од користи.
Хвала и успеха у флешовању.
 
Natrag
Top