kako ubrzati internet

Član
Učlanjen(a)
17.01.2010
Poruka
25
Verovatno svako od vas se zapita: "kako da ubrzam svoj internet" ?

Naime, postoji veliki broj alata koji bar malo može pomoći da se počisti beskoristan keš iz pretraživača i računara što može ubrzati otvaranje web stranica. Na taj način nismo ubrzali internet ali smo pomogli pretraživaču da se rasvesti i brže pretražuje internet. Imajte na umu da ovo ne uslovljava brzina sajta jer smo prethodno uverili sebe da se svaki sajt otvara sporo. Iskustvo nam je pokazalo da to najbolje radi Ccleaner. Skinite i instalirajte ovaj mali program i podesite ga tako da skenira i čisti sve iz browsera / pretraživača kao i zastarele "prefetch" fajlove. Ubrzanje koje se postiže na ovaj način nije zanemarljivo.

Ovde ćemo vam takođe dati par saveta kako da sada i računar generalno ubrzate tako što ćete izvršiti osveženje mrežnog protoka.

Bilo da koristite Windows XP, Windows 7 ili Windows 8, ovo ćete veoma lako uraditi.

1. Pritisnite istovremeno dugmad na tastaturi (windows, dugmeizmeđu ALT i CTRL) i slovo R. Kada se otvori komandna linija kao na slici

run-prozor.png


u polje Open: ukucajte ovo: ipconfig /flush pa pritisnite mišem na OK ili ENTER na tastaturi.

2. Opet pritisnite windows i R, pa ukucajte ipconfig /flushdns

3. Još jednom windows i R a zatim ukucajte netstat /a

4. I na kraju windows i R pa onda ukucajte netstat /r.

Pri tom obratite pažnju da kosa crta ne ide odmah iza već ide najprejedan razmak pa onda /...

Na kraju, svedoci smo da se često puta dešava da internet radi brzo ali da se većina internet stranica ne otvara i/ili izbacuje grešku error 404, error 403, error 502 ... itd.

U tom slučaju možete promeniti svoje DNS parametre na računaru i uneti Google DNS koji uvek radi perfektno. Kako da to uradite ?

Zapazite desno dole pored sata na računaru malu ikonicu u obliku televizora kao na slici

internet-prozor.png


Izaberite opciju "Open Network and Sharing Center", a zatim kada se otvori novi prozor sa opcijama izaberite levo "Change adapter Settings". sada desni klik na "Ethernet" ili na ikonicu vaše mreže pa kliknite na "Properties". Ostaje nam sada još da samo kliknemo na "Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4). Najverovatnije je vaš internet protokol podešen po defaultu i koristi "Obtain DNS server address automatically. Ovo ćete sada lako promeniti na Google DNS protokol koji je brži i bolji od bilo kog protokola naših internet provajdera.

google-dns-protokol.png


Sada bi trebalo da vaš internet radi brže kao i otvaranje svih web stranica. Svakako ako imate nedoumica u vezi ovoga, možete nam pisati ispod u komentarima. Pokušaćemo da vam pomognemo oko podešavanja.

Sve u svemu, ubrzanje koje se može ostvariti ovime je začajno i može pomoći da se premosti ili reši određeni broj grešaka ili zakasnelih update-ova od strane internet privajdera.
 
Učlanjen(a)
29.10.2014
Poruka
38
1.Idite na Start
2.Zatim run
3.Kucajte gpedit.msc
4.Izbacice vam prozor u kojem ce pisati "Computer configuration" i "User coniguration"
5.Kliknite na "Computer cofiguration"
6.Zatim idite na >Administrative templetes>Network
7.Onda kliknite na "QoS Scheduler"
8.Posle toga na "Limit reservable bandwidth"
9.Kada ste sve to uradili izbacice vam prozor u kojem ce pisati "Not Configured" "Enabled" i "Disabled
10."Not Cofigured" ce vam biti otkaceno ali vi prebacite na "Enabled"
11.Nakon toga nadjite opciju "Number of packets" tako sto cete ici na "next setting" ili "previous setting"
12.Ok...kada ste nasli tu opciju za broj paketa pisace vam neki broj...obristite ga i napisite broj 0
13.Idite na apply i ubrzali ste net za 20 %
na windows 10 default je bio na 80
sad otvara stranice u sekundi
 
Član
Učlanjen(a)
20.09.2009
Poruka
40
Da ne pokrecem novu temu ima slicnosti sa ovom. Ako krsim pravila prebacite gde treba ili izbrisite. Imam jedan problem sa laptopom Dell d620. Odradio sam hardverski sve sto treba ocistio procesor stavio novu pastui povecao memoriju na 2 gb . Promenio hard instalirao nov win 7 i to home basic edition. instalirao najosnovnije programe. instaliran je pri instalaciji sistema najnoviji framework i opet posle svega mi se desava da komp koci pri koriscenju neta generalno. Da napomenem net je brz 30 mb/s i da koci na vise pretrazivaca chrome, mozzila i opera. Moze mala pomoc cika google nije pomogao.

I da napomenem pri koriscenju neta iskoriscenost procesora je 100 % a pri ostalim operacijama je veoma mala
 
Učlanjen(a)
28.02.2012
Poruka
5.131
Da ne pokrecem novu temu ima slicnosti sa ovom. Ako krsim pravila prebacite gde treba ili izbrisite. Imam jedan problem sa laptopom Dell d620. Odradio sam hardverski sve sto treba ocistio procesor stavio novu pastui povecao memoriju na 2 gb . Promenio hard instalirao nov win 7 i to home basic edition. instalirao najosnovnije programe. instaliran je pri instalaciji sistema najnoviji framework i opet posle svega mi se desava da komp koci pri koriscenju neta generalno. Da napomenem net je brz 30 mb/s i da koci na vise pretrazivaca chrome, mozzila i opera. Moze mala pomoc cika google nije pomogao.

I da napomenem pri koriscenju neta iskoriscenost procesora je 100 % a pri ostalim operacijama je veoma mala

Kod:
http://www.speedtest.net/

Baci nam sliku.
 
Član
Učlanjen(a)
20.09.2009
Poruka
40
UREDNIK
Učlanjen(a)
20.06.2012
Poruka
3.796
Inace problem sam resio instaliranjem xp-a i instalacijom drajvera sa njihovog sajta. Izgleda da je neki problem ( bar ja tako mislim ) bio vezan za integrisanu grafiku.

Pa, prijatelju, nema ti većeg problema od korišćenja tog XP-a, koji je inače "pokojan" odavno, neki fanatici međutim, više volu da kažu "penzionisan". ;) :D

Uglavnom sredjeno je i sad sve radi kao sat :)

Čisto sumnjam da će to potrajati... Nije da ti sad baksuziram, ali taj sistem je "sedi i isplači se"... :D Nije zabeleženo da na njemu išta radi normalno, barem ne na "duže staze", zato se drži podalje od njega, sačuvaj svoje dragocene živce i instaliraj neki Linux, preporučujem Linux Mint sa "Mate" ili "Xfce" okruženjem. ;) :)
 
Poslednja izmena:
Član
Učlanjen(a)
20.09.2009
Poruka
40
Ovako imam iskustva sa nekim starim racunarima na kojima vec godinu dana radi Xp poprilicno dobro cak i sa nestrucnim korisnicima. Skinnuo sam novije verzije na ovom forumu i one rade lepo. Cak i nema onih problema sa zastarelim hardverom. Inace to su masine koje vlasnici koriste za net i eventualno za neke obicne igrice. Eto bas sad sam instalirao XP na neki komp sa 756 mb rama i semprom procesorom 3000+. Lepo radi net i to je dovoljno. Inace ne sporim da je u odnosu na Win 7 losiji ali konkretno za taj laptop Dell je obustavio podrsku sa drajverima jos kod Viste tako da nista vise nije moglo da se uradi. Uz sve moje pokusaje.
 
Natrag
Top